PDA

Zobacz pełną wersję : Portal miejski



yabol_wawa
26-10-2010, 10:39
Panowie i Panie hehehe... :D Zacznę od tego, że mieszkam od 1993r w pięknym miasteczku bezpośrednio sąsiadującym z jednym z największych miast w Polsce. W ramach lokalnego patriotyzmu, połączonego z nieodpartą pokusą powiększania ilości
źródeł wpływów na konto bankowe, postanowiłem zabrać się za pracę nad portalem miejskim. Przyznaje się do obu intencji aby wyklarować kierunek dyskusji w tym wątku. Chciałbym zaoferować coś atrakcyjnego mojej społeczności, jednak sytuacja finansowa nie pozwala mi zajmować się projektem tylko i wyłącznie charytatywnie. W dłuższej perspektywie chciałbym aby jednak generował jakieś zyski.


W toku prac nad planem rozwoju portalu, narodziło się w mojej głowie kilka pytań. Zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z tym tematem.




Użycie nazwy miasta
Jakie są regulacje prawne związane z użyciem w nazwie portalu nazwy miasta? Dzwoniłem do urzędu miejskiego i dostałem informację, że jeśli będę chciał na stronie zamieścić herb miasta to dostanę wersje wektorową itd. Moje wątpliwości sięgają jednak troszkę dalej. Czy kiedy zacznę osiągać zyski z portalu, komuś może przestać się podobać że korzystam z nazwy miasta? Dodam że w moim mieście nie ma strony internetowej stricte miejskiej. Miasto posiada stronę internetową pod domeną nazwamiasta.pl jest to jednak witryna urzędu miejskiego, będąca propagandowym megafonem urzędującego burmistrza. Boje się, że w przyszłości kiedy zacznę pozycjonować się lepiej od nich i przejmować "ich użytkowników", zacznę im przeszkadzać. Planuję aby moja witryna była w 100% apolityczna, mimo wszystko trochę obawiam się ofensywy ze strony władz miasta. Myślicie że przesadzam?




Rozdział na dwa serwery
Kwestia techniczna. Portal w dużej mierze chciałbym opierać o atrakcyjne materiały
multimedialne. Zdjęcia, panoramy, video itd. Czy podział na dwa serwery: pierwszy
strona i baza danych, drugi multimedia. Czy to rozwiązanie faktycznie jest pomocne w
administracji? (rozmawiamy oczywiście o joomli)


Ilość userów
Moje miasto ma ok. 25000 mieszkańców. Wiem że to zupełnie abstrakcyjne pytanie ale mimo wszystko chcę je zadać. Myślicie że zakładając że portal odniesie sukces będzie potrzeba szybkiej przesiadki na dedykowany serwer?

Komentarze do artykułów / forum
Chciałbym wciągnąć userów w dyskusje nad publikacjami. Bardzo zależy mi na ich aktywności. Postaram się maksymalnie ułatwić możliwość komentowania artykułów. Dodatkowo w przyszłości chciałbym również uruchomić forum dyskusyjne. Pytanie tylko, kiedy? Czy im więcej miejsc na wpisy userów tym lepiej, czy sprawa się rozdrabnia i potem wszędzie jest pusto? Komentarze, darmowe ogłoszenia - te rzeczy odpalam od razu. A kiedy odpalić forum?


Newsletter
Zupełnie nie mam doświadczenia w prowadzeniu newsletter'a, chociaż chętnie bym spróbował. Lepiej żeby był i dbać o niego nawet dla kilku osób, czy początkowo nie zaprzątać sobie nim głowy? Może informacja mailowa,że zostanie uruchomiony kiedy na listę zapiszę się co najmniej x osób?


Pomysł na promocje
Chciałbym promować portal „w realu”. Ulotki, plakaty, w przyszłości jakieś akcje outdoorowe na imprezach miejskich. Chce żeby było portal widać „na mieście”. Pytanie od kuchni; czy lokalni reklamodawcy zwracają na to uwagę? Będzie to atutem, czy liczy się tylko ilość unikalnych wejść na stronę i nic więcej.


Organizacja promocji, losowanie i dawanie prezentów, konkursy

Na imprezach miejskich między innymi chciałbym zorganizować losowanie prezentów, symboliczne takie drobiazgi promocyjne. Jak taką akcje przeprowadza się zgodnie z prawem?


Najważniejsza treść
Właśnie... najważniejsza sprawa. Chciałbym po za własnym wkładem zadbać również o zaangażowanie grup społecznych takich jak np. harcerze (bardzo prężnie działający w mieście), sportowcy, emeryci (też prężnie hehe) itd. Myślę, że przyda im się promocja w moim portalu, a ja zyskałbym troszkę dodatkowych treści na stronę. Jakie są Wasze doświadczenia z takiej współpracy?


