PDA

Zobacz pełną wersję : joomla 1.6 storm ! czyli chorej polityki osm ciąg dalszy ...



kurtz
05-02-2011, 08:43
dzisiaj joomla! otrzymuje nowy fork, nazywa się nooku server. czym nooku server jest ? nooku server to nic innego jak joomla 1.5, odchudzony o 40 %. developerzy ograniczyli się do utrzymania niezbędnych funkcji systemu cms, tworząc go nieznośnie szybkim i bardziej skalowalnym w przeciwieństwie do joomla jako takiego. usunięto tryb zgodności wstecznej, xml rpc, wiele zbędnych dodatków oraz to co najważniejsze, implementowano framework nooku.

przyznam po raz kolejny, że z ciekawością oczekiwałem poruszenia po stronie kolejnych zespołów developerskich. i .... głośno zaczęło się dziać wczoraj jeszcze nie publicznie na stronach projektu tylko w zaciszu.

efekt ?, fotis evangelou pisze, że rozwój projektu k2 dla joomla 1.6 jest pod wielkim znakiem zapytania. [ wybaczcie, pisze zdawkowo, ponieważ uważam, że każdy może sobie przetłumaczyć tekst, który nie należy do mnie ].

rozwój k2 dla joomla! 1.6 jest uwarunkowany aspektem technicznym, cyklu życia projektu, ale też porusza pewne kwestie porównawcze dla tych ludzi, którzy na oślep biegną do migracji lub budowy serwisów na joomla 1.6. wpis w blogu porusza też pewien aspekt dotyczący właśnie nooku server.

warto i polecam, każdemu z was pójść tą ścieżką, która my idziemy od ponad dwóch lat. my, ale jak widać po cichu wielu innych.


http://blog.joomlaworks.gr/why-were-not-porting-k2-to-joomla-16-the-life

jestem pewien, że od poniedziałku, joomla! będziemy nazywali nooku server. tak jak mambo stał się joomla w 2005 roku.

jeszcze jedna uwaga. nie chciałbym, aby ten wpis publikowany był na innych blogach [ w tej lub innej formie ], przez rzekomo " znających temat " lub tych, którym " w końcu się wyjaśniło ", skoro nawet nie potrafią zerżnąć po kimś treści zawartej w pierwowzorze.

Robster
05-02-2011, 10:13
Nic z tego nie rozumiem :/ Znaczy czytam i widzę co jest napisane, ale jak jakaś organizacja (open source matters - pierwszy raz słyszę) może decydować o projektach na wolnej licencji? Znaczy, że jak ja stworzę jakąś aplikację i udostępnię ją na wolnej licencji, a ta w międzyczasie zyska na popularności, to niejaki open source matters ma prawo decydować o jej nazwie i o tym jak ktokolwiek może z niej korzystać?

zwiastun
05-02-2011, 11:17
Pierwszy raz słyszysz? Oj, oj - no ale... skoro, to:
http://www.joomla.org/about-joomla/the-project.html pod drugim nagłówkiem masz, kto projektem zarządza, pod trzecim, słów parę podstawowych o licencji
http://opensourcematters.org/index.php

Gall Anonim
05-02-2011, 12:14
@icek_klezmer
Prawo amerykańskie nie jest wykładnią międzynarodową tylko lokalną i EU może się pod nią podpisać lub nie (a w tym temacie nie kojarzę aby się podpisywała) - przypisanie praw do przedrostka joo - jest nie zgodne z logiką i ustawodawstwem innych Państw.
USA - które ma wiele dziwnych i bardzo dyskusyjnych przepisów (niektórych po prostu zapomniano zmienić /pamiętacie reklamę z tylko jednym piwem na stojąco :D / czy jakoś tak? ). Przedrostek joo występuje w nazwiskach i nazwach własnych w różnych językach / i co teraz mają to zmienić bo się komuś coś w Stanach ubzdurało?/- więc prawo amerykańskie - prawem amerykańskim - a Europa i reszta świata to inna bajka - wystarczy się na nich wypiąć i nie są w stanie nic zrobić dopóki nie zostanie zmienione prawo europejskie. A w Stanach niech sobie będzie: jomla - europejska joomla.
A jak się zacznie rzeczywiście awantura - stosować się do prawa Europejskiego :spoko:
Pzdr

kurtz
05-02-2011, 12:18
nazwa i znak joomla! są zarejestrowane w usa oraz "wszystkich innych" państwach.

jednak nie to jest problemem. zacząłem od tego, ponieważ od tego momentu zderzyłem się z filozofią, którą kiedyś uznawałem za niedorzeczną.

poza tym "joo"munity byl częścią "joo"mla, a nie frameworkiem zagnieżdżonym, tak, jak niektóre obecne komponenty joomla!.

teraz wystarczy obserwować jak wiele znakomitych komponentów joomla! będzie przebudowywanych na nooku server.

ludzie którzy mieli dziwny cel, doprowadzili być może do powstania czegoś idealnego. kto wie czy za rok nie powiemy o nooku server ecms, a nie cms.

to samo dostyczy tuiyo. livingstone tworzy nadal dla joomla! chociaż mój fork, będzie również okrojonym z wg. mnie niepotrzebnych funkcji i dostosowany do nooku server, jednak nie tak jak anahita, zbudowanym na nooku framework.

technicznie to niczego nie zmienia w funkcjonalności, chociaż sama bogini również leży na warsztacie.

wystarczy czekać ... patrzeć. ja mam już dwa lata analizy sytuacji za sobą. niektóre rzeczy są przewidywalne.

