PDA

Zobacz pełną wersję : Witam forumowiczów



mjaro
28-10-2010, 08:31
Mam kilka pytań odnośnie modyfikacji artykułu w Joomla. Używam wersji 1.5.21.

1) Warstwy. Jakie jest ich przeznaczenie? Otóż, stworzyłem w artykule kilka warstw, które chciałem potraktować jako "bloki" z tekstem, ewentualnie zdjęciem w środku.

Przykładowy układ strony: górny baner - nagłówek, na dole stopka, brak modułów po bokach. Pasek nawigacyjny (menu poziome) znajduje się tuż pod nagłówkiem.
Między nagłówkiem a stopką jest przestrzeń, którą chciałbym zapełnić artykułami. Bez treści na stronie, obszar między nagłówkiem a stopką jest bardzo mały (jeszcze nie rozciągnięty artykułami)
Nie potrafię jeszcze posługiwać się CSS'em.

Stworzyłem w artykule 3 warstwy, obok siebie. W każdą warstwę wpisałem tekst. W edytorze wszystko wygląda ok. Ale na podglądzie strony wygląda to tak, że pomiędzy nagłówkiem a stopką cały czas jest mała przestrzeń, a wstawione warstwy znajdują się na wysokości stopki (stopka w części ukryta jest pod warstwami), hmmm

2) Czy napisany artykuł można wstawić w ramkę? Nie w warstwę, a w ramkę.
Tak aby wyświetlany tekst - artykuł na stronie był obramowany.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Mateusz

zwiastun
28-10-2010, 11:53
Link do strony? Opis niewiele daje. Piszesz, że nie potrafisz się jeszcze posługiwać CSS-em, a usiłujesz korzystać z rozszerzonych możliwości, jakimi są "warstwy" - po co? Skoro nawet nie wiesz, o co chodzi?

mjaro
28-10-2010, 12:01
To prawda, że jeszcze nie wiem, o co chodzi z CSS'em. Choć pewnie się to zmieni :)
Ogólnie chciałem zapytać do czego służą warstwy i jak można je wykorzystać w artykułach. Jeżeli jest to zbyt rozbudowana definicja, to na razie pozostawmy ten temat. Poczytam i poeksperymentuje z podstawami css'a

Nie mniej jednak, może istnieje jakiś prosty sposób na zastosowanie ramki dla artykułu. Tak aby artykuł był wpisany w ramkę. Czy da radę zastosować taki manewr w edytorze artykułów w joomli?

zwiastun
28-10-2010, 12:09
A po co?

mjaro
28-10-2010, 13:23
Hmmm. Szanuje Twoja wiedze, ale daj tez szanse innym. Zadalem pytanie, bo do tego stworzone sa fora, na ktorych szuka sie odpowiedzi. Kto pyta nie bladzi. Jezeli mozesz odpowiedziec na moje pytanie, to bede wdzieczny. Jesli nie, to nic sie nie stanie. Jesli pytasz mnie, po co mi ramki. No coz, chcialbym stworzyc pozor blokow tekstowych na stronie. Pozdrawiam

Robster
28-10-2010, 14:12
Forum jest po to by pytać, ale pytać o sprawy bezpośrednio związane z J!, jednocześnie nie opisane na wiki.joomla, a nie o podstawy CSS czy HTML'a. W sieci jest cała masa kursów CSS i HTML, a co to jest warstwa, to nawet szczególnie szukać nie musisz bo wszystko jest w 3 pierwszych wynikach google, po wpisaniu słów WARSTWA HTML.

Jednym słowem najpierw naucz się podstaw, a później wróć do modyfikacji widoków, czy pisania szablonów w J!, bo inaczej daleko nie zajdziesz.

mjaro
28-10-2010, 14:37
Witaj Robster. Dziękuję. Twoja odpowiedź jest konkretna i pomocna. Jak podszkole sie w HTML'u pozniej w css'ie - odezwe sie. Pozdrawiam :)

zwiastun
28-10-2010, 14:39
I zanim następnym razem o coś zapytasz, doczytaj regulamin forum. Bo tylko dlatego, że pisałeś pierwszy raz, ten post nie poleciał do kosza.
PS Od nic nie znaczącego "szanuję Twoją wiedzę" wolę szanowanie zasad obowiązujących na forum :)