PDA

Zobacz pełną wersję : Porównanie forów natywnych dla Joomla!



rosciak
29-05-2010, 15:01
Znalazłem taką tabelkę w sieci. Może się kiedyś komuś przydać, jeśli będzie się zastanawiać nad wyborem forum dla swojej strony. Uwzględnia najpopularniejsze

Agora ccBoard F!BB Joo!BB Kunena Ninjaboard Simplest Forum

oraz ich słabe i mocne strony. Ja przejrzałem tabelkę. Agora Olympus, której używam, w 95% ma zgodny opis funkcji (kilka z tych, które znalazłem jako niemożliwe w Agorze, są jak najbardziej możliwe - Move Thread, Merge Thread, Alpha User Points plugin. Dodatkowo Move Post i Merge Post też jest możliwe, chociaż dookoła).

No i link do tabelki http://installiert.de/table-forums-comparison.html
(http://installiert.de/table-forums-comparison.html)

(http://agora.org.pl/index.php/porownanie-forow)

trzepiz
29-05-2010, 20:42
Bardzo ciekawe i przydatne. "Przyklejam".

Robster
30-05-2010, 13:32
Wielkie dzięki @rosciak, własnie miałem w przyszłym tygodni szukać tematów na temat +/-, już nie muszę :)

Raveren
11-07-2010, 19:38
Kiedyś zadałem sobie trochę trudu i eksperymentowałem z różnymi skryptami forum. Oto podsumowanie. Nie wszystkie skrypty zostały szczegółowo opisane! Może jeszcze kiedyś do tego wrócę i dokończę. PS. Zamiast walczyć z formatowaniem załączam plik.

moje
11-07-2010, 19:41
@Raveren, ja poproszę to samo tylko z nowymi liniami, akapitami itp. ;)

rosciak
11-07-2010, 21:28
Ja pozwolę sobie wystąpić w obronie Agory, która w tym opisie wydaje się być sponiewierana przez Ciebie.

- Problemy z wyszukiwaniem wg słowa w postach (tylko wg tytułów watków?! Nie pomogło zainstalowanie pluginu "plg_agora_search.zip"
Nie wiem czemu napisałeś o problemach z wyszukiwaniem, nie mam żadnych na swoich trzech forach. Zarówno z wyszukiwarki Joomla (dzięki plg_agora_search) jak i z wyszukiwarki Agory. Zresztą wystarczy zajrzeć na http://agora.org.pl/index.php/forum i wpisać w obie wyszukiwarki (joomla i agora) battlestations. Słowo które występuje w na całej stronie w 3 postach na forum i dodatkowo w 1 artykule. Sprawdź sam.

- Dla komponentu istnieje plik języka polskiego - standardowa instalacja z PA - występują niewielkie braki w tłumaczeniu.
Niewielkie braki w tłumaczeniu - tu się zgodzę - że istniały. Akurat ja ją tłumaczyłem. Nobody is perfect - a dodatkowo używałem wcześniej przez długi czas CB a nie profili Agory, więc nie miałem styczności z niektórymi opcjami. Na dzień dzisiejszy WSZYSTKIE niedociągnięcia zostały usunięte. Pokuszę się wręcz o twierdzenie, że Agora jest doskonale przetłumaczonym forum dla Joomla, zresztą wystarczy zerknąć, że VBulletin który jest tutaj, wyświetla niektóre rzeczy po angielsku. (Agora bodajże 3 słowa - które zostały zgłoszone i będą również przetłumaczone w kolejnej wersji). Dodatkowo ma cała masę dodatków (hacków) które po banalnej instalacji robią z niej typowo polskie forum. Pokaż mi proszę inne forum dla Joomla, które:
- odmienia liczebniki po polsku (1 wątek, 2 wątki 5 wątków)
- integruje się z GG, Tlenem, Miranda i AQQ (poprzez Jabber)
- obsługuje Bookmarki do popularnych POLSKICH serwerów społecznościowych (Wykop, Blip, Nasza-klasa, Gadu Gadu Pinger Kciuk i inne)
- pozwala wrzucić do postów video i audio z POLSKICH serwerów (maxior, wrzuta audio, wrzuta video, wp, interia i inne)

Dodatkowo powrócę do spolszczeń - zapraszam do swojej pobieralni na http://agora.org.pl - istniejące pakiety Agory i rozszerzeń do Agory nawet instalatory i opisy mają w języku polskim. W skrócie - instalujesz Agorę po polsku i masz ją od razu po polsku, instalujesz pakiety rozszerzeń po polsku i masz po polsku. Żadnego szukania, nic...

