PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z tymi prawami autorskimi do free templates ?



adam00
07-12-2010, 17:24
Witajcie,

podjąłem się zadania wykonania strony www dla szkoły podstawowej mojego syna. Wybrałem szablon siteground-j15-109, stworzony przez SiteGround i użyłem go chwilowo w ramach testu pod adresem http://sp191test.cba.pl (http://sp191.yoyo.pl).

Ale zastanawiam się czy na 100% mogę wykorzystać ten szablon na stronę internetową szkoły, czy mogę wykorzystać zdjęcie dziewczynki, czy mogę np dodać logo szkoły do tego obrazka z tą dziewczynką.

Chciałbym zrobić wszystko jak należy, wg licencji dla tego szablony, dla joomla, aby szkoła nie miała problemów z prawami autorskimi.

Wyczytałem całą stronę Siteground i nic na ten temat nie ma, wygląda na to, że jest to free template i można robić co się chce, ale czy na pewno ??

Napisałem już do SiteGround ale dłuższy czas nie ma odpowiedzi i pomyślałem sobie że jeszcze was o to zapytam.

Będę wdzięczny za informację w tej sprawie.

Pozdrawiam
adam00

larry_krk
07-12-2010, 17:34
Musisz tylko zostawić informacje o autorze "Designed by: ........"

-----------
@palyga - witam, dzisiaj dłuuga noc przede mną :(

palyga007
07-12-2010, 20:02
Tak jak napisał @larry_krk (cześć :)) zostaw info o autorach i bedzie git.

Gall Anonim
10-12-2010, 15:43
Cześć:
1. Sprawa dotyczy nie praw autorskich tylko prawa do użytkowania i sposobu użytkowania. /prawa autorskie są nierozerwalnie związane z twórcą w rozumieniu prawa i jako takie są niezbywalne niezależnie od formy wyrazu/.
2. Pakiet instalacyjny powinien zawierać licencję na której zasadach jest templaka udostępniana - zazwyczaj read.txt i tam powinno być wszystko - jak nie ma i nie znalazłeś na stronie - to printscreen i hulaj dusz piekła nie ma. Rozumienie słowa free jest bardzo względne i szerokie, a my nie musimy znać intencji autora i domniemywać co chciał przez to powiedzieć (co prawda o ile kojarzę szkołę - to właśnie jest zasada dobrej interpretacji utworu, przy czym musimy pamiętać iż obowiązują również określone wytyczne w tym zakresie).
3. Co do zdjęcia - wejdź na 123rf.com - Masz tam parę milionów zdjęć które możesz kupić - cena jednego to w formacie niezbędnym dla templaki około 1 $ - wybierz i kup - jeżeli nie chce ci się wykupować pakietu kredytów (inaczej nie można), prześlij mi na priv potwierdzenie wpłaty na jakiś cel dobroczynny 4 zł, ( fundacja Polast, jakieś tam TVN czy radio Zet lub jakieś badziewia opiniotwórcze odpadają) wskaż fotkę linkiem i kupię Ci ją ze swojego konta.
Sen Masz wówczas spokojny - nie Wiesz jak udostępniający wszedł w posiadanie zdjęcia i jakie ma prawo do rozpowszechniania - pamiętaj że niezależnie od posiadanej wiedzy użytkowanie czegokolwiek pochodzącego z przestępstwa, samo w sobie jest przestępstwem (co prawda nieświadome, niezamierzone, niska szkodliwość i inne takowe ....................... ale).
Pzdr

---------- Post dodany o 15:43 ---------- Poprzedni post był o 15:30 ----------


Ja jednak podtrzymałbym zdanie @PeFik o tym, że forum to powinno raczej rozwiązywać problemy techiczne. Wprowadzenie takiego działu spowoduje tylko niepotrzebne spory na temat tego co się komu wydaje itp itd ( A co często jest niezgodne z rzeczywistością) czego mamy obraz na przykładzie 2 świeżych tematów. Także może darujmy sobie spory o rzeczy (prawo, przepisy) o których śmiem twierdzić (być może się mylę) znacząca większość członków tego forum i tak nie ma pojęcia.

@playga - czy dalej twierdzisz że nie przydałby się dział : Joomla, Witryna i Prawo (?)
Jak widać temat wraca po raz kolejny i może warto by jednak znalazł swoje miejsce.
A może nie odpowiadać na takie pytania - wszak są po za zakresem forum :P

No dobra, kończę, bo robię się złośliwy.
Pzdr
P.S. Czy dowiem się wreszcie - ten mundur to jednostka z Wielunia?

palyga007
10-12-2010, 15:53
@Gall Anonim

Problem polega na tym, co pewnie zauważyłeś, przeglądając temat z którego pochodzi moja wypowiedz, że pomimo argumentów do pewnych osób i tak nie docierają pewne kwestie. Skoro Ty odszukałeś ten wątek, równie dobrze mogła to zrobić osoba zakładająca ten temat.
Jeśli chodzi o aspekty prawne itp to chyba @PeFik podał 2 lub 3 pozycje (książka i jakieś strony www), gdzie można sprawdzić swoje wątpliwości.

Skoroś ciekawy to się dowiesz :)

W Wieluniu nie ma jednostki wojskowej od dobrych kilkunastu lat.

A to pamiątka z JW 4393.

Gall Anonim
10-12-2010, 16:06
@playga007
- widocznie jednostka była sławna - a co do praw - to mnie mało ciekawią ponieważ o sporą część z nich zdążyłem się otrzeć.
Pzdr

PeFik
10-12-2010, 20:28
Tak w/w książki to (wyd. helion):

1) Joomla! Budowa i modyfikacja szablonów (http://helion.pl/view/3926o/joobus.htm) - patrz rozdział 6
2) Firmowa strona WWW. Idee, strategia, realizacja (http://helion.pl/view/3926o/profin.htm) - rozdział 5

Bym zapomniał, jest jeszcze książka z 2005 roku, "Oprogramowanie open source w świetle prawa" (wyd. Zakamycze) - ale nie wiem czy do końca dotyczy tego zagadnienia o które pytasz.:p

adam00
10-12-2010, 22:35
Witam,

wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam
adam00