PDA

Zobacz pełną wersję : Aby zostać użytkownikiem forum.joomla.pl



GOGOKOM
01-06-2010, 14:24
Witam
mam pewien pomysł może nie spodoba się wszystkim ale może warto go przemyśleć.

Teraz aby zostać użytkownikiem forum.joomla.pl wystarczy się zarejestrować i można bez czytania podstaw o joomla zadawać głupie pytania które tylko i wyłącznie zaśmiecają forum, sam zresztą tak zaczynałem, ale wchodząc głębiej widzę że gdybym został zmuszony do dogłębnego zapoznania się z podstawami to uniknął bym marnowania czasu swojego i innych (jestem wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i pomoc mi udzieloną).
Mój pomysł jest taki:
Przed zarejestrowaniem się bądź aktywacją konta należało by rozwiązać test online z podstaw joomla, po pozytywnym zdaniu testu użytkownik miałby aktywne konto.
Test składałby się z kilku prostych pytań na które odpowiedź można znaleźć na wiki lub joomla.pl.
pytania dotyczyły by np.:
Jak utworzyć nowe podstrony np. O Nas i jak dodać je do menu ?
i inne które zazwyczaj lądują w koszu.
Zdaje sobie sprawę z tego że trafiają tu ludzie z różną wiedza na temat CMS php css html dlatego test musiał by dotyczyć podstaw administracji joomla.

sunpietro
01-06-2010, 17:28
To może być ciekawe, ale znając mentalność ludzi to zaraz zaczną narzekać, że taki test jest beznadziejny.
Myślę, że to jest ciekawy sposób filtracji osób leniwych, ale czy się przyjmie?

_eva
01-06-2010, 17:40
Pomysł ciekawy, pytanie kto miałby opracować test :-)

sunpietro
01-06-2010, 17:45
Myślę, że opracowanie testu to będzie najmniejszy problem.
Ciekaw jestem, czy taką metodę weryfikacji da się zaimplementować w tym forum?

Dylek
01-06-2010, 18:55
Lepiej wprowadzic oplaty :) Jak ktos bedzie musial zabecelowac pare PLN, to mu sie przynajmniej nie bedzie chcialo glupot pisac :)

sunpietro
01-06-2010, 18:56
Opłaty za porady do darmowego systemu? trochę to dziwnie wyglądałoby.
Byłbym w stanie zapłacić, ale to chyba przeczyłoby idei.

trzepiz
01-06-2010, 19:12
mamy na dzień dzisiejszy : 26 320 użytkowników (teoretycznie). Gdyby dostęp do forum byłby płatny np: 1.22 (premium SMS) to nikt by na tym nie zbankrutował .. a byłoby trochę grosza (po odliczeniu podatku i prowizji - to w sumie niewiele zostanie :) na nowe cele, zmiany, modyfikacje itd, itp ...

palyga007
01-06-2010, 19:25
Ok. Mogę się przychylić do zdania użytkowników @trzepiz i @dylek, ale mam pytania.

Opłata jednorazowa czy w formie jakiegoś abonamentu?
Płatne z góry czy powiedzmy, że użytkownik po zarejestrowaniu ma 2 dni na uiszczenie opłaty?

Dylek
01-06-2010, 19:54
@sunpietro: To nie bylyby oplaty za porady do darmowego systemu, a za dostep do badz co badz ogromnej bazy wiedzy. Mysle ze miesieczny abonament za dostep do forum i wiki nie bylby glupi i strasznie bolacy uzytkownikow, a odsialby balaganiarzy.

Np. wysylasz SMSa za 2.44 z VAT i masz miesiac dostepu do forum i wiki. W nagrode newsletter z uaktualnieniami i raportami security.

Ale ja tu tylko sprzatam :)

trzepiz
01-06-2010, 20:00
poprę @Dylka, dostęp płatny to normalne i moim zdaniem trafne rozwiązanie . Denerwuje mnie trochę, że ludzie pobierają dzwonek do telefonu za 6,1 PLN a jak ktoś proponuje płatny dostęp do największej skarbnicy wiedzy dot Joomla! to większość się oburza. Nie wiem, czy dostęp powinien być miesięczny, kwartalny czy stały - to jest oczywiście do uzgodnienia. Faktem jest, że 1,22 czy 2,44 nie jest problemem dla nikogo, tym bardziej, że większość ludzi chce zarobić na Joomla! - przychodzą z problemem, dostają odpowiedź, kasują klienta na 2000PLN za "głupią" stronkę i więcej się na forum nie pokazują.

Ja jestem Za... Oczywiście pozostaje kwestia fakturowania, księgowania itd ( przecież od tych wpłat trzeba zapłacić podatki ) - tutaj trzeba by uzgodnić co jak i kiedy - Ja się na tym nie znam ..

palyga007
01-06-2010, 20:06
Dobra Panowie, ale nie co miesiąc :)
Wolałbym zapłacić przelewem na konto 2-3 razy w roku z prowizją dla banku niż słać te durne sms na których po drodze musi jeszcze 15 innych podmiotów zarobić.
Kwota do ustalenia.
Płatny dostęp do forum ok, ale będę przeciwny płatnemu dostępowi do wiki.

