PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc przy modyfikowaniu szablonu



giuseppe
15-01-2011, 12:07
Witam wszystkich serdecznie.Jestem tutaj nowy i jeszcze nie ogarniam tego całego oprogramowania jakim jest joomla i liczę na waszą pomoc.Zamierzam zrobić stronkę internetową o tematyce akwarystycznej.Ostatnio znalazłem w internecie templatke to joomli to tematyce akwarystycznej, więc zainstalowałem je na serwerze.Jednak ten szablon jest za bardzo skomplikowany za dużo tabelek i innej treści.Na stronie głównej chciałbym zamieścić jakiś wstęp i może kilka zdjęć.Następnie jakieś podkategorie (Strona główna, O firmie, kontakt, oferta) Moja strona to www.synemawroclaw.pl/joomla .A i jeszcze jedno pytanie czy w przyszłości będzie możliwość żeby w adresie nie było tej końcówki joomla tylko samo synemawroclaw.pl .Mam nadzieję że wszystko napisałem w miarę przejrzyście i mnie zrozumiecie.Czekam na waszę odpowiedzi ewentualnie jakieś sugestie, porady.Z góry dziękuje.Pozdrawiam

Bazyl
15-01-2011, 12:16
Cześć,

Świetny wybór!
Koniecznie poczytaj o podstawach na www.wiki.joomla.pl

Tak ustaw domenę, by wskazywała na katalog z J!, a nie jeden poziom wyżej...

giuseppe
15-01-2011, 22:52
Bazyl dzięki za odpowiedź.W tym linku jest naprawdę dużo cennych informacji.Ale naprawdę nie mam pojęcia od czego zacząć.Mógłbyś wskazać najważniejsze jak dla mnie linki?Pozdro

Gall Anonim
16-01-2011, 10:51
Bazyl dzięki za odpowiedź.W tym linku jest naprawdę dużo cennych informacji.Ale naprawdę nie mam pojęcia od czego zacząć.Mógłbyś wskazać najważniejsze jak dla mnie linki?Pozdro
@giuseppe ja wiem że italiańcy jako południowcy to tylko w uwodzeniu kobiet i degustacji wina są specjalistami jednak większość z tych którzy mają ponad 3 wpisy (częstokroć Ci co mają 1 lub tylko tutaj zaglądają) przechodziło przez to co ty teraz i warto jest przećwiczyć to samemu dla dobra przyszłości witryny - te tabelki jak Napisałeś i inna treść to tylko zawartość różnych pozycji w szablonie artykułu a że zapewne chciałbyś to wszystko zrobić na już więc proponuję: po kolei - zerknij sobie gdzie jest jaka pozycja w której umieszczamy dowolne treści na witrynie ( dopisz za adresem strony index.php?tp=1 ), posegreguj sobie wiedzę odnośnie tego co to jest, dodatek, plugin, moduł - do czego służy i jakie ma funkcjonalności. Zerknij sobie do "wnętrza" każdego z nich i popatrz jaka jest struktura i zasady konfiguracji. Zrób przykładowy artykuł i umieść do na stronie startowej - potem otwórz ponownie i "przećwicz" wszystkie możliwości edytora (po każdej zmianie daj -zastosuj - odśwież stronę startową i zobacz co się zmieniło) pracując na dwóch oknach przeglądarki. Zrób sobie również ćwiczenie z modułem - u góry po prawej jest opcja utwórz i wykorzystaj ją do stworzenia modułu typu "własny html" - w tym module Wpisz sobie wielką czcionką np słowo TEST (możesz zmienić tekst na czerwony - będzie jeszcze lepiej widoczny) i daj zastosuj - po czym zmieniaj pozycję w której ma być ustawiony moduł i znowu -zastosuj i zerknięcie na startową i tak ze wszystkimi pozycjami po kolei (test jak z artykułem) /na niektórych może Ci się nie pokazać wcale ponieważ deklaracja obecności pozycji jest w pliku *.xml i nie jest jednoznaczna z umieszczeniem pozycji w strukturze pliku index.php jak również jest jeszcze taka kwestia że joomla "zbiera" pozycje ze wszystkich templak które ma zainstalowane, a już w standardzie jest ich bodajże trzy na dzień dobry.
Na początek te parę ćwiczeń i link @bazyl'a spokojnie wystarczą.
Jak skończysz idź na przynajmniej godzinny spacer żeby wszystko Ci się poukładało.
Potem wróć i usiądź do joomli jako zApOzNaNy z jooml'ą.
Pzdr

giuseppe
17-01-2011, 10:28
Gall anonim wy za to ze szlacheckiej rodziny pochodzicie:)Napisaliście pierwszą kronikę w historii Polski o joomli:P A tak na poważnie to dziękówa za taki referat trochę mi pomógł jednak wiem że nikt za mnie nie zrobi tej stronki i do wszystkiego muszę dojść sam.Jak narazie powyłączałem wszystkie artykuły zostawiłem tylko jeden własny, większość modów, no i niektóre komponenty.Wczoraj próbowałem zmienić w konfiguracji METADANE jednak za żadne skarby świata nie chciało się zapisać.Powracało do domyślnych danych.Wiecie może o co w tym chodzi?Będę chciał zrobić coś na wzór tej stronki http://waterandgarden.pl (http://waterandgarden.pl/) .Pozdro

PeFik
17-01-2011, 12:23
Giuseppe, zapraszam zatem do udziału w konkursie (http://blog.elimu.pl/5840-konkurs-kolejny-trzy-pytania-do/) - kto wie może wygrasz główną nagrodę , czyli książkę Joomla! Biblia, z której de facto dowiedziałbyś się podstaw, a tak męczysz się i nas tylko.
Jeśli jesteś z Wrocka, trzeba było podejść do mnie na kurs obsługi Joomla, które organizujemy na pl. Wolności 11/1 , ale wiadomo książka/i tańsze.
:up:
W rynku mamy empik, a w empiku są książki, a także schody na których poczytać można. :spoko:

p.s.
Pierwszej nie, ale drugą książkę o Joomla w Polsce to ja wydałem, a co pochwalę się.

Bazyl
17-01-2011, 13:46
Witam,

@PeFik, czy ta reklama była konsultowana ze @Zwiastunem?
W każdym swoim poście, a na pewno w przeważającej większości wpisów - reklamujesz siebie i swoja książkę.
I nie mam na myśli Twojej stopki.

Teraz doszedł adres. Za chwilę będzie cennik?

Gall Anonim
17-01-2011, 14:31
@bazyl co się czepiasz @PeFik'a :)
Chłopak dba o swoje, a być może jeszcze nie zwróciły mu się koszty publikacji bo forum joomla działa zbyt prężnie :)
Przynajmniej Włoch wie z marszu gdzie szukać - bo w sklepie z winami tego nie znajdzie :) (zaraz dostanę po łbie :))
Pzdr

Bazyl
17-01-2011, 16:42
Jednakowe zasady powinny obowiązywać wszystkich. Chcesz reklamy - pytaj @Zwiastuna.

Gall Anonim
17-01-2011, 18:14
Jednakowe zasady powinny obowiązywać wszystkich. Chcesz reklamy - pytaj @Zwiastuna.
@bazyl osobiście podpisuję się pod tym co Napisałeś - tyle że PeFik'owi chyba już tysiąc razy zwracano na to uwagę i jest niereformowalny pod tym względem, więc skoro już nawet ręce opadają - to może warto się przynajmniej uśmiechnąć.
Pozdrowionka dla Ciebie i PeFik'a
:)