Zysk
Planuję czerpać zyski z wizytówek lokalnych firm, oraz z reklam graficznych i programów partnerskich. Nie chcę dyskutować o kwotach. Bardzo proszę Was jedynie o subiektywną opinię. Czy Wasze portale przynoszą dochody? TAK/NIE/Po opłaceniu kosztów wychodzę na zero


Z góry dziękuję za zapoznanie się z moim tematem, proszę o rady i wskazówki. Pozdrawiam.

zwiastun
26-10-2010, 11:50
Ja tylko w kwestiach pierwszej i przedostatniej.
Użycie nazwy miasta, herbu, logo
Nazwa miasta jest dobrem wspólnym, z którego możesz korzystać niemal tak, jak z programu na licencji GNU/GPL - swobodnie.
Herb - masz w mieście widzę urząd, że hej - jeszcze Ci wersję wektorową herbu podeślą. Ale znam urzędy i rady, co użycie herbu obwarowały nieco bzdurnymi przepisami. Gdyby tak było z godłem państwa, to o prawo użycia orzełka gdziekolwiek trzeba by każdorazowo pytać Prezydenta RP albo rząd jaśnie nam panujących, co oczywiście byłoby ewidentną bzdetą.
Herb oczywiście, może i zapewne podlega ochronie, ale obwarowanie jego użycia uzyskiwaniem zgody pod jakimiś warunkami określonymi jakimiś przepisikami lokalnych prawodawców (chociaż to nie oni te przepisy zwykle układają, a "znawcy" problemu, którym się co nieco czasami też w głowach "myrda") to paranoja. Czym innym ochrona przed znieważeniem, a czym innym zakazy godnego użycia.
Z logo miasta podobna historia - choć oczywiście witryna jak gazeta raczej powinna mieć własny znak firmowy.

Najważniejsza treść:
Od razu sobie wybij z głowy, że będziesz Zosia Samosia, choć Zosie Samosie tez znam. Im więcej wspóltworzących, tym lepiej. O dziennikarstwie społecznym pewno czytałeś i słyszałeś.

Delux
26-10-2010, 12:47
Najważniejsza treść:
Od razu sobie wybij z głowy, że będziesz Zosia Samosia, choć Zosie Samosie tez znam. Im więcej wspóltworzących, tym lepiej. O dziennikarstwie społecznym pewno czytałeś i słyszałeś.

to jest prawda.

Ja też mam portal miejski. I jeśli chodzi o treść np: wiadomości to rób to nawet dla jednego użytkwnika!!!! Chodzi mi o to że na początku jeśli dobrze nie zainwestujesz nie będziesz miał dużo wejść, ale ważne żeby strona się ciągle aktualizowała. BO jeśli ktoś wejdzie na stronę i zobaczy ją drugi raz taką samą kolejny raz nie zaglądnie.

yabol_wawa
26-10-2010, 13:07
Panowie chyba zostałem źle zrozumiany. Nie kwestionuję tego że samemu pisać wszystkie publikacje to karkołomna praca. Bardzo chętnie nawiążę współpracę z ludźmi. Moje pytanie brzmiało "Jakie są Wasze doświadczenia z takiej współpracy?". Może doradzicie mi coś w tej kwestii.

Dziękuję za Wasze dotychczasowe odpowiedzi, zachęcam również do dania mi chociaż malutkich podpowiedzi w pozostałych sprawach jakie wypisałem. pozdrawiam :spoko:

Delux
26-10-2010, 13:16
Pytanie tylko, kiedy? Czy im więcej miejsc na wpisy userów tym lepiej, czy sprawa się rozdrabnia i potem wszędzie jest pusto? Komentarze, darmowe ogłoszenia - te rzeczy odpalam od razu. A kiedy odpalić forum?
Forum ja bym dał od razu. Oczywiście że będzie świeciło pustkami. Ale sam pisz na forum, umieszczaj ciekawe fotki.
Pytanie też jaka jest konkurencja??? Ile jest portali twojego miasta czy są jakieś fora?

yabol_wawa
26-10-2010, 13:31
Nie ma wcale. Tak jak wspomniałem jest tylko bardzo wątpliwej jakości strona urzędu miejskiego. No i ostatnio powstała jakaś stronka dotycząca miasta ale również prezentuje się baaardzo amatorsko, a na dodatek w żaden sposób nie angażuje userów, po prostu prezentuje treści. Więc konkurencji się nie boję. Pomijam oczywiście grupy sympatyków na nk gronie czy fb bo takie są, ale to chyba oddzielna kategoria, nie chcę silić się na tworzenie portalu społecznościowego dla mieszkańców.

pyziak
26-10-2010, 13:56
Pięknie wypunktowałeś aspekty prawne w pierwszym poście, ale zapomniałeś o GIODO (http://www.giodo.gov.pl/) :)

yabol_wawa
26-10-2010, 14:49
Pięknie wypunktowałeś aspekty prawne w pierwszym poście, ale zapomniałeś o GIODO (http://www.giodo.gov.pl/) :)

Nie załapałem. Możesz jaśniej ?

pyziak
26-10-2010, 15:44
Jeżeli będziesz miał zarejestrowanych użytkowników ( a będziesz skoro masz mieć forum oraz Newsletter ) to podlegasz pod ustawę o ochronie i przetwarzaniu danych osobowych, musisz taką bazę zgłosić do GIODO i spełnić wszystkie wymogi.

