PDA

Zobacz pełną wersję : czy joomla sie nadaje?



krs
09-09-2006, 15:18
czy joomla nadaje sie na serwis z dzienna liczba odwiedzin od 5tys do 10tys osob ktorzy sie loguja? w serwisie bedzie forum, pobieralnia materialow. czy joomla wytrzyma takie obciazenie, czy bedzie sie "zamyslac" ?? mial ktos doswiadczenia z joomla na taka skale?

Jac
09-09-2006, 16:12
www.wcwi.pl (http://www.wcwi.pl)stoi na Mambo 4.5.1 - a to było nie było matka Joomla.
I z tego ci widzę, całkiem nieźle się trzyma, choć użytkowników zarejestrowanych liczonych w 5 czy 10 tyś. jeszcze tam nie przekroczono (w tej chwili blisko 3 tyś.)

Viking
09-09-2006, 16:19
Joomla.org i Joomla.pl stoi na Joomli!

Oczywiscie istotna jest tez wydajnosc serwera, optymalizacja kodu templatki, odpowiednie ustawienie Joomli!

krs
14-09-2006, 14:01
A czy joomla/mysql dadza radę przy 50 tys wejsc dziennie, 1-2
tys/dziennie uzytkowników zalogowanych (profile uzytokwników), kazdy z
nich cos zasysa? Czy w takim wypadku to tez bedzie jedynie kwestia
serwera i optymalizacji bazy. Moze jedynym rozwiazaniem jest pisanie CMS
od poczatku na postgresie? Ja nie wiem i zgaduję, dlatego rzucam takie
pytanie na forum. Moze znacie gotowe platformy (niekoniecznie darmowe)
przygotowane specjanie do takich obciążeń?
z góry dziekuje za pomoc

nexus246
15-09-2006, 11:12
Może nie dać rady i mulić. Optymalizacja kodu templatki to raczej tutaj niewiele pomoże, raczej przekopanie się przez Joomle i wyrzucenie nie uzywanych rzeczy. Ale do takiego dużego przedsięwzięcia to może lepiej samemu coś napisać, wykorzystać jakiś framework (Symfony polecam :)).

zwiastun
15-09-2006, 11:15
Pytanie do konkursu zgaduj-zgaula. Joomla jest system zarządzania treścią, korzystajacym
a) z szybkiego języka programowania i interpretera- PHP
b) ze sprawnego serwera WWW (Apache)
c) z bardzo szybkiej, efektywnej bazy danych.
Tu zatem ograniczeń nie ma żadnych
Natomiast to, jakie obciążenie jest w stanie obsłużyć serwer to kwestia łączy, pamięci, ustawień konfiguracyjnych.
Oczywiście, jeśli zainstaluję 50 komponentów i 150 modułów, to możliwości obsługi co nieco ograniczę.
Niemniej i w takim przypadku, jak w każdym innym, skoro już ktoś ma tak genialny pomycł, że ma 50 tys. wejść dzienie i drugie tyle pobrań z serwera, to zapewne stać go na profesjonalistę, który zoptymalizuje co tylko się da

nexus246
15-09-2006, 13:33
Pytanie do konkursu zgaduj-zgaula.
Słusznie ale niekoniecznie ;) , wystarczy zrobić kilka testów albo jakimś prostym skryptem sprawdzającym czas odpowiedzi albo czymś bardziej zaawansowanym (JMeter, Grinder). Niejaki Riklaunim czas jakiś temu publikował wyniki testów m.in. Joomli, która nie w porówaniu z innymi skryptami nie wypadła oszałamiająco. Imho kod Joomli wcale nie jest taki piękny i optymalny :)

Btw o ile mi wiadomo nie ma czegoś takiego jak język interpretacji (przynajmniej w przestrzeni nazw ;) programowania), jest interpreter języka.

zwiastun
15-09-2006, 14:21
Interpretera poprawiam:).
Z testami niejakiego.... trudno mi polemizować. Ktoś już coś na ten temat rzekł, także na tym forum. Ale, w ogóle, co fakt to fakt.
Sporo by się zoptymalizować dało jeszcze - lepiej będzie w 1.5, ale i wówczas zawsze da się jeszcze coś.
I to jeszcze nie wszystko. Bo zrozumiałe, że dla określonych celów można przygotować (i najlepiej to uczynić) aplikacje działające o wiele, wiele efektywniej niż Joomla.
Generalnie jednak - Joomla jest w stanie obsłużyć dużą ilość i częstotliwość wizyt. Natomiast nie sposób określić czy w konkretnych warunkach większe problemy pojawią się już po 2000 wizyt dziennie, czy dopiero po 5 tys. dziennie albo po 30 000.

nexus246
15-09-2006, 14:54
A właśnie, jakie macie największe (w sensie ilości ruchu) postawione na Joomli? Ja się nie mam czym pochwalić w tym temacie :) max 1000-1500 na dobę chodzi bez problemów.

Jakkolwiek w najbliższym czasie uruchomię serwis o większym ruchu i wtedy zobaczymy :)

krs
15-09-2006, 20:36
Na testach Riklaunim to raczej sie nie bede opieral. Napisal "super wydajnego" RkCMF CMS... i niech tak zostanie.

nexus246
18-09-2006, 10:36
Nie mialem czasu zeby obejrzec ten framework, faktycznie ostro reklamowany. W kazdym badz razie test ktory wykonal na skryptach jest calkiem sensowny (chociaz mozno uproszczony).