PDA

Zobacz pełną wersję : Przezroczyste obrazki - nietypowy problem



Alberto_Eco
06-09-2010, 21:10
Po 1. witajcie - to mój pierwszy post na Forum - dotąd radziłem sobie bez problemów (podpierając się wiedzą stąd). Teraz jednak mam dziwny problem i potrzebuję Waszej pomocy :)

Po 2. Przechodząc do problemu. Pracuję aktualnie nad stroną dla pewnej organizacji i natknąłem się na dość dziwny problem. Mianowicie strona składa się z dwóch sekcji - menu po lewej i reszty strony po prawej.

Zarówno w nagłówku, jak i w stopce są grafiki. po lewej stronie grafiki są JPEG, a po prawej PNG. I teraz dziwna rzecz: po prawej stronie grafiki PNG są wyświetlane prawidłowo, natomiast po lewej JPEG ma problem z tłem.

Strona jest tu: www.ourpresqltura.pl - sami zobaczcie. i teraz coś śmiesznego:
Pod Safari (OS X) górny obrazek wyświetla się prawidłowo, dolny jest jaśniejszy.
Pod FireFox (OS X) jest jak wyżej.
Pod IE7 (Winzgroza) zarówno dolny obrazek, jak i górny jest jaśniejszy.
Pod FireFox (Winzgroza) jest wszystko OK.

Specjalnie pognałem do sąsiada i pożyczyłem od niego laptopa z windą, żeby to sprawdzić...

W arkuszu stylów nie ma nigdzie zapisów, które by mogły stanowić o przezroczystości. W Index.php tamplatki też nic nie ma.

Dodatkowym utrudnieniem jest to, że templatka była pisana przez jakąś firmę dla www.ourpreschool.pl a ja mam tylko ją zaadoptować na potrzeby bieżącego projektu. Zerknijcie proszę na to. W razie potrzeby mogę wstawić treść index.php, albo template_css.css

Z góry Wam bardzo dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam
Albercik

a_m
06-09-2010, 21:24
to nie jest kwestia kodu css, czy innego; po prostu - jpg i png mają inne kompresje kolorów (tzn png może być "bezstratny", a jpg nigdy ) i taki efekt jest do przewidzenia

EkleErs
06-09-2010, 21:26
W arkuszu stylów nie ma nigdzie zapisów, które by mogły stanowić o przezroczystości. W Index.php tamplatki też nic nie ma.pngbehavior.htc
poza tym to ladna pikseloza w "win paint" to robisz

a_m
06-09-2010, 21:43
ie7 choć obsługuje *png z kanałem alfa ma "skaszaniony" rendering kolorów dla tych plików, @Alberto_Eco niech Ci "jakaś firma" przygotuje grafiki tylko w *png,

pyziak
06-09-2010, 21:49
@EkleErs to nie @Albercik to robił przecież pisał no i o gustach się nie dyskutuje :)
@Alberto_Eco moje wyrazy uznania za Twój pierwszy tak profesjonalnie napisany post :) , tylko życzyć sobie takich użytkowników

Alberto_Eco
06-09-2010, 23:23
@a_m wygląda na to, że masz rację z tymi różnicami między JPEG, a PNG. Zrobiłem test z podmianką jpg'a na png i problem się rozwiązał :D

@EkleErs - grafiki robiłem w Adobe Illustrator. Niestety nie mam do dyspozycji tak potężnego narzędzia graficznego, jakim jest M$ Paint ;) Na stronę wrzuciłem wersje z zaniżoną rozdzielczością, żeby podczas prac 'twórczych' nie obciążać zarówno transferu serwera, jak również, żeby mi się strona nie odświeżała przez dwie minuty ;) pngbehavior.htc nie ma związku ze sprawą, bo problem leżał po stronie jpg'ów, a nie png :)

@a_m grafiki sam sobie przygotowałem - wiem, że wymagają poprawek, ale to było moje pierwsze spotkanie z Illustratorem - wcześniej pracowałem na Corelu, ale z racji przesiadki na Jabłko musiałem też zmienić program i go nie ogarniam do końca, a robiłem to na szybko. Później to popoprawiam. Na razie zależało mi na uruchomieniu strony :)

@pyziak dzięki za ciepłe słowo - z reguły, jak coś piszę, to staram się by post zawierał wszystkie niezbędne informacje. Sam jestem mod'em na jednym Forum i wiem jaka to robota nieraz się doczytać odb :)

Serdecznie pozdrawiam i gorąco dziękuję za pomoc - w szczególności koledze a_m, który najtrafniej pomógł :)

BTW - szkoda, że nie ma przycisku 'Pomógł' :)

[EDIT]
Bardzo polubiłem to Forum za szybką, fachową pomoc i miłą atmosferę - dziękuję i gratuluję. Oby tak dalej ;)

seba.adm
06-09-2010, 23:33
...
BTW - szkoda, że nie ma przycisku 'Pomógł'

Jest taka opcja, pod profilem w lewym dolnym rogu - Gwiazdka (Reputacja), z opcją: plus / minus. Ale w tej sytuacji to chyba wiadomo, z której możesz skorzystać :)

pyziak
06-09-2010, 23:39
BTW - szkoda, że nie ma przycisku 'Pomógł' :) Panie @Albercie :) no proszę 3008

Alberto_Eco
07-09-2010, 02:51
Dzięki ogromne Panowie :) Dotąd miałem styczność tylko z phpBB, więc nawet nie wiedziałem, że w vBulletin jest taka opcja ;)

Serdecznie pozdrawiam

P.S. Jak dla mnie temat do zamknięcia :)