PDA

Zobacz pełną wersję : T3 Framework - czy godny uwagi



Mateluta
25-01-2011, 12:53
Witam serdecznie, dopiero zaczynam tak naprawdę przygodę z Joomla i mam pytanie - czy warto korzystać z T3 Framework? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy rzeczywiście znacząco przyspiesza tworzenie szablonów i zarządzanie np. modułami? POzdrawiam

kurtz
25-01-2011, 13:16
a jaki jest w ogóle twój status, znajomości tworzenia szablonów joomla! ?

oczywiście pytam jako developera, a nie zwykłego użytkownika / administratora, bo takiemu framework potrzebny jak ... [ nie dokończę z czystej przyzwoitości ].

Mateluta
25-01-2011, 13:32
a jaki jest w ogóle twój status, znajomości tworzenia szablonów joomla! ?

oczywiście pytam jako developera, a nie zwykłego użytkownika / administratora, bo takiemu framework potrzebny jak ... [ nie dokończę z czystej przyzwoitości ].

Moja wiedza na temat tworzenia szablonów Joomla z każdym dniem jest coraz większa. Zamierzam w przyszłości dla klientów tworzyć serwisy oparte na tym CMS. Chciałbym wiedzieć jak WY (jako doświadczeni weterani) tworzycie szablony... Czy tworzycie szablon od podstaw, czy modyfikujecie jakiś inny na własne potrzeby, czy korzystacie z jakichś frameworków przyspieszających tworzenie szbalonów, jak np. JA T3 Framework...

palyga007
25-01-2011, 13:37
Moim zdaniem dla Ciebie kolejność powinna być taka.
1. Modyfikuje domyślne szablony dla J! (metoda nadpisywania szablonem itp)
2. Tworzę szablon/szablony "tradycyjnymi" metodami

3. dopiero Framework

Framework ułatwia pracę ale tylko tym, którzy są "obeznani" dla laika i nowicjusza framework to samobójstwo. (takie moje prywatne zdanie. )

kurtz
25-01-2011, 13:38
t3 to bardzo konfliktowy framework. każdy kolejny będzie jeszcze bardziej. poznając używane technologie [ biblioteki ] zrozumiesz, że jako developer nie potrzebujesz żadnego frameworka. jeżeli już to siatki !

nie bardzo wiem co więcej dodać.

framework ogranicza ! zamyka cię w ramach przez niego określonych. niedzielnemu developrowi typu właśnie kluby templatkowe to bardzo pomaga. wszak ogranicza się do zmiany stylu definiowanych modułów, ale nie technologii w nim implementowanych.

pyziak
25-01-2011, 13:39
Na temat Framework'a było nie raz na forum poczytaj.

Mateluta
25-01-2011, 15:26
Oo - właśnie o takie informacje mi chodziło. Bardzo cenię sobie Wasz pogląd na różne sprawy i chyba rzeczywiście zostanę przy tradycyjnym tworzeniu/modyfikowaniu szablonów. W przyszłości może którymś się zainteresuję, ale póki co nie będę z żadnego korzystał. Szczególnie wypowiedź forumowicza icek_klezmer o tym, że framework ogranicza pozwoliła mi podjąć natychmiastową decyzję o rezygnacji z tego typu rozwiązania. Dziękuję i pozdrawiam

zwiastun
25-01-2011, 15:45
@icek_klezmer coś jednak istotnego rzekł, co Ci umknęło: slowo-klucz: siatka. Co prawda, można się i bez tego obejść, b bywa, ze trzeba się obejść, ale np. grid960 jest naprawdę niezastąpione i znacznie ułatwia pracę

kurtz
25-01-2011, 16:00
i o ten 960grid właśnie mnie chodziło. celowo wpisując "siatka".

Mateluta
25-01-2011, 16:46
Celowo pominąłem tę siatkę myśląc, że to jakieś mało ciekawe i niezbyt pomocne. Ale - jak widzę - temat jest godny uwagi, więc przyjrzę mu się z niebywałą dokładnością. Dzięki serdeczne! Informacje o tym jak z Joomla pracują "starzy wyjadacze" są dla mnie na wagę złota. POzdrawiam

kurtz
07-02-2011, 12:39
trochę poszukałem głębiej. jeżeli miałbym czegoś dotknąć zaczynając zabawę z szablonami to byłby to gantry framework. pośledziłem komentarze dotyczące framework'a jxtc [ tutaj mnie zbrakło komentarza, może lepiej samemu poczytać, bo moja opinia byłaby bardzo krzywdząca ]. trochę szkoda, bo wydaje mnie się, że kojarzę jayblaq'a jeszcze z początków joomunity / tuiyo

t3 jakim jest wiadomo i aż strach pomyśleć jakim będzie gavern. niestety szablony fb, albo szybsze ładowanie na androidzie nie rekompensuje błędów samego w sobie programu, a podejrzewam, że z własnym będą mieli więcej problemów niż z t3.

joomla junkie, to troche zapomniany klub, jeden z pierwszych z resztą. główny program / framework morph wydaje się tak ociężałym, że już samo użycie go musi stanowić kłopot. poza tym ciągła kontrola przez developerów ? dla mnie to nie halo aktywować za każdym razem loginem i hasłem z bazy danych developerów. przyznaję themlety są lekkie i wygląda to ciekawie. morph jest bardzo płatny.

templateplazza tp5 wydaje się stabilnym. chyba bardziej przykładają się do jego rozwoju niż do designu. z komponentami i modułami zawsze mieli kłopoty i były dziurawe. framework nie jest dostępny jako samodzielny.

wrap5 z yootheme. niewiele o nim wiem. nie jest dostępny publicznie, a ja nie mam już od 2 lat członkostwa w klubie. należałoby szukać informacji.

jest jeszcze kilka klubów mających własny np youjoomla. zdaje się, że też nie jest dostępny.

o ile sam wcześniej działałem na siatce, o tyle teraz wydaje mnie się, że znalazłem rozwiązanie idealne, łączące wszystkie nowe technologie i siatkę. daję sobie + / - 6 mcy na napisanie framework'a dla joomla ! tylko oczywiście rozumiejąc czym framework jest.

to co mogę tobie radzić, to również szukać własnych rozwiązań. jeżeli musisz, zwróć uwagę na gantry. osobiście reszty nie polecam. chyba, że znajdzie się ktoś :P kto wybroni coś co reprezentuje ... ale wątpię.