Co zaś się tyczy finalnego wniosku


Kumena wydaje się lepszym rozwiązaniem jako forum zintegrowane z Joomla! ze względu na mniejsze obciążenie serwera. Jeżeli braki pewnych funkcji nie są do zaakceptowania, to raczej należy przemyśleć zastosowanie forum niezależnego - np. SMF lub phpBB 3.07Czyli rozumiem że według Ciebie nie ma sensu dodawanie jakichkolwiek nowych funkcji, które mogą zwiększyć możliwości forum ? Idąc tym tokiem rozumowania w sumie powinniśmy robić strony w HTML, one generują naprawdę małą ilość zapytań do bazy. Joomla to raczej odpada przecież jeździ po bazie jak szalona. Szkoda że dla przykładu nie wspomniałeś o grupach użytkowników Agory, niepowiązanych z użytkownikami Joomla dzięki którym możliwe jest tworzenie dowolnej ilości grup użytkowników i przydzielanie im nielimitowanej ilości ukrytych forów. Każde forum w Agorze może mieć osobne uprawnienia. Co więcej - ludzie na tym forum też mogą mieć osobne uprawnienia. Rzecz wydawałoby się normalna w aktualnym świecie - że na forum istnieją różne grupy użytkowników, które mają ukryte fora.

Piszę o grupach Agory, gdyż to one (sprawdzanie uprawnień) generują dużą część zapytań do bazy. Szkoda również że nie wspomniałeś o cache Agory - dzięki któremu pomimo większej ilości zapytań nadal przeglądanie forum jest szybkie. A nawet bardzo szybkie. I teraz co jeśli Kunena okaże się niewystarczająca (to nie tylko sondy - to również nielimitowane grupy użytkowników i wiele innych opcji które są w Agorze a nie ma w Kunenie - patrz tabelka która notabene została napisana przez Lintzy - użytkowniczkę Kuneny), otóż nie byłeś łaskawy zauważyć szybkiej Agory jako alternatywy (piszę szybkiej, gdyż z racji dalszego rozwoju komponentu uczestniczę w dyskusjach na forum JVitals i nie ma i chyba nigdy nie było tam zapytań w stylu - moja Agora jest wolna) lepsze VBulletin albo SMF które NIE INTEGRUJE SIĘ Z JOOMLA. Tzn - co łatwo zauważyć tutaj na joomla.pl wymaga podwójnej rejestracji i osobnego logowania. A podobnie jest z SMF.

Ja powtórzę swoje - jeśli szukasz dobrego forum dla swojej Joomla - rozważ Agorę.
- instalacja komponentu i rozszerzeń w 5 minut i po polsku - forum w pełni zintegrowane z Joomla
- b. dobre aktualne tłumaczenie (a co se będę żałować)
- spore możliwości zarówno od strony administratora jak i użytkownika
- całkowita integracja z Joomla i z wieloma innymi komponentami (CB UddeIM Joomsocial, DBirthdays Alpha Points i z 5 innych jeszcze się znajdzie...)
- istniejące dodatki (hacki) które pozwalają zrobić z Agory forum bardzo przyjazne dla polskich użytkowników - o tym pisałem wyżej
- szybkość działania
- duża liczba istniejących i łatwych do pobrania i instalacji skórek (wariantów kolorystycznych na stronie producenta jest ponad 60) - wszystkie kompatybilne z ostatnią wersją Agory i wyglądające nowocześnie.
- dynamiczny rozwój (przez ostatnie 16 miesięcy ukazało się ok. 20 wersji).
- polski i zagraniczny support na poziomie dobrym lub bardzo dobrym. Ze swej strony staram się odpowiedzieć na wszystkie pytania polskich użytkowników Agory, na które umiem. A trochę ją znam. Jako alternatywę podajesz integrację z VBulletin lub SMF - sprawdź ile jest na forum zapytań o integrację Joomla z SMF lub VBulletin i mają 0 (zero) odpowiedzi. Możesz porównać nasze wsparcie (JVitals i moje) do pomocy użytkownikom Kuneny. Oto przychodzi laska - nowa w świecie Joomla - i pyta o podstawowe rzeczy typu skórka dla Kuneny
Odpowiedź - wujek Google nie gryzie.
Efekt: http://swiatgrafiki.22web.net/index.php?option=com_kunena&Itemid=30&func=showcat&catid=2

