PDA

Zobacz pełną wersję : JCE a licencja GPL



rip LunarBird CLH
11-11-2010, 14:57
To pewnie nie jest miejsce na to, ale natrafiłem na ciekawą sytuację. Otóż edytor JCE jest dostępny na licencji GPL. Rozszerzenia do niego też, przynajmniej starsze wersje. Ale by pobrać rozszerzenia do najnowszej wersji JCE wymagane jest wykupienie abonamentu na stronie producenta. Inaczej tych rozszerzeń nie da się pobrać.

I tu moje pytanie - czy płatne oferowanie downloadu pluginów do czegoś, co jest dostępne na GPL nie łamie licencji GPL? Z tego co mi wiadomo FSF ostro zwalcza wszelkie próby zarabiania na Open Source...

Znaczy nie miałbym nic przeciwko gdyby sam JCE był freeware i nie był oparty na TinyMCE ale napisany od zera. Wtedy wola producenta. A tak to ktoś wziął TinyMCE, dopisał coś od siebie, wprowadził płatne pluginy i zarabia na oprogramowaniu GPL...

Jak wy się na to zapatrujecie?

Dylek
11-11-2010, 17:28
I masz racje i nie masz. Tak samo dlaczego ktos ma brac kase za postawienie innemu strony na Joomli, skoro Joomla jest GPL? Placisz nie za sam dodatek do JCE a za dostep na rok do jego aktualizacji. Poza tym postaw sie po stronie tych, ktorzy napisali te swietne skadinad pluginy do JCE - nie nalezy im sie cos za dobra robote?

rip LunarBird CLH
11-11-2010, 18:05
Poza tym postaw sie po stronie tych, ktorzy napisali te swietne skadinad pluginy do JCE - nie nalezy im sie cos za dobra robote?
A zmuszał ich ktoś do publikacji na licencji GPL? Nie, nie zmuszał. Idea open source opiera się na wolontariacie. Linus Torvalds zabrał się za kernel linuksa nie dlatego, że brakowało mu systemu z otwartym źródłem. Brakowało mu systemu darmowego.

Jahn "Maddog" Hall, guru wolnego oprogramowania, wielokrotnie podkreślał, że zapłatą w przypadku open source jest wkład w rozwój oprogramowania.

Placisz nie za sam dodatek do JCE a za dostep na rok do jego aktualizacji.
I to nieprawda. GPL wprost zakazuje jakichkolwiek okresowych opłat.

Tak naprawdę to nie rozumiem po co autorom pluginów opłaty za ściąganie skoro równie dobrze mogli umieścić w odpowiednim panelu prośby o datki. I wrażenie byłoby lepsze.

Dylek
11-11-2010, 18:23
A czy Ciebie ktos zmusza do kupowania takich dodatkow? Rowniez chyba nie. Zawsze mozesz napisac wlasny - nieprawdaz?

Poza tym poczytaj sobie, co mowia zrodla (http://www.gnu.org/philosophy/selling.pl.html) na temat oplat w obrebie GPL.

zwiastun
11-11-2010, 18:43
Tak naprawdę to nie rozumiem po co autorom pluginów opłaty za ściąganie skoro równie dobrze mogli umieścić w odpowiednim panelu prośby o datki. I wrażenie byłoby lepsze.
Pochwal nam się publicznie, ile to przekazałeś np. dla PCJ za wszystko, czym Cię obdarzono. Pewno padniemy wszyscy z wrażenia.
I wybacz tę złośliwość, ale naprawdę krew się burzy, gdy się czyta takie teksty.

rip LunarBird CLH
11-11-2010, 19:01
I wybacz tę złośliwość, ale naprawdę krew się burzy, gdy się czyta takie teksty.Jeszcze raz przypominam, że Maddog jasno i nie raz stwierdzał, że oprogramowanie GPL powinno być darmowe. Jesteś lepszym specjalistą, siedzisz w open source dłużej niż on że to kwestionujesz jak rozumiem?

Owszem, opłaty za dystrybucję są w sumie dozwolone. Ale to zawsze było i pozostanie wynaturzeniem. Nie taka jest idea open source. Kiedyś sam byłem zwolennikiem luźnego podejścia, ale widząc nadużycia zbliżam się coraz bardziej do stanowiska ludzi skupionych wokół Debiana, którzy ideę open source pojmują bardzo restrykcyjnie. Nie po to ktoś zarywał noce pracując ZA DARMO nad TinyMCE żeby teraz grupa cwaniaków zbijała na tej pracy szmal. To nie fair i już.

