PDA

Zobacz pełną wersję : Wykorzytanie com_content do wyświetlania najnowszych artykułów z całego serwisu



majki
13-12-2010, 17:06
cześć,

chciałbym wykorzystać standardowy komponent artykułów (com_content) do wyświetlania najświeższych artykułów z całego serwisu (lub najlepiej z określonych sekcji) przy wykorzystaniu własnych zdefiniowanych szablonów (nadpisywanie szablonem).
Czyli podlinkowuję jeden element menu do przeglądu wszystkich artykułów (blog) właśnie z opcją prezentacji wszystkich art. z określonych/wszystkich sekcji/kategorii.

Zależy mi na funkcjonalności takiej jaką oferują najprostsze moduły do prezentacji news'ów.


Proszę o radę jak mógłbym coś takiego osiągnąć. Dotychczas przyszły mi do głowy takie koncepcje:

1) nowy artykuł a w nim osadzenie modułu z news'ami
- rozwiązanie najprostsze, ale czasochłonne jeśli chodzi o otrzymanie identycznej stylizacji treści, jakie otrzymałem dzięki nadpisywaniu szablonem dla com_content/frontpage-section-category

2) kopia i "przerobienie" com_content
- grzebanie w kodzie w celu podmiany mechanizmu selekcji treści z bazy danych, ale przynajmniej mógłbym wykorzystać w/w własną stylizację...

3) gotowy komponent
- jak dotąd nic takiego nie znalazłem w sieci...

Z góry dzięki za zainteresowanie tematem i wszelkie konstruktywne porady/linki itp.
Pozdrawiam.

moje
13-12-2010, 18:26
A nie zastanawiało Cie czemu jest też opcja publikacji na stronie frontowej (przy artykule)?
Poczytaj o Joomla, bo pytasz o jedne z najbardziej podstawowych rzeczy.

majki
13-12-2010, 18:48
dzięki za zainteresowanie tematem, ale widzę, że najwyraźniej nie napisałem zbyt jasno czego potrzebuje :(
jedna uwaga - nie pracuje na Joomla "od wczoraj", więc podejście stricte jak dla nowicjuszy nie jest w tym przypadku wymagane...

tak więc aby wszystko było jasne i klarowne:
- strona opartą na J1.5, dostosowana prezentacja art. w kategoriach i sekcjach itp.
strona frontowa indywidualnie dostosowana, której zawartość klient samodzielnie wybiera.
jedynie co szukam rozwiązania dla sposobu prezentacji nowo-dodanych art. (schemat jak "Przegląd - Artykuły w sekcji").
sporo modułów (m.in. lastestnews) oferują taką funkcję.
ja natomiast muszę umieścić link w jednym z menu do nowości na stronie - kluczowe jest zachowanie identycznej stylizacji prezentacji tych nowych art. (intro + miniaturka + przycisk więcej)...


=com_content&url[view]=section&url[layout]=blog&menutype=menu_pomocnicze"] ("http://www.tylkoluksus.pl/administrator/index.php?option=com_menus&task=edit&type=component&url[option)

moje
13-12-2010, 19:06
Nie rozumiem, w czym problem?

Jakoś nie potrafię zrozumieć w czym różnią się wszystkie (najnowsze) artykuły (z wszystkich sekcji/kategorii) od Twoich nowo-dodanych.

majki
13-12-2010, 19:55
widać, że się nie rozumiemy :)

cała sprawa polega na tym, że nie ma żadnej różnicy - nie ma podziału na arty "moje" i "niemoje".
szukam po prostu sposobu na prezentacje wszystkich artykułów ze wszystkich sekcji (lub najlepiej kilku wybranych przeze mnie sekcji) wyświetlanych z sortowaniem [od najnowszych - data utworzenia]. chciałbym, żeby dało się to zrealizować z pomocą com_content (ze wzgl. na nadpisywanie szablonem o czym już pisałem).

opisze jeszcze inaczej:
domyślnie w Joomla! tworząc nową pozycję menu typu "Przegląd - Artykuły w sekcji" możesz wybrać tylko konkretną kategorię (później w parametrach ustawić typ sortowania, paginację itp.). chciałbym uzyskać taki sam efekt tylko zamiast dane z jednej sekcji komponent pobierał arty z wielu.

nie podam Ci niestety linka, bo pracuje jeszcze na localhoscie. ale spróbuje poszukać konkretnych przykładów na innych Joomla!, chyba że już mój opis jest wystarczająca dokładny :)

moje
13-12-2010, 20:03
Standardowo Joomla pozwala wyświetlać artykuły z wszystkich sekcji/kategorii, z możliwością sortowania, piałem o tym już wcześniej.

