PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja Joomla na linuxie (Gentoo)



red79
20-12-2005, 18:07
Gdzie znajdę opis instalacji joomla na linuxie? Mam dystrybucję Gentoo która instaluje i kompiluje wszystko z tarbali (nie używa paczek). Chciałbym też wiedzieć jak skonfigurować serwer apache2 i bazy danych (używam MySQL) mam też zainstalowane php (ver 4). Poprostu chiciałbym się dowiedzieć wszystkieg na temat instalacji krok po kroku.

Dylek
20-12-2005, 18:34
Tutaj (http://www.joomlapl.com/content/view/12/26/) jest opis instalacji Joomla, a tutaj (http://www.mambopl.com/content/view/53/48/) konfiguracji mysql. Apache to inna bajka, ale Google wie wszystko... (na przyklad tu (http://linux.gery.pl/dzialy/administracja/serwery/apache), tu (http://www.dug.net.pl/servery/apachek.php) i tu (http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=4&show=169)...)

zwiastun
20-12-2005, 18:56
A do tego jeszcze arty na joomlademo.pl. Linków podawac nie będę, bo nie trudno znaleźć.

red79
22-12-2005, 23:17
Te opisy są chyba dla windowsa a nie linuxa. Skonfigurowałem vhost. Ustawiłem bazy danych, zrestartowałem serwer apacha i zalogowałem się na stronę http://localhost/joomla (tak kazał mi instalator). Moim oczom ukazał się spis plików w podkatalogu joomla. Instalator widoczny na waszych screenshotach się nie uruchomił. Dlaczego? Co mogłem zrobić nie tak albo czego niezrobiłem?

Jakieś sugestie?

zwiastun
22-12-2005, 23:40
No, np. dlatego, że w Twoim php.ini albo apache.conf nie masz odpowiednio wyspecyfikowanych plików wykonywalnych.
To nie kwestia instalacji joomla, ale konfiguracji apache i php. Pierszy lepszy podręcznik wyjasnia wszystko. Trudno tu przepisywac instrukcje. Dylek podał trzy odnośniki. Po inne wystarczy w goglach wpisać apache czy php, instalacja, installation itp

pawel
23-12-2005, 22:19
Te opisy są chyba dla windowsa a nie linuxa. Skonfigurowałem vhost. Ustawiłem bazy danych, zrestartowałem serwer apacha i zalogowałem się na stronę http://localhost/joomla (tak kazał mi instalator). Moim oczom ukazał się spis plików w podkatalogu joomla. Instalator widoczny na waszych screenshotach się nie uruchomił. Dlaczego? Co mogłem zrobić nie tak albo czego niezrobiłem?
Witam,
kiedyś Mambo instalowałem na localu na Mandrake 10.1 - standardowe ustawienia Apache, php i MySQLa - Mambo działało bardzo dobrze. :-)
Nie dokonywałem żadnych specyficznych zmian php.ini.

magic
23-12-2005, 22:43
A ja to kiedyś jadłem żurek.
A dzisiaj to nawet oglądałem w telewizji ...

pawel
23-12-2005, 23:02
Więc smacznego Ci życzę.
oraz Wesołych Świąt

pozdrawiam

red79
25-12-2005, 00:32
Stworzyłem plik configuration.php i umieściłem w katalogu /var/www/localhost/joomla/. Program instalacyjny domaga się teraz usunięcia katalogu instalacyjnego (For your security please completely remove the installation directory including all files and sub-folders - then refresh this page). Jak to zrobić po linuxem? Czy mam użyć do tego webapp-config? (tego użyłem do instalacji joomla w localhost).

Mój serwer www (apache2) jest zainstalowany na moim komputerze nie korzystam z zewnętrznych usług hostingowych (jak narazie). Który katalog mam usunąć (nie wiem gdzie jest ten katalog instalacyjny).?

pawel
26-12-2005, 16:48
Stworzyłem plik configuration.php i umieściłem w katalogu /var/www/localhost/joomla/.

???? co to znaczy stworzyłem???? Podczas normalnej instalacji Joomla plik ten sam się "tworzy" na podstawie danych podanych podczas instalacji.



Program instalacyjny domaga się teraz usunięcia katalogu instalacyjnego (For your security please completely remove the installation directory including all files and sub-folders - then refresh this page). Jak to zrobić po linuxem?

