PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 1.5 Beta już dostępna



stone
02-10-2006, 11:49
12 października 2006, dokładnie w pierwszą rocznicą rozpoczęcia prac nad Joomlą, ma się ukazać piewsza Beta wersji 1.5. Długo wyczekiwana wersja przynosi sporo ulepszeń i nowości. A jak to będzie wyglądało w praktyce, będziemy mogli przekonać się już wkrótce.

ADE
03-10-2006, 14:36
Witam!

No właśnie, w zapowiadanych zmianach istniała wzmianka o większej elastyczności odnośnie prezentacji treści. Orientujesz się/ orientujecie czy nowa wersja pozwoli na lepszą organizację odnośnie prezentacji treści na stronie startowej? Czy będzie istniała możliwość układu treści w formie magazynowej, coś na kształt ijoomla, e-zine?

Pozdro

keicaM
03-10-2006, 17:00
Ja licze tez na to, aż w końcu developerzy pomyslą o sprawnym zarządzaniu zarejestrowanymi użytkownikami. Ale niestety z tego co wiem w Joomli! 1.5 się tego nie doczekam, może ktoś zbawi mnie jakims komponentem szybciej....

Przykład o co mi chodzi?
Usuwanie kont nieaktywnych wydaje się być rzecza prostą i szybką... ale jak do cholery to zrobić jak jest zarejestrowanych już prawie 100tys (sto tysięcy) Użyszkodników?!

stone
03-10-2006, 20:46
Niestety, według mojej wiedzy te zmiany są celowane na 2.0. Zarządzenie uzytkownikami będzie troche poprawione, lepsze filtrowanie, możliowść układania według kolumn itp

neo_fox
03-10-2006, 23:02
Ja licze tez na to, aż w końcu developerzy pomyslą o sprawnym zarządzaniu zarejestrowanymi użytkownikami.

A czego tak konkretnie Ci brakuje?
Wałkowaliśmy ten temat z Alexem na JoomlaDay i większośc z nas doszła do wniosku że istniejące grupy userów spełniają oczekiwania praktycznie każdego.

Obiecali że w 1.5 będzie można tworzyć własne grupy userów ale role pozostaną takie jakie są. To znaczy będzie można utworzyć przykładowo grupę o nazwie załóżmy "xxyy" i nadać jej rolę " Author"

keicaM
04-10-2006, 13:06
A czego tak konkretnie Ci brakuje?
Chyba nie doczytałeś dokładnie mojego posta do końca...

NIE chodzi o grupy! Do złych wniosków doszliście, a raczej nie dostrzegliście OGROMNYCH problemów z podstawowym zarządzaniem kontami userów. Jeżeli jest kilkadziesiąt kont to jeszcze nie jest problem przejrzec je wszystkie i usunąc niektywowane, ale problem powstaje OGROMNY jeżeli tych kont jest kilkadziesiąt tysięcy! Bo ile zajmie czasu przejrzenie ich wszystkich? Tygodnie?

Np. Brakuje banalnej rzeczy jaka powinna byc już od dawna: sortowanie wg kolumny "włączone" (to by choc trochę ułatwio kasowanie niektywowanych kont)

Baza mysql zarejestrowanych rośnie w bardzo szybkim tempie, a nie ma żadnej szybkiej metody na jej oczyszczenie z niektywowanych kont.

Obecnie nie istnieje "chyba" komponent który by to ułatwiał. Przekopałem się przez oficjalne angielskie Forum (nikt nie potrafił mi również udzielic sensownej odpowiedzi -> http://forum.joomla.org/index.php/topic,93402.msg481948.html ) i zagraniczne strony z komponentami do Joomli.

kotos
04-10-2006, 13:37
Obecnie nie istnieje "chyba" komponent który by to ułatwiał. Przekopałem się przez oficjalne angielskie Forum

Byc moze nie istnieje, ale jesli masz z tym problem to pieknie z poziomu phpMyadmina mozna to zrobic (tabela _users)

zwiastun
04-10-2006, 14:04
Komponent do zaawansowanego zarządzania użytkownikami i uprawnieniami istnieje. Chyba $80 albo $99

nexus246
04-10-2006, 15:49
Baza mysql zarejestrowanych rośnie w bardzo szybkim tempie, a nie ma żadnej szybkiej metody na jej oczyszczenie z niektywowanych kont.