Dylek
01-06-2010, 20:17
Czy co miesiac, czy raz na dekade - to kwestia wielkosci wplaty :)
A co do wiki - sam powinienes wiedziec ze to kawal roboty, poswieconego czasu i wlozonych checi, zapalu itp itd. Tak jak forum, gdzie ludzie poswiecaja swoj czas zeby odpowiadac na pytania. I czy to bedzie wiki, czy forum, czy plikownia czy cokolwiek innego - placisz nie za towar (nazwijmy tak dla potrzeb posta), a za czas poswiecony na jego przygotowanie.

I @trzepiz dobrze mowi - kupa narodu dzieki forum zarabia na stawianiu serwisow na Joomli. Niech odpala pare groszy :) A ci, co jeszcze nie zarabiaja, a chca miec Joomle na potzreby stronki o swoim chomiku tez niech zaplaca - to beda szanowali czas innych, ktorzy musza zgadywac o co chodzi w zadawanych przez nich pytaniach :)

palyga007
01-06-2010, 20:39
@Dylek
Oczywiście, że to kawał roboty, czasu potu itd itd, ale uważam, że dostęp do wiki powinien pozostać bezpłatny. Tak jak bezpłatny jest dostęp do Wikipedii (Też można by powiedzieć że to ogrom czasu, pracy itd. )
Tematy umieszczone na wiki poza ich ewentualnymi poprawkami wymagają jednak mniej pracy od aktywnej pomocy na forum, gdzie problemy poza wiedzą wymagają czasem nadprzyrodzonych umiejętności interpretacji tego "co autor miał na myśli" :)

Pozostaje jeszcze jedna rzecz. Społeczność Joomla! w Polsce nie posiada osobowości prawnej (czy jak to się tam nazywa) także nie wiem czy tutaj nie jest pierwszy problem w zbieraniu pieniędzy.

_eva
01-06-2010, 20:47
Można by zacząć od zadania pytań na jakimś forum prawnym np. na http://forumprawne.org/

Dylek
01-06-2010, 20:51
Zawsze mozna zalozyc stowarzyszenie. Wtedy i osobowosc prawna jest, i o sponsorow latwiej sie starac, i rozliczenia troche jasniejsze itp...

_eva
01-06-2010, 21:20
Problem pewnie jest nie tylko na polskim forum joomla (chyba, że jest aż tak źle :)).
Może warto przyjrzeć się innym forom jakie mają rozwiązania?

palyga007
01-06-2010, 21:20
Stowarzyszenie powiadasz.. Trochę ocieram się o pewne stowarzyszenie i powiem Ci, że to nie tak kolorowo.
1. Stowarzyszenie musi mieć określone struktury czyli min. zarząd.
2. Co pewien czas muszą odbywać się walne zebrania członków stowarzyszenia (głosowanie nad zmianami i takie tam)
3. Statut i inne tego typu dokumenty.
4. Itd
...
...
...
Lista jest długa.

Myślę, że da się to zrobić bez zakładania struktury stowarzyszenia(Chyba, że zapadnie decyzja, że nadszedł czas aby taka "organizacja" powstała)
Masa portali pobiera opłaty za dostęp i nie sądzę, aby wszyscy oni mieli swoje stowarzyszenia.

Dylek
01-06-2010, 21:40
Osobiscie nie widze przeszkod zeby kasa szla do tego, kto placi za serwer i domene. Ale pewnie jak w gre wejdzie kasa, to zaraz sie znajdzie pare osob chcacych sie podlaczyc do tego. Z jednej strony nie dziwie im sie - z drugiej jednak jak sprawiedliwie taka wplywajaca kase rozdzielic? :)

palyga007
01-06-2010, 21:46
Hmm.
Więc może dajmy sobie spokój. Bo już widzę tę burzę... A dlaczego on a dlaczego tyle a dlaczego... a dlaczego.... a dlaczego...

trzepiz
01-06-2010, 22:43
Trzeba rozróżnić 2 rzeczy. Wy mówicie o tym, że ktoś ma na tym zarabiać. Ja myślę o tym, że czas najwyższy zacząć spłacać kredyt jaki wszyscy zaciągnęli u osoby za to wszystko odpowiedzialnej, której nicka, imienia, boję się wymieniać.:)

Nie każdy pewnie zdaje sobie sprawę z tego, że poza czasem poświęconym na tłumaczenia, utrzymanie domen serwerów itd itp, są miliony rzeczy na które można ewentualne datki przeznaczyć. Dlaczego PCJ! nie zrobi świetnego seminarium? Dlaczego nie zorganizuje spotkań (ogólnopolskich) .. Ano dlatego, że nikt nie chce ślęczeć po nocach, pisać, odpowiadać, tłumaczyć i do tego wszystkiego jeszcze ze swojej kieszeni zorganizować seminarium ..