To w sumie trochę smutne, że pojawia się nowe forum, ludzie którzy je tworzą - ośmielę się nazwać to - wytyczają nowe standardy dla forów Joomla - ale niestety nijak przebić przez mur się nie mogą. Dla niektórych Joomla to po prostu musi być CB i Kunena i koniec.

Tak naprawdę istnieje forum dla Joomla! które jest dobrą alternatywą dla Agory (jeśli chodzi o możliwości) - to JooBB! Warto dodać Ze obydwa te fora (JooBB! i Agora) powstały o wiele później niż Kunena. Dobra, to tyle ode mnie.

Raveren
11-07-2010, 23:40
@rosciak - nie miałem zamiaru "sponiewierać" Agory! W/g mojej opinii jest lepsza od Kuneny ze względu na większe możliwości. Ale wszystko ma swoją cenę. Najlepszym podsumowaniem jest chyba końcowe zestawienie stron i forum. Jasno wynika, że natywne fora dla Joomla nie są tym co tygrysy lubią najbardziej. IMHO lepszym rozwiązaniem jest oddzielna baza i oddzielne forum. Wszystko zależy od planowanego rozwoju forum i związanego z tym obciążenia serwera. Dla niektórych zastosowań lepsze będzie ccboard, a dla innych Agora. Kunena jest jakby pośrodku. A prywatnie to najbardziej lubię SMF. PS Oczywiście KUNENA - juz poprawiam

rosciak
12-07-2010, 00:14
Wiesz ciężko przenieść istniejące forum na inne. Akurat Agora mocno to ułatwia - ma chyba z 10 konwerterów. Jednak to wymaga pracy, poznania tematu chęci itd itp. Ja też dawno temu siedziałem na Fireboard i nawet mi się nie chciało przenieść na pierwszą i kolejne wersje Kuneny dopóki moi użytkownicy nie zaczęli płakać że właściwie to oni nic na tym forum nie mogą, żadnych ustawień i w ogóle... Wtedy zmieniłem FB na Kunene i dalej nic nie mogli... A przecież Kunena i FB są o wiele dłużej niż Agora.

Argument że Agory mało kto wśród developperów Joomla używa jest... średniej jakości... Tak na szybko:
aiContactSafe (http://www.algisinfo.com/forum.html)
Compojoom (http://compojoom.com/forum)
JoomAce (http://www.joomace.net/support/forums)
MobileJoomla (http://www.mobilejoomla.com/forum.html)
PUArcade (http://www.puarcade.com/support)
SourceCoast (https://www.sourcecoast.com/forums)

I to moim zdanie ogólnie jest mocna porażka że Joomlowcy używają innych forów, zamiast popierać i doprowadzić swoje do maksymalnych możliwości. Już o tym wcześniej pisałem. To coś w stylu jakbyś wszedł do sklepu Adidasa kupić buty, sprzedawca zachęca a ty patrzysz a on w Najkach zasuwa. Bo skoro forum jest inne, to może w ogóle zmienić Joomla na przykład na Drupal.