Robster
05-02-2011, 12:30
Pierwszy raz słyszysz? Oj, oj - no ale... skoro, to:
http://www.joomla.org/about-joomla/the-project.html pod drugim nagłówkiem masz, kto projektem zarządza, pod trzecim, słów parę podstawowych o licencji
http://opensourcematters.org/index.php

Co dzień człowiek uczy się nowych rzeczy :) Nie zmienia, to jednak faktu, że nie do końca rozumiem, dlaczego OSM miałoby komukolwiek komplikować funkcjonowanie wokół J! No ale to pewnie z faktu, że mało wiem o całej otoczce J!, dla mnie to po prostu kolejny CMS (bądź co bądź mój ulubiony :D )

zwiastun
05-02-2011, 12:44
Z tym "po prostu kolejny CMS" toś chyba grubo przesadził :)

kurtz
05-02-2011, 20:11
zapowiadana wcześniej prezentacja nooku server'a prowadzona przez johan jenssens'a.

http://bambuser.com/v/1384668

!

---------- Post dodany o 20:11 ---------- Poprzedni post był o 17:09 ----------

przyznam szczerze, że jestem w szoku po instalacji nooku servera. jest to versja 0.7 alpha. szybkość ... yhymmm zaraz wrzucę wam kilka zrzutów instalatora i panelu z listą pozostawionych [ na chwilę obecną ] komponentów.

3614

w paczuszce, bo nie mam cierpliwości do dzisiejszego internetu ...

w bazie danych jest 26 tabel

Dylek
05-02-2011, 21:39
Off topic - wolalem Icka Klezmera od Kurtza...

kurtz
06-02-2011, 09:04
cóż marku, skończyłem grać na cymbałach, czas wyciągnąć bębenek ...

---------- Post dodany 06-02-2011 o 09:04 ---------- Poprzedni post był 05-02-2011 o 21:52 ----------

:hmm:, tośmy sobie pogadali ;), więc skupię się tylko na nowości

żeby zamknąć temat. po kilku godzinach zabawy z serwerem. standardowa instalacja z danymi przykładowymi wywołuje w zapleczu 16 zapytań do bazy danych, na stronie głównej front-endu 13 zapytań do bazy danych. zmieniony, bardziej "poręczny" panel administratora. tłumaczenie pcj działa !, ale nie wszystko. system sam w sobie jest bardzo szybki, a to dopiero pierwsza alpha. próbowałem na wydajnej i średnio-wydajnej maszynie.

plan rozwoju :

0.7 alpha 2 - 23 dni
0.7 alpha 3 - 1 miesiąc
0.7 beta - 3 miesiące

żeby było sprawiedliwie. strategia rozwoju joomla!


http://community.joomla.org/images/joomla_development_strategy_draft.pdf

być może przyda się ten wątek tym, którzy projektują swoje rozwiązania.

Speedziarz
06-02-2011, 12:56
No dobra mniej więcej widzę co się dzieje. Ale...
Mam jedno kluczowe pytanie:
"Co rozsądnie myślący człowiek ma w takiej sytuacji zrobić?"
Zależało mi na migracji z mojej J1.5 na wersje 1.6, przygotowywałem się do tego zaprojektowałem szablon pod 1.6, teraz to właściwie tylko czekałem na update K2 żeby móc migrować, ale dzisiaj, po przeczytaniu tego tekstu wraz ze wszystkimi tekstami powiązanymi ze stron zagranicznych nie wiem kompletnie co mam robić...
Czy jeżeli zależy mi na wydajności strony i nowych funkcjach, oraz mam szablon pod J1.6 to co powinienem zrobić?
a) Migrować do J1.6 mimo wszystko (ale czy pojawi się K2 też zapytanie), gdzieś czytałem że nie będzie migracji z 1.6 na 1.7 tylko update, czyli byłoby korzystnie?
b) Zostać przy J1.5 a migrować dopiero później, np przy J1.7 którego okres życia byłby dłuższy?
c) Zainteresować się Nooku Server, który stanie się niedługo tym dla Joomla, czym Joomla niegdyś dla Mambo?
d) Zainteresować się Wordpress'em lub Drupal'em które podobno mają większą wydajność i wyższe możliwości?

Które wyjście jest najlepsze?

kurtz
06-02-2011, 13:26
nikt nie odpowie na twoje pytanie w sposób jakim oczekiwałbyś odpowiedzi. decyzja każdego administratora musi być poprzedzona jego własnym doświadczeniem w budowaniu czegokolwiek opartego o joomla! czy wymienione powyżej cms'y.

jak widzisz na stronach zagranicznych oraz opiniach tutaj, zdania są podzielone. osobiście pozostaję przy joomla 1.5 / nooku server. jednak do oficjalnej premiery nooku server'a jeszcze co-najmniej pół roku. nooku server to też inne narzędzie. oczywiście sporo komponentów uruchomisz na nim, ale wielu nie. wynika to z eliminacji z projektu nooku server'a wielu funkcji, które wspierają ich działanie.

wordpress to platforma blogowa, chociaż ostatnio wykorzystywana do wielu innych celów ( ecommerce, social, news ), jednak sukces wordpress'a to tylko marketing, który powstał w klastrze domeny wordpress.com

drupal to oddzielny temat i kwestia porównawcza leży w twojej gestii. nie mojej czy kogoś innego.

moje zdanie znasz, ale to moje zdanie.

