PDA

Zobacz pełną wersję : Hosting zablokował serwis i żąda optymailzacji bazy danych - jak to wykonać?



henry
09-12-2010, 18:08
Od kilku tygodni hosting az.pl przysyłał mi maile że baza danych generuje zbyt duże obciążenie procesora i żebym zoptymalizował bazę danych:


System monitoringu usług wykrył nadmierne obciążenie generowane przez Państwa konto hostingowe.

Załączamy raport z systemu monitoringu.

|Nazwa klienta | CPU | CPU % | TIO | k*SEC | Aktualizacja
xxxx| 71.01 | 4.93 | 23473 | 693330 | 01.12.10
xxxx| 73.4 | 5.1 | 26745 | 851220 | 02.12.10
xxxx| 77.1 | 5.35 | 23449 | 813620 | 03.12.10
xxxx| 65.32 | 4.54 | 16797 | 679443 | 04.12.10
xxxx| 80.88 | 5.62 | 20030 | 718256 | 05.12.10
xxxx| 185.42 | 12.88 | 22789 | 779041 | 06.12.10
xxxx| 118.44 | 8.22 | 23819 | 868101 | 07.12.10


Opis raportu:
Avio - średnia ilość operacji na wywołanie skryptów.
Cpu - wykorzystany czas pracy procesorów w minutach,
Tio - łączna ilość operacji wejścia/wyjścia na dyskach,
k*SEC- czas procesora w sekundach pomnożony przez całkowitą ilość pamięci w kilobajtach wykorzystaną podczas trwania procesu

Nadmierne obciążenie współdzielonego serwera, niekorzystnie wpływa na jakość usług świadczonych przez Az.pl oraz dostępność usług w ramach Państwa konta hostingowego.

Prosimy o wykonanie optymalizacji usług funkcjonujących w ramach Państwa konta hostingowego oraz potwierdzenie dokonanych zmian.
Optymalizacji proszę dokonać w możliwie krótkim terminie. W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji z Państwa strony, będziemy zmuszeni do częściowej lub całkowitej blokady usług.

Informacje o obciążeniu generowanym przez poszczególne procesy (w tym procesy PHP) nie są rejestrowane przez system, w związku z tym należy przeanalizować funkcjonowanie wszystkich serwisów. Sugerujemy przeanalizowanie statystyk dostępnych w Panelu hostingowym (DirectAdmin lub cPanel) oraz zadania wywoływane okresowo przez Państwa aplikacje (tzw. CRON).

Dodatkowo załączamy najczęściej stosowane techniki optymalizacji:
- gdzie to możliwe, stosowanie zawartości statycznych stron www, jak obrazki, poszczególne strony witryny.
- w przypadku stron dynamicznych, stosowanie gotowych szablonów
- optymalizacja czasu pracy skryptów, wykonanie skryptów w jak najkrótszym czasie (do 200 ms)
- stosowanie zapytań, które baza danych jest w stanie wykonywać równolegle
- eliminowanie połączeń do zewnętrznych serwerów (źródeł), takich jak: bazy danych, kanały informacji
- unikanie generowania obrazków (miniaturek) "w locie" (na serwerze).
- zakładanie indeksów w tabelach baz danych.
- regularna aktualizacja aplikacji pre-instalowanych jak np: Joomla, WordPress, Forum
- wyłączenie generowania statystyk w Państwa aplikacjach

------------------

Serwis zablokowano bez uprzedzenia i po moim tel. z prośbą o 7 dni czasu na aktualizację lub przeniesienie serwisu na inny hosting serwis obnie.pl jest na razie odblokowany.

Wie ktoś może jak przeprowadzić taką optymalizację?

palyga007
09-12-2010, 18:33
Od kilku tygodni hosting az.pl przysyłał mi maile że baza danych generuje zbyt duże obciążenie procesora i żebym zoptymalizował bazę danych:A kolega przez te kilka tygodni to co robił w tej sprawie? Czekał na to aż problem się sam rozwiąże?

Co zrobić?
Zastosować się do zaleceń podanych w mailu?
A tak na poważnie.
Wypisz wszystkie włączone w serwisie niestandardowe dodatki Joomla!.
Może to częściowa wina któregoś z nich.
Ew. Dział zlecenia.

PS:

Serwis zablokowano bez uprzedzeniaZ tego to już się uśmiałem po pachy.

---------- Post dodany o 17:33 ---------- Poprzedni post był o 17:13 ----------

korzystając z TEGO (http://test.watchscript.pl/) narzędzia wychodzi, że Twoje www ładuję ponad 11 sekund...
Jest tam jeszcze kilka innych cennych informacji, z których warto abyś skorzystał.
Pamiętaj zegar tyka..

henry
09-12-2010, 19:06
A kolega przez te kilka tygodni to co robił w tej sprawie? Czekał na to aż problem się sam rozwiąże?