Od kiedy używasz Linuksa??? Nie wiem jaką masz dystrybucje i jakiego używasz środowiska graficznego ale np. w KDE otwórz może Konguerorem katalog w którym masz Joomle i tam będziesz miał katalog o nazwie "installation" i go usuń.



Czy mam użyć do tego webapp-config? (tego użyłem do instalacji joomla w localhost).
Tego to nie rozumię. Instalacja Joomla odbywa się poprzez przeglądarkę ale to chyba powinno być jasne.

Dziwne pytania, może za dużo placków w czasie Świąt?

red79
26-12-2005, 17:41
Ty BARDZO WIELU rzeczy NIE WIESZ Pawle. Widać to po twoim poście.

Różnica między MDK (Mandrake) a Gentoo jest spora. Gentoo to dystrybucja która wszystko kompiluje z paczek tar.gz a nie instaluje pakietów rpm jak MDK.

Polecenie odnośnie usunięcia katalogu instalacyjnego jest BARDZO nie jasne dla mnie (instalation directory można rozumie w tym przypadku na kilka sposobów).

Aby instalacja joomla była możliwa przez przeglądarkę musi zadziałać program instalacyjny. Żeby zadziałał trzeba wpisać do przeglądarki "http://localhost/joomla" który uruchamia skrypt instalacyjny. Żeby tak się stało pakiet z joomla musi zostać zainstalowany w /var/www/localhost/joomla i do tej właśnie instalacji służy skrypt webapp-config.
Kolejną cechą Gentoo jest to że użytkownik wiele rzeczy musi zrobić sam. Mandrakre jest w dużym stopniu zautomatyzowany dlatego jest polecany dla początkujących użytkowników którzy za wiele nie wiedzą o linuxie.

Linuxa używam od 2 lat, a Gentoo to piąta z kolei dystrybucja której używam.


Mam nadzieję że coś z tego zrozumiałeś.

pawel
26-12-2005, 18:17
Człowieku aleś się poirytował!
Ty dalej nie rozumiesz.

Instalacja niezależnie gdzie masz wrzuconą joomle cyz na localu czy na zewnętrznym hosztingu wygląda tak samo.

Utrudniasz sobie życie i tylko nie mów tutaj ludziom, którzy używją Windowsa że tak wygląda instalacja na każdym Linuksie (tylko jak widzę na Gentto).
Na normalnym Linuksie (Mandrake) to jest banalnie prosta.

Instalujesz sobie z pakietów rpm wymagane usługi (Apache, php, Mysql)
i uruchamiasz je.

Następnie przekopiowujesz wszystkie pliki i katalogi Joomli do file:/var/www/html.
Czyli tak samo jak byś miał zenętrzny hosting.

Następnie uruchamiasz system pisząc w przeglądarce http://localhost/
i tyle -> rozpoczyna się proces instalacji.

Jeśli masz jakieś problemy do tego momentu ze swoim Gentoo - hmm czas zmienić Linuksa na łatwiejszego albo douczyć się i nie komplikować sobie życia.

Ale jeśli masz problemy dopiero od tego momentu to polecam http://pomoc.joomla.pl



Aby instalacja joomla była możliwa przez przeglądarkę musi zadziałać program instalacyjny. Żeby zadziałał trzeba wpisać do przeglądarki "http://localhost/joomla" który uruchamia skrypt instalacyjny. Żeby tak się stało pakiet z joomla musi zostać zainstalowany w /var/www/localhost/joomla i do tej właśnie instalacji służy skrypt webapp-config.


Widzę, że dzięki Tobie zaoszczędziłem naprawdę dużo czasu, I wiem, że nie warto poznawać Gentoo.

Rozumię, że prosta czynność kopiuj wklej którą można zastosować z Mandrake czy też w każdym innym systemie, jak też w Windowsie i przeniesienia w ten sposób do wybranego katalogu plików Joomla za np. pomoca prostego menadzera plików - w Gentoo musi być przeprowadzona przez specjaliny do tego skrypt webapp-config!!! Stary ośmieszasz się albo naprawdę komplikujesz sobie życie i niedoczytałeś jak się instaluje Joomle.
.

Dobra, temat Linuksa nie ma za dużo wspólnego z Joomlą i uważam za zamknięty. Nie będę prowadził już na ten temat dyskusji.