I znów... nie bardzo widzę żeby Kunena była gdzieś po środku. Jak na razie to najstarsze forum, które ma znikome możliwości. JooBB! i Agora na dzień dzisiejszy przerastają Kunenę o 3 głowy. CCBoard - niestety ale nie istnieje. Autor przestał się pokazywac na forum supportu. I nadal powtórzę - jako administrator i użytkownik Agor rozsianych w różnych miejscach - nie bardzo widzę jakiejś powolności Agory - co więcej - ciężko znaleźć na forum JVitals jakiekolwiek skargi na to. Przypominam że w ogóle nie odniosłeś się do cache - a po coś to istnieje. Ano po to, żeby nie było wolno.

Co zaś się tyczy SMF VBulletin i innych rozwiązań. Jak kto lubi - ja jestem użytkownikiem Joomla i doceniam integrację którą po 5 minutach mam dzięki Agorze + jej duże możliwości. Autorbota Userbota SearchBota DiscussBota logowanie bez problemów itd itp. Ale faktycznie - nie wszyscy muszą to lubić.

robertocdx
12-07-2010, 23:50
Cóż, wypowiadając się mocno obiektywnie i mając raczej z wami (jako społecznością tego forum :) ) mało do czynienia - (jestem świeżak) to zgadzam się w 100% z "rosciak'em".
Właśnie kilka dni temu skończyłem portal, który był robiony od połowy marca w zasadzie dzień w dzień (siedzenia czasem nawet po 10 godzinek dziennie), masa testów i symulacji oraz zabawy z plikami ini czy css'ami, i również forum w tym, najpierw na pierwszy ogień poszła kunena właśnie. Konfigurowałem, kombinowałem, sprawdzałem, jednak mimo mojej upartości i dążenia do celu kilka rzeczy było i jest w niej (kunenie) irytujących i nie do przeskoczenia.

Po około 2 tygodniach testów wziąłem się za Agorę. I muszę powiedzieć, że ma naprawde potencjał i spore możliwości, i mówię tu jako czysty user joomli i tego co można do niej znaleźć. Nie mam sporej wiedzy programistycznej, ot taki kowalski co chciał stworzyć sobie portal z forum. Jeśli chodzi o forum to spełniłem się właśnie z Agorą, jednak brakuje mi kilka rzeczy (wyłączenie cichej edycji dla użytkownika, nieprawidłowe interpretowanie bbcode, to chyba dla mnie w tej chwili dwie największe i jedyne wady Agory - opisane kilka tematów niżej).
Z resztą jeszcze małe poprawki są ale od kilku dni już w eterze :) (jeszcze bez hack'ów, ale niebawem będą)

http://www.pomorskie-sluby.pl/index.php?option=com_agora&Itemid=30

Z Kuneną raczej nigdy bym tego nie osiągnął - i nie mówię tu tylko o stylach. Co wracając do tej tabelki z porównaniem zamieszczonej przez rosciak'a, jeśli chodzi o Agora vs Kunena to jest to jak najbardziej wiarygodne i zgadzam się :P

Raveren
14-07-2010, 18:17
Sprawdziłem najnowszy JFusion 1.5.0 Założyłem specjalną stronę na której do końca lipca można to przetestować. Joomla w JFusion ustawiona jest na master - więc logowanie na Joomla automatycznie loguje na forum. Logowanie na forum nie loguje na Joomla.
---
:spoko: Już się poprawiam
Problem logowanie NIE DOTYCZY AGORY !
---
PS. Usunąłem link do strony ze względu na zakończenie okresu przewidzianego na testy.

rosciak
14-07-2010, 18:36
Warto dodać że


Joomla w JFusion ustawiona jest na master - więc logowanie na Joomla automatycznie loguje na forum. Logowanie na forum nie loguje na Joomla.


nie dotyczy oczywiście Agora Forum. Jak każde natywne forum Joomla, jest ona w 100% zintegrowana z z Joomla w momencie instalacji i nie wymaga żadnych dodatkowych hacków mostków, ustawiania Joomla w tryby master czy czegoś tam jeszcze :) Logowanie w Joomla skutkuje zalogowaniem na forum, wylogowanie z Joomla skutkuje wylogowaniem z forum. Mod login jest wspólny.

