PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla, czy nie joomla



dr_NO
03-09-2006, 11:39
Witam, nosze się z zmianą oskryptowania na stronie, wraz z zmianą serwera (nie będą przenoszone żadne dane, bo przepadła baza...;\) ok i teraz tak, przyglądam się joomla od dość dawna, ale tylko statycznie, szzcerze mam dość duży zapasrezerwy w stosunku co do tego CMS'a, ale powoli zaczyna mnie korcić. Chciałbym wiedzieć czy mogę zrobić coś takiego, a może raczej czy są odpowiednie moduły:

+ Moduł artyukułów, oczywiście z podziałem na kategorie i podkategorie.
+ Moduł tutoriali, coś ala artykuły, z możliwością komentowania, oceniania, i dobrze by było z możliwością określania stopnia trudności, no i oczywiści możliwość wysyłania tutoriali, przez zarejestrowanych użytkowników serwisu.
+ Moduł galerii, ale dobry moduł, w którym użytkownicy będą mogli wysyłać swoje zdjęcia do przygotowanych przez administrację kategorii,. Zdjęcia mogą być oceniane przez innych użytkowników, oraz oczywiści komentowane. Galeria obowiązkowo powinna zawierać blok menu, w którym poziomo byłyby prezentowane ostatnio dodane grafiki/zdjęcia do galerii, na głownej stronie serwisu.
+ Forum dyskusyjne, najlepiej działające jako natywny moduł Joomli (otwierający się na stronach serwisu, a nie w osobnym oknie)

A teraz o blokach, czy m ożna je w tym CMS'ie poustawiać dowolnie, tworzyć własne bloki itp?

System szablonów, pozwala na dowolne kreowanie strony? Są jakieś większe ograniczenia?

Może, krótka Wasza dygresja na temat, dlaczego powinienem się przenieść z Xoops'a na Joomle ?

Jutro wieczorem mam zamiar postawić serwis, więc jeżeli nie dostanę przekonowjącej odpowiedzi, to się głęboko zastanowię, co mam zrobć ...

Pozdrawiam.

EDYCJA
Zapomniałem dodać, że jeżeli byłaby potrzebna edycja modułów itd, to nie widze problemów, jedynie proszę o małe rozeznanie w świecie Joomla ...

stone
03-09-2006, 13:10
Odnośnie czeterch plusów - TAK (sorki za lakoniczność ale niestety nie mam teraz czasu aby się rozpisać, ale jak nie uda Ci sie znaleśc to napisz)

Szablony można tworzyć dowolnie, są nawet dostępne w flashu (ale tych nie testowałem)

Co do XOOPS'a to cięzko mi powiedzieć bo nie używałem, ale to co jest największą zaletą Joomli to to że jest ona (podobno to 'on' ale ja się z tym nie zgadzam :) ) elsstyczna, ma zespół developerów którzy instensywnie pracują nad ulepszaniem skryptu, sprawy bezpieczeństwa priorytetowe i ostatnie ale wcale nie najmniej ważne ma bardzo dużą i prężną społeczność.

Co do rozeznania to polecam pomoc.joomla.pl, a wsprawie konkretnych problemów forrum

Pozdrawiam

dr_NO
03-09-2006, 13:25
Hmm, po przyjżeniu się dem na rużnych supportach, można stweirdzić że całkiem ciekawie wygląda serwis od środka... zarezykuje i postawie na prubę serwis, zobazce co i jak :)

Niestety jednak nie udało mi się znaleźć odpowiednich modułów (galeria, tutoriale) więc jeżeli istnieją takowe (możliwe że się przez nie przewinołem, lecz bez glebszego poznania) to prosiłbym o namiary, będę bardzo wdzięczny :)

Pozdrawiam.

yama
03-09-2006, 14:51
Na poczatek zacznij stad:

http://www.joomla.pl/index.php/component/option,com_josresource/Itemid,56/

dr_NO
03-09-2006, 14:56
No ok, ok, znalazlem tam pasujace mi forum, i pare innych rzeczy, ale z tutorialami ni w kij ni w oko, tak samo jezeli chodzi o galerie, to prawda, jest tam sporo galerii, ale niema nigdzie wylozonych kawa na alwe funkcji i mozliwosci, a ja niestety niemam czasu pracowac i testowac wszystkich.

stone
03-09-2006, 17:07
Co fo galerii to bym polceał zoom gallery (ma własną stronę) jest tez coppermine i pony gallery.

Co do tutoriali to jakie by to miało dokładnie spełniać funkcje?

dr_NO
03-09-2006, 17:58
Tak jak pisałem, podobnego coś do artykułów:
+ Podział na kategorie i subkategorie
+ możliwość dodawania tekstów, przez zareejstrowanych użytkowników, bez konieczności weryfikacji przez administrację
+ Oceny artykułów
+ kreślanie stopnia trudności danego tutoriala
Podczas psiania rta, przez usera, możliwość uploadu obrazów na serwer, no i oczywiście umieszczanie ich w dokumencie.

stone
03-09-2006, 18:21
Wszystkie te możliwości daje standratowe zarządzanie artukuami, za wyjątek możliwiości oceny stopnia trudności, ale tu moża zaadaptować system ocen artykułów oraz wgrywanie grafik prze urzytkowanika, natomiast może on je oczwywiście wstawiac w tekst

zwiastun
03-09-2006, 22:09
Joomla nie jest jednak systemem typu E-Learning. Może więc jednak lepiej Moodle, Dokeos Interact, ATutor.
Przyznam, że pytanie o komponent do "Tutoriali" jest nieco dziwne, bo co to niby miałoby być słowo tutorial oznacza poradnik, instrukcję, podręcznik. Te zaś mogą przyjmować bardzo różną postać. Komponentow, na których mozna oprzec tego typu system poradnictwa jest co najmniej kilka, poczynając od tego, co napisał stone, że nic nie trzeba, bo już jest.

dr_NO
03-09-2006, 22:55
Hmmm, mówiąc tutorial, miałem na myśli cos ala np. pixel2life.com, z tym że artykuły byłyby "własne" ... jeszcze zobacze co i jak ... narazie zostanę przy mambo, mimo że wydaje się być "średniozaawansowanym" względem xoopsa ... zobaczymy pozyjemy ...

zwiastun
03-09-2006, 23:19
... narazie zostanę przy mambo, mimo że wydaje się być "średniozaawansowanym" względem xoopsa ... zobaczymy pozyjemy ... Proszę wszak zauważyć, że tu jednak mówimy o Joomla = to już nie jest ten sam system co Mambo.
A w sprawie średniego zaawansowania... Oczekujemy na ewentualną szerszą refleksję, po bliższym poznaniu Joomla


PS. Spojrzałem na pixel2life.com
Tu rzecz jest oparta na komponencie typu Katalog WWW [Weblinks] - to po prostu zbiór odnośników do różnych stron