PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 1.5.22 i nie mogę zapisać zmian w konfiguracji :(



Gnom
10-01-2011, 11:01
Mam joomlę 1.5.22 i od dłuższego czasu nie mogę zapisać zmian w konfiguracji. Zmieniam słowa kluczowe klikam zapisz i nic, cokolwiek chcę zmienić po kliknięciu zapisz wyświetla się zapisano zmiany, a zmiany nie są nanoszone.
Zrobiłem.
1. zaktualizowałem joomlę z wersji 1.5.20 do 1.5.22
2. nadpisywałem już folder administrator nowymi plikami
3. sprawdzałem czy pliki mają prawidłowe prawa dostępu (mają)

Jedyna opcja to zmiany nanoszone w pliku connfiguration.php :(
Może macie jakiś pomysł co może być tego przyczyną i co można zrobić żeby naprawić problem ????

pyziak
10-01-2011, 12:02
a sprawdź jakie masz uprawnienia właśnie dla pliku connfiguration.php, bo to tu leży przyczyna

Gnom
10-01-2011, 17:25
Witaj,
Do pliku configuration.php mam prawa ustawione na 644, nie jestem pewien, ale raz na jakiś czas przełączają się na 444.
Nie mam pojęcia czym taka automatyczna zmiana jest podyktowana, ale w tym momencie przed jakąkolwiek zmianą sprawdzam, czy prawa są prawidłowe i dopiero dokonuję zmian.

tomaszek83
10-01-2011, 17:34
jeśli masz prawa do pliku configuration.php na 644 to nie masz prawa zapisu jako www. Na czas zmiany konfiguracji zmień sobie prawa na 757 albo 777

Gnom
10-01-2011, 17:38
Hmm dzięki za podpowiedź, ale o ile dobrze pamiętam to prawa do plików powinny być na 644 a do folderów na 775, w dodatku takie same prawa mam na innych serwisach i wszystko działa poprawnie, tylko w tym jednym jest problem :(
W sumie warto spróbować, dzięki za informację i jutro postaram się przetestować czy zadziała jak ustawię tak jak mówisz.
Pzdr.

tomaszek83
10-01-2011, 17:41
tak, ze względów bezpieczenstwa takie powinny być prawa 755 dla katalogów i 644 dla plików,dlatego także dla bezpieczeństwa plik configration.php nie powinien być edytowalny z poziomu www.

Gnom
10-01-2011, 17:45
hmm no to nie rozumiem, jeżeli tak powinny być prawa dostępu (775 i 644) to czemu na innych serwisach działa poprawnie z takimi ustawieniami, a tu nie i jaka jest idea zmiany konfiguracji przez www jeżeli te prawa są nie wystarczające ????

tomaszek83
10-01-2011, 17:49
to że działa na innych serwerach może być spowodowane konfiguracją tychże serwerów. To zależy jak skonfigurował je dostawca hostingu.

Co do idei to pliku configuration.php nie zmieniasz codziennie. Więc tylko w ściśle określonych przypadkach zmieniasz mu prawa na "Zapis" i zmieniasz z poziomu www. Domyślnie ten plik powinien być tylko do odczytu z poziomu www

Gnom
11-01-2011, 13:04
Aha spox to ja jeszcze dodam od siebie, że coś się tu nie zgadza bo:
Obecnie na tym samym hostingu mam 5 stron z czego wszystkie mają identyczne prawa dostępu i 4 z nich działają poprawnie tylko ta jedna nie.
Dodatkowo mogę dodać, że utworzyłem backup przy pomocy akeeba backup i odtworzyłem na tym samym hostingu, ale w innej bazie i w zmienionej lokalizacji i co ciekawe tu też działa poprawnie :( z takimi samymi prawami jak w lokalizacji pierwotnej, czyli 775 na foldery i 644 na pliki :(
Rozumiem oczywiście, że konfigurację zmienia się raz na jakiś czas i nie jest konieczny taki dostęp cały czas, ale jednak drażni mnie to, że wszędzie działa sprawnie, a tylko tu nie :(
Jestem dociekliwą osobą i staram się znaleźć przyczynę tego problemu, ale już wyplułem się z pomysłów i z tego powodu pozwoliłem sobie do was napisać. Oczywiście sprawdzę Twoją podpowiedź w dniu jutrzejszym i napiszę, czy to pomogło, czy nie specjalnie ;)

---------- Post dodany 11-01-2011 o 13:04 ---------- Poprzedni post był 10-01-2011 o 17:57 ----------

To napiszę rozwiązanie jakie w moim przypadku pomogło, a mianowicie, po wyłączeniu serwera FTP przy ustawionych prawach 775 na foldery i 644 na pliki wszystko działa poprawnie :)
Nie do końca to rozumiem, ale może ktoś z was mi wytłumaczy ????

Gall Anonim
11-01-2011, 13:17
Ogólnie to jest tak że instalację joomli robiłeś z poziomu strony - a aktualizację z poziomu ftp, w przypadku wielu serwerów te prawa użytkowników są rozdzielone - najprostszym rozwiązaniem wówczas jest zmiana praw od strony panelu administracyjnego po zainstalowaniu komponentu Xeplorer

Patkowa
11-01-2011, 14:28
W ramach twojej dociekliwości, szukałam sobie czegoś innego, a przez przypadek wpadłam na to: Pomoc - Prawa dostępu (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/438/51/)
Dla mnie jednak wystarczającą lekturą w tym temacie jest 'chmod' na Wikipedii :)