Robster
06-02-2011, 13:49
(...)
d) Zainteresować się Wordpress'em lub Drupal'em które podobno mają większą wydajność i wyższe możliwości?


Bzdura totalna, jeśli chodzi o Wordpress. Od jakichś 3 tygodni opanowuję ten CMS od podstaw i chodź nie jest to porównywalne z czasem, który spędziłem przy J!, to Wordpress w żadnym wypadku nie przewyższa możliwościami J!. Owszem jest szybszy i prostszy w obsłudze, ale to wszystko wynika z teko że mniej jest opcji i możliwości. Z całą pewnością nie stworzysz konkurencyjnej dla J! strony na Wordpress'ie. Tak samo J! nie nadaje się tak dobrze jak Wordpress na blog, chodź przy odpowiednim wkładzie czasowym można uzyskać bardzo podobne efekty. Wordpress wygrywa może tym, że ma znacznie porządniejsze darmowe szablony. Możliwości wydaje mi się, że są identyczne pod tym względem, ale ładne szablony pod J! mają swoją cenę, podczas gdy na Wordpress'ie naprawdę porządnie wyglądające templarki można mieć za darmo.

alex51
06-02-2011, 14:03
Przeróbka szablonu z 1.6 na 1.5 powinna być prostsza od migracji. Poza tym należy rozważyć zasadność migracji do J! 1.6 tylko wówczas jeśli istnieją ku temu niezaprzeczalne powody. Co do zastosowania drupala, to gorąco polecam, szczególnie jeśli miałaby to być strona dla klienta. Będziesz mieć zagwarantowane zajęcie na dłuższy czas, bo podejrzewam, że klient sam nie "poadministruje" sobie za wiele na drupalu. :) Mówię z własnego doświadczenia i na podstawie lektury - przeczytanej książce Krzyska Palikowskiego.

kurtz
06-02-2011, 15:36
ostatecznie wygląda to tak

za fotis'em :




The last couple of posts where entirely off-topic and misleading the least (if not flame bursting)...
The community of K2 has spoken through the poll I got up on: http://community.getk2.org/#pollFor16

The verdict? Existing K2 users are not rushing to jump to Joomla! 1.6, especially knowing it's got a limited life-cycle (up until July 2011). And this is normal. All those who don't agree, please accept the voice of the majority...

What does that mean for K2?

It means the following 2 things:
1. We will proceed and launch v2.5 of K2 for Joomla! 1.5 only within February 2011. New features and especially performance improvements of up to 500% make this release a very important one to existing websites, especially the most high traffic ones...
2. We will proceed to port K2 for Joomla! 1.6 and release v2.6 within April (or hopefully sooner) so new Joomla! 1.6 users make use of the incredibly valuable content features K2 adds to Joomla!.

In the meantime, we will explore other options as well, like perhaps a bundled Joomla! & K2 distribution based on Nooku Server. Johan Janssens has given us his "blessings", so if time permits, we will explore this option as well.

What all that means?

It mean K2 has a vibrant and high-level community of people who value their content and know their priorities. Evolution itself demands we move forward (I never said the opposite either way). So we ARE moving forward.

Thanks to everyone who parti****ted in this blog post with their comments or even via Twitter or other social services.

Thanks to all the K2 users that voted as well.


to co najistotniejsze dla większości, pogrubione z kursywą.

to co najważniejsze dla ludzi, którzy z joomla! chcą wycisnąć jak najwięcej - w kierunku klasy ent. ... to wiadomo ;)

mjmartino
07-02-2011, 10:22
Trzeba przyznać że wydajność nooku robi wrażenie odchudzenie o 40% było dobrym rozwiązaniem :)
Na pewno będę śledził ten projekt :)
Póki co czekamy na Alphe 2 w która ukaże się w marcu ;)

Ps. cyclelife 6 miesięczny jest krzywdzący dla developerów.. nie dziwie się że JoomlaWorks zwleka z wydanie a raczej portem K2 na j1.6

kurtz
07-02-2011, 11:25
to nie jest jedyny fork joomla! ;) zapewniam !

Randal
09-02-2011, 03:48
Wątek dotyczy niezwykle interesującego mnie tematu, a więc.. postanowiłem się wypowiedzieć bo uznałem że jest na tyle ważny iż muszę sprostować parę rzeczy.

