PDA

Zobacz pełną wersję : Zapisywanie stanu serwisu



jarzeg
18-12-2005, 23:11
Witam,
czy istnieją jakieś moduły, komponenty itp., które pozwalałyby na proste zapisywanie stanu serwisu (z szatą graficzną, zainstalowanymi dodatkami, wprowadzonymi artykułami itd.) - taki back-up całości. Celem tego byłaby możliwość prostego odtworzenia tego w razie potrzeby?
Czy może są jakieś inne sposoby na robienie tego "ręcznie", ale w prosty sposób - bardziej dla użytkownika Joomla, a nie developera.
Pozdrawiam

maximus
18-12-2005, 23:25
Swojego czasu dla Mambo był sobie taki komponent, jak BigAPE Backup Component (http://www.bigape.co.uk/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=17&Itemid=30)
ale czy dobrze się sprawuje przy obecnej Joomli to nie powiem
Ale jak nadal uważam ze najlepiej kopie robi się z poziomu panelu do zarządzania serwerem i
jest to na tyle łatwe za można by było powiedzieć ze dla ludzi

jarzeg
19-12-2005, 01:25
Dzięki Maximus,
chyba o coś takiego mi chodziło. Pod Joomla zainstalowało się bezproblemowo - jeszcze nie sprawdzałem jak wygląda robienie backupu, ale możliwości tego komponentu wyglądają bardzo zachęcająco.

Pozdrawiam

zwiastun
19-12-2005, 19:02
Na dobrym serwerze dobry administrator dysponuje aktualną kopią danych swoich klientów.
Backup bazy danych to tylko kopia bazy danych, ale już nie zasobów zgromadzonych w katalogach. Zawsze warto mieć aktualną odwzorowaną wersję na swoim lokalnym komputerze. Przyda się także do przetestowania nowych modułów czy komponentów, zanim zostaną zainstalowane w działającym serwisie. Niezłym pomysłem jest także aktualizowanie bazy danych na lokalu (wykorzystać do tego można wspomnianą kopię bazy danych).
Póty się nic nie dzieje..., he he he ... trzecia prawda ks. Tischnera - zawsze się dzieje. W tym przypadku pewien pan ze swoimi prawami czuwa, a jego prawka czekają na dobrą okazję!

magic
20-12-2005, 00:07
Ja używam BABackup w kilku miejscach i potwierdzam, że bardzo fajny programik. Robi zarówno kopię bazy jak również katalogów albo dwa w jednym. Szybko, sprawnie, download spakowanej kopii bezpośrednio z Panelu Administracji, itp ...
Tylko, że jest jeden problem.
Zgodnie z prawami zwiastowanymi wyżej lubi robić (może tylko mnie) ukryte psikusy.
A to plik ze spakowanymi plikami okazuje się uszkodzony, a to jeszcze coś innego ...
Wczoraj na ten przykład zrobiłem kopię zapas CAŁOŚĆI strony, sprawdziłem skubańca - plik się rozpakował - no to dalej w upgrady ... Na koniec potrzebowałem 1 (słownie: jeden) plik z tych kilku tysięcy (żeby skopiować drobnego hack'a, który w nim popełniłem kiedyś) i wiecie co ?? Łobuz spakował mi wszystko - poza folderem modules ...
Nie muszę dodawać, w którym katalogu był ten plik :D .
Inaczej mówiąc: polecam osobiście ze względu na wygodę użytkownia, ale trzeba patrzeć mu na łapki ...

jarzeg
20-12-2005, 00:11
Zwiastun,

intencją mojego pytania nie była administracja serwerem, ale możliwość sporządzania łatwych w instalowaniu "paczek" np. dla klientów tego samego rodzaju. Chodzi o to, abym mógł taką paczkę wysłać swojemu klientowi, który bez problemu będzie mógł ją zainstalować, aby cieszyć się z prekonfigurowanego serwisu.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

