PDA

Zobacz pełną wersję : odczytanie zmiennych joomla o użytkowniku



ciubas
13-12-2010, 13:10
szukam i szukam i znaleźć nie mogę,

gdzie jest napisane jak dostać się np. do ID usera czy też sprawdzić czy jest zalogowany przez wbudowane funkcje Joomla 1.5 ?

bo nawet nie wiem jak to zapytać ja docs joomla , szukałem id, login itp. ale ****;/

pozdrawiam

alex51
13-12-2010, 14:10
Możliwe, że niewłaściwie odczytałem Twoje pytanie, ale w standardzie Joomla! jest pokazywanie po stronie zaplecza wszystkich aktualnie zalogowanych użytkowników. Więcej szczegółów, w tym też numer ID znaleźć można w zakładce Użytkownicy.

ciubas
13-12-2010, 14:31
Chodzi mi o to jakie zmienne to przechowują, stąd pytanie w tym dziale -> piszę komponent i muszę to sprawdzić aby wyświetlić odpowiednie dane :)

danieladrianka
13-12-2010, 18:28
należy użyć obiektu JUser pozyskanego z klasy JFactory
np:

$user =& JFactory::getUser();

$username = $user->get('username');
$name = $user->get('name');



to tylko przykład

EkleErs
13-12-2010, 19:02
<?php $user =& JFactory::getUser();

if (!$user->guest) {
echo 'User login : ' . $user->username . '<br />';
echo 'Real name : ' . $user->name . '<br />';
echo 'User ID : ' . $user->id . '<br />';
echo 'User gid : ' . $user->gid . '<br />';
echo 'User pass : ' . $user->password . '<br />';
echo 'User email : ' . $user->email . '<br />';
echo 'User sendEmail : ' . $user->sendEmail . '<br />';
echo 'User block : ' . $user->block . '<br />';
echo 'User activation : ' . $user->activation . '<br />';
echo 'User lastvisitDate: ' . $user->lastvisitDate . '<br />';
echo 'User registerDate : ' . $user->registerDate . '<br />';
echo 'User params : ' . $user->params . '<br />';
echo 'User usertype : ' . $user->usertype . '<br />';

} ?>

ciubas
13-12-2010, 19:02
Super, dzięki! Dokładnie o to mi chodziło ale o ID, sobie to już wyszukam:)

A co z tą sesją zalogowania, jak to sprawdzić, czy użytkownik jest zalogowany, wystarczy że jego id sprawdzę, bo niezalogowany go nie będzie posiadać? :)

danieladrianka
13-12-2010, 19:08
if ($user->get('guest'){
//użytkownik to gość
} else {
// użytkownik się zalogował
}

szukaj tutaj (http://docs.joomla.org/JFactory/getUser)

ciubas
13-12-2010, 19:33
Bardzo dziękuje danieladrianka, chciałbym jeszcze tylko zapytać, czy gid to na 100% prawa dostępu, czy też coś zupełnie innego i czy na podstawie tego mogę przyznawać dostęp do edycji danych :)

Author w moim skrypcie ma dostęp a reszta nie, do danej funkcjonalności :)

moje
13-12-2010, 19:42
Tutaj gid, to jest ID grupy uprawnień, na podstawie tego można określić dostęp do treści/materiałów dla poszczególnych grup.

ciubas
13-12-2010, 19:45
Moje, jak zwykle treściwie - dzięki ;)

A powiedz mi proszę, gdzie znaleźć rozwiązanie problemu z tymi grupami, chcę dodać swoją - ale wszędzie gdzie czytałem, to j1.5 takiego czegoś nie umożliwia, lub nie działa to prawidłowo - na razie korzystam z przyporządkowania do Author (19) i w sumie teoretycznie to wystarczy ale w praktyce może to się gdzieś potem pogubić i chciałbym zrobić swoją grupę, jest już taka możliwość?

moje
13-12-2010, 19:53
W 1.6 będzie zarządzania własnymi grupami, ja dla stabilnej i bezpiecznej pracy bym nie mieszał w grupach Joomla 1.5 jak chodzi kod. Są odpowiednie rozszerzenia dla Joomla 1.5, do zarządzania uprawnieniami (w tym własnymi grupami). Nie wiem gdzie mogło by Ci się coś pogubić.