Y3ti
10-12-2010, 18:08
To ja z innej piłki.

Szukam forum którego najważniejszym elementem ma być szeroki wachlarz możliwości ustawiania rang.
Może mieć jakieś niedociągnięcia, większe czy mniejsze. Ale to jest najważniejsze.
Wiem, że phpBB ma coś takiego ale czy istnieje coś zintegrowanego z Joomla? Tak aby nie trzeba było rejestrować się dwa razy.
Duża ilość darmowych szablonów też może być przydatna ;)

Komuś może coś się obiło o uszy?

GrzesiekP
17-01-2011, 16:17
Ja tylko dodam, że support Agory po jej przejściu na status komercyjny pozostawia wiele do życzenia.
O ile rosciak na polskim oddziale robi co może, to już na forum anything digital od programistów niczego się nie można dowiedzieć.

Spytałem się w dziala pre-sales - gdzie o potencjalnego klienta powinno się zabiegać - o wersję kompatybilną z J!1.6 - nikt z supportu nie raczył się odezwać.

Agora ma potencjał, ale daleko jej do darmowej Kuneny jeszcze.

Tabum
03-03-2011, 13:51
Ja tylko dodam, że support Agory po jej przejściu na status komercyjny pozostawia wiele do życzenia.
O ile rosciak na polskim oddziale robi co może, to już na forum anything digital od programistów niczego się nie można dowiedzieć.

Spytałem się w dziala pre-sales - gdzie o potencjalnego klienta powinno się zabiegać - o wersję kompatybilną z J!1.6 - nikt z supportu nie raczył się odezwać.

Agora ma potencjał, ale daleko jej do darmowej Kuneny jeszcze.

Nie zgodzę się z tobą.Uważam wręcz, że Agora jest lepsza od Kuneny. Można ją spokojnie wykorzystać w budowie intranetu, a także kolportera kanałów RSS. Agora nie ogranicza, kunena za to bardzo.
Na plus dla kuneny jest przyjemniejszy interfejs back-endu oraz plugin disscus - Tylko ze względu na tą formę pluginu korzystam w niektórych rozwiązaniach z kunena. Jeżeli agora poprawi to u siebie, to podziękuje kunenie za współpracę.
Poza tym należy wziąć też pod uwagę na jakiej stronie będzie korzystać z forum. Jeżeli ktoś nie liczy na więcej niż 1000 użytkowników spokojnie może darować sobie agorę i zostać przy kunenie.
Jeżeli ta liczba ma być większa to radzę zastanowić się czy nie lepiej trochę zainwestować. Używanie konwerterów nie jest dobrym rozwiązaniem.
Co do tych użytkowników i kuneny. Nie chodzi o to, że kunena tego nie pociągnie wręcz przeciwnie. Sęk w tym, że użytkownicy oczekują zmian na lepsze, ale przyzwyczajają się też do pewnych rzeczy. Agora ma FANTASTYCZNIE rozbudowany system zarządzania użytkownikami, który na dużych portal sprawdzi się w 100% i nie raz zaskoczysz użytkowników.
Podsumowując. Jesteś początkujący, chcesz potrenować, założyć małą stronę. Lub może masz doświadczenie ale chcesz budować stronę pod zaplecze. Wtedy używaj forum Kunena.
Jeżeli masz doświadczenie i chcesz czegoś więcej niż standardowe forum, używane na tysiącach stron opartych o Joomlę, to wybierz F Agora.
Jedno jest pewne, żadne z tych forum nie zadowoli cię w 100%, ale Agora ma więcej możliwości które trzeba po prostu poznać.

ziom10
27-07-2011, 12:04
link nie działa a szkoda bo chciałem sobie porównać:|

artsusmm
16-09-2011, 16:33
A propos Agory, właśnie chciałbym przenieść całą bazę danych z mojego forum phpbb do Agory. Niestety nie wiem jak to się robi, czy można to komuś zlecić?