Moim zdaniem czas na zmiany. Przypomnę, że jak zorganizowaliśmy zbiórkę na nowy skrypt dla forum - to osoby, które wpłaciły można policzyć na palcach. Faktem też jest, że nie były to małe wpłaty. I znów powrócę do sedna, 1.22 to dużo ? 2.44 ? 10zł ? Nie przesadzajmy Panowie i Panie ..

KYCu
01-06-2010, 23:08
Płatne forum - dobry pomysł. Moja propozycja abonamentów to:

* 1.22 zł za 3 m-ce
* 2.44 zł za 6 m-cy
* 4.99 zł za rok

palyga007
02-06-2010, 00:36
Za dostęp do galerii na pewnym popularnym serwisie, buli się 5pln+VAT za 6 miechów także myślę, że stawki, o które proponuje @KYCu na pewno nie powinny podlegać żadnej korekcie w dół. A biorąc pod uwagę to ile obecnie kosztuje paczka papierosów to... z resztą co będę tutaj wywody jakieś snuł.

W sumie zostaje najważniejsza kwestia.. jak to zorganizować żeby było tak jak to Urząd Skarbowy każe..

GOGOKOM
02-06-2010, 08:32
Panowie
czeszę się że zainteresowaliście się moim pomysłem szkoda tylko że dyskusja przerodziła się rozmowę o kasie.
Macie rację wielu tu przychodzi aby zarobić i nic od siebie nie dać osobiście jestem za płatnym dostępem do forum i wiki ale dla tych którzy nic nie wnoszą ktoś wspomniał o idei free cms ktoś inny wspomniał o tym że całość to kupa roboty i wszyscy mają rację, także na początek wróćmy do tematu wątku.

Test z wiedzy czy jest możliwe aby go zaimplementować do forum?

Proszę o propozycje pytań pomoże to w wykonaniu testu.

Dyskusję na temat kasy proszę zakończyć lub przenieść na inny wątek aby nie robić bałaganu, bo sami przecież go nie lubimy.

GOGOKOM
10-06-2010, 12:36
Pytanie do testu:
Jak uniemożliwić niezarejestrowanym użytkownikom dostęp do treści strony?
Cytat z forum:
"Witam,
joomla 1.5

Tworze w menu uzytkownika link do dodawania artykułów i chciałbym aby dostep do dodawania artykułów mieli tylko wybierani przez admina uzytkownicy oczywiscie po wczesniejszym zalogowaniu.

Czyt jest to mozliwe w joonla czy trzeba instalowac jakis dodatkowy komponnent?

z góry dziekuje za wszelkie podpowiedzi."

palyga007
10-06-2010, 12:58
No dobrze, a teraz przedstaw pomysł na automatyczną weryfikację odpowiedzi :)

GOGOKOM
10-06-2010, 13:09
Test z np.
polem wyboru odpowiedzi wśród kilku odpowiedzi - przy odpowiednio napisanych odpowiedziach będzie się sprawdzało
formularz kierujący zapytanie do bazy w której są słowa kluczowe i należy podać np 5 słów z 8 - loteria można nie trafić na "myśl" układającego test
jako odpowiedź menu admina i w tedy konkretnie wejście w odpowiednie miejsce, wtedy jednoznacznie będzie wiadomo że ktoś wie gdzie zmienić dany "parametr" - idealne do pytań o konfiguracje w panelu admina

trzepiz
10-06-2010, 13:23
Czy naprawdę myślicie, że jest to potrzebne ? Moim (zaznaczam że tylko moim) zdaniem to kolejne utrudnienie, którego trzeba będzie pilnować, sprawdzać, zmieniać .. itd.

Każdy ma prawo zarejestrować się na forum. Nie każdy jednak ma prawo z niego korzystać i takich właśnie delikwentów trzeba weryfikować (najczęściej ban)

KYCu
10-06-2010, 13:27
Jakie tam pytania, sms wysyłasz i tyle. Nie kombinujcie.

GOGOKOM
10-06-2010, 13:30
Idea była tak aby oszczędzić pracy moderatorom przy "koszowaniu" postów i czasu użytkownikom na czytanie postów które są śmieciami zwłaszcza że użytkownicy nie zawsze stosują się do regulaminu i nawet "porządne" zatytułowanie sprawia co niektórym trudność i tak wchodzimy i czytamy i marnujemy czas.

---------- Post dodany o 13:30 ---------- Poprzedni post był o 13:28 ----------

@KYCu

Dyskusję na temat kasy proszę zakończyć lub przenieść na inny wątek aby nie robić bałaganu, bo sami przecież go nie lubimy.

KYCu
10-06-2010, 13:35
To nie kombinujcie juz z pytaniami, wg mnie to jest zbędne i zniechęci ludzi! każdy z nas pamięta z czasów szkoły, że niechętnie się szło na egzaminy, sprawdziany, w szkole było trochę pod przymusem, tutaj nie, więc ludzie będą rezygnować z forum.

Tyle ode mnie, odłączam się od tej dyskusji bo to dla mnie kiepski pomysł.