PeFik
26-10-2010, 18:20
Ja dodam od siebie, lekturę książki (http://helion.pl/view/3926o/profin.htm) - rozdział 5. To objaśni Ci kilka kwestii także w kwestii praw do zdjęć etc. etc.

Taki portal w zależności od miasta przynosi dochody prawie zawsze, ale nie są to duże kwoty, zatem zacznie się z lekka zarabiać najwcześniej po pół roku. Chyba że uda ci się sponsora uzyskać, to czego zalecam, może jakaś duża firma na terenie miasta. Oczywiście najlepiej spotkać się w tej kwestii już po a nie przed założeniem strony. Warto zrobić kilku stronicową prezentacje , gdzie m.in. pokażesz gdzie ich logotyp będzie.

Treść, wiele by tu pisać. Poszukaj redaktorów i niech piszą, nie tylko o bieżących ale i przeszłych tj. historycznych wydarzeniach. Idź do babci, dziadka lub znajomych dziadka niech ci opowiedzą jak to kiedyś było, może zrób nagrania video.

Ulotki - szkoda kasy i czasu, może 5% ludzi to czyta, a tylko zaśmiecają miasto. Lepsze są inne niekonwencjonalne metody.

Dużo by pisać, w każdym bądź razie czeka cię duże wyzwanie logistyczne i techniczne.
Pamiętaj, że konkurencja tez nie śpi, więc zabezpiecz swojego CMS, najlepiej jak się da.

Ogólnie, tak trzymaj :up:

trzepiz
26-10-2010, 19:50
@pyziak ... jeśli chodzi o GIDO to --> Art 6 pkt 2 i 3

2. Osobą moŜliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny
albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.
3. Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań.

Prawnikiem nie jestem ale uważam, że login i hasło (dobrowolnie i dowolnie wybrane) przez rejestrującego się na witrynie nie umożliwia jego identyfikacji jeśli chodzi o pkt 1. (Przecież nie rejestrujemy użytkowników wymagając od nich adresu nr. pesel czy nip) Poza tym, jeśli kupujesz np: serwer (nie masz swojej serwerowni) to ogromną część za przechowywanie danych przenosisz na właśnie dostawcę, który zobowiązany jest serwery i dane zabezpieczać, logować i przechowywać.

Oczywiście mogę się mylić - ale warto ten temat trochę rozwikłać, wyjaśnić.

Delux
26-10-2010, 20:31
ta kwestia jest bardzo ciekawa. Przecież jeśli mamy tylko login i e-mail. Ile było już włamań na serwery i wyciek danych- głównie chodzi o adresy e-mail. Nikt się tym nie zajmuje. Oczywiście musimy sami zabezpieczyć żeby takie dane nie były wykradzione.

pyziak
26-10-2010, 20:32
więc : :)
daną osobową nie jest mail pyziak@costam.pl natomiast mail imie.nazwisko@nazwa_firmy.pl jest daną osobową i jeżeli założę sobie konto na jakimś portalu używając tego maila to automatycznie właściciel portalu przechowuje i przetwarza dane osobowe, oczywiście przetwarzać może w zależności o regulaminu na potrzeby takie czy takie, ale jest zobowiązany do stosowania się do ustawy.

--
względem odpowiedzialności odpowiada zawsze właściciel danego portalu.

yabol_wawa
30-10-2010, 16:01
A co sądzicie na temat, samej idei prowadzenia newslettera na stronie tego typu? Kiedy go uruchomić? Podobne pytania rodzą mi się w związku z forum (pisałem o tym wcześniej).

Może ktoś ma jakieś podpowiedzi à propos "dziennikarstwa społecznego" o którym wspomniał zwiastun. Jak wyglądają Wasze doświadczenia? Najczęściej czytam na ten temat rozbudowane dyskusje sprowadzające się do .... kasy. $$$

yabol_wawa
26-12-2010, 12:27
Odkopuję temat bo są święta i może ktoś kto wcześniej nie miał czasu się wypowiedzieć teraz naskrobie kilka linijek. Zapraszam do publikowania odpowiedzi na pytania jakie zadałem w temacie. Z góry dziękuję za odpowiedzi. :D

pyziak
27-12-2010, 21:57
Święta Święta i po Świętach :) .... no cóż Ja osobiście uważam newsletter za bardzo dobrą formę kontaktu z klientem/zainteresowanym przy tym analiza statystyk z newslettera może wile powiedzieć czy idziesz w dobrym kierunku, oczywiście powinno być wiele list pogrupowanych tematycznie żeby Pan 'X' którego interesuje zakres np: gastronomi w mieście nie dostawał 30 maili tygodniowo z reklamą warsztatów rękodzieła :) itp. Względem Forum.... to ciężki kawałek chleba ...i tu @Zwiastun niech się lepiej wypowie ;).....