PDA

Zobacz pełną wersję : Strona internetowa a prowadzenie działalności gospodarczej



oshimasoo
19-10-2010, 12:30
Witam, temat jak temat ale chodzi o to...

Jestem autorem strony internetowej. Chciałem na nim zamieszczać płatne reklamy sklepów, zakładów itp. Co zrobić aby pobieranie opłat było zgodne z prawem? Jak rozliczać się z firmami, które zamieszczają reklamy na mojej stronie? Czy do czegoś takiego trzeba zakładać działalność gospodarczą?

Pozdrawiam!

alex51
19-10-2010, 12:35
Każde działania mające w efekcie osiąganie jakichkolwiek korzyści finansowych wymaga prowadzenia tych działań w zgodzie z przepisami. Jeśli będziesz osiągać przychody, będziesz musiał rozliczyć je z fiskusem, a do tego niezbędnym będzie założenie działalności gospodarczej.

oshimasoo
19-10-2010, 12:40
Ok, ale teraz następne pytanie... jak się na tym wychodzi i ile jest opłat?

kurtz
19-10-2010, 12:41
lub wykonanie pracy zleconej. wtedy zleceniodawca w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. rozlicza z fiskusem nazwijmy to umownie : "pensję", a ty otrzymujesz zapłatę zmniejszoną o zaliczkę na rzecz podatku dochodowego.

istnieje też instytucja kwoty wolnej od podatku. po szczegóły gibałbym do naczelnika us.

palyga007
19-10-2010, 12:45
Ok, ale teraz następne pytanie... jak się na tym wychodzi i ile jest opłat?

A koledze to się fora nie pomyliły? Takie pytania to raczej na forach zajmujących sie biznesem/poradami z zakresu działalności gosp.

alex51
19-10-2010, 12:46
Musisz skalkulować jakie możesz osiągać średnie przychody ze swojej działalności, policzyć koszta ich uzyskania, odjąć je od przychodów i masz tym sposobem wyliczony dochód. Jeśli firmy, które będą Ci płacić nie będą potrzebować faktur i wystarczy im umowa o dzieło lub umowa zlecenia, to nie będzie trzeba zakładać firmy tylko osiągane dochodu ujmować w rocznych rozliczeniu podatkowym. Trzeba pamiętać, że mocno obciążające są opłaty za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jakie trzeba uwzględniać w planowaniu prowadzenia własnej firmy.

PS. No i ubiegł mnie @Icek_klezmer. Krótko, treściwie i na temat. :)

oshimasoo
19-10-2010, 13:03
Nie pomyliły się... mi się wydaje (mogę się mylić). Ale jest to temat, który osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych, serwisów tematycznych, portali informacyjnych i innych powinny znać. Poza tym jesteśmy w dziale "Różne - Wszystko co nie pasuje gdzie indziej".

---------- Post dodany o 10:57 ---------- Poprzedni post był o 10:55 ----------

Bardzo dziękuję za wypowiedź w tej sprawie!

---------- Post dodany o 11:03 ---------- Poprzedni post był o 10:57 ----------


Jeśli firmy, które będą Ci płacić nie będą potrzebować faktur i wystarczy im umowa o dzieło lub umowa zlecenia, to nie będzie trzeba zakładać firmy tylko osiągane dochodu ujmować w rocznych rozliczeniu podatkowym.

Muszę do tego mieć jakieś dokumenty bądź prowadzić jakąś książkę przychodów i rozchodów?

alex51
19-10-2010, 13:04
Polecam zarejestrowanie się i zamówienie na pit.pl, można dzięki temu się dobrze podszkolić w interesującym Cię zakresie.

PS.
W przypadku zawierania umów o dzieło lub umowy zlecenia nie trzeba prowadzić książki przychodów i rozchodów.

oshimasoo
19-10-2010, 13:06
Ok tak zrobię! Dziękuję za zainteresowanie i wyjaśnienie tematu.