Co zrobić?
Zastosować się do zaleceń podanych w mailu?
A tak na poważnie.
Wypisz wszystkie włączone w serwisie niestandardowe dodatki Joomla!.
Może to częściowa wina któregoś z nich.
Ew. Dział zlecenia.

PS:
Z tego to już się uśmiałem po pachy.

---------- Post dodany o 17:33 ---------- Poprzedni post był o 17:13 ----------

korzystając z TEGO (http://test.watchscript.pl/) narzędzia wychodzi, że Twoje www ładuję ponad 11 sekund...
Jest tam jeszcze kilka innych cennych informacji, z których warto abyś skorzystał.
Pamiętaj zegar tyka..

Czekałem na to aż dział techniczny skonkretyzuje i zlokalizuje problem - mają tysiące klientów i mogą wskazać na prawdopodobne przyczyny - wysyłanie maili proszę zoptymalizować bazę danych jest mało profesjonalnym podejściem do klienta.
Napisałem, że zablokowali serwis bez uprzedzenia bo to jest fakt - w ostatnim mailu az.pl napisał że gdy nie będzie reakcji z mojej strony to zablokują serwis - po mojej natychmiastowej odpowiedzi, że szukam pomocy technicznej w tej sprawie, zablokowali następnego dnia po 17 gdy ich pomoc techniczna już nie odbierała telefonów i nie mogłem interweniować. Tak nie postępuje profesjonalna firma. Jeden tel. wystarczył dzisiaj, że zgodzili się na termin 7 dni na rozwiązanie problemu. Gdyby działali rozsądnie to zaproponowaliby np. jakąś dedykowaną bazę danych.
Najpewniej skończy się tym, że będę musiał się wynieść na inny hosting.

palyga007
09-12-2010, 19:12
Dali Ci kilka tygodni na rozwiązanie problemu więc nie pisz jacy to oni są źli i mało profesjonalni.
W linku który Ci podałem po przetestowaniu swojej strony masz wyszczególnione najbardziej zasobożerne elementy twojego www.

Do dzieła...

pawelSafiStudio
09-12-2010, 20:23
Witaj,

a nie korzystasz przypadkiem z jakiegoś komponentu, który zbiera statystyki odwiedzin ? Kiedyś podobną sytuację miał jeden z moich klientów. To było jeszcze na wersji 1.0.x i korzystał bodajrze z JoomlaStats. Strasznie zapchał bazę, a każde nowe odwiedziny powodowały dodanie nowych wpisów do DB. Później niestety dostał blokadę od Admina. Po usunięciu komponentu i przełączeniu się na Google Analytics wszystko było ok :)

Pozdrawiam.

PeFik
09-12-2010, 20:28
Wie ktoś może jak przeprowadzić taką optymalizację?
Znam taką osobę, ale chyba cię na nią nie stać. Wybacz, ale skoro na hostingu oszczędzasz, zatem ...

Podaj listę komponentów + dodatków - które używasz.

mjmartino
09-12-2010, 22:32
az.pl gratuluje wyboru :up:
Rada ode mnie ... przy najbliższej okazji uciekaj od nich..

@PeFik grudzień jest daj chłopakowi zniżkę ;)

PeFik
09-12-2010, 23:15
@PeFik grudzień jest daj chłopakowi zniżkę ;)

Nie mówiłem o sobie.

henry
09-12-2010, 23:36
Witaj,

a nie korzystasz przypadkiem z jakiegoś komponentu, który zbiera statystyki odwiedzin ? Kiedyś podobną sytuację miał jeden z moich klientów. To było jeszcze na wersji 1.0.x i korzystał bodajrze z JoomlaStats. Strasznie zapchał bazę, a każde nowe odwiedziny powodowały dodanie nowych wpisów do DB. Później niestety dostał blokadę od Admina. Po usunięciu komponentu i przełączeniu się na Google Analytics wszystko było ok :)

Pozdrawiam.

Dzięki, sprawdze to. Mam te standardowe statystyki z Joomla 1,5 i statystyki z amung.us
Instalowałem jeszcze takie zaawansowane statystyki ale instalacja się nie powiodła wiec to chyba nie ma wpływu.

palyga007
09-12-2010, 23:41
Czy kolega czyta to co mu napisałem i sprawdził ten link?
Przy użyciu tej strony masz szczegółowe informacje o komponentach które pożerają transfer i są prawdopodobnymi przyczynami całej sytuacji.

henry
09-12-2010, 23:52
az.pl gratuluje wyboru :up:
Rada ode mnie ... przy najbliższej okazji uciekaj od nich..

@PeFik grudzień jest daj chłopakowi zniżkę ;)

W takim razie jaki hosting polecasz?

