PDA

Zobacz pełną wersję : problem z podstronami (zakładkami) w menu - jak to zrobić ?



szyszkama
16-06-2010, 14:09
Cześć ! Tak do końca nie wiem nawet czy umieszczam mój post we właściwym miejscu. Moje pytanie na pewno dla Was jest banalne i dlatego proszę o pomoc. Udało mi się stworzyć menu, wiadomo, po kliknięciu na daną zakładkę pokazuje się błąd. A mój problem polega na tym, że chciałabym edytować każdą podstronę (zakładkę) tak żeby treść i zdjęcia które tam będą pokazywały się po kliknięciu w dany napis w menu.



Czyli np. jeżeli mam oferta to chciałabym od razu przejść właśnie do tej podstrony
jeżeli mam kontakt to też od razu bez żadnych innych podstron itp.

No i gdzie edytować każdą z tych podstron... Każdą osobno, ale w którym miejscu.

Proszę pomóżcie. Kombinowałam na wszelkie sposoby, czytałam (starałam się uważnie) i jak na razie stoję w miejscu.

zwiastun
16-06-2010, 14:42
Chyba nie czytałeś zbyt uważnie.
1. To co zamierzasz, nie wymaga takich systemów, jak Joomla - wystarczy zrobić prostą stronę w HTML.
2. Skoro już wybrałeś Joomla, to doczytaj ze zrozumieniem, jak to działa.
Twoj problem: pozycje menu to pojedyncze artykuły. Mozna i tak, tylko ze jak napisałem w pkt 1.

www.wiki.joomla.pl ->Szybki start

szyszkama
16-06-2010, 15:08
Dziękuję za podpowiedź. Wiem, że można zrobić taką stronę w html-u ale wg mnie stronki zrobione w joomla są zdecydowanie lepsze, ładniejsze i w ogóle. A poza tym może będę ją z czasem urozmaicać.

alex51
16-06-2010, 15:20
Istotą Joomla! jest taka konstrukcja menu, by wybrane jego pozycje przenosiły bezpośrednio na właściwe podstrony. Dlatego właśnie masz do dyspozycji całą gamę możliwości tworzenia nowych pozycji menu. Odsyłam do wiki.joomla.pl, a dokładniej do ekranu pomocy >>menu<< (http://wiki.joomla.pl/index.php/Screen.menus.15) i >>edycja menu<< (http://wiki.joomla.pl/index.php/Screen.menus.edit.15). Jeżeli masz stronę na serwerze, to możesz też podać jej adres.

szyszkama
16-06-2010, 15:56
Jak na razie to kręcę się w tym. Widzę możliwość tylko podziału strony na sekcje i kategorie. Innej opcji nie widzę. Zawsze wymagane jest podanie tych opcji. Nie wiem nadal jak zrobić tak,żeby pozycje menu były pojedynczymi artykułami. Tworząc nowy artykuł zawsze wymagana jest sekcja i kategoria. Czy można to jakoś zmienić ?

zwiastun
16-06-2010, 16:49
Bardzo proszę o przeczytanie przynajmniej podstawowego poradnika "Szybki start". Forum to naprawdę nie piaskownica. Nawet nie sprawdziłeś dokładnie, co jest w polu wyboru sekcji i kategorii i co to znaczy!

szyszkama
16-06-2010, 17:34
Oświadczam, że przeczytałam, ale tego nie rozumiem. Sama się uczę tego od podstaw więc nie jest prosto.

---------- Post dodany o 15:34 ---------- Poprzedni post był o 15:28 ----------

I jeszcze jedno - u mnie np. nie mogę zmienić adresu łącza. Czy to jest normalne ?

zwiastun
16-06-2010, 18:19
Czego nie rozumiesz? Co tam jest do rozumienia: słowa kliknij, wybierz, zaznacz? I tym podobne?
A może nie rozumiesz, co to znaczy "Nieprzypisany", bo nie przeczytałaś odpowiedzi na często zadawane pytania w polskim wydaniu bądź czegokolwiek o posługiwaniu się Joomla?
Jeśli nie rozumiesz tekstu pisanego, to może się wybierz na kurs.

szyszkama
16-06-2010, 18:38
Owszem czytałam i próbowałam. Wyświetla się treść ale tylko i wyłącznie na stronie głównej. A nie tak że jak klikam w głównym menu np. oferta to nie przenosi mnie właśnie do tej podstrony. I próbowałam już zmienić opcje wyświetlania na stronie startowej.

A poza tym jeżeli się nie mylę forum jest po to, aby pytać i żeby bardziej kompetentni i życzliwi ludzie udzielili pomocy.