zwiastun
20-12-2005, 05:15
Toz chyba utrafiłem Ci w sedno, pomijając otoczkę związaną z bieżącym administrowaniem serwisu (bo i skąd miałbym wiedzieć, jaka dokładnie była Twoja intencja). Wszak samej bazy danych klientowi nie poślesz.
A do celów, o jakich mówisz, może warto się zainteresować Xamppem, wersją z joomla xj (na mamboos.de) czy MSASem, ostatnio przypomnianym na joomlapl.com?
A w uproszczonym wydaniu prekonfigurowany serwis, który sobie ktoś może zainstalować, poslugując się np. instalatorem joomla, to pakiet jak dystrybucyjny, ale zawierajacy także wszystkie pliki komponentów, modułów i dodatków tudzież wrzucony do katalogu /instalation/sql zrzut bazy danych nazwany sample_data.sql, z zastąpionym przyrostkiem, z jakiego korzystałeś, na standardowy #__ i instrukcją dla klienta, co by "przykłady" zainstalował .

Narzędzie, któe Ci taką zrzutkę sprawi - magic pisze.

jarzeg
20-12-2005, 13:06
Zwiastun,

dzięki za te informacje,

pozdrawiam świątecznie

magic
20-12-2005, 13:51
Magic nie pisze takiego narzędzia.
Magic jedynie kiedyś rzucił pomysłem przygotowywania wersji instalacyjnych Joomla w postaci "gotowców" - zawierających wstępnie skonfigurowany serwis dla konkretnych celów (parafie, komendy policji, kluby sportowe ... i co tam komu jeszcze przyjdzie do głowy ... ).
Na podobnej zasadzie jak robi się i publikuje dodatki do Joomla (komponenty, moduły, boty) można robić też takie "gotowce". Najlepsze mozna publikować na koomla.pl ;)

Jedną z możliwych odmian tego pomysłu może być też np. zastąpienie przykładowych artykułów w sekcji FAQ - miniporadnikiem dla Pani Krysi jak publikować artykuły na stronę i posługiwać się Administracją (kategoria dostępna dla grupy Special z Menu Użytkownika).

To tylko pomysł.
Wykonanie - jak dodatki do Joomla - każdy może ...

Natomiast co do narzędzia to faktycznie przydałby się w powyższym celu taki generator, który gotową stronę "zapakowałby" jako wersję instalacyjną Joomla.
Kto podniesie rękę do góry ?

Pozdrawiam

nexus246
21-12-2005, 12:53
Ciekawy pomysł, może troszkę utopijny..... ;)
Nie masz wrażenia że to podcinanie gałęzi na której się siedzi? :D

magic
21-12-2005, 14:32
Nie taki znowu utopijny.
Załóżmy że jeden z fanów Joomla jest z zawodu lekarzem (to też nie jest utipijne założenie - mamy tu takiego jednego ;) , dlatego wybrałem taki przykład). Tym samym zapewne dobrze się orientuje w potrzebach np. zwykłej przychodni ZOZ odnośnie zawartości i kształtu stronki jaką mogłaby potrzebować.
No to robi taką stronkę przy pomocy Joomla, a w tym (podaję z sufitu, dla przykładu):
- parę charakterystycznych dla takiego klienta pozycji w menu jak np. Rejestracja, Newsy RSS z NFOZ, Nasi Specjaliści, Terminy szczepień, ... etc.
- montuje i konfiguruje kilka niezbędnych komponentów, modułów, botów jak np. AKReservations, AKOStaff, Yanc, ... etc.
- wstawia trochę przykładowych danych i tekstów, żeby łatwiej było połapać się jak to wszystko funkcjonuje
- montuje wybraną templatkę, która w miarę dobrze pasuje do tematyki
Na koniec zrzuca to wszystko do paczki instalacyjnej (nie zapomniawszy się podpisać razem z mailem jako autor) i publikuje ...
Proste? Proste.

I nie podcina sobie gałęzi, ani mnie. Wręcz przeciwnie.
Na dzisiaj Joomla popularna i znana jest wśród studentów i innych takich, którzy się bawią w Internet, plus wśród garstki fachowców, którzy używają jej do komercyjnych celów.
Wśród firm i instytucji - prawdziwych odbiorców tego CMS - jest produktem tyleż egzotycznym, co niezrozumiałym i nieznanym.
Na miejscu szefa takiej przykładowej Przychodni - jeśli miałbym takiego "gotowca" w zasięgu ręki, prostego w zainstalowaniu, wymagającego jedynie wprowadzenia prostych zmian w treści, żeby go użyć, a jednocześnie dającego tak znaczne możliwości jakie proponuje Joomla - skorzystałbym ...
Zapewne równierz skorzystałbym z pomocy kogoś, kto lepiej się na tym zna, może np. autora tego gotowca ? ...