Dodać do crona sql z usuwaniem kont nieaktywnych z określonym wiekiem konta (np. 48 godzin). Bez sensu jest pisanie do tego specjalnego komponentu skoro są inne narzędzia, lepsze i sprawniejsze.

keicaM
04-10-2006, 19:59
Bez sensu jest pisanie do tego specjalnego komponentu skoro są inne narzędzia, lepsze i sprawniejsze.

Nic nie jest lepsze od człowieka :P który zadecyduje z jakiego zakresu nieaktywnosci zostana usuniete konta

A co to jest phpmyadmin i skąd to wziąść? Żart!
Oczywiście wcześniej pomyslalem już że można to wykonac przez phpmyadmin (tam mozna sortowac) usuwajac poszczegolnych uzyszkodnikow w tabeli jos_users ale... są też INNE tabele do ktorych standardowo są dodawani rejestrowani uzytkownicy np. tabela jos_core_acl_groups_aro_map. I sprawa się komplikuje! A po co komplikować rzeczy skoro wystarczy dodać sortowanie jednej kolumny w Joomli! w widoku zarejestrowanych osób?

stone
04-10-2006, 23:46
Ok, skończcie ten wątek, ta funkcja jest w nowej Joomli i kropka:)

nexus246
05-10-2006, 00:44
Taaa, faktycznie i jak się ma 100tysięcy kont w tym wiele nieaktywnych to ekonomicznie i efektywniej jest usuwać samemu..... Całe piękno dużych serwisów to automatyzacja pewnych ruchów. A co Cię skłoni do tego czy usunąć konto niekatywne czy nie, ładnie brzmienie adresu email?

A tak wogóle to wersja alpha coś tam jest cały czas dostępna w repozytorium.

neo_fox
05-10-2006, 13:46
Chyba nie doczytałeś dokładnie mojego posta do końca...

NIE chodzi o grupy! Do złych wniosków doszliście, a raczej nie dostrzegliście OGROMNYCH problemów z podstawowym zarządzaniem kontami userów. Jeżeli jest kilkadziesiąt kont to jeszcze nie jest problem przejrzec je wszystkie i usunąc niektywowane, ale problem powstaje OGROMNY jeżeli tych kont jest kilkadziesiąt tysięcy! Bo ile zajmie czasu przejrzenie ich wszystkich? Tygodnie?

To fakt. Może w J1.5 będzie taka możliwość. Ale tego niestety nie wiem :confused:
Inna sprawa; jesli ktoś zarządza takim ogromnym portalem, to znajomość MySQL jest chyba wymagana. No i:


Byc moze nie istnieje, ale jesli masz z tym problem to pieknie z poziomu phpMyadmina mozna to zrobic (tabela _users)
Poza tym:


Komponent do zaawansowanego zarządzania użytkownikami i uprawnieniami istnieje. Chyba $80 albo $99

To chyba niezbyt duża suma w takiej sytuacji :)

keicaM
05-10-2006, 19:10
Inna sprawa; jesli ktoś zarządza takim ogromnym portalem, to znajomość MySQL jest chyba wymagana. No i:[...]
To chyba niezbyt duża suma w takiej sytuacji :)

Oczywiście że znajomosc mysql jest wymagana. Masz jakieś trudności z nim? Potrzebujesz rady? :P

300zł uważasz banalną sumą za możliwość sortowania wg jednej kategorii w tabeli? Sorry ale to Polska a w tym kraju pieniądze nie rosną na ziemi bądź nie są produkowane na strychu... (offtopic: czytałem ostatnio o złodziejach samochodów którzy dziennie zarabiają 200tys zl, to jest dopiero bajka!)