Jednak jesteś nowicjuszem ; )

majki
13-12-2010, 23:09
uwielbiam takie konkretne odpowiedzi...

czyli twierdzisz, że przy wykorzystaniu domyślnych opcji/narzędzi Joomla! mogę otrzymać zamierzone opisane wyżej rozwiązanie i to nie przy pomocy koncepcji z mojego 1-go posta?
to proszę naprowadź "nowicjusza", bo zaciekawiłeś mnie. z chęcią się dowiem nowych rzeczy, bo preferuje wykorzystanie standardowych narzędzi Joomla! w maksymalny sposób zanim skorzystam z rozwiązań zewnętrznych...

moje
13-12-2010, 23:18
Magiczne hasło to strona startowa/na startowej.

majki
13-12-2010, 23:33
szczerze mówiąc to dopiero teraz poczułem się jak nowicjusz :)

com_frontpage -> jeden z parametrów w ustawieniach artykułów, pojawiają się na stronie startowej (o ile taka jest jako domyślna pozycja menu). wszystko okey, ale cały ten wątek dotyczy rozwiązania, które obejmowałoby zautomatyzowane (skrypt, a nie ręcznie klikanie publikacji na startowej przy artykułach).
pisałem wcześniej o funkcjonalności takiej jak moduły news'ów...
poza tym pisałem też, że admin osobiście wybiera które arty chce mieć na głównej.
ja natomiast potrzebuje stworzyć nową pozycje menu linkującą typu "najnowsze arty w serwisie"...

larry_krk
13-12-2010, 23:44
a dlaczego nie chcesz skorzystać z modułów ?? przecież wygląd też można dostosować wg własnych potrzeb

moje
13-12-2010, 23:52
No tym sposobem admin może wybierać artykuły, które będą na głównej, właśnie tym kliknięciem przy artykule. A one pojawiają się od najmłodszego do najstarszego ; )

larry_krk
14-12-2010, 00:13
kurde, chyba nie mój dzień ...czytam ten wątek trzeci raz i nie rozumiem :(

moje
14-12-2010, 00:20
Powiem szczerze, że ja dalej nie rozumiem, czemu maja odpowiednie narzędzie, chce się je obejść, żeby mieć ten sam efekt, no chyba, że nie rozumiem czegoś innego :DD

majki
14-12-2010, 00:26
szanowni koledzy,
proszę o uważne czytanie. nie chcę być niegrzeczny, ale bardziej szczegółowo nie da się chyba tego co potrzebuje opisać :)

@larry_krk
oczywiście, że mogę korzystać z modułów - tak jak napisałem w 1wszym poście potrzebuje porady o wszelkich możliwych rozwiązaniach. stąd pytanie na forum - może ktoś ma pomysł, którego nie znam.
wstawienie modułu w artykuł jest najprostszym rozwiązaniem, ale zależy mi na wykorzystaniu własnych blog.php i blog_item.php.

@moje
po raz kolejny pisze, że admin (a raczej główny publicysta strony) wrzuca na główną tylko wybrane przez siebie arty, wg własnego klucza - stąd w to nie wnikam i kombinuję jak stworzyć mu osobną zakładkę ze wszystkimi nowościami.
---- nadal jestem nowicjuszem?! :p

tak więc macie jakieś pomysły?
bo coraz bardziej skłaniam się do koncepcji grzebania w kodzie - przerabiania com_content... ale to najbardziej pracochłonne rozwiązanie...

larry_krk
14-12-2010, 00:27
Jeśli chcesz zrobić coś "w stylu" frontpage, ale poza nią (nawet jak to piszę, to wydaje mi się zagmatwane) to pierwsze co mi przychodzi do głowy, to K2 + jakaś konkretna etykieta i mamy już gotową pozycję menu "K2 -> Lista artykułów -> Etykieta" .
Można jeszcze poszperać: http://extensions.joomla.org/extensions/news-production/content-construction

zwiastun
14-12-2010, 00:32
@majki, wybacz, ale skoro zakładasz, że ów "główny publicysta" decyduje, co ma się w tym przeglądzie ukazać, to odpowiedzią jest wskazywana przez @moje Strona startowa.
Do innej niż istniejąca w Joomla organizacji przeglądów artykułów możesz skorzystać z rozwiązań typu CKK - K2, ZOO, FlexiContent. Może tez któreś z rozwiązań Gavicka Ci podejdzie?

majki
15-12-2010, 02:04
@zwiastun
ów "główny publicysta", czyli mój klient, zadecydował, że sam będzie układał arty na stronie startowej, a omawiany w tym wątku przegląd ma być dostępny jako osobny link w podstawowym menu.