A jeśli będzie taki "gotowiec" (a nawet kilkanaście, o różnym kształcie i wykonaniu, różnych autorów, konkurencyjne), dobrze spełniający swoje zadania, do tego darmowy (GNU/GPL), to może Pan Religa z Panem Prezesem NFOZ zarekomendują zastosowanie ? A ile mamy przychodni w Polsce? A ile używa Joomla obecnie?

Ten pomysł, to po prostu alternatywna droga do popularyzacji Joomla w Polsce - zamiast albo obok pisaniny jaki to wspaniały CMS ...

nexus246
21-12-2005, 16:27
Słusznie.... :)

W sumie na podobnej zasadzie sprzedawane są paczki z przerobionym OsCommercem....

jarzeg
22-12-2005, 11:46
Nexus246, dlaczego tak sądzisz? Mógłbyś więcej sprzedać rozwiązań w danym czasie mając takie gotowce. Jest jeden problem oczywiście, jak to chronić, aby klienci nie wymieniali się takim rozwiązaniem, albo co gorsza konkurencja - gdyby dało się rozwiązać opracowanie takiego mechanizmu ochrony bardzo uprościłoby to budowę i wdrażanie serwisów opartych o stałe schematy. Ale wiesz i tak można taką kopię zrobić mając Joomla, czy też inny CMS. A więc widzę tu korzyści zwłaszcza dla siebie. Jeśli będę miał stałe schematy, ich instalacja i konfiguracja wykonywana by była bardzo szybko, a chyba o to nam wszystkim chodzi.

jarzeg
22-12-2005, 11:48
trochę sie spóźniłem, magic wszystko napisał za mnie na temat sensowności takiego rozwiązania od strony klienta (użytkownika nazwijmy go "sektorowego").

magic
22-12-2005, 14:45
... Jest jeden problem oczywiście, jak to chronić, aby klienci nie wymieniali się takim rozwiązaniem, albo co gorsza konkurencja - ...

A niby dlaczego należałoby cokolwiek chronić ?????
Przecież wyraźnie mowa jest o licencji GNU/GPL - czyli tak samo jak w przypadku podstawowej wersji Joomla czy wszelkich - niekomercyjnych - dodatków ...
Jeśli ktoś chciałby zrobić komercyjną wersję CMS na bazie Joomla, to niech sobie robi, ale sprawa "ochrony" to jego problem wtedy ...

Właśnie chodzi o to, ze takie "gotowce" mogłyby i powinny być dostępne publicznie - dokładnie tak samo jak w tej chwili Joomla i niekomercyjne dodatki.

Ktoś się zapytać może "a jak ja będę miał interes w tym, żeby zrobić takiego gotowca?".
Ano dokładnie taki sam jaki ma ktoś, kto robi tłumaczenia, pracuje nad rozwojem Joomla, robi dodatki i je publikuje z licencją GNU/GPL , albo pracuje na rzecz tej strony ...
Każdy ma własną motywację.
Tyle, że w tym wypadku ewentualne komercyjne profity są znacznie bliższe - to już jest konkretne oprogramowanie do konkretnych zastosowań, a jeśli dlatego jego popularność wzrasta, to i ewentualne korzyści potencjalnie wzrastają. Podałem przykład z przychodniami - kto powiedział (przykładowo zupełnie), że tak bogata instytucja jak Izba Lekarska nie wyłożyłaby paru złotych dla utalentowanego autora przedmiotowego "gotowca" na jego dopracowanie, albo wsparcie w instalacjach (wiem np. że niektóre Izby Lekarskie używają Mambo)? Taki przykład tylko .... (jak już temat zszedł na kasę - niepotrzebnie zresztą).

jarzeg
22-12-2005, 17:22
A niby dlaczego należałoby cokolwiek chronić ?????