Dobra, czas skończyć ten wątek, skoro nie znalazlem odpowiedzi na angielskim joomla.org to tym bardziej na joomla.pl :P

Czekam z niecierpliwością na Joomlę! 1.5 beta. Ale od bety do finalnej musi minąc sporo czasu.

neo_fox
05-10-2006, 20:08
skoro to dla Ciebie taka duża suma to pomyśl ile musiałaby kosztować Joomla! i ciesz się że masz ją za darmo.

keicaM
06-10-2006, 02:06
skoro to dla Ciebie taka duża suma to pomyśl ile musiałaby kosztować Joomla! i ciesz się że masz ją za darmo.

A gdzie JA napisałem, że to jest w ogóle duża suma? Po prostu jest to za duża kwota za tak banalną rzecz która jest potrzebna, a to 2 RÓŻNE sprawy. Możesz za jednego ziemniaka zapłacic 100zł, jeżeli lubisz marnowac swoje zarobione pieniądze lub rodziców, ale sorry ja tyle za niego nie dam nawet gdybym wygrał w totka 5mln :P

Joomla! jest darmowym CMSem, a ja bardzo szanuję czas poświęcony na tworzenie czegoś darmowego w dzisiejszych czasach. Ale byłbym totalnym idiotą gdybym nie dostrzegał niektórych "błędów" tego CMSa. Tylko ten co nic nie robi - nie popełnia błędów.

Ostatnio dochodzę do wniosku że LUDZIE nie potrafią nieraz czytac ze zrozumieniem. Czytac "ó"czą się w szkole ale rozumiec to już nie... neo_fox to był ogólnik, ale jezeli myslisz, że to tyczy się również Ciebie to pewnie coś w tym jest :P

neo_fox
06-10-2006, 08:35
Masz rację


Dobra, czas skończyć ten wątek....

szuman
08-10-2006, 00:05
Zainstalowałem wersję Alfa... powiem tyle: Joomla 1.5 - REWELACJA!!! Na miare mozliwosci zrobilem prezentację dla tych, ktorzy chcieliby zobaczyc nowa odslone Joomla, a z roznych przyczyn nie decyduja sie na instalację: Część pierwsza prezentacji (http://www.szuman.eu/archives/76-Najnowsza...-Joomla-1.5-Alfa-test,-prezentacja,-cz.1.html) - opis zauwazalnych dla przecietniaka zmian, opis nowego instalatora i panelu... W najblizszych dniach napisze cos o zarzadzaniu zawartoscia ;) chyba, ze juz ktos gdzies opisal swoje spotkanie z Joomla 1.5 to moze poda link, bo chetnie poczytalbym ;)

PS. Boty (mambots) zostaly zastapione przez pluginy (plugins)... Czy dotychczas stworzone boty, dla wersji 1.0.x nie beda dzialaly z 1.5 ??

zwiastun
08-10-2006, 00:49
No i piyyknie!
I stronka cacy!

szuman
09-10-2006, 16:22
Co do mojego pytania o dodatki z poprzednich wersji to nic nie działa. Druga część testu (http://szuman.wudeka.net/archives/77-Nowa-Joomla-1.5-Alfa-test-cz.2.html).

trochę czasu minie, zanim zacznie się masowa migracja na 1.5...

jacul
12-10-2006, 19:55
A Joomla 1.1.0 Alpha juz jest - http://forge.joomla.org/sf/frs/do/viewRelease/projects.joomla/frs.joomla_1_1_x.1_1_0_alpha_2

stone
12-10-2006, 20:32
Zmartwię Cię, to już jest od bardzo dawna:)
Co do dzisiejszej Bety (której jeszcze nie ma) patrząc na jej bugtracker'a http://forge.joomla.org/sf/tracker/do/listArtifacts/projects.joomla/tracker.bug_tracker_1_1_x
różowo to nie wygląda i nie sądzę aby dziś się ona ukazała, ale to moze i lepiej aby była jak najbardziej dopracowana. Tym bardziej ze jak sie sledzi te bledy to w tej chwili znikają one w oczach. Ale jest jeszcze kilka poważnych problemów

Dla niecierpliwych wersję najbardziej zbliżoną do bety można znaleść tutaj http://dev.joomla.org/content/view/17/60/ (opcja 3)

jmx
13-10-2006, 01:22
beta wyglada dosc ciekawie i szybko sie laduje.
fajny jest ten wybor jezyka zarowno przy instalacji jak i logowaniu.