I podkreślam - czytałam już dużo na temat joomla!, początki zawsze są trudne i dlatego szukam pomocy.

mjmartino
16-06-2010, 19:08
Hmm
Menu -> Przypisz artykuł -> artykuł wybierz jaki ma być przypisany do menu.
Artykuł musi być opublikowany aby się wyświetlał po kliknięciu w menu.
Podobna ścieżka jest z kontaktem z menu.
W tym że kontakt komponenty/kontakty/kontakty
Kontakt musi być przypisany do usera X ;)
To chyba na tyle co Ci do szczęścia potrzebne ;>

zwiastun
16-06-2010, 19:34
@mjmartino: trochę z pamięci podpowiadasz. ale tak czy owak, to podstawa posługiwania się Joomla!
Menu witryny (lub inne) -> Utwórz -> Łącza wewnętrzne -> Artykuły - > Artykuł -> Wybierz artykuł
@szyszkama: owszem - forum jest po to, by pytać, ale nie o abecadło.
Tak, jak szkoła średnia nie jest po to, by uczyć w niej czytać!

szyszkama
17-06-2010, 00:20
Mimo, że zrobiłam nowy artykuł i później zrobiłam wszystko wedle wskazówek to wyskakuje błąd, że taka strona nie istnieje. Jak to możliwe ? Dlaczego tak się stało ?

zwiastun
17-06-2010, 01:15
Bądź jednak łaskawa, bez kombinowania, wykonać krok za krokiem prostą witrynę według tego poradnika: http://wiki.joomla.pl/index.php/Joomla_1.5._Szybki_start.

szyszkama
18-06-2010, 14:25
Przeczytałam na innej stronie jak zrobić takie proste menu i zrobiłam wedle tych wskazówek. Napisane było : "W efekcie w menu pojawi się nowa pozycja. Jej kliknięcie wczyta dany artykuł". Mi się nie wczytuje. Dlaczego ?

zwiastun
18-06-2010, 15:07
Bo przeczytałaś na jakiejś innej stronie nie wiadomo co. A nawet jeśli pisało dobrze, to nie wiadomo co naprawdę zrobiłaś. Już powyżej czarno na białym nieco w skrócie @mjmartino, dokładnie i precyzyjnie ja Ci napisałem po kolei, co trzeba zrobić, żeby w menu pojawiła się pozycja wywołująca artykuł. Nie ma tam żadnej ale to żadnej tajemne wiedzy!

szyszkama
18-06-2010, 15:29
Jak już napisałam TAK ZROBIŁAM. Zresztą... na tym forum i tak nie mam co liczyć na pomoc. Dla jednych coś jest łatwe, proste i banalne. Dla Ciebie Joomla! a dla mnie gra na fortepianie. Nie sądzę żebyś umiał połączyć grę dwoma rękami zaznaczając przy tym występowanie kwarty czystej, sekundy małej oraz crescedno czy staccato. Dziękuję za łaskę w udzielaniu podpowiedzi. I nie rozumiem takiego braku chęci pomocy niesienia innym. I ZAPAMIĘTAJ - dla Ciebie coś jest proste, a dla innych nie. I nie oskarżaj pochopnie.
I jeszcze jedno - jestem kobietą i może dlatego tak trudno czasami jest mi coś zrozumieć.

zwiastun
18-06-2010, 18:19
Nikt Cię Tu nie oskarża. Są rzeczy, których być może nie należy się podejmować, ja z pewnością nawet na jedną rękę koncertować nie będę.
Żeby uzyskać pomoc, trzeba dać szansę pomagającym: Ty jej niestety, nie dajesz.
Stwierdzenie, że robisz tak, jak jest opisane w poradnikach i nic z tego nie wynika to stwierdzenie ucznia typu: proszę Pani, ale ja się uczyłem.
Jeśli dodałaś artykuł, jeśli dodałaś pozycję menu typu Artykuł, to ten artykuł MUSI się wyświetlać. tu nie ma nic do rozumienia!
Opinie o forum i udzielających pomocy zachowaj dla siebie.

alex51
18-06-2010, 18:45
@Szyszkama, jesteś kobietą i pewnie tylko z tego powodu otrzymałaś w tym wątku wyczerpujące wyjaśnienia zamiast na samym początku zostać odesłana do wiki.joomla.pl dla >>nowicjuszy<< (http://wiki.joomla.pl/index.php/Nowicjusze).
Tak się składa, że również gram na pianinie (bywało, że na fortepianie też) i robię to od 55 lat. Z komputerami mam doświadczenia ca 20 letnie, Joomla! poznaję od 4 lat. Nadal uważam, że najwięcej mam jeszcze do zrobienia z graniu na pianinie. Nigdy nie powiem, że coś już umiem ani nie będę tak ufny w swoje możliwości by stwierdzić, że już umiem grać na pianinie, bo są rzeczy, które im dłużej się poznaje, tym bardziej się widzi jak dużo jeszcze ma się do zrobienia.
Wracając do Twojego problemu z utworzeniem nowej pozycji w menu dla wybranego artykułu, to należałoby szukać wiedzy na naszych stronach i w razie czego posługiwać się cytatami ze źródeł swojej wiedzy. Jestem przekonany, ze to co w tym momencie stanowi dla Ciebie problem, przestanie nim być, gdy na spokojnie wczytasz się w przedstawione w tym wątku podpowiedzi. Gdyby nadal coś jeszcze nie było jasne, to służę swoją pomocą na PW.

szyszkama
19-06-2010, 00:35
Tyle hałasu w sumie o nic. Prawdopodobnie albo coś źle zainstalowałam, albo serwer powodował błędy. Dzięki za pomoc.