Pozdrawiam
Wiem, że wielu osobom zależy na tym aby z Linuksa robić magię
i wmawiać ludziom, że to skomplikownay system nie dla każdego
ale prawda jest inna - np. Mandriva Linux (dawniej Mandrake) to naprawdę
nowoczesny, bezpieczny i bardzo przyjazny system linuksowy.
polecam http://www.mandriva.pl

red79
26-12-2005, 21:02
Jakbyś poszukał to byś zapewne znalazł ten skrypt również u siebie, a to że nie musiałeś go uruchamiać własnoręcznie zawdzięczasz tylko temu, że zrobił to za ciebie komputer.
Nie tak nie wygląda instalacja na każdym linuxie. Sysytemów (sposobów instalacji) jest kilka. Równie popularnym systemem pakietowym jest apt-get wykorzystywany przez dystrybucje wzorowane na Debianie (Ubuntu/Kubuntu) oraz Suse, które choć "pochodzi" od RedHat-a przystosował ten system dla siebie. Podobnie zrobił twórca innej popularnej dystrybucji Slackware (skack-get). Gentoo wykorzystuje własną bazę zwaną portage, która tak jak rpm i apt-get zaiwera listę powiązań między tarbalami (tam pakietami).

Każda dystrybucja jest zbudowana w trochę inny sposób. Skrypty są zaś tworzone po to aby umieścić właściwe pliki we właściwym miejscu. Nie wszystkie pliki są umieszczane w /var/www/localhost/ (dlatego trzeba użyć skryptu).

Nie komplikuję sobie życia i nie mam zamiaru nikomu niczego wmawiać, ty sam robisz to doskonale powtarzając kompletne bzudry które gdzieś kiedyś usłyszałeś.

Nie mam zamiaru wybierać prostszych dystrybucji one są dla ciebie. Specjalnie tak je przygotowano, aby osoby znające tylko windows i niepotrafiące napisać polecenia w konsoli mogły z nich korzystać. Gentoo wybrałem bo chcę się czegoś nauczyć, wcisnąc przycisk "install" może każdy.

Irytuję się tylko w kontaktach z głupcami nie mającymi pojęcia co i do kogo piszą (tak jak ty). Tylko ty się ośmieszasz.

pawel
26-12-2005, 21:59
Witaj,
miałem już nie pisać o Linuksie

ale dalej nie rozumiesz - Nie chodzi mi o instalacje czegokolwiek dotyczącą Linuksa. To sprawa każdej dystrybucji z osobna.

Chodzi mi o Joomla i jej instalacje. A ta jest niezależna od czegokolwiek ekspercie
Ale widzę że tego nie zrozumiesz.

Powodzenia.

stone
26-12-2005, 22:28
Panowie, panowie.
Naprawdę nie potrzebnie się wzajemnie nakręcacie. Dsykutujecie o rzeczach dosyć istotnych i nie najprostrzych i wzajemne wytykanie sobie braku zrozumienia ze strony przeciwnej napewno w niczym nie pomoże.
Proponuję wziąć głęboki oddech i na spokojnie i z dystansem podejść do problemu bez obrażenia siebie nawzajem:)

red79
26-12-2005, 22:29
"Instalacja niezależna od czegokolwiek" - czy ty wogóle rozumiesz co piszesz? Weź przecztaj wszysytko co napisałeś do tej pory i pomyśl (wkońcu) co piszesz!!!

Nie ma instalacji niezależnych od czegokolwiek. Każda instalcja jakiegokolwiek programu od czegoś zależy. Usuń z systemu pakiety z php, apache'a i bazy danych (MySQL czy co tam masz) i spróbuj zainstalować joomla.

Pierszą informacją jaką dostaniesz od komputera (pod Mandrivą) będzie komunikat że musi dociągnąć (jeśli nie ma) i zainstalować pakiety php, apache'a i bazę danych. Czemu?

BO TE PAKIETY SĄ OD SIEBIE ZALEŻNE I BEZ NICH INSTALACJA SIĘ NIE UDA (NAWET SIĘ NIEROZPOCZNIE).

Jeśli nie zainstalujesz np. PHP to gdy w przeglądarce wpiszesz http://localhost/joomla to zamiast strony instalacyjnej zobaczysz tylko spis zawartości katalogu /var/www/localhost/htdocs/joomla.