intalacje komponentow czy modulow dzialaja (pewnie nie wszystkie), sprawdzielm kilka i wszystkie sie pieknie zainstalowaly
templatki tylko nie sa chyba dostosowane do tej wersji bo z 5 ktore sprawdzilem wszystkie nie dzialaly.

stone
13-10-2006, 09:01
To ciekawe, bo teoretycznie powinno być odwortnie:)
Sprawdz jeszcze w konfiguracji czy nie ma opcji do włączenia zgodności z poprzednimi skórkami

ryszard555
13-10-2006, 10:50
Aby działały templatki z wersji 1.0.xxx nalezy w Site\Configuration\Server ustawić parametr Enable Legacy Mode na Yes. Templatki są "oglądalne".
Tak na marginesie nie wiem za co ten parametr odpowiada jeszcze.
Hmm nalezy podziobać dokumentacje od 1.5.
Aha instalator o tym powiadamia komunikujac :
You Must Enable Legacy Mode In Global Config To Complete This Task

stone
13-10-2006, 11:10
Niestety dokumentacja na razie kuleje, ale jest to w sumie zrozumiale, ciezko pisac o czyms co jeszcze nie powstało do końca. Mi brakuje najbardziej specyfikacji budowania skórek bo ile jest to system patTemplate to został on dostosowany. Ale wszystko to na pewno się pojawi.

nexus246
13-10-2006, 12:16
Kilka wrażeń po instalacji i przejrzeniu wszystkiego :) Bardzo, bardzo, bardzo podoba mi się rozbudowanie szablonów - chociaż bardziej wygodne i logiczne (dla mnie) byłoby umieszczenie szablonów komponentów w katalogu templates/_system/nazwa_komponentu. Podobnie z modułami ale to w sumie drobny szczegół :)

Ze zmienionych rzeczy użytkowych które wyłapałem a zawsze mi przeszkadzały to wyrzucienie mosimage :), możliwość zmiany typu menu, lepiej rozwiązana opcja readmore (małe a cieszy).

Z drobnych błędów wciąż w źródle strony pojawiają się jakieś tabelki paskudne :) ale to szczegół. No i wciąż ten nieszczęsny podział na sekcje/kategorie.

Przyznam że optymistycznie nastawiło mnie to wszystko bo od pewnego czasu miałem wrażenie zacofania Joomli w stosunku do innych CMS a tutaj mamy ładny kod obiektowy, ajax i sporo przyjemnych ficzerów.

ryszard555
13-10-2006, 14:10
Przepraszam za OT ale nie mogłem się powstrzymać.
W dziale Joomla 1.5 są na razie 2 tematy
1. Joomla 1.5 Beta już dostępna - ilość odsłon 1351
oraz
2. Dokumentacja do 1.5 - ilość odsłon 8 !!!!

Hm... przewiduję sporo pytań dotyczących elementarnych rzeczy w stylu np.

Jak wyłączyć ....?, Czemu nie działa...? Nie mam czasu czy ktoś wie jak...? etc..

stone
13-10-2006, 20:34
Nie bądz za ostry:) Ten temat był założony wcześniej stąd duża ilośc wyświetleń, ten drugi założyłem teraz i mam nadzieję że będzie zainteresowanie

nexus246
13-10-2006, 22:39
Chyba nie ma się co śpieszyć z tą migracją. Jeszcze do wersji stable sporo czasu.

stone
13-10-2006, 22:41
Zwłaszcza że nie ma jeszcze skrytptu migracyjnego :)

calamus
18-10-2006, 22:08
Dla zainteresowanych skrypt migracyjny:
http://news.joomla.de/content/view/56/

Cossacc
24-10-2006, 17:56
Mam dwa pytania dotyczące Joomla 1.5

1. Czy może ktoś wie kiedy ukarze się spolszczenie? Czy ktoś nad nim pracuje? Czy jest dalej czy bliżej końca ?

2. Czy może jest jakiś termin wydania pierwszej stabilnej wersji Joomla 1.5 ?

Z góry dziękuję za info

zwiastun
25-10-2006, 00:30
A sądzisz, że my wiemy lepiej niż CoreTeam?
I skoro zadajesz pytanie, o to czy ktoś pracuje nad spolszczeniem, to rozumiem, że masz ochotę pomóc w pracy?
Bo na pytanie, kiedy coś będzie mamy prostą zwykle odpowiedź. Będzie jak będzie. Spolszczenie zostało przygotowane już rok temu. Natomiast finalizowane będzie wtedy, jak będzie stabilna wersja Joomla. A praca potrwa tyle ile potrwa.

aero
29-10-2006, 18:29
Zainstalowałem joomla w tej wersji i nie mam polskich znaków. Zmieniłem tegi meta na iso-8859-2 i nic to nie dało. Baza danych pracuje na utf-8 , metody porównywania znaków na latin7-general. Próbowałem różnych ustawień i nic to nie zmienia. To na pewno nie jest wina edytora html. Adres strony to:http://miniplus.ovh.org/beta
Ma ktoś jakieś pomysły ??

szuman
30-10-2006, 00:00
@aero, tak, poczekaj na stable

dawkak
30-10-2006, 09:56
Zainstalowałem joomla w tej wersji i nie mam polskich znaków. Zmieniłem tegi meta na iso-8859-2 i nic to nie dało. Baza danych pracuje na utf-8 , metody porównywania znaków na latin7-general. Próbowałem różnych ustawień i nic to nie zmienia. To na pewno nie jest wina edytora html. Adres strony to:http://miniplus.ovh.org/beta
Ma ktoś jakieś pomysły ??



Ale wystarczy w przeglądarce zmienić ręcznie kodowanie na iso 8859-2 i wszystko gra.

safemode
01-11-2006, 20:34
@zwiastun.

Napisz mi cos wiecej na temat pracy nad spolszczeniem 1.5, najlepiej na PM lub @.
Pracowalem nad langami do xoopsa i smf, moge sie przydac.

Pozdrawiam.

P.S: wogole to witam, to moj pierwszy post na tym zacnym forum :)

ktp
25-11-2006, 16:58
Witam,

Próbowałem zainstalować Joomla! 1.5, ale wyskakuje komunikat o błędzie:


Fatal error: Call to undefined function: handleerrormessage() in /home/xxxxxxxxx/public_html/libraries/pattemplate/patErrorManager.php on line 208

Szukałem w google.pl (http://www.google.pl/search?q=handleerrormessage+joomla&hl=pl&lr=&start=0&sa=N) ale dużo pomocy jest w języku niemieckim i angielskim i nie rozumiem o co dokładnie chodzi. Miał ktoś podobny problem z instalacją?

dawkak
25-11-2006, 18:47
Spróbuj nadpisać raz jeszcze folder libraries przez ftp

ktp
25-11-2006, 19:15
Nadal nic.

To jest ta linia:


return patErrorManager::$function( $error, $handling );

Może mój serwer nie odpowiada dla joomla! :confused:

Jeszcze wyskakuje przy "FTP Configuration:" przy wciśnięciu Autofind FTP Path


Error: the XML response that was returned from the server cannot be processed.

ravnet
16-12-2006, 18:14
Witam,

Próbowałem zainstalować Joomla! 1.5, ale wyskakuje komunikat o błędzie:



Szukałem w google.pl (http://www.google.pl/search?q=handleerrormessage+joomla&hl=pl&lr=&start=0&sa=N) ale dużo pomocy jest w języku niemieckim i angielskim i nie rozumiem o co dokładnie chodzi. Miał ktoś podobny problem z instalacją?

Brat google powiedział wszystko "After disabling the FTP access, the installation went through without any error."

Czyli wyłącz FTP podczas instalacji i będzie OK. :)
Miałem to samo i u mnie pomogło.

Pozdrawiam.

ktp
16-12-2006, 18:39
Czyli wyłącz FTP podczas instalacji i będzie OK.


:) dziękuję bardzo :) poomogło!

rafales
19-12-2006, 10:26
A tak apropos to kiedy wersja 1.5 w polskim języku sie ukarze ?? :)

zwiastun
20-12-2006, 13:00
Nie ukarze się nigdy. Nie bardzo wiem, jak karać i do tego Joomle 1.5 na dodatek po polsku! Zresztą pytanie retoryczne, bo brzmi, kiedy SIĘ ukarze. Pod tym względem to my żadnych planów Joomla! nie znamy.
Wesołych Świąt!

Viking
22-12-2006, 02:13
OT każdemu się może zdarzyć ortograf (oby nie często i oby szybko poprawił) /OT

Spolszczenie Joomla 1.5
Sytuacja na dzień dzisiejszy jest taka jak 2 tygodnie temu czyli:
- pliki językowe frontu i admina (taaak! wreszcie są wyodrębnione i nie będzie trzeba manipulować kodem by wpisać stałe!) są gotowe w ok 45%
- prace nad nimi wstrzymałem z dwóch względów:
- spodziewanych jest wiele zmian w stosunku do wersji beta (w becie brakuje wielu stałych)
- Rybik pracuje nad translatorem (@R: odezwałbyś się - nie mogę Cię złapać $%^#@&)
Podsumowując mamy nadzieję, że Jean Marie i reszta Francuzów wyłapie problemy z UTF-8, więc nie tłumaczymy bety. Ci, którzy są wystarczająco biegli by ją testować zasadniczo znają język angielski wystarczająco dobrze by tłumaczenia nie potrzebować (bo czytają dokumentację zanim jest przetłumaczona na język polski ;p )

Co do terminu wydania Joomla! 1.5 RC na razie nic nie wiadomo, nie ma nawet deadline'u dla bety2 (21.12.'06). Nie spinamy się więc zanadto.

Dalsze kroki:
Jak Rybik skończy translatora będzie można podzielić pracę, jak nie to ze względu na to, że stałe językowe powtarzają się w różnych plikach (jest plików coś koło 150), jedyna możliwość to cyrkulacja: kW toś tłumaczy kawałek i posyła dalej, następny tłumaczy i posyła dalej itd. itp. W sumie wolę sam...mam nadzieję, że nie będzie takiej konieczności... ;]

kotos
12-02-2007, 12:34
Oficialnie ukazla sie Joomla 1.5 beta.
Zainstalowalem i testuje. Dziala rewelacyjnie choc znalazlem juz kilka bledow

Viking
12-02-2007, 22:47
beta ukazała się jakiś czas (dłuższy) temu...
Ponieważ między betą a betą2 będzie masę zmian (niestety też w API i tłumaczeniach) do testów należy używać nightlybuilds (http://dev.joomla.org/content/view/17/60/#nightly)
Należy się spodziewać, że nie każda wersja będzie działać. Ponieważ wersje są budowane conajmniej raz dziennie należy póżniej pobrać nową. należy pamiętać o tym że plik może być przechowywany w pamięci przeglądarki. Build można sprawdzić w CHANGELOG.php. W razie znalezienia błędu nalezy pobrać najnowszy Build i sprawdzić czy błąd występuje nadal. Jeśli tak sprawdzić czy błąd został już zgłoszony i jeśli nie zgłosić do joomla.org poprzez forum (zamknięcie 14.02.) lub tracker (17.02.)

Żadna wersja Joola! 1.5 nie nadaje sie na system produkcyjny!

krzysio
05-04-2007, 18:22
Ja już się zajmuje za tłumaczenie instalatora.

http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=8722

safemode
05-04-2007, 19:10
Ja już się zajmuje za tłumaczenie instalatora.
Już się boje....

A co do translatora, to być może pomogę...
Przy pracy nad polską wersją forum SMF używaliśmy fajnego skryptu kolegi Kemac-a. Muszę się z nim skontaktować, może udostępni dla potrzeb J!.

Pozdrawiam.

eltommo
21-09-2007, 15:03
Brat google powiedział wszystko "After disabling the FTP access, the installation went through without any error."

Czyli wyłącz FTP podczas instalacji i będzie OK. :)
Miałem to samo i u mnie pomogło.

Pozdrawiam.

Ja wyłączyłem FTP i nadpisałem plik ale nadal nie mogę zainstalować? Co może jeszcze taki błąd powodować??