@wszyscy
czyli jednak skłanialibyście się do gotowych zewnętrznych rozwiązań.
okey, na spokojnie przejrzę sobie te wypisane propozycje.
z założenia wolałem obejść się bez zewn. "kombajnów treści", ale jest dobra okazja aby poznać te których nie znam...
choć dostosowanie prezentacji treści dla nowo-instalowanego komponentu zajmie mi pewnie tyle samo czasu, co wrzucenie artykułu z osadzonym modułem "Display News" + dostosowanie CSS, więc jeszcze zastanowię się nad finalnym konceptem.

tak czy inaczej dzięki za zainteresowanie i porady.

moje
15-12-2010, 12:13
Z tego o piszesz, to chcesz zrobić dwie takie same strony artykułów z wszystkich sekcji/kategorii, publikowanych przez jedną osobę.

Jak wejdziesz na listę artykułów to tam masz zielone i czerwone znaczniki publikacji i publikacji na startowej, tutaj sobie wybiera, które artykuły mają być widoczne, a które nie.

majki
19-12-2010, 16:47
@moje
no właśnie nie do końca - klient wyznacza, które arty idą na startową, a w ramach omawianej 2giej podstrony wpisy miałyby być generowane automatycznie (wg daty dodania)... ogólnie wiem jak działa ten komponent frontpage, a w tym zielone i czerwone ikonki :), ale dzięki za dobre chęci.

najlepsze jest to, że klient w ciągu ostatnich dni wyznaczył szereg zmian, które w założeniu rozwaliły szablon i bardzo mocno wyskoczyły poza zatwierdzoną specyfikację - w tym omawiany patent na publikację najnowszych artykułów (cały ten wątek)... ehmm... tak więc narazie czekam na wynagrodzenie za wykonaną pracę i aktualizację projektu szablonu.
podsumowując:
trafił mi się kolejny klient "chaos", ale to temat rzeka - sami zapewne dobrze znacie takie przypadki...

dzięki jeszcze raz za chęć pomocy. odpoczynku w Święta Wam wszystkim życzę. pzdr

moje
19-12-2010, 17:16
Jak dobrze rozumiem, z wszystkich artykułów (z wszystkich sekcji/kategorii) wyświetlanych na każdej stronie i stronie głównej "operator strony" będzie wybierał dowolne artykuły niezależnie od sekcji i kategorii, wrzucając je do "własnej" zakładki?

majki
19-12-2010, 17:32
nie do własnej tylko na główną. zawartość tej dodatkowej zakładki ma być generowana bez wiedzy/ingerencji operatora strony. funkcjonalność taka jak moduł news'ów (bodajże nazywa się ten domyślny - mod_latestnews).

moje
19-12-2010, 17:38
Właśnie do tego, co chcesz/potrzebujesz zrobić, służy "na startowej" - z automatu publikuje artykuły.

majki
19-12-2010, 18:02
i wszystko okey. tylko nie tak "z automatu", ponieważ admin musi najpierw zaznaczyć "na startowej" przy każdym dodanym przez siebie artykule. a cała zabawa polega na tym, żeby nie wskazywał wszystkich na startową tylko wybrane przez siebie (wg swojego "widzimisie"). pisałem Ci, że ten klient to człowiek strasznie chaotyczny - ma swoja wizję, która i tak zmienił po raz 10-ty, ale to już odrębna kwestia...

moje
19-12-2010, 18:14
I tym klikaniem właśnie spełnia warunek "wybrane przez siebie" i właśnie te wybrane zostaną opublikowane w tej zakładce, niezależnie od tego do jakiej sekcji/kategorii należą.

W module Najnowsze wybierasz kategorię (wszystkie artykuły z danej kategorii) lub sekcję (wszystkie artykuły z danej sekcjii) lub wszystkie.

majki
19-12-2010, 18:30
okey okey.
zamknijmy już ten temat, bo się powtarzamy nawzajem - wiem jak działa komponent frontpage jak i moduły do news'ów. po prostu poszukiwałem alternatywnych rozwiązań, które i tak finalnie nie znajdą się w tym projekcie...

dzięki jeszcze raz za zainteresowanie.
pozdrawiam