Nawet pod windowsem dostaniesz komunikat o braku bibliotek albo całych programów, które są niezbędne do poprawnego działania programu.

Ze wszystkich twoich postów tylko jedno zdanie ma jakąkolwiek wartość

"w KDE otwórz może Konguerorem katalog w którym masz Joomle i tam będziesz miał katalog o nazwie "installation" i go usuń."

Takiej odpowiedzi oczekiwałem a nie chamskich i kompletnie niepotrzebnych uwag na temat linuxa windowsa i całej reszty. Sam przyznałeś się że nierozumiesz wszystkiego co napisałem wcześniej bo nieznasz dystrybucji gentoo mimo to brnąłeś w jakieś kompletnie głupie i bezmyślne uwagi. Twój wcześniejszy post w odpowiedzi na także idiotyczną odpowiedź "magica" również był całkowicie bez sensu. Po co to napisałeś? Jak to się odnosi do tematu głównego? Kto tu czegoś nie rozumie?

JA cały czas piszę tylko i wyłącznie o instalacji Joomla.

Chyba nie wiesz po co są takie fora. Już ci wyjaśniam. Są po to aby ludzie kótrzy szukają KONKRETNYCH odpowiedzi na konkretny problem jaki mają i ją uzyskali. Również po to aby nieutrudniali sobie życia i nie tracili niepotrzebnie czasu oraz uniknęli błędów które popełnili inni.

To nie jest forum w stylu onetu i innych portali (mam nadzieję że nie jest i moderatorzy o to zadbają) gdzie każdy klepie na klawiaturze co mu ślina na język przyniesie.

zwiastun
27-12-2005, 01:14
1. Prośba do Stone - proszę usunąc cały ten watek.
2. Info dla red79: Zanim zaczniesz pouczać kogokolwiek, po co są takie fora, przeczytaj, po co są takie fora i jak się na nich nalezy zachować..

I nie ma znaczenia, jak się zachowuje ktoś inny. Jeśli ktoś się w tym wątku zachował chamsko, to ani Magic, ani Paweł.

Pleciesz, za przeproszeniem, trzy po trzy, w sposób zupelnie niejasany, a potem masz pretensje, że ktoś Cię nie rozumie.

a) to nie jest forum, na którym można oczekiwać odpowiedzi na pytania, jak się konfiguruje apache, php i MySQL-a w konkretnym środowisku linuxowym. A jeśli tego nie potrafisz zrobić, to Twoje wymądrzanie się na temat linuxa jest tym bardziej nie na miejscu. Otrzymałeś kompetentną odpowiedź od faceta, który wcale nie musi znać wszystkich dystrybucji linuxa.

b) joomla nie jest pakietem do instalacji za pomocą właściwych danemu systemowi linuxowemu programów instalacyjnych. Ma własnego instralatora, uruchamianego na serwerze www, skonfigurowanym wedle wymagań, które Ci wskazano wcześniej.
Zadaniem instalatora jest przesłać do bazy danych kwerendy zakładające tabele (i ewentualnie wpisująceg przykładowe dane), stworzyć i zapisać plik konfiguracyjny serwisu, ustawić odpowiednio prawa dostępu do katalogów i plików. Przed instalacją należy założyć dla joomla katalog i przesłać do niego wszystkie katalogi z plikami z pakietu instalacyjnego w takim układzie, w jakim one tam są, a następnie uruchomić stronę z dowolnej prtzeglądarki internetowej. Żadna filozofia. W tym sensie Paweł pisał Ci, że instalacja jest niezależna od systemu, a nie w sensie, jaki mu przypisujesz, bo tak to można by równie dobrze instalować jomle w traktorze albo w młynku do kawy.
W rezultacie namąciłeś, co może sugerować forumowiczom, że w przypadku instalacji na linuxie trzeba dokonywać jakichś cudów. I to jest jeden powód, dla którego polecam usunąć ten wątek. Drugi - zbyt daleko idące przekroczenie zasad kultury.

Przykro mi, że muszę tak reagować!

stone
27-12-2005, 20:05
Postów usuwać nie lubię i tez nie uważam to za do końca słuszne o ile nie stoją one w ewidentnej sprzeczności z regulaminem i netetykietą.
W naszym konkretnym przypadku wydaje mi się iż ciągnięcie tego tematu dalej już nic nie wniesie a Zwiastun bardzo ładnie wszystko podsumował więc go zamykam.