Na pewno znajdą się tacy, którzy chcieliby na Joomla (innym CMSie) coś zarobić i po prostu nie życzyli by sobie, aby efekty ich pracy był sprzedawany przez strony trzecie (tacy zawsze się znajdą) docelowej grupie odbiorców. Nie myślę tu o rozwiązaniach wolnych, ale o wykorzystaniu Joomla do komercyjnego przygotowywania i konfigurowania serwisów informacyjnych.
Ale proponuję na tym zakończyć, bo zrobi się z tego wątku wojna, czy można i ewentualnie jak zarobić (zarabiać) na Joomla.

zwiastun
22-12-2005, 18:09
Tak łatwo nie zakończymy.
Z Twojego postu ktoś może niesłusznie domniemywać, że wolno sprzedawać zmodyfikowaną Joomlę na innej licencji, niż GPL.
NIE WOLNO!
Sporządzając nawet swoją własną "komercyjną" wersję, z dodanymi i skonfigurowanymi komponentami, modułami, dodatkami (mambotami), a nawet własnymi poprawkami, możesz dowolnemu użytkownikowi udostępnić - sprzedać taką wersję tylko na licencji GPL, otwarcie powiadamiając go, że ma prawo:

1. Udostępnić tę wersję innym użytkownikom za darmo lub za odpłatnością na warunkach licencji GPL,
2. Nie może pobierać opłat za samo oprogramowanie, a tylko za swoje ewentualne dodatkowe usługi i koszty udostępnienia kopii.
3. Musi zachować wszystkie adnotacje dotyczące praw własności.
4. Nie może - jeśli zostanie to zastrzeżone - udostępniać osobom trzecim np. szablonu graficznego oraz tych składników włączonych do opragramowania, które nie zostały opublikowane na warunkach GPL.

Zarabiania na Joomla nikt nikomu nigdy nie bronił, nie broni i pewno nie będzie bronił. Więc dyskutować tej kwestii nie ma potyrzeby. Jest natomiast kwestia kupieckiej uczciwości i rzetelności.

Ani uczciwym, ani rzetelnym nie jest ukrywanie wobec klientów, że otrzymują darmowy system, że płacą za konkretne wykonane usługi, a nie za ten system, i że mogą z tym systemem - w granicach licencji GPL - zrobić, co im się żywnie podoba.

I wybacz jeszcze uwagę dość osobistą i ostrą: jest co najmniej nietaktem podnoszenie na tym forum kwestii ochrony przygotowanych przez siebie gotowców z cudzej a nie swojej pracy! Pełnymi garściami korzystasz z pracy innych - nie kilku, kilkunastu godzin czy nawet dni. Ale, niekiedy, miesięcy całych. I masz do tego pełne prawo. Bez żadnych zobowiązań. Poza jednym: przestrzegania licencji GPL. W przeciwnym przypadku NIE WOLNO CI korzystać z Joomla! Naruszenie warunków licencji jest bowiem równoznaczne z utratą wszelkich praw, które z niej wynikają.
A zatem Twój post należałoby potraktować jako szerzenie, ufam, że nieumyślne, poglądów, jakich na tym forum szerzyć nie można!

jarzeg
22-12-2005, 21:55
zwiastun,
widzę żeśmy się nie zrozumieli, nie myślałem o sprzedawaniu mechanizmów, ale treści, która została opracowana przez kogoś, kto chce przygotować nie tyle komercyjną wersję Joomla, ale zawartość serwisu opracowanego pod tym CMSem dla konkretnego zastosowania. Dlaczego jeśli wklepię załóżmy do bazy treści kilkadziesiąt tysięcy rekordów nie miałbym prawa opracować zabezpieczenia pakietu je zawierającego, aby nie każdy mógł z niego skorzystać. Czy tego też zabrania licencja GPL? Chyba nie. Idelaną sytuacją byłaby taka, że user (lub ktoś inny) instaluje sobie niezależnie Joomla, dodatkowo otrzymuje paczkę z treścią za którą płaci i może korzystać z serwisu dostosowanego do jego potrzeb.

martinez
24-09-2006, 16:46
Słuchajcie pomóżcie mi zainstalować joomlę please. Jak ktoś umie prosze o kontakt gg:6645856 Skype:swiniarski42 Czekam !!!