Chciałbym was uświadomić, że zgodnie z licencją GPL mogę ściągnąć wszystkie pluginy skądkolwiek, używać tak długo jak zechcę, ba, nawet udostępnić na swojej stronie do ściągnięcia i autorzy JCE mi skoczą na pędzel. Nie robię nic niewłaściwego. Powiedzcie mi więc czym jest udostępnianie programu w celu zarobkowym na GPL jeśli nie idiotyzmem? To nie jest licencja komercyjna u licha! To jest licencja tak utrudniająca zarabianie, jak to jest tylko możliwe bez zakazu w sensie stricte. Dziwi mnie, że tego nie widzicie.

Co zrobicie jeśli ktoś udostępni pełen pakiet JCE na tej stronie? Usuniecie? Pod jakim zarzutem skoro licencji GPL to nie łamie?

Pozwalacie sobie na wykoślawianie idei w imię dziwnie pojmowanej biznesowej solidarności.

zwiastun
11-11-2010, 19:14
Odpowiedziałem Ci w innym miejscu. Nie znam żadnej wypowiedzi żadnego guru, który zarzuciłby Open Source Matters i tym samym Projektowi Joomla!, ze łamie licencję GPL. W Centralnym Katalogu Joomla! masz setki rozszerzeń okreśłonych jako "commercial", dostępnych po wniesieniu opłaty.
Nie kwestionuję wystąpień Maddoga. A z pracy "cwaniaków" wcale nie musisz korzystać. Nie sądzisz chyba że projektanci Moxiecode o JCE nie wiedzą?


Owszem, opłaty za dystrybucję są w sumie dozwolone. Ale to zawsze było i pozostanie wynaturzeniem.

Bzdura, ale masz prawo tak myśleć.


Co zrobicie jeśli ktoś udostępni pełen pakiet JCE na tej stronie? Usuniecie? Pod jakim zarzutem skoro licencji GPL to nie łamie?

Tak usuniemy, a jeśli działanie zostanie powtórzone, zablokujemy konto.

rip LunarBird CLH
11-11-2010, 19:21
Ale dlaczego mam nie korzystać, skoro licencja GPL mnie nie zmusza do płacenia? Autor sobie może liczyć za ściąganie. I co z tego? Nic. To nie znaczy, że muszę mu zapłacić - bo JCE mogę wziąć z tysiąca innych miejsc. Nawet jeśli witryny o Joomla zmówią się w imię biznesowej solidarności, nadal nic to nie daje.

GPL jest za darmo. JCE i dodatki do niego też są za darmo. Autor, który tego nie akceptuje, nie powinien używać licencji GPL bo wbija sobie sztylet w plecy. Będę używał jego programu, nie zapłacę, a on nic mi nie zrobi.

Tak usuniemy, a jeśli działanie zostanie powtórzone, zablokujemy konto. Jeszcze raz pytam jaki punkt licencji GPL takie działanie łamie. A jeśli żaden, to jak to jest, że witryna poświęcona WOLNEMU CMSowi łamie wolność użytkowników i ogranicza postępowanie zgodne z licencją GPL w imię własnego widzimisię.

zwiastun
11-11-2010, 19:29
Już to gdzieś napisałem. Jeśli Ci daję coś za darmo i mówię, że to za darmo, to sobie bierz. Jeśli za darmo nie daję, ktoś bierze, to jest złodziejem. I tyle.
Nie kwestionuję Twoich, ani niczyich zasług dla wolnego oprogramowania, ale ponieważ mam swoje niemałe, to mogę rzec spokojnie, że krzykliwi "obrońcy" bezpłatności oprogramowania, bo wydane na GPL zwykle nic dla tego GPL nie zrobili i raczej nie zrobią.

PS. Masz rację - widzimisię. Ale Ty za moje widzimisię nie płacisz!.