Na początek odpowiedź na zadane pytanie:



"Co rozsądnie myślący człowiek ma w takiej sytuacji zrobić?"
Czy jeżeli zależy mi na wydajności strony i nowych funkcjach, oraz mam szablon pod J1.6 to co powinienem zrobić?
a) Migrować do J1.6 mimo wszystko (ale czy pojawi się K2 też zapytanie), gdzieś czytałem że nie będzie migracji z 1.6 na 1.7 tylko update, czyli byłoby korzystnie?
b) Zostać przy J1.5 a migrować dopiero później, np przy J1.7 którego okres życia byłby dłuższy?
Które wyjście jest najlepsze?

ad a)
Nie ważne na jakich to funkcjach Joomla 1.6 Ci zależy, to i tak i tak, jak zacytował Kurtz nie możesz wykonać migracji przez najbliższy kawałek czasu, bo K2 nie będzie na to gotowe. Więc póki co masz problem Z GŁOWY!

Jeżeli nie ma w Joomla 1.6 funkcji których być naprawdę potrzebował, a sądzę iż tak jest, to dajesz się złapać na szum dookoła nowego wydania.
Chyba tylko ACL, mógłby być taką świetną funkcją, ale nic Ci po nim, skoro i tak K2 z tym ACL nie ma póki co nic wspólnego.

Jeśli w Joomla 1.6 nie znajdzie się żadna naprawdę potrzeba funkcja dla Ciebie (a sądzę że tak właśnie będzie). To raczej skup się na dostępnych dla Joomla 1.5 rozszerzeniach. Bo np. właśnie powstaje kolejny taki komponent ACL dla Joomla 1.5 i 1.6 zarazem, który zapewne wyrwie z butów obecną konkurencję, a nawet ACL Joomla 1.6.

Więc TAK, najlepszym wyjściem będzie pozostanie przy Joomla 1.5 i update czy też pseudo "migracja" do Nooku Server za te parę miesięcy. Ponieważ K2 zrobiło w sprawie wydajności więcej niż Joomla 1.6, także nie musisz się o to martwić. A nooku server udoskonali obecne bolączki Joomla 1.5 portując rozwiązania pamięci podręcznej z joomla 1.6 i doda swoje udoskonalenia. Finalnie więc jestem pewien że Nooku Server będzie szybszy niż Joomla 1.6. To samo tyczy się wydania Joomla 1.7. Nie sądzę że wniesie ono wiele zmian raczej uczyni 1.6 stabilną jak Windows 7 zrobił to z Vistą i ukończy plan zadań oraz funkcje zakładane dla wydania 1.6 których nie udało się skończyć na czas.

ad b)
Jeżeli już miałbyś migrować z jakiegoś ważnego powodu na wyższy numerek to wypadałoby, aby to nie była 1.6 ale 1.7 - ZDECYDOWANIE. Chyba że naprawdę coś innego by Cię wypchnęło na 1.6 tuż po wydaniu K2 na tę platformę.



c) Zainteresować się Nooku Server, który stanie się niedługo tym dla Joomla, czym Joomla niegdyś dla Mambo?
d) Zainteresować się Wordpress'em lub Drupal'em które podobno mają większą wydajność i wyższe możliwości?
Które wyjście jest najlepsze?

ad c)
Zacytowałem pytanie na które odpowiedziałem wcześniej, bo zawiera też część, która jest wynikiem złej propagandy kurtza. Więc powtarzam i uzupełniam.
Teraz oberwie się kurtzowi za sianie głupot. Po pierwsze: Nooku server NIE JEST FORKIEM o czym powiedział sam autor. Tym samym Joomla nie skończy jak Mambo. Musiałby być to strzał w samo serce projektu wymierzony sobie przez jednego z założycieli projektu.

Johan Janssens bo o nim mowa to człowiek, który dla Joomla do wersji 1.5 zrobił więcej niż ktokolwiek inny. Praktycznie to dzięki niemu mamy takiego Joomla 1.5, jaki mamy, a jest za co dziękować. Jest człowiekiem, który wyróżnia się na tle innych, tym że nie tylko jest świetnym programistą, który gada o społeczności, ale aktywnie ją tworzy zrzeszając deweloperów na WSPÓLNEJ pracy. Nooku Server składa się z kliku kluczowych elementów. 1. Nooku Framework powstało w dość przypadkowy sposób wynikając bezpośrednio z budowy rozszerzenia 2. Nooku Content, dość naturalnie, kiedy od udoskonalania komponentu przeszli do całego Frameworka.

Dla wyjaśnienia - Nooku Content wielojęzyczność dla Joomla! (coś jak Joom!Fish) która będzie dodana do Nooku serwera choć do tej pory była dostępna wyłącznie za pieniądze). Nooku framework to coś czym byłaby zapewne Joomla 2.0, gdyby społeczność Joomla byłaby tym czym Johan sobie wyobrażał - prawdziwie wspólną sprawą do której WIELU coś wnosi wspólnym trudem i wszyscy mogliby z niej czerpać. Tymczasem, za dużo jest programistów koncentrujących się się na pracy w pojedynkę. Czyli Johan stwierdził że nie wypełnili swojego podstawowego założenia. Dlatego wszystkie nowe pomysły i udoskonalenia zostały wpakowane w nooku framework i Johan w ten sposób pragnie zbudować zespół deweloperów pracujących RAZEM nad jednym silnikiem, zamiast robić to samo każdy po swojemu. Powiedział to na przykładzie komponentów CCK które robią w sumie to samo ale różnią się formą wykonania jakością i funkcjami, ale nadal mają jeden i ten sam cel. Więc idea pozostała ta sama. Skupić się na jednym, który nakładem wspólnych pomysłów zdolności i pracy siłą rzeczy byłby najlepszy.