---------- Post dodany o 22:52 ---------- Poprzedni post był o 22:42 ----------


Znam taką osobę, ale chyba cię na nią nie stać. Wybacz, ale skoro na hostingu oszczędzasz, zatem ...

Podaj listę komponentów + dodatków - które używasz.

Gdyby to był serwis komercyjny, np. sklep to nie widziałbym problemu ale to jest typowy serwis non-profit.
11 lat prowadzenia tego serwisu jasno udowodniło, że większość Polaków to niewolnicy, którzy nawet tego nie wiedzą a reszta która zdaje sobie z tego sprawę myśli że takie serwisy biorą się z kapusty.
Poświeciłem na to wystarczająco dużo czasu i kasy więc nie uważam aby musiał jeszcze coś extra dopłacać. Średnio wchodzi na dobę 2500-3000 ludzi ale żaden z nich przez 11 lat nie wsparł serwisu nawet 1 zł. Wydaje się, że ci ludzie muszą zostać rzeczywiscie skrajnie upodleni, żeby zrozumieli gdzie żyją.

palyga007
09-12-2010, 23:56
To nie jest trybuna polityczna do wylewania jakiś tam swoich żali.

Zrobiłeś cokolwiek z tego o co Cię do tej pory poproszono?

henry
10-12-2010, 00:12
90% zdjęć i 100% filmów są ładowane z innych serwerów - czy to może mieć wpływ na przeciążenie bazy danych?

palyga007
10-12-2010, 00:17
Najlepszym rozwiazaniem byłoby włączenie trybu diagnostyczniego i sprawdzenie co generuje duże ilośći zapytań do bazy. (Takie rzeczy robi sie przy wyłączonej stronie frontowej).

henry
19-12-2010, 00:16
Najlepszym rozwiazaniem byłoby włączenie trybu diagnostyczniego i sprawdzenie co generuje duże ilośći zapytań do bazy. (Takie rzeczy robi sie przy wyłączonej stronie frontowej).
Joomla 1.5.20
Wyłączyłem serwis w Konfiguracja globalna/Witryna
Uruchomiłem diagnostykę systemu w Konfiguracja globalna/System/Diagnostyka/Analiza systemu

Dostałem informacje nt.
Informacje o wydajności
Użycie pamięci
Zapytań do bazy danych: 14 - jest tu opisanych 14 pozycji ale nie bardzo potrafię to rozszyfrować
Wczytane pliki języka
Nieprzetłumaczone frazy - tryb diagnostyczny
Nieprzetłumaczone frazy - tryb projektanta



---------- Post dodany o 23:16 ---------- Poprzedni post był o 23:10 ----------

Pomoc techniczna az.pl zasugerowała podjęcie następujących czynności:

Dodatkowo załączamy najczęściej stosowane techniki optymalizacji:
- gdzie to możliwe, stosowanie zawartości statycznych stron www, jak obrazki, poszczególne strony witryny.
- w przypadku stron dynamicznych, stosowanie gotowych szablonów
- optymalizacja czasu pracy skryptów, wykonanie skryptów w jak najkrótszym czasie (do 200 ms)
- stosowanie zapytań, które baza danych jest w stanie wykonywać równolegle
- eliminowanie połączeń do zewnętrznych serwerów (źródeł), takich jak: bazy danych, kanały informacji
- unikanie generowania obrazków (miniaturek) "w locie" (na serwerze).
- zakładanie indeksów w tabelach baz danych.
- regularna aktualizacja aplikacji pre-instalowanych jak np: Joomla, WordPress, Forum
- wyłączenie generowania statystyk w Państwa aplikacjach

Kusy
23-12-2010, 00:12
Witam.
Miałem ten sam problem. Rozwiązanie jest banalne. Logujesz się do swojego C panelu tu wyszukujesz kategorie bazy danych i klikasz w niej phpMyAdmin (otworzy się w nowym oknie). Teraz wybierasz obciążoną bazę danych. Na samym dole wybierasz opcję "zaznacz wszystkie" i klikasz w optymalizuj tabelę. Sprawa załatwiona.

Pozdrawiam

henry
03-02-2011, 14:26
Witam.
Miałem ten sam problem. Rozwiązanie jest banalne. Logujesz się do swojego C panelu tu wyszukujesz kategorie bazy danych i klikasz w niej phpMyAdmin (otworzy się w nowym oknie). Teraz wybierasz obciążoną bazę danych. Na samym dole wybierasz opcję "zaznacz wszystkie" i klikasz w optymalizuj tabelę. Sprawa załatwiona.

Pozdrawiam

Dzięki, właśnie wykonałem tą procedurę.
Ciekawe tylko dlaczego ci "fachowcy" z az.pl jej nie znają.
Zobaczymy czy to coś pomoże.
pzdr