A przy okazji! Może napisz do Moxiecode i zapytaj, dlaczego udostępniają komercyjne dodatki do swojego TinyMCE wydanego na GPL?

mjmartino
11-11-2010, 19:35
GPL jest za darmo. JCE i dodatki do niego też są za darmo. Autor, który tego nie akceptuje, nie powinien używać licencji GPL bo wbija sobie sztylet w plecy. Będę używał jego programu, nie zapłacę, a on nic mi nie zrobi.
Jeszcze raz pytam jaki punkt licencji GPL takie działanie łamie. A jeśli żaden, to jak to jest, że witryna poświęcona WOLNEMU CMSowi łamie wolność użytkowników i ogranicza postępowanie zgodne z licencją GPL w imię własnego widzimisię.
Nie rozumiesz...
Wykupujesz dostęp a nie rozszerzenie ... nie wykupujesz licencji na pluginy czy inne dodatki ... Tylko DOSTĘP .. a to różne rzeczy.
Napiszę to tak abyś zrozumiał ;)
Teoretycznie ja napisałem tuturial i udostępniam go na licencji GPL która mówi że nie pobieram opłat za korzystanie itp...
Owszem nie pobieram opłat jęśli ty będziesz z niego korzystał .. ale zanim z niego skorzystasz musi go dostać ode mnie ale ja mam go na serwerze który jest płatny... więc jeśli go chcesz to musisz wykupić na ten serwer dostęp .. wówczas pobierzesz toturial za darmo ;D Trochę ironiczne ale tak jest bo nie płaci się za konkretną rzecz tylko za dostęp do konkretnej rzeczy ;)
Pozdrawiam :D

rip LunarBird CLH
11-11-2010, 19:36
Jeśli Ci daję coś za darmo i mówię, że to za darmo, to sobie bierz. Jeśli za darmo nie daję, ktoś bierze, to jest złodziejem. I tyle.
Nonsens. Autor pobiera opłaty za DYSTRYBUCJĘ. Nie ściągając JCE z jego witryny nie korzystam z tejże dystrybucji. Co więcej używając licencji GPL autor świadomie godzi się na dalszą dystrybucję jego softu za darmo. Takie są waruni licencji GPL więc dlaczego dorabiasz sobie coś, czego w tej licencji nie ma?

Byłbym złodziejem dopiero gdybym ściągnął JCE z witryny producenta i za to nie zapłacił. Bo dokładnie za to jest pobierana opłata i tylko za to. Autorowi nie wolno pobierać opłat za samo prawo do korzystania z JCE ani pluginów do niego dopóki są na GPL! Inaczej łamałby licencję GPL, a FSF już udowodniło kilkakrotnie, że ma zęby i pazury.

Dylek
11-11-2010, 19:54
Nie karmcie trolla. Odeslalem Go juz do zrodel (http://www.gnu.org/philosophy/selling.pl.html), reszte dyskusji uwazam za niepotrzebna.

zwiastun
11-11-2010, 19:54
1. I jakoś od 5 lat nie pokazało Projektowi Joomla! ani zębów, ani pazurów.
2. JCE można pobrać za darmo. Także z witryny projektu. Zatem nie mieszaj.
3. Jak Ci kolega udostępni dodatki, a Ty ich będziesz używać, to "cwaniak" Ryan Demmer na pewno Cię ścigał nie będzie. Bez obaw.

rip LunarBird CLH
11-11-2010, 20:06
Owszem nie pobieram opłat jęśli ty będziesz z niego korzystał .. ale zanim z niego skorzystasz musi go dostać ode mnie ale ja mam go na serwerze który jest płatny...
Nieprawda. Mogę go dostać z setek innych miejsc, którym zezwoliłeś na bezpłatną dystrybucję tego softu używając licencji GPL.

I jakoś od 5 lat nie pokazało Projektowi Joomla! ani zębów, ani pazurów.
Joomla nie pobiera opłat za korzystanie z CMSa ani nie usiłuje w żaden sposób pobierać opłat za aktualizacje (co również jest sprzeczne z licencją GPL).

JCE można pobrać za darmo. Także z witryny projektu.
Nie do tego zgłosiłem zastrzeżenia. Pluginy do JCE są na GPL, a administracja tutejszej witryny deklaruje aktywne uniemożliwianie ich dystrybucji - zupełnie jakby były na licencji komercyjnej. To właśnie budzi moje zdziwienie. Mieszacie licencje.

Jac
11-11-2010, 21:54
Pluginy do JCE są na GPL, a administracja tutejszej witryny deklaruje aktywne uniemożliwianie ich dystrybucji - zupełnie jakby były na licencji komercyjnej. To właśnie budzi moje zdziwienie. Mieszacie licencje.

Przed chwilą zajrzałem do plików dodatkowych wtyczek do JCE, do których dostęp można mieć po wniesieniu "symbolicznej opłaty". (Celowo napisałem symbolicznej opłaty, bo za to co dostaje się za te kilkadziesiąt dolców, można zrobić naprawdę wiele).
W plikach tych dodatkowych rozszerzeń do JCE nie ma informacji, że są na licencji GNU GPL! (W przeciwieństwie do samego edytora JCE, w którym odpowiednie informacje o licencji są umieszczone w nagłówkach plików).
Wygląda więc na to, że dodatkowe ekstra rozszerzenia do JCE nie są na licencji GPL.

rip LunarBird CLH
12-11-2010, 05:24
To w takim razie jakim cudem na stronie producenta nie ma starszych wersji pluginów na GPL a u was są? Wydaje się, że gdyby starsze wersje pluginów były na GPL, na stronie producenta powinna być informacja o tym. A nie ma.

Więc jak to jest w końcu z tymi pluginami do JCE i skąd wiadomo, że starsze wersje na joomla.pl są na GPL?

PeFik
12-11-2010, 06:08
Szczerze powiem nie wiem czemu robisz z igły widły, jest takie coś jak e-mail napisz do autora JCE, zapytaj może ci odpowie. A tak nabijasz sobie posty wylewając swoje smutki.

W 1961 roku John Fitzgerald Kennedy wypowiedział słynne słowa: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju" - zatem pytam a co ty zrobiłeś dla społeczności Joomla, hmm ?

Z tego co wiem niektóre firmy dają "za darmo" swoje komponenty dla osób, które:
a) zrobiły spolszczenie (tłumaczenie)
b) napisały o ich produkcie w książce/artykule
c) napisały długą recenzje
etc.. tak się składa, że wiem z własnego doświadczenia, ze jest to praktykowane:spoko:

Dylek
12-11-2010, 09:31
Prosilem o cos... :)

rip LunarBird CLH
12-11-2010, 12:51
zatem pytam a co ty zrobiłeś dla społeczności Joomla, hmm ?
Rezygnuję całkowicie z Joomla. Nie będę popierał społeczności, która próbuje wykoslawić zasady licencji GPL. Z podobnego zresztą powodu migruję na Debiana.

Dylek
12-11-2010, 13:54
Strasznie mi przykro. Moze jednak dalbys sie namowic i zostaniesz? Kto wie, moze i my zaczniemy uzywac Debiana?

rip LunarBird CLH
12-11-2010, 14:12
Zacząłem używać Joomla, bo była rozreklamowana. Ale są CMSy całkowicie wierne licencji GPL, a do tego oferujące większe możliwości niż Joomla. Dobrze zrobiłem, że zajrzałem na kanał FSF :3

Dylek
12-11-2010, 17:40
No widzisz - sa jednak jakies plusy tego, ze miales stycznosc z Joomla - bez tego moze bys nigdy na ten kanal nie zajrzal i zyl w niewiedzy...

Jac
13-11-2010, 00:06
Kurcze, jakiś taki wykoślawiony się teraz czuję przez ten cały Joomla :D
Najgorsze jest, że już się mnie "odkoślawić" nie da.

PeFik
13-11-2010, 08:55
Rezygnuję całkowicie z Joomla. Nie będę popierał społeczności, która próbuje wykoslawić zasady licencji GPL. Z podobnego zresztą powodu migruję na Debiana.

Trzymam kolegę forumowicza za słowo ! Poza tym jak mówili u nas na roku, nie każdy musi być adwokatem, prokuratorem czy sędzią.

rip LunarBird CLH
15-11-2010, 09:26
Ja tylko chciałbym zauważyć, że pluginy do JCE nie mogą być na licencji GPL - inaczej nowsze wersje automatycznie też byłyby na GPL, bo zawierają kod GPL. Zasada copyleft się kłania. A gdyby nowsze wersje pluginów były na GPL to by musiała być taka informacja na stronie domowej autora, a nie ma.

Ktoś złamał licencję GPL po prostu, ewentualnie ktoś udostępnił pluginy na GPL bez wiedzy i zgody autora. A wy bezrefleksyjnie powtarzacie, nawet nie sprawdziwszy.

Zwróciłem na to uwagę na forum strony JCE. Jak otrzymam odpowiedź, to się odezwę. Liczę na to, że uszanujecie wolę autora w razie gdyby stwierdził, że udostępnianie pluginów na GPL jest nielegalne.