PDA

Zobacz pełną wersję : Zabezpieczona treść



makol
20-01-2011, 21:43
Witam! Mam do zrobienia listę ok. 400 osób, które zginęły w czasie wojny. Dostęp do listy nie może być powszechny i musi być zabezpieczony przed kopiowaniem. Myślałem o artykule, którego fragment zawierający listę jest zabezpieczony hasłem (ContentPassword), ale to nie zabezpiecza przed kopiowaniem. Zabezpieczenia zaś przed kopiowaniem (np. JoomSimple Content Protection) blokują zawartość całej witryny, a nie wybranego fragmentu tekstu.
Spotkał sie ktoś z takim problemem? Będę wdzięczny za sugestie.

pyziak
20-01-2011, 21:46
nie ma skutecznego zabezpieczenia przed kopiowaniem, jak już się wyświetli na ekranie to nasze 'Print Screen' :)

makol
20-01-2011, 21:54
Tak, wiem. Jeżeli taka lista jest w całości to można zrobić to szybko i sprawnie. A gdyby zastosować wyszukiwarkę (czyli formularz ->lista)? Rodzina na przykład wie, że ktoś o danym nazwisku zginął i wyświetla się tylko wynik wyszukiwania a nie cała lista. Oczywiście dostęp do formularz tylko dla np. ustalonej grupy, hasło itp. A używając Scout'a już wiem, kto przegląda taki formularz.

A może spróbować z drugą instancją SOBI2? (bo pierwszej używam jako Katalog Firm). Ustawić własne pola formularza, opcje rozszerzonego wyszukiwania, dodać do user menu (dostęp specjalny) wyszukiwanie sobi itd. Tak sobie głośno myślę.

Gall Anonim
20-01-2011, 23:52
(czyli formularz ->lista)?
Tak sobie myślę że to będzie najskuteczniejsze - jak będzie jeszcze ograniczony dostęp - przekierowanie do strony dla zalogowanych - a dostęp do tego kawałku tortu ukryty dla botów powinno być w miarę ok - Możesz jeszcze zablokować kopiowanie na konkretnych stronach blokując prawy klawisz myszy przez moduł spo (JED)
Pzdr

moje
21-01-2011, 00:49
Nie ma (pseudo)zabezpieczenia przed kopiowaniem treści, niezależnie co byś zrobił, to teść (w tym grafikę, filmy itp.) i tak da się skopiować.

Gall Anonim
21-01-2011, 00:55
@moje - dublujesz posty - patrz @pyziak
a kolega prosi o przynajmniej jako takie zabezpieczenie
Pzdr

moje
21-01-2011, 03:06
Ja nie pisałem tylko o zrzucie ekranu,

Ale zabezpieczeń nie ma, są tylko tryki do złudzenia przypominające zabezpieczenie, które uznawane za głupotę poprzez webdeweloperów, a poprzez użytkowników strony, jako upie**liwostki.
Jak kolega na upartego chce, to może zablokować prawy przycisk myszki, wyłączyć wyświetlania, paska nawigacyjnego i narzędziowego przeglądarce.

makol
21-01-2011, 08:11
tryki do złudzenia przypominające zabezpieczenie, które uznawane za głupotę poprzez webdeweloperów
Wiem o tym doskonale. Ale trik (kto o nim nie wie?) typu 'Printscreen' z góry przekreśla zastosowanie widoku całej listy. Pozostaje tylko ograniczony (czyli już utrudniony) dostęp do chyba jednak tylko wyszukiwarki treści z konkretnej bazy danych.
I tu jak pisałem wcześniej:
- stworzenie takiej bazy przez SOBI
- inne polecane rozwiązanie

Możesz jeszcze zablokować kopiowanie na konkretnych stronach blokując prawy klawisz myszy przez moduł spo (JED)
Który konkretnie zabezpiecza tylko na wybranych podstronach, bo jest ich kilka.
Albo taka koncepcja:
- artykuł z dostępem już dla zarejestrowanych ze wstępną informacją - wiem, kto się loguje
- w rozwinięciu zastosowanie ContentPassword (lub podobnego rozwiązania) - wiem, kto czyta
- po odblokowaniu link do wyszukiwarki - wiem, kto szuka

Gall Anonim
21-01-2011, 11:39
@moje
Masz rację i całkiem sporo osób tutaj wie że praktycznie jeżeli coś jest w necie to nie ma sposobu na to aby całkowicie to zabezpieczyć w 100%.
Tyle że:
a. po co ułatwiać - zwłaszcza komuś dla kogo internet jest tylko miejscem zabawy
b. Jeżeli np użyjemy VPN dla dostępu do udostępnienia konkretnego połączenia - wówczas ograniczymy ilość osób mających dostęp do zasobów, do naprawdę niewielkiej grupy posiadających dostęp i jeszcze mniejszej grupy potrafiącej przełamać to zabezpieczenie.
Reasumując - w przypadku zasobów które należy chronić - chrońmy je - w przypadku zwykłej witryny internetowej unikajmy zabezpieczeń tego typu które opisaliśmy powyżej - bo faktycznie wkurzają odwiedzających - warto więc wykorzystać w tej sytuacji swą energię na ochronę strony w całości (szyfrowane logowanie admina, blokada dublowania logowań, plugin zrobiony przez Jolę (spadaj) itp oraz standardowy backup).
Tak że uważam iż Masz rację - ale także uważam iż w tym konkretnym przypadku naprawdę warto zabezpieczyć w miarę dostępnych możliwości zasoby.
Pzdr
P.S. @moje - Wiesz - mam takie wrażenie że im dłużej trafiam na Twoje wypowiedzi, tym lepiej rozumiem Twojego AVATARA :)
Pzdr raz jeszcze.

moje
21-01-2011, 13:22
@makol
To nie zmienia faktu, że da się to skopiować czy nawet wydrukować.
Wiesz, kto ma dostęp i kto, to czytał ale nie wiesz czy skopiował i zapisał sobie na dysku. Potem mógł przesłać znajomym, a któryś z nich po jakimś czasie to publikuje w sieci.

Utwórz plik print.css i wpisz w nim html{display:none;}, to utrudni drukowanie. Nie zapomnij przypisać mu media="print".

Jeśli coś ma byś dostępne dla wybranych ale nie dostępne w internecie, to trzeba do tego stworzyć osobną sieć.

makol
22-01-2011, 11:05
Cały czas "pracuję" nad tematem, szperam tu i tam. Zaczyna to wyglądać tak, że najpierw trzeba ograniczyć dostęp. Tu chciałbym wykorzystać noixacl (http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/backend-a-full-access-control/7010?qh=YToxOntpOjA7czo3OiJub2l4YWNsIjt9). Potem , i tu ukłon w stronę @Pefik'a, rozwiązanie z blog.elimu.pl (http://blog.elimu.pl/5813-intranet-z-joomla-kolejne-starcie/#more-5813). Z tym, że u siebie korzystam z Advanced Module Manager (http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/modules-management/10307). Całość przetestuję oczywiście lokalnie i zobaczymy, co z tego będzie.