Z takim tez podejściem Johan zaangażował się także w opiekę dystrybucji Molajo, która skupia w sobie developerów pod hasłem "All Together as a Whole" rozpoczętą przez grupę o podobnym sposobie myślenia. Choć jest to w pełni niezależny od OSM zespół to warunkiem przystąpienia, jest fakt iż każdy z deweloperów dystrybucji musiał podpisać papier o tym że dokładane przez nich oprogramowanie będzie na licencji GPL z dowolną możliwością wykorzystania pomysłów i kodu w oficjalnej dystrybucji Joomla. W ten sposób nowa dystrybucja ma się przyczynić nie do podziału ale do szybszego rozwoju Joomla!. Bo im więcej podziałów w Joomla tym szybszy jego upadek. Nikt nie robi publicznych forków Joomla! bo takie pomysły są skazane na niepowodzenie. Bo lepiej jest napisać swój własny CMS od nowa niż konkurować z potęgą za którą stoją wierni deweloperzy.

Dlatego też nie ma powodu ani celu, aby Johan wyrzucał 3 lata swojej pracy nad Joomla! do śmieci i starał się przekonać wszystkich że on teraz wszystko zrobi od nowa po swojemu i niechaj wszyscy zgodnie porzucą Joomla i rozpoczną "Nooku Project". Nooku Framework dla którego to zbudowano DYSTRYBUCJĘ Nooku Server to jak mówi sam autor w 99% Joomla 1.5. i jak sama nazwa wskazuje ma umożliwić Joomla wysokiej jakości tworzenie wielu witryn na jednej bazie. Robiono to już wcześniej z Joomla za pomocą różnych rozwiązań i komponentów, a teraz zabrał się za to sam Johan bo również i było mu to potrzebne, tak jak i wielojęzyczność w Joomla w postaci Nooku Content. Do tych celów stworzył lepszą platforma do rozwoju czyli Nooku Framewok. To niesamowite błogosławieństwo dla Joomla! iż jeden z jego ojców dostarczy swój wypracowany przez ostatnie lata wkład w rozwój społeczności w NIEINWAZYJNY i nie konkurujący, ale rozwijający możliwości projektu. Zarówno w tym jak i w innych przypadkach podkreślał iż nie ma zamiaru rozdzielać wspólnej drogi z Joomla czy konkurować z własnym dziełem. Nam nie pozostaje nic innego jak tylko cieszyć się z tego niesamowicie dobrego dla nas rozwoju sytuacji. Bo gdyby wszyscy mieli podejście jakie dzieli Johan, to Joomla z całą pewnością byłaby najpotężniejszą i bezkonkurencyjną platformą, opartą na zaangażowanych sercach utalentowanych i wiernych projektantach.

Nooku Framework występuje w wersji instalacyjnej jako rozszerzenie do Joomla 1.5 i wkrótce również 1.6 nie jako konkurent ale jako dodatkowa platforma rozwoju. Tak jak np JomSocial korzysta z Zend Framework pisząc komponent wyłącznie dla joomla ale używając innej platformy. Dlaczego? Bo na tym polega rozkrzykiwana elastyczność Joomla i jeden z gruntownych sposobów na poszerzanie jej możliwości. Znaczy INTEGRACJA. To co Johan zrobił teraz z Nooku framework to otwieranie zupełnie nowych przestrzeni dla programistów. Nooku Framework może być nawet użyty na Wordpressie.

Randal
09-02-2011, 03:49
ad d)

Nie zapowiada się aby Wordpress w najbliższej przyszłości zbliżył się do Joomla!. Bo to co Joomla ma do zaoferowania właśnie rozkwita i wyrwie z kopyta za sprawą świetnych zespołów którzy opracowują profesjonalne rozwiązania dla J!. Antyteza do VirtueMart i takich tam innych porażek roku 2010.

Co do Drupala to hyh. Z pewnością to świetna platforma do rozbudowy i świetnych stron. Ale jeśli nie jesteś programistą który potrafi jej użyć i rozwinąć a następnie dostosować do potrzeb swoich użytkowników nie czekając aż ktoś zrobi to za Ciebie jak to wcześniej wspomniał Alex to mierz siły na zamiary. Joomla! wysoko ponad Wordpressem jeśli chodzi o DOSTĘPNE możliwości i pod drupalem jeśli chodzi możliwości frameworka dla programistów. Ale to interesuje tylko tę ciasną grupę zaawansowanych projektantów do których Speedziarzu absolutnie się nie zaliczasz z obecnym stanem wiedzy - mówiąc krótko "za wysokie progi" ;).




Nooku server to też inne narzędzie. oczywiście sporo komponentów uruchomisz na nim, ale wielu nie. wynika to z eliminacji z projektu nooku server'a wielu funkcji, które wspierają ich działanie.
.

Po drugie, TOTALNA BZDURA Nooku serwer nie jest żadnym "innym narzędziem" ale jak mówi autor "Joomla na sterydach", więc nie uruchomisz na nim tylko przestarzałych komponentów, które pamiętają jeszcze czasy Joomla 1.0.x - czyli takich które wymagają bibliotek zgodności ze starą wersją Joomla! oraz z wersją PHP4. Każde rozszerzenie natywne dla Joomla 1.5 z obsługą php5 będzie działać bez problemów. Inne rozszerzenia interesują tylko amatorów, a nie ludzi którzy dbają o jakość i chcą zapewnić spokojną przyszłość swoim projektom. Używanie dopieszczonej i zoptymalizowanej Joomla! z przeterminowanymi rozszerzeniami to jak pudzian z biodrami 80latka przy przeciąganiu ciężarówki. Co z tego że reszta ciała potężne jak kluczowy element zawodzi. Wydajność i płynące z nowoczesnych rozwiązań profity szlag by trafił. Joomla 1.6 także nie zawiera bibliotek zgodności z Joomla 1.5 ani wsparcia dla PHP4. Ugh. Powtarzam Nooku Server to w 99% Joomla 1.5 okrojona o ZBĘDNE elementy.


Podobną procedurę przeszła moja własna dystrybucja (http://forum.joomla.pl/showthread.php?47395-Jlight-Joomla-na-diecie) i nie znalazłem komponentu który by na niej nie działał choć zmniejszyłem paczkę Joomla 1.5 jeśli dobrze pamiętam o ponad połowę. Po tym jak JoomFish nie chciał działać bez bibliotek zgodności przywróciłem te funkcje do systemu i po krzyku. Przy kolejnym wydaniu joomFish jednak nie będzie już to potrzebne, tak jak w każdym innym liczącym się w przyszłości rozszerzeniu. Tym bardziej, ucieszył mnie fakt iż mogę sobie projekt lekko zawiesić na rzecz cuda, które wykonają DUŻO LEPIEJ autorzy Nooku Server. Więc zamiast robić to na własną rękę wolę przydać się tam.


to nie jest jedyny fork joomla! ;) zapewniam !

To chciałbym zobaczyć ludzi, którzy taki FORK stworzą i patrzeć jak ich projekt zdechnie z czasem nie nadążając za Joomla!.


Nikt nie odpowie na twoje pytanie w sposób jakim oczekiwałbyś odpowiedzi.

Czyżby?

Grumens
09-02-2011, 09:57
Jeśli w Joomla 1.6 nie znajdzie się żadna naprawdę potrzeba funkcja dla Ciebie (a sądzę że tak właśnie będzie). To raczej skup się na dostępnych dla Joomla 1.5 rozszerzeniach. Bo np. właśnie powstaje kolejny taki komponent ACL dla Joomla 1.5 i 1.6 zarazem, który zapewne wyrwie z butów obecną konkurencję, a nawet ACL Joomla 1.6.

Randal, jaki komponent masz na myśli? Ponieważ mi jest bardzo potrzebny ACL a nie uśmiecha mi się migracja do 1.6. Dotychczas korzystam z FACL ale wolałbym coś lepszego.

kurtz
09-02-2011, 10:47
kolego, wszystko to zostało powiedziane w krótkich słowach. dodatkowo tak, aby każdy wysilił się i poszukał sam, a nie liczył na twoje czy moje prywatne animozje, bo tylko taki sposób zachęca do poznania czegoś osobiście.

mówiąc o przykładzie mambo wskazałem jedynie sposób w jaki użytkownicy mogą odejść od joomla! jako takiego i chodzi właśnie o zespoły programistów, do których ty nie zaliczasz się. patrz anahita. jest to zamierzony i prowokacyjny sposób wyrażenia opinii, której nie zrozumiałeś.

potwierdzasz jedynie moje słowa, przy czym kwestionujesz je.

dodatkowo wiele z pierwotnego postu zostało usuniętych, a przedstawiało sytuację jaka powstała wewnątrz samego zespołu osm. sprawa dot i johana i amy i wielu, wielu innych.

usunąłem to, bo uznałem, że społeczność wokół joomla! w polsce nie jest gotowa na takie dyskusje. dodatkowo podałem przykład nasz w zespole wcześniej joomunity teraz tuiyo, względem tego jak postąpiło open source matters wobec tego projektu i jakie są tego konsekwencje.

wracając do definicji. z założenia livingstone kontynuuje budowę trzonu komponentu. zespół który złożyłem tworzy ten sam komponent [ FORK ] w wersji pro i pro +. jest to ten sam komponent jednak [ FORK ] bo tak się to nazywa. [ i tutaj od razu wyhamuję twoje zapędy do udowadniania - nie oznacza to żadnych waśni ani przerostu ambicji. uznając takie rozwiązanie za najbardziej skuteczne do realizowania wizji pierwotnego źródła takim, jaki każdy chciałby go widzieć ]. tak jak anahita będzie płatnym tak noku content będzie płatny. również tuiyo jako rdzeń będzie darmowe, jednak pro i pro + będą płatne [ porównywalnie do anahity ].

to że nazywasz swoją wersje light to twój wybór ja swoje nazywam tuiyo pro i anahita pro.

chcesz dyskutować nadal nt definicji ?

świetnie, że wspominasz o molajo. ja nie wspomniałem, bo nie chciałem robić już zamętu. molajo to też fork, chociaż wróci do korzenia.

i bądź łaskaw nie wyrywać określeń z kontekstu co też robisz, układając komentarz pod wygodną dla ciebie postać. domyślam się, że nie znasz pełnej treści tego wstępnego posta. nie mam ci za złe, że nazywasz mnie głupkiem. sądzę, że jesteś większym próbując udowodnić coś co zostało wcześniej powiedziane.

mjmartino
09-02-2011, 11:03
A ja się wtrącę;P
Nooku server jest z nooku frameworkiem działajacym na joomla (jak wiadomo oparta na 1.5) w nooku oba frameworki działają równolegle.
Molajo to dystrybucja joomla (oparta na 1.6) i tak też określa to twórcy.
Aby dyskutować o Molajo trzeba by założyć osoby temat :)

Btw skąd czerpe swoją wiedzie a no z prezentacji jaka odbyła się na Joomla Night Slovenia

kurtz
09-02-2011, 11:48
nie, to jest wątek o różnych wizjach wielu ludzi, dotyczących tego samego. nie ma znaczenia względem której wersji.

może w końcu pojawia się ktoś z kim będzie można rozpocząć dialog tutaj na polskim forum, a przy okazji zaangażować więcej ludzi w taką dyskusję.

póki co pojawił się większy głupek od kogoś kogo nim nazwał, usunął kilka komponentów spakował w paczkę z nową templatką admina i wciska, że stworzył coś nowego - jedynie eliminując kod, a niczego nie dając w zamian [ co faktycznie trudno nazwać forkiem ], przy okazji nazywając innych głupkami.

miej świadomość tego, że takich wersji robię co najmniej 10 dziennie instalując tuiyo z takimi lub innymi dodatkami lub bez nich.

.

---------- Post dodany o 11:23 ---------- Poprzedni post był o 11:05 ----------

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fork


W informatyce, słowo Fork (z angielskiego, dosłownie rozwidlenie) ma dwa znaczenia:
1. Sytuacja, gdy twórcy projektu informatycznego decydują się na jego podzielenie i dalszy rozwój w dwóch różnych kierunkach
2. W programowaniu: utworzenie dwóch bliźniaczych kopii procesu, działających równolegle


Inną grupą są specjalne wersje projektu, rozwijane jednak we współpracy z "główną gałęzią", np. wersje Apache czy jądra Linuksa używane w różnych dystrybucjach, czy też CinePaint (dawniej Film Gimp) który odłączył się od GIMP-a.

---------- Post dodany o 11:48 ---------- Poprzedni post był o 11:23 ----------


Btw skąd czerpe swoją wiedzie a no z prezentacji jaka odbyła się na Joomla Night Slovenia

spoko @mjmartino, zapraszam do dyskusji.

mjmartino
09-02-2011, 13:58
@kurtz ale ja się z Tobą zgadzam ;)
O Nooku Server dowiedziałem się od Ciebie przecież :) i póki co Ty tu prezentujesz najwyższy poziom wiedzy o nim :)
Napisałem tylko to co przekazywali pan Marco Barbosa z projektu Molajo i Johan Janssens z Nooku
Co generalnie zrobiło na mnie wrażenie i to bardzo pozytywne. Chętnie zobaczyłbym jak to działa na mulisite :) jakiś żywy projekt.
Molajo też jest ciekawym projektem w szczególności znajdzie sprzymierzeńców jeśli chodzi o takie upragnione ACL które jest znacznie uproszczone i proste w obsłudze.

zwiastun
09-02-2011, 16:05
ad @Kurtz: kolega @Randal nie obraził Cię żadnym sformułowaniem - zarzut, że rozsiewasz "głupoty" to nie to samo, co nazwanie kogoś "głupkiem" mniejszym czy większym! Owe "glupoty" to ocena rzeczy (sądów, opinii), nie osoby. Każdy ma prawo do takiej oceny, a @randal swoją rzeczowo uzasadnił, co nie znaczy że musisz się z nią zgadzać.
Proszę o rozmowę ad meritum i unikanie argumentacji ad personam. W tej dość złożonej kwestii, to tym bardziej ważne. Ktoś potraktował bardzo poważnie Twoje wystąpienia. Polemizuj, nie obrażaj. Proszę. I wybacz, ze publicznie, ale to w odpowiedzi na publiczne wystąpienie, na dodatek pod adresem wnoszącego w rozwój projektu w Polsce niemały, choć czasem cichy wkład.

Randal
09-02-2011, 16:20
Po pierwsze kurtz. Celowo tak sformowałem zdanie że nikogo poza kolesiami z Mambo nie nazwałem głupkami. A jedynie to, że swoja postawą zbliżasz się do ich postawy, która prowadzi do tego co sam negujesz - rozpadu. Włącz logikę następnym razem.

Nie nie powtarzam tego co sam napisałeś. Bo w takim razie nie chciałoby mi się w ogóle wypowiadać w tym forum. Wprowadzasz społeczność w błąd i to szkodliwe. Robisz tym złą famę dobrym projektom i samemu Joomla oczywiście.

Mjmartino myślę że jednak najlepszym specjalistą od Molajo i Nooku są ich autorzy. Więc nie mam ochoty na polemikę. Napisałem aby sprostować błędne rozumienie tych spraw. Niech zrobią to sami autorzy:

Johan napisał na swoim blogu wyraźnie zarówno o Molajo


Molajo, not a fork

Molajo’s intent is not to create a competing project. On the contrary, as stated in my previous post, Molajo’s intent is to implement features that didn’t make it into the Joomla 1.6 release and contribute back patches for bugs and issues that are found along the way.

Molajo has chosen to do this by setting up it’s own structure and using different development tools and workflow then those used and defined by the Joomla Project. Some feel that this is enough to label Molajo a fork. I disagree with that. A project’s structure, nor it’s workflow define it is a fork or not, only it’s intent matters.

The intent for Molajo Project is one of collaboration not of competition.



Żródło: http://johan.janssens.me/post/1397443524/fork-distro-matter-of-intent

O Nooku Server w odpowiedzi do gościa który zarzucił tekstem: "Hand me a knife with that FORK"

You want a three course meal with that ? Or just a little snack ? Seriously though for a better understanding why Nooku Server is a not a fork please see my blog post on the topic : http://johan.janssens.me/post/1397443524/fork-distro-matter-of-intent

In Nooku Server's case, we are maintaining 99% with Joomla 1.5. It's not our intend to compete with Joomla, just bundle features that are focussed on building web applications and move away from the CMS focus that Joomla has.

Żródło: http://blog.nooku.org/2011/01/nooku-server-loses-40-weight/#comment-142149347 (http://blog.nooku.org/2011/01/nooku-server-loses-40-weight/#comment-142149347)

Anahita nie jest forkiem. To osobny framework oparty na Nooku Framework więc z Joomla ich niewiele łączy. Dlatego postanowili się na siłę nie związywać z Joomla samą w sobie bo po co im takie ograniczenie? To osobny system który tworzy do budowania sieci społecznościowych. Joomla nie stanowi dla nich konkurencji nawet.

Fakt iż joomunity pokłóciło się o nazwę z OSM to nie ma tu nic do sprawy. FORK? Być może ale i nie ma to NIC do rzeczy bo to tylko komponent. I jeśli autor woli swoją ścieżkę to droga wolna. Nie odpowiada mu Joomla ale także nie stanowi dla niej konkurencji bo tuyio wybrało drogę podobną do Anahita ale z nieco innych powodów.

Grumens miałem na myśli AceACL któy dopiero powstaje. :)

@kurtz Moja dystrybucja to to czego sam potrzebuję bez tego czego nie potrzebuję. Po prostu. Widzisz w tym coś złego? Polegało to na głównie usunięciu zbędnych składników i dodaniu własnego szablonu. Chcesz to porównaj go sobie Khepri żeby zobaczyć zmiany i wtedy się wypowiesz czy nic nie zostało zmienione. Zmieniłem tylko to co mi było potrzebne i to wszystko. Potrzebne mi to do pracy i to prosta idea.

Dodanie do Joomla jakichkolwiek komponentów czy wtyczek nie czyni jej forkiem ale DYSTRYBUCJĄ. Tak samo jak robi to społeczność linuxa wyposażając go we własne zestawy dodatkowego oprogramowania. Jest trzon i są zespoły pracujące w oparciu o trzon nad konkretnymi paczkami dla konkretnych grup docelowych.

jLight jest dla ludzi którzy nie potrzebują z Joomla nic poza silnikiem i nowy szablon + zmodyfikowane lekko podstawowe moduły administratora .

kurtz
09-02-2011, 16:39
nie chodzi o to, żeby się kłócić.

tak jak napisałem. różne wizje wielu ludzi realizowane w jednym wspólnym celu. argument - uzasadnienie w dwóch słowach.

nie mam zamiaru również deliberować na temat nazewnictwa i jego form, które są oczywiste, bez względu na to jak je ktoś nazywa. nawet jeśli jest to johan jenssens i problem dotyczy jego projektu.

nigdy nie wspomniałem, że anahita jest czegoś forkiem. po raz kolejny proszę, żebyś nie wkładał mi w usta czegoś co nie należy do mnie. stwierdziłem, że każdy kto subskrybuje kod źródłowy, w oparciu o licencję gpl ma prawo do budowania dystrybucji opartych o ten kod.

każdy zmieniony, dostosowany względem specyficznych potrzeb z ingerencją w jego źródło, po to aby dostosować do tych potrzeb jest forkiem. więc wybacz, ale nikogo nie wprowadziłem w błąd, a to co czynię z otwartym kodem mogę nazywać jak chcę nie pytając o to ciebie.

moim obowiązkiem jest udostępnienie tego kodu na tej samej licencji na jakiej go pobrałem / kupiłem / subskrybowałem.

widzisz gdzieś tu wprowadzenie w błąd społeczności ?

z kilku przyczyn napisałem, że zespoły deweloperów wybiorą nooku, odchodząc od joomla! nie napisałem, że projekt zdycha, co próbowałeś mi wcisnąć w pierwszