PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja joomli krok 4



Lauczi
28-01-2011, 16:32
Podczas instalowania joomli, w kroku 4 trzeba wpisac nazwe bazy danych i informacje osobiste. Nie mam utowrzonej zadnej bazy danych, więc wpisuję tam fikcyjną nazwę. (Joomle instaluje na localhost.) Po naciśnięciu "Dalej" wyskakuje mi strona z tym błędem:

"You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`' at line 29 SQL=CREATE TABLE `jos_banner` ( `bid` int(11) NOT NULL auto_increment, `cid` int(11) NOT NULL default '0', `type` varchar(30) NOT NULL default 'banner', `name` varchar(255) NOT NULL default '', `alias` varchar(255) NOT NULL default '', `imptotal` int(11) NOT NULL default '0', `impmade` int(11) NOT NULL default '0', `clicks` int(11) NOT NULL default '0', `imageurl` varchar(100) NOT NULL default '', `clickurl` varchar(200) NOT NULL default '', `date` datetime default NULL, `showBanner` tinyint(1) NOT NULL default '0', `checked_out` tinyint(1) NOT NULL default '0', `checked_out_time` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `editor` varchar(50) default NULL, `custombannercode` text, `catid` INTEGER UNSIGNED NOT NULL DEFAULT 0, `description` TEXT NOT NULL DEFAULT '', `sticky` TINYINT(1) UNSIGNED NOT NULL DEFAULT 0, `ordering` INTEGER NOT NULL DEFAULT 0, `publish_up` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `publish_down` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `tags` TEXT NOT NULL DEFAULT '', `params` TEXT NOT NULL DEFAULT '', PRIMARY KEY (`bid`), KEY `viewbanner` (`showBanner`), INDEX `idx_banner_catid`(`catid`) ) TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`"

Co mogę w tej sytuacji począć? :hmm:
XAMPP działa mi jak należy.

Gall Anonim
28-01-2011, 16:50
????
Przepraszam, a jak Ty chcesz zainstalowac Joomlę bez przygotowanej dla niej bazy danych?
Zapraszam na http://wiki.joomla.pl (http://wiki.joomla.pl/) zanim zadasz kolejne pytanie.

zwiastun
28-01-2011, 16:59
@Gall Anonim: zapewne nie wiesz, ale jeśli instalujesz Joomla! czy to lokalnie, czy na serwerze zdalnym, a Twój użytkownik bazy danych ma prawo tworzyć bazy danych, to nie trzeba jej tworzyć wcześniej. Wystarczy instalatorowi podać nazwę użytkownika i hasło. Instalator wysyła bowiem również polecenie stworzenia bazy danych jeśli nie istnieje, a użytkownik "jest godzien" :)
Zatem problem kolegi @Laucziego tkwi gdzieś indziej. Pewno XAMPP działa, ale ustawienia MySQL już nie do końca są poprawne. Przypuszczalnie nie tylko "fikcyjną" bazę wpisuje, ale i fikcyjnego użytkownika z fikcyjnym hasłem.
Tak czy owak, porada do przyjęcia: p[o ręcznym stworzeniu bazy powinno pójść

Gall Anonim
28-01-2011, 17:09
@zwiastun
Fakt - nie wiedziałem i jak widać człek się cały czas uczy :)
Przeprosiny dla kolegi (o kurcze - koleżanki) jeżeli nie do końca poprawnie zinterpretowałem jego wiedzę bo okazało się że to moja jest do uzupełnienia :)
Fajnie że przynajmniej porada jest do przyjęcia.
Pzdr

Lauczi
28-01-2011, 17:20
@zwiastun:
podczas zabezpieczania sekcji MySql "dostałam" nazwę superuser: root, co wpisałam do kroku 4, również hasło, które w tej sekcji wpisałam uzyłam do kroku 4. Czyżby to nie były właściwe dane? W nazwie serwera wpisałam localhost.

kurtz
28-01-2011, 18:02
a spróbuj założyć bazę via phpMyAdmin i do niej połączyć.

macko979
28-01-2011, 20:27
Witam.
Mam ten sam problem co użytkownik Lauczi.

Ja korzystam z poradnika co był w rzeczypospolitej, tem wszystko było ok, a ja mam ten błąd. Instaluje to aby stworzy próbna stronke, ale i tego nie idzie.
Ale wersja 1.6 instaluje się poprawnie, ale na tamtych wersjach występuje błąd. Czekam na pomoc

trzepiz
28-01-2011, 20:46
Jeśli chcecie się bawić z Joomla! na localhost (komputer domowy) to naprawdę polecam movAMP PL (http://www.trzepizur.pl/movamp.html). Pobieracie ... rozpakowujecie .. i macie już w środku Joomla! .. A jak ktoś chce sobie zainstalować nową .. wystarczy że wypakuje pliki do katalogu :


c:\movAMP_2.0.2_PL\mnt\var\www\

oczywiście należy tam sobie utworzyć nowy folder, do ktorego wypakujecie pliki instalacyjne.

i koniec ...

Lauczi
28-01-2011, 21:47
No właśnie trzeba najpierw utworzyć bazę. Już wszystko działa w Joomli 1.6. :up: (na razie) :obojetny:
W 1.5 nadal błąd. :hmm:

picchu
29-01-2011, 16:10
Podobnie @macko979 korzystam z przewodnika z RzP i napotkałem na ten sam błąd. Utworzenie bazy danych nie pomaga, gdyż zgodnie z tym przewodnikiem utworzyłem wcześniej bazę korzystając z narzędzia phpMyAdmin. Pomóżcie proszę, bo utknąłem w tym miejscu, a muszę żonie stronę "postawić" - to dla niej kwestia "życia lub śmierci" ;-)

kurtz
29-01-2011, 16:13
możesz podac numer wydania tej rzeczpospolitej i napisać w skrócie co to repozytorium zawiera ?

palyga007
29-01-2011, 16:19
@icek_klezmer
Było o tym wydaniu na forum nawet, nie pamiętam dokładnie ale pewnie jakieś 2 miesiące temu. (Kojarzę, że uszy mi zmarzły jak szedłem po to "cudo" do kiosku).
To jest kurs video.
O ile pamiętam to nawet się w tym temacie wypowiadałeś :)

kurtz
29-01-2011, 16:20
i jak się o nim wypowiedziałem ? :zagubiony:

palyga007
29-01-2011, 16:20
A nie jednak się nie wypowiadałeś ;p
Tutaj:
http://forum.joomla.pl/showthread.php?46912-Kurs-Joomla!-w-Rzeczpospolitej.&highlight=rzeczpospolita

kurtz
29-01-2011, 16:27
acha, tutoria :blink: - nie było tematu.

picchu
29-01-2011, 17:15
Panowie koledzy, wróćmy do meritum :)
... czyli poruszonego problemu. Jak z tego wybrnąć - bez Waszej pomocy chyba nie ruszę z miejsca.

palyga007
29-01-2011, 17:23
A czy zastosowałeś się do rady @trzepiz i korzystasz z mov'AMP?
Najwidoczniej nie.

picchu
29-01-2011, 19:10
Uruchomiłem mov'AMP w pliku movamp.exe i pojawiłą się ikonka w tray'u. Jednka kilkając na cokolwiek z menu kontekstowego (Panel Zasobów, Baza Danych, Ustawienia PHP) otwiera się w przeglądarce okno z błędem typu:

Forbidden

You don't have permission to access / on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Apache/2.2.17 (Win32) mod_ssl/2.2.17 OpenSSL/0.9.8o PHP/5.3.4 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.10.1 Server at localhost Port 80

Lauczi
29-01-2011, 19:44
Jednak i w movampie po utworzeniu bazy danych, po kroku 4 wyświetla mi się: "Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL"

kurtz
29-01-2011, 20:02
@picchu

spróbuj mapować adres hosta w systemowym pliku hosts

dodaj linie


127.0.0.1 localhost

poniżej aktualnej zawartości

---------- Post dodany o 20:02 ---------- Poprzedni post był o 19:49 ----------

@Lauczi możesz pokazać zrzut ekranu w którym wpisujesz nazwę bazy i hasło ? i powiedz jeszcze czy nadałaś hasło użytkownikowi :root czy stworzyłaś nowego użytkownika ?

niech ktoś sprawdzi poprawność pól i tego co napisze dziewcze.

może coś poknociła z użytkownikami i hasłem !

ja się muszę urwać :hmm:

Lauczi
29-01-2011, 21:37
Dziewczę poknociło ale już się uporało :D :up:
Rzeczywiście stworzyłam nowego użytkownika do bazy danych. Dzięki icek_klezmer!!

picchu
30-01-2011, 09:39
@icer_klezmer
w pliku hosts mam już tą linię - w Viście wygląda to tak:

# Copyright (c) 1993-2006 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

127.0.0.1 localhost
::1 localhostPrzepraszam, zwracam honor - chyba poskutkowało ponowne uruchomienie komputera, bo problem rozwiązał się sam i przebrnąłem przez proces instalacji. Ale wrócę tutaj w przypadku innych trudności ;-) Dziękuję za wszystkie porady!

kurtz
30-01-2011, 09:52
hmm, to normalne, że zmiany w systemie wymagają restartu maszyny. również zmiany w pliku konfiguracyjnym wamp'a. może okazać się, że restart wamp'a jest niewystarczający.

trzepiz
31-01-2011, 15:16
Jeśli użyłeś movAMP PL i było :


You don't have permission to access / on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Apache/2.2.17 (Win32) mod_ssl/2.2.17 OpenSSL/0.9.8o PHP/5.3.4 mod_perl/2.0.4 Perl/v5.10.1 Server at localhost Port 80

to ewidentnie działał jeszcze serwer XAMPP bo w movAMP nie ma Apache w wersji 2.2.17 .. .. Pewnie tu był problem .. Właśnie pobrałem najnowszego XAMPP-a i chciałem zainstalować Joomla! 1.5.22 -- miałem dokładnie ten sam komunikat : zaczynający się od:


You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`' at line 29 SQL=CREATE TABLE `jos_banner`

Jest wielce prawdopodobne, że J! 1.5.x nie chce współpracować z MySQL 5.5.8 ???

Jola
31-01-2011, 21:04
Witam,
prawdopodobnie chodzi o użycie przestarzałego "TYPE" - widocznie nowy mySQL domaga się słowa "ENGINE" .
W takim wypadku konieczne byłoby przerobienie SQL-owych plików instalacyjnych.

trzepiz
31-01-2011, 21:08
prawdopodobnie chodzi o użycie przestarzałego "TYPE" - widocznie nowy mySQL domaga się słowa "ENGINE" .Oj nie ułatwiają nam życia ... Oby tylko Administratorzy hostingów nie przeprowadzili aktualizacji "bez ostrzeżenia" - bo będzie problem ...

Ja zostaje na 5.1.41 ..

edit://cześć Jola,

st44
03-02-2011, 20:19
Oj nie ułatwiają nam życia ... Oby tylko Administratorzy hostingów nie przeprowadzili aktualizacji "bez ostrzeżenia" - bo będzie problem ...

Nie wiem czy nie wykrakałeś :P

Mam problem na serwerze w home.pl. Wszystkie dotychczasowe zainstalowane wcześniej Joomle działają ale nowej już nie mogę zainstalować! Dostaję błąd:
"You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`' at line 29 SQL=CREATE TABLE `jos_banner` ( `bid` int(11) NOT NULL auto_increment, `cid` int(11) NOT NULL default '0', `type` varchar(30) NOT NULL default 'banner'....... itd"

Podgląd Systemu w "starych" Joomlach twierdzi iż: "Wersja bazy danych: 5.5.8-log"

Z powodzeniem zainstalowałem tą samą Joomlę (1.5.22) na serwerze lokalnym (XAMPP) gdzie: "Wersja bazy danych: 5.1.33-community"

Jak myślicie - stukać do home.pl? Zmienią mi wersję MySQL?
Czytałem gdzieś o sposobie na ominięcie - może go zastosować i trzymać kciuki, że szybko zmieni się wersja?

pozdrawiam
stasio :o)

pawlikp100
13-02-2011, 13:32
Witam, posiadam stronę opartą o joomla na serwerze home i mam podobny problem. st44 czy rozmawiałeś z home.pl jeśli chodzi o możliwość nie korzystania z najnowszej wersji serwera: 5.5.8, która strasznie utrudnia życie użytkownikom joomla?

Gall Anonim
13-02-2011, 14:01
Witam, posiadam stronę opartą o joomla na serwerze home i mam podobny problem. st44 czy rozmawiałeś z home.pl jeśli chodzi o możliwość nie korzystania z najnowszej wersji serwera: 5.5.8, która strasznie utrudnia życie użytkownikom joomla? Temat był już omawiany - Joolass dała na forum witaminkę - a tutaj Znajdziesz link do paczki instalacyjnej skorygowanej dla home.pl (http://forum.joomla.pl/showthread.php?48814-Home.pl-paczka-instalacyjna-Joomla-1.5.22-PL-po-ostatnich-zmianach&highlight=)

Pzdr

falaa
03-04-2011, 15:11
Witam,
prawdopodobnie chodzi o użycie przestarzałego "TYPE" - widocznie nowy mySQL domaga się słowa "ENGINE" .
W takim wypadku konieczne byłoby przerobienie SQL-owych plików instalacyjnych.



Dokładnie, ja rozwiązałam problem zmieniając TYPE=MyISAM na ENGINE=MyISAM w pliku ...\installation\sql\mysql\joomla.sql

gc777
17-09-2011, 10:55
Odświeżę kotleta

Mam też taki problem jak opisany na początku tego tematu

Czy ktoś mi może wytłumaczyć tak łopatologicznie jak to naprawić żebym mógł zainstalować Joomla! 1.5.23

You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`' at line 29 SQL=CREATE TABLE `jos_banner` ( `bid` int(11) NOT NULL auto_increment, `cid` int(11) NOT NULL default '0', `type` varchar(30) NOT NULL default 'banner', `name` varchar(255) NOT NULL default '', `alias` varchar(255) NOT NULL default '', `imptotal` int(11) NOT NULL default '0', `impmade` int(11) NOT NULL default '0', `clicks` int(11) NOT NULL default '0', `imageurl` varchar(100) NOT NULL default '', `clickurl` varchar(200) NOT NULL default '', `date` datetime default NULL, `showBanner` tinyint(1) NOT NULL default '0', `checked_out` tinyint(1) NOT NULL default '0', `checked_out_time` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `editor` varchar(50) default NULL, `custombannercode` text, `catid` INTEGER UNSIGNED NOT NULL DEFAULT 0, `description` TEXT NOT NULL DEFAULT '', `sticky` TINYINT(1) UNSIGNED NOT NULL DEFAULT 0, `ordering` INTEGER NOT NULL DEFAULT 0, `publish_up` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `publish_down` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `tags` TEXT NOT NULL DEFAULT '', `params` TEXT NOT NULL DEFAULT '', PRIMARY KEY (`bid`), KEY `viewbanner` (`showBanner`), INDEX `idx_banner_catid`(`catid`) ) TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`

palyga007
17-09-2011, 11:11
@gc777
Witaj
Specjalnie przeczytałem trzy poprzednie strony, aby upewnić się, że znajduje się tam rozwiązanie Twojego problemu.
Którego fragmentu z wyżej wymienionej dyskusji nie rozumiesz?

gc777
17-09-2011, 11:21
Nie jestem jakimś wielkim fachowcem w tym :)
Z tego co wyczytałem to trzeba coś zmienić w jakimś pliku ale ja nie wiem gdzie go znaleść i gdzie to zmienić

palyga007
17-09-2011, 11:35
To niewiele ma wspólnego z moją fachowością.
Nie czytasz dokładnie tego co jest napisane, "ot i cała historyja".

1. Post Gall anonim
http://forum.joomla.pl/showthread.php?48504-Instalacja-joomli-krok-4&p=215950&viewfull=1#post215950
W nim znajduje się link prowadzący do:
http://forum.joomla.pl/showthread.php?48814-Home.pl-paczka-instalacyjna-Joomla-1.5.22-PL-po-ostatnich-zmianach&highlight=

Gdzie jest wszystko po raz wtóry wytłumaczone.

gc777
17-09-2011, 11:42
Ok dzięki
Z Joomlą walcze dopiero od przedwczoraj i będę próbował tych rozwiązań
Dopiero dzisiaj tutaj trafiłem i może coś się ruszy

palyga007
17-09-2011, 11:53
btw. Skoro dopiero się uczysz to dla ciebie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z JAMP

http://jamp.joomla.pl

gc777
17-09-2011, 11:57
no właśnie ściągnąłem i będe instalował to
zmiana w odpowiednich plikach TYPE na ENGINE nie pomogła niestety
nadal ten błąd

Gall Anonim
17-09-2011, 14:32
/usunąłem zbędny komentarz ad personam - zwiastun/
ściągnij sobie poprawioną - ostatnio ktoś chciał więc wrzuciłem 1.5.23 - była instalowana bezpośrednio na home.pl więc hula (http://chomikuj.pl/joomlak)
I tylko TYPE na ENGINE było zmieniane
:)

gc777
18-09-2011, 23:19
ok dzięki ;)
zainstalowałem jak narazie 1.7 i chula
teraz bede się uczył tego ustrojstwa ;)