PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z instalacją szablonu dla J 1.5.x



DonNestor
30-12-2010, 04:40
Witam serdecznie.

Na wstępie napiszę, że zaczynam przygodę z Joomla. Trochę informacji o modułach, komponentach, botach czy szablonach posiadam. Umiem ściągnąć szablon, przerobić go i zainstalować. Ale chciałbym zrobić szablon, który byłby od podstaw stworzony przeze mnie.
Uczę się głównie ze strony www.pomoc.joomla.pl i zacząłem przerabiać tutoriale gdzie opisane jest jak stworzyć swój szablon. Niestety podczas nauki napotkałem pewien problem. W tym celu zajrzałem na forum z nadzieją, że znajdę rozwiązanie. Niestety w tematach z podobną problematyką nie znalazłem odpowiedzi. Być może przeoczyłem jakiś temat w którym, ktoś miał ten sam problem i otrzymał pomoc. Jeśli tak to przepraszam za powielanie.

Teraz do rzeczy.
Jak już wspomniałem, uczę się tworzyć szablony dla joomla przerabiając krok po kroku tutorial. Jednakże po stworzeniu pierwszych plików niezbędnych do istnienia szablonu chciałem wykonać test aby sprawdzić poprawność. Niestety pojawił się problem. Mam zainstalowaną joomle w wersji 1.5.21 na swoim komputerze w celu nauki i testowania. Dla tej wersji chciałbym też napisać szablon. Niestety przy instalacji szablonu otrzymałem komunikat.

Prawdopodobnie Twoje rozszerzenie zostało napisane dla starszej wersji Joomla!. Pomocne może być włączenie dodatku System - Spuścizna (System - Legacy)


Wprawdzie tutoriale na www.pomoc.joomla.pl napisane są dla mambo i joomli 1.0.x ale to nie problem.

Mój kod w pliku templateDetails.xml wygląda tak:



<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?>
<mosinstall type="template" version="1.5.21">
<name>00_podstawa</name>
<creationDate>2010-12-29</creationDate>
<author>Nestor</author>
<copyright>GNU/GPL</copyright>
<version>1.0</version>
<description>Podstawa szablonu dla Joomla.</description>
<files>
<filename>index.php</filename>
<filename>template_thumbnail.png</filename>
</files>
<images>
<filename>images/header.jpg</filename>
</images>
<css>
<filename>css/template_css.css</filename>
</css>
</mosinstall>


Pytanie brzmi: Dlaczego nie można zainstalować szablonu? Wprawdzie jest ubogi lecz posiada niezbędne minimum wymagane do działania.
Ewentualnie mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak włączyć ten dodatek System - Spuścizna?

Z góry dziękuje za pomoc

alex51
30-12-2010, 08:29
Choć napisałeś, że nie jest dla Ciebie problemem to, że tutoriale są na temat J!1.0, to mam prawo przypuszczać, że jednak jest to zasadniczym problemem. Kwestia dostosowania szablonu ze starej wersji Joomla! do aktualnej J!1.5 może być zadaniem ponad siły osoby zaczynającej prace z Joomla!.

Przytoczony plik xml jest ze starej wersji J!1.0, w wersji J!1.5 schemat takiego pliku xml jest w przybliżeniu taki:


<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<install version="1.5" type="template">
<name>podana_nazwa_szablonu</name>
<version>numer_wersji</version>
<creationDate>data_utworzenia</creationDate>
<author>nazwa_autora</author>
<authorEmail>podany_email_autora</authorEmail>
<authorUrl>podany_www_autora</authorUrl>
<copyright></copyright>
<license>GNU/GPL version 2</license>
<description>opis_szablonu</description>

<files>
...
</files>
<images>
...
</images>
<css>
...
</css>

<positions>
...
</positions>

<params>
...
</params>
</install>Włączenie dodatku System - Spuścizna dokonuje się w Zapleczu-->Rozszerzenia-->Dodatki.

Polecam też zapoznanie się z materiałami o szablonach na wiki.joomla.pl a także z książką napisaną przez @PeFika na temat szablonów.

PeFik
30-12-2010, 10:14
Sugeruje skorzystać z księgarni&wydawnictwa i kupić --> BUDOWA I MODYFIKACJA SZABLONÓW (http://helion.pl/view/3926o/joobus.htm) - tam jest opisane niemalże wszystko o szablonach dla joomla

DonNestor
30-12-2010, 16:11
Dziękuje za odpowiedź ;-)
Sądziłem, że całość kodu jest bardzo zbliżona do siebie tak, jak ma to miejsce np w C++ i C#. Stąd założenie, że nie będę miał problemu z tutorialem dla wersji 1.0.x.

Co do kupna książek, bardzo chętnie bym to zrobił i nie tylko książkę o joomli kupił ale też php. mysql, js, c++, c# i wiele innych gdyż interesuje mnie pisanie swoich programów. Niestety budżet nie pozwala mi na takie "luksusy" dlatego korzystam na razie z darmowych tutoriali żeby nauczyć się chociaż podstaw ;-)

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź i porady ;-)
Pozdrawiam