PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa 1.6 zainstalowana i zdziwko :)



keran
14-01-2011, 18:45
Instalka wygląda podobnie ale da się zauważyć pewne zmiany.
Większe zdziwienie wywołuje backend, tylu zmian się szybko nie da ogarnąć, trzeba trochę czasu poświęcić aby zrozumieć co autorzy mieli na myśli i po co a jest tego trochę.
Najpierw się czepię szablonów, smętna i mdła kolorystyka :/ ale to nieważne, jakoś się przeżyje.
Z pobieżnego przejrzenia panelu admina widać od razu, że spora część Wiki nadaje się do przeredagowania :/ Praktycznie zmodyfikowany jest każdy sektor administracyjny. Może zanim się dorobimy 'polskich' dokumentacji i pomocy warto byłoby utworzyć jakiś wątek z linkami do wersji z joomla.org, blogów?

Robster
14-01-2011, 18:51
@keran minęły 4 dni, daj każdemu zainstalować nową wersję i się z nią zapoznać :) Chłopaki nie zdążyli jeszcze nawet spolszczenia dokończyć, a Ty już o polskiej dokumentacji marzysz :D

mjmartino
14-01-2011, 19:02
Po co przerabiać ?
Trzeba stworzyć po prostu dokumentacje do 1.6 :)

rkonik
14-01-2011, 19:16
Z tego co popatrzyłem to nie jest aż tak tragicznie.
Najbardziej mnie zaskoczyła w pozytywnym znaczeniu to że nie ma Sekcji i kategorii. Tłumaczenie tego komuś na czym to polega było masakrą. Teraz to wygląda prościej.
Poza tym że trzeba się trochę do tego przyzwyczaić ciekawi mnie jak sobie poradzą grupy które tworzą komponenty jak długo im zajmie przestawienie się na nową joomlę, chodzi mi o te najbardziej popularne.

Jednej rzeczy której do końca nie rozumie to ta wielojęzyczność. Czy to ma zastąpić jeden z komponentów Joomlafish??

mjmartino
14-01-2011, 19:30
Tak joomla do wersji 1.6 ma przynajmniej w podstawowej wersji udostępnić od razu wielojęzyczność :)

Przy włączonym SEF linki powinny wyglądać http://mysite.com/en/
Przynajmniej tak to wygląda w dokumentacji.
Właśnie próbuje to odtworzyć :)

I tak też to wygląda w rzeczywistości dokumentacja nie kłamie haha :D

PeFik
14-01-2011, 20:06
Poza tym są zamienniki szablonu dla panelu, jeśli ktoś jest Smurf Maruda

rkonik
14-01-2011, 20:56
Podeślij link do tej dokumentacji z tą wielojęzycznością

mjmartino
14-01-2011, 21:45
Podeślij link do tej dokumentacji z tą wielojęzycznością

Proszę ;) EN oczywiście
http://docs.joomla.org/Language_Switcher_Tutorial_for_Joomla_1.6

zwiastun
14-01-2011, 22:22
Jest nawet już roboczo przetłumaczona wersja polska: http://wiki.joomla.pl/index.php/Prze%C5%82%C4%85cznik_j%C4%99zyk%C3%B3w_w_Joomla_1 .6
ale wymaga sporych poprawek

Robster
14-01-2011, 23:45
A czy na wiki będzie stworzony osobny dział dla J!1.6? Bo nie wiem czy takie mieszanie informacji to dobry pomysł, już teraz czasami ciężko znaleźć potrzebne treści mimo, iż znajdują się na wiki.

danieladrianka
15-01-2011, 00:06
słabo się znamy na mechanizmie wiki ;)

zobacz tutaj (http://wiki.joomla.pl/index.php/Kategoria:Joomla%21_1.6)

Robster
15-01-2011, 10:16
No słabo słabo :) Teraz dopiero zlookałem ten panel nawigacyjny w stopce :) Thx.

Jac
15-01-2011, 14:52
Najpierw się czepię szablonów, smętna i mdła kolorystyka :/ ale to nieważne, jakoś się przeżyje.
Zawsze możesz zrobić swoje szablony (lepsze, gorsze - nie wnikam :D) i być wtedy zadowolony.
Znasz przysłowie "Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby"?

keran
15-01-2011, 15:35
No przecież, że można zrobić swoje lepsze, wiem o tym :) Wyraziłem tylko swoje spostrzeżenia 'po instalacyjne' :)
W każdym razie 1.5 wygląda graficznie przyjaźniej. Za to w Joomli 1.6 zmiany poszły w dobrym kierunku :) jak to mówią w F1, tylko malowanie bolidu nie nadąża :D

kerios83
17-01-2011, 22:58
Hmmm co do joomli 1.6 mam mieszane uczucia... Na pewno na plus wielojezycznosc, kategorie i zarzadzanie grupami... Pytanie czy to wystarczy... Dla zabawy ucze sie teraz drupala i musze powiedziec ze jak juz wiesz o co chodzi to jest niesamowity. Oczywiscie nadal do prostych stronek joomla bedzie bardzo dobra - bo jest szybka i prosta. Ja najbardziej jestem ciekawy jak poprawili seo i kod bo to tez troche kulalo. Z najbardziej rozczarowany jestem brakiem wsparcia dla multisite, bo uwazam ze to przyszlosc CMS. W sumie mam podobna opinie -> http://www.alltogetherasawhole.org/profiles/blogs/joomla-16-a-review-from-a

Najbardziej mnie zdziwil brak mostu. WIadomo, niektorych rzeczy nie mozna zrobic w prosty sposob ale zeby zostawic na pastwe losu ludzi, ktorzy wspomagali 1.5 ? Wsparcie spolecznosci i jej kreatywnosc to najwiekszy atut joomli, to jaka pomoc uzyskalem od pewnych osob na tym forum to nawet w suporcie moga pomarzyc :P

Bazyl
17-01-2011, 23:05
...to jaka pomoc uzyskalem od pewnych osob na tym forum to nawet w suporcie moga pomarzyc

Pewnie będzie im miło, jak wymienisz...

kerios83
17-01-2011, 23:40
Prawie wszyscy sa wymienieni na stronce, ktora stworzylem dzieki joomla. Czasami byla to prosta podpowiedz a zaoszczedzala mase czasu ^^

kubel-junior
18-01-2011, 10:06
mi nowa joomla bardzo sie podoba. Zrobiono wiele poprawek które wkurzały mnie w 1.5 , po pierwsze linki do artykułów w innych artykułach ... ciezko było wcześnie wytłumaczyć zwykłemu Jankowi jak ma podlinkować artykuł .. jak uzyskać URLa itd.. teraz wszystko rozwiązane jednym kliknięciem.

Kolejna modyfikacja która ułatwi mi życie to jest ulepszona opcja wyświetlania modułów na poszczególnych podstronach.

W joomli 1.5 jak chciałem wyświetlić moduł na wszystkich podstronach za wyjątkiem "jednej" to musiałem wszystkie inne zaznaczać..a co w przypadku kiedy dodałem nową pozycje menu ?? musiałem wejśc znowu w moduł i zmienić wyświetlanie.

joomla 1.6 rozwiązuje ten problem.

Kolejny wielki plus to wielojęzyczność no i zlikwidowanie Sekcji i kategorii :D

rkonik
18-01-2011, 11:40
Kolejną zmianą która mi się podoba to filtr do artykułów. i to że każdej grupie użytkowników możemy zastosować inny.
Zastanawia mnie czas jaki potrzebują ludzie piszący komponenty aby przestawić je pod wersje 1.6

Pamiętam też czas przejścia z 1.0 na 1.5 Bardzo dużo głosów pojawiało się że do nowej joomli nie dodatków templatek itd. Czas pokazał że jest i to olbrzymia ilość jest w czym wybierać.
Podobnie będzie tym razem.

Jeżeli chodzi o Drupal osobiście nie używam i nie próbowałem. Znam natomiast osobę która zrezygnowała z joomli na rzecz drupala. Głównym jej argumentem było ograniczenie Sekcji i kategorii. Wspominał coś jeszcze alej już nie pamiętam.

Zresztą wyznacznikiem jakości jest ilość osób które używają danego CMS-a. a zawsze się znajdzie osoba której coś nie pasuje.
Ja lubie takie przysłowie.
Złej baletnicy przeszkadza rąbek przy spódnicy

kerios83
18-01-2011, 19:07
Zresztą wyznacznikiem jakości jest ilość osób które używają danego CMS-a. a zawsze się znajdzie osoba której coś nie pasuje.
Ja lubie takie przysłowie.
Złej baletnicy przeszkadza rąbek przy spódnicy

Kompletnie sie z tym nie zgadzam. W przypadku drupala nie ma zlych sukienek, sa tylko zle baletnice, w przypadku joomla mozna napotkac na pewne problemy, ktore sa bardzo trudne do pokonania - ale tutaj mowi o bardziej zaawansowanych zadaniach. W kazdym razie na ocene CMS sklada sie nie tylko ilosc uzytkownikow, ale jego konstrukcja i mozliwosci. To ze wiekszosc osob nie radzi sobie z drupalem tak dobrze jak z joomla nie oznacza ze jest on zly.

rkonik
18-01-2011, 19:50
Kompletnie sie z tym nie zgadzam. W przypadku drupala nie ma zlych sukienek, sa tylko zle baletnice, w przypadku joomla mozna napotkac na pewne problemy, ktore sa bardzo trudne do pokonania - ale tutaj mowi o bardziej zaawansowanych zadaniach. W kazdym razie na ocene CMS sklada sie nie tylko ilosc uzytkownikow, ale jego konstrukcja i mozliwosci. To ze wiekszosc osob nie radzi sobie z drupalem tak dobrze jak z joomla nie oznacza ze jest on zly.

Chyba mnie źle zrozumiałeś nie chodziło mi o konkretny CMS. Chodziło mi o osoby które zawsze się znajdą aby ponarzekać. Bo nowe, bo tego nie ma, bo .... itd.
Co do konkretnego CMS-a np joomli to znam ograniczenia czasem doprowadzają do szału. Co do drupala to się nie będę wypowiadał bo nie znam tego CMS aż tak. Natomiast z tego co wiem oba te systemy mają najwięcej zwolenników nie licząc wordpresa. Więc to o czymś świadczy, ta liczba.
Popatrz na to może troszeczkę inaczej. To jest open source. Dokładnie możesz wszystko sobie zobaczyć porównać, wiesz co jest w środku.
Czego nie możemy powiedzieć w przypadku systemów operacyjnych gdzie znany nam gigant robi wszystko aby jego oprogramowanie znalazło się na każdym biurku i tu zasada ilości użytkowników nie przekłada się na jakość. Kończąc powiem że pośrednio się z tobą zgodzę że ilość nie odzwierciedla jakości ale w tym przypadku coś jest z tą ilością użytkowników.