PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zmienić obrazek w szablonie?



ewqa
10-11-2010, 18:04
Ostatnio uczyłam się projektować strony internetowe. Uczyłam się xhtml i css z książki. Postanowiłam sobie dzisiaj pozmieniać coś w swoim szablonie - http://www.grocholacafe.pl I właśnie zastanawiam się jak to jest z tymi obrazkami. Bo np. nie można chyba wpisać tak - background-image: url(Moje obrazy/kob.jpg); W tej książce, z której się uczyłam nic nie pisze na ten temat. Myślę, że w szablonie trzeba dodać do images swój obrazek z komputera a potem go wywołać w css. Może ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to się robi. Nie wiem jak dodać taki obrazek do kodu szablonu i jaki adres potem wywołać w dokumencie css. Wiem tylko, że w body na początku dokumentu css muszę wpisać background-image: url();

alex51
10-11-2010, 19:00
Powinnaś najpierw przeanalizować oryginalny plik template.css swojego szablonu (themza j15 24 - Bikini Beach).
Fragment określający tło strony jest w wierszu 14:

body {
margin: 0px 0px 0px 0px;
width: 100%;
display: table;
background:url(../images/bg_page.png) top repeat-x #FFE382;
}Na Twojej stronie zmieniono ten fragment następująco:

body {
margin: 0px 0px 0px 0px;
width: 100%;
display: table;
background-color: #ff0482;
}W oryginale obrazek tła to:

background:url(../images/bg_page.png)w linku masz podany katalog images, a ponieważ plik template.css odnosi się do wspomnianego szablonu to i katalog images jest w tym samym szablonie i tam należy wgrać potrzebne Ci obrazki.

ewqa
10-11-2010, 19:15
No to właśnie ja zmieniłam ten kod, bo tam majstrowałam. Ale właśnie ja nie wiem jak wgrać obrazek do katalogu images, jak utworzyć ten plik i jaki póżniej adres odnoszący się do tego miejsca, gdzie jest zdjęcie. Właśnie o to się pytałam.

alex51
11-11-2010, 07:43
No to właśnie ja zmieniłam ten kod, bo tam majstrowałam. Ale właśnie ja nie wiem jak wgrać obrazek do katalogu images,
Skorzystać z klienta ftp, opis na wiki (http://wiki.joomla.pl/index.php/Korzystanie_z_klienta_FTP), osobiście polecam Total Commandera lub FileZilla.

jak utworzyć ten plik
Bierz przykład z pliku źródłowego, wskazanego w ścieżce oryginalnego template.css - url(../images/bg_page.png). Sprawdź ten plik, jego rozmiar i na podstawie tych informacji utwórz własny obraz tła w programie graficznym.

i jaki póżniej adres odnoszący się do tego miejsca, gdzie jest zdjęcie. Właśnie o to się pytałam.
Zapisz swój plik graficzny w formacie png, nadając mu taką samą nazwę - bg_page.png, wgraj go na serwer przez ftp, nadpisując znajdujący się tam plik graficzny. Wtedy nie musisz nic zmieniać w template.css, ale tracisz możliwość prostego przywracania wcześniejszego obrazka tła. Możesz też swojemu obrazkowi nadać inną nazwę i umieścić tą nazwę w cytowanej powyżej ścieżce - url(../images/bg_twoja_nazwa_pliku.png). Warto w nazwie zachować fragment bg, bo sugeruje to background.

PeFik
11-11-2010, 09:32
poza książkami do nauki HTML + CSS, których jest wiele, rzucić czasem należy okiem na pozycje dot. Joomla - bowiem i tam jedna o szablonach jest, patrz wyd. helion - dziś są promocje cenowe z okazji 11 listopada - i z tej przyczyny, my polscy autorzy dziś jesteśmy tańsi

ewqa
11-11-2010, 20:20
Wgrałam plik png na serwer na to samo miejsce, ale nie zmienił się obrazek, tylko w tle gdzieś widać takie coś różowe - obrazek jest różowy - http://www.psychoszminka.pl

alex51
12-11-2010, 07:20
Jeśli tło strony ma być w całości wypełnione tym różowym obrazkiem, to oprócz podmiany pliku graficznego powinnaś jeszcze zmienić oryginalny fragment z wiersza 14 pliku template.css:



body {
margin: 0px 0px 0px 0px;
width: 100%;
display: table;
background:url(../images/bg_page.png) top repeat-x #FFE382;
}

w następujący sposób:

body {
margin: 0px 0px 0px 0px;
display: table;
background:url("../images/bg_kwiatek.png") repeat scroll 0 0 transparent;
height:100%;
width:100%;
}

ewqa
12-11-2010, 16:59
Nie, ja nie chcę mieć w całości różowego obrazka. Chcę mieć go tylko u góry, tak jak było.

alex51
12-11-2010, 17:23
Więc w czym masz problem? Przyznaję się, że już zaczynam się gubić.

ewqa
12-11-2010, 17:54
No bo ja chcę mieć u góry różowy obrazek a nie tę kobietę na plaży - http://www.psychoszminka.pl (http://www.psychoszminka.pl/) A teraz on jest przysłoniety.

alex51
12-11-2010, 17:59
Template.css, wiersz 78:

div.banner1 {
background:url("../images/banner1.jpg") no-repeat scroll center top #FFFFFF;
}

ewqa
12-11-2010, 18:18
Ten obrazek stale jest na stronie, pomimo, że najpierw zmieniłam plik ("../images/banner1.jpg") na mój obrazek a potem w ogóle zmazałam cały kod w tym pliku, a ten obrazek nadal tam jest.

alex51
13-11-2010, 07:11
Nie ma teraz nic bo usunęłaś zawartość pliku graficznego banner1.jpg.
Po bokach masz już na różowo (bg_kwiatek.png), dodałem więc na próbę ten sam plik w miejsce obrazka banner1.jpg i w efekcie jest jeszcze bardziej różowo :D.
Jak w załączniku:

Czyżbyś oczekiwała efektów tego rodzaju?

ewqa
13-11-2010, 10:02
No właśnie tak bym chciała. I ja w miejsce baner1.jpg nadpisałam na serwerze taki obrazek i mi się tak nie zrobiło. Dlaczego? Mógłbyś mi to powiedzieć? Mi się nigdy nic nie udaje. I mógłbyś mi jeszcze powiedzieć, jak ty to robisz, że na próbę tak sobie zmieniasz różne rzeczy w szablonie? Bo ja próbowałam otworzyć kod żródłowy w widok- źródło strony, ale nie można tam nic edytować?

alex51
13-11-2010, 10:14
Odpowiedź jest prosta - Firebug.
Masz na serwerze plik: http://www.psychoszminka.pl/templates/themza_j15_24/images/banner1.jpg, który jest pusty 0 KB (0 bajtów) i ma rozmiar 0px x 0px.
Powinnaś tam dać obrazek taki sam jak bg_kwiatek.png ale zmienić jego rozmiar na taki jak miał w oryginale plik banner1.jpg czyli 979px x 303px. Można ewentualnie dodać małą otoczkę by wyróżnić obrazek banner1.jpg dopisując w template.css, wiersz 78:
border: 1px solid #DDDDDD;

ewqa
13-11-2010, 22:04
Dziękuję :) A jak można zobaczyć ile pikseli ma obrazek?

alex51
14-11-2010, 07:03
Sprawdzając przez ftp we właściwościach tego obrazka lub z poziomu www używając opcji "Pokaż informacje o stronie" a w niej zakładka "Media".

ewqa
14-11-2010, 14:37
Aha, dziękuję :) A jak mogłabym pozmieniać coś w szablonie na próbę z poziomu strony?

Bazyl
14-11-2010, 14:41
Hej,

Uzywając Firebuga?

ewqa
14-11-2010, 16:06
Dziękuję :) Tylko nie wiem jak się w nim zapisuje to co się zmieniło.

alex51
14-11-2010, 16:48
To tylko tymczasowe rozwiązanie dla sprawdzenia na bieżąco wprowadzanych zmian. Zapisywać należy we właściwych plikach.

ewqa
14-11-2010, 17:53
No ale, żeby coś się zmieniło tymczasowo na stronie, to trzeba coś zrobić (np. zapisać)? Czy tylko wprowadzić zmiany?

Bazyl
14-11-2010, 18:08
Firenugiem sprawdzasz, co zmienić.
Wprowadzasz zmiany w plikach. ZAPISUJESZ
Oglądasz zmiany na stronie, ewentualnie wprowadzasz dalsze poprawki.

Możesz robić kopie plików przed edycją.
Możesz uzyć PSPada - po zapisaniu pozwala cofnąć zmiany.