PDA

Zobacz pełną wersję : rhuk_milkyway i problem z szerokością lewej kolumny



BelegUS
06-01-2011, 17:40
Witajcie!

Problem, jak podejrzewam, mógł być już wałkowany, ale Szukajka i ręczne przeglądanie nie pomogły - jeżeli ktoś zna temat o podobnej problematyce, proszę mnie tam po prostu odesłać.

Zagadnienie jest następujące:
Strona: www.zazakretem.vot.pl (http://www.zazakretem.vot.pl)
Problem: Jak możecie zauważyć, lewa kolumna (gdzie znajdują się menu, logowanie, rotator bannerów i subskrybcja RSS) jest ewidentnie za szeroka - powstaje paskudny, nieprofesjonalnie wyglądający odstęp pomiędzy nią a chociażby treściami newsów na stronie głównej, co więcej, próby otoczenia ramką wymienionych wyżej elementów (logowanie, RSS etc.) sprawiają, że ramka dopasowuje się do szerokości tejże "leftcolumn" (jak się to cuś w CSS'ie nazywa). Efekt jest, jak się można domyślić, paskudny.

Próby zmiany w CSS'ie:



#maincolumn_full {
margin-left: 20%;
padding-left: 15px;
width: 75%;
}

#leftcolumn {
padding: 0;
margin: 0;
width: 20%;
float:left;
Na odpowiednio różne ustawienia (zmniejszanie padding-left, zwiększanie width main'a i zmniejszanie width left'a) dają oczekiwane efekty, ale... obawiam się, że w innej rozdzielczości (używam 1280x1024) sprawi, że elementy najdą na siebie - i rzeczywiście, po zmianie rozdzielczości ekranowej tak się dzieje. Wniosek z tego, że działam niewłaściwie - powinienem zmniejszyć jakoś leftcolumn, jednocześnie zwiększając maincolumn - ale jak tego dokonać?

Pozdrawiam, BelegU$

larry_krk
06-01-2011, 19:13
Wydaje mi się, że problem bierze się stąd, że <ul ariextmenu_ariext32> masz ustawione "sztywno" na 142px, a całą lewą kolumnę procentowo - albo %, albo px :). Reszta modłów (wg firebuga ) ładnie zapełnia całą lewą kolumnę.
Pozdrawiam

BelegUS
06-01-2011, 20:46
Problem tkwi w tym, że ARI Ext Menu nie pozwala się zmodyfikować spod poziomu JOOMLA'i - na co zresztą byłem gotowy. Niestety - grzebanie w jego CSS'ie przyniosło jedynie tyle, że widzę, iż nie ma tam niczego ustawionego "sztywno" na 142px - wszelkie "px'y" siedzą przy takich pierdołach jak rameczki i rozmiary czcionki, żadne zresztą większe niż 15px nie jest. W Firebug'u widzę to, o czym Pan wspomniał - "sztywną 142'kę" - ale za diabła nie umiem wymyślić, skąd ona się bierze... w czym, oprócz CSS'a ARI Ext Menu może być jeszcze jego sztywna szerokość zapisana? :/

A może pomogło by, gdybym podał oba CSS'y tego menu?

larry_krk
06-01-2011, 22:57
jeśli nie ma w ustawieniach modułu i nie ma w css, to może \modules\mod_nazwamodułu\tmpl\deafult.php ??

BelegUS
07-01-2011, 23:23
Nie było takiej ścieżki, acz w mod_ariextmenu\templates\ są dwa pliki php: main.html.php i menu.html.php. Akurat zbierałem się spać, bo jutro szkoła wzywa, ale pobieżny przegląd tychże plików nie przyniósł "oświecenia" i jakiegoś wymiernego rezultatu - czego dokładnie szukać? Niezbyt w PHP siedzę, niestety... nadrobię, daj Bóg, po maturze/na studiach ^^

---------- Post dodany 07-01-2011 o 23:23 ---------- Poprzedni post był 06-01-2011 o 23:27 ----------

Up:

Postanowiłem pójść drugą drogą, gdyż w planach mam zmianę modułu Menu - chcę lewą kolumnę uczynić statyczną, 180px.
Niestety, pojawia się problem:

#leftcolumn {
padding: 0;
margin: 0;
width: 180px;
float:left;
}

#maincolumn,
#maincolumn_full {
margin-left: 10%;
padding-left: 5px;
width: 80%;
}

#maincolumn_full {
margin-left: 0;
padding: 0;
width: 100%;
}

Efekt jest taki (nie widać tego na mojej stronie online, grzebię w tym na localhoście), że w 1280x1024 wygląda świetnie, w 1024x768 nadal mieści się na tej szarej "podkładce" - ale już w 800x600 tekst Opowiadania "wylatuje" poza szarą podkładkę. Menu po lewej trzyma się i wygląda świetnie w każdej rozdzielczości - dokładnie tak, jak chciałem.

W jaki sposób naprawić ten problem, tj. sprawić, aby tekst Opowiadania, Newsów itp. (czyli po prostu maincolumn) w każdej rozdzielczości wyświetlane było właściwie, na całej szerokości swojej szarej "podkładki" (nie wiem, jak to fachowo nazwać), bez zachodzenia czy to na leftcolumn, czy to wychodzenia poza "podkładkę" z prawej strony, i pojawiania się paska przewijania poziomego?

Pozdrawiam, BelegU$