PDA

Zobacz pełną wersję : Obciążenie serwera - postrzeżenia.



lama
26-01-2011, 13:52
Witam !
Po wygranej bitwie ze znikającymi podstronami, przyszedł czas na uporanie się z problemem nadmiernego obciążenia CPU. Oczywiście jak pewnie 99 % adminów amatorów, za nic miałem ostrzeżenia i porady w stylu - zrób backup, sprawdzaj raz w tygodniu logi, zmieniaj hasła itp. itd. , no bo przecież wszystko działa - to co się może stać ? Otóż drodzy koledzy - jak mówi przysłowie : " człowiek się uczy na błędach ", tylko po co uczyć się na swoich ? Ok, po tym przydługim wstępie napiszę co mnie spotkało .
strona : www.lkhzone.pl ( jeszcze w trybie diagnostycznym i zamknięta, bo jest na granicy limitu, a trochę jeszcze chcę popracować )
Dawca serwer : prohost
moje spostrzeżenia ( jednak jestem tylko lamerem i jeśli coś robiłem nie tak - proszę o uwagi ! )
1. - sprawdzić w trybie diagnostycznym witryny ilość odwołań do bazy danych - gdy przekracza 100-120 ( oczywiście w zależności od zawartości strony ! ) wina leży prawdopodobnie w konfiguracji modułów, lub zbyt wielkiej ich ilości. Należy bezwzględnie sprawdzić czy wszystkie moduły, z których nie korzystamy są wyłączone, odinstalować te, których w ogóle nie używamy, sprawdzić wielkość obrazków i zmniejszyć je gdy jest taka potrzeba. przydatne narzędzie : http://test.watchscript.pl/pokaże co i jak długo się ładuje na stronie.
- gdy mimo wszystko uznamy że odwołań do bazy danych nie jest aż tak dużo, sprawdzić trzeba logi na stronie. W moim przypadku okazało się, iż ilość danych pobranych przez boty sieciowe ( głównie indeksujące ) jest 500 razy (!) większa niż dane pobierane przez użytkowników. Dzięki Google analitics odkryłem wzrost ilości indeksowanych stron przez Googleboty ze 106 - do 4 000 ! w ciągu 1-2 dni i to właśnie w okresie gdy zaczęły się problemy.
2. Sprawdziłem w logach serwera, jakie strony były najczęściej odwiedzane przez te robaki. Okazało się że są to wszystkie daty z kalendarza Jevents i to aż do roku 2016 !, także miały co robić.
3. zablokowałem dostęp wszystkich botów w pliku .htaccess
4. dzisiaj po 13 godzinach obciążenie CPU : 2011-Jan-26: 0.0604% cpu gdzie jeszcze wczoraj pomimo wyłączenia strony prawie 2 % a wcześniej nawet 5 i 6 % , różnica jest kolosalna.

Nie jest jednak tak słodko, zastanawia mnie następująca sprawa, pomimo blokady wszystkich botów, oraz blokady IP konkretnych , odinstalowania Jevents, i tak pojawiają się boty które przeszukują bazę w adresach tego komponentu : i zastanawiam się czy nie powinienem pousuwać tabel z bazy, dotyczących tego dodatku, gdyż takowe jeszcze tam są....

reasumując : nie sądzę że zawinił sam dodatek Jevents, to raczej była błędna konfiguracja moja, albo któregoś z innych adminów strony. Zachęcam wszystkich, którzy mają problemy, by zanim one powstaną czytali ile się da, gdyż nie znając dokłądnie konfiguracji strony nikt nie będzie miał dla was gotowych rozwiązań i nie wściekajcie się gdy każą Wam czytać instrukcje lub poradniki - wyjdzie Wam to tylko na zdrowie.
Pozdrawiam
Lama

edit://usunieto linki, ktore prowadziły do serwera statystyk.

MeganMala
07-02-2011, 16:37
Obciazenia serwera - osobiscie nie doswiadczylam (tutaj ma sie rozumiec), ale na innych serwerach i wdzieczna jestem za ten post.. Kazda info jest cena :up:

Jac
07-02-2011, 17:29
Podoba mi się twoje ujęcie tematu Lama.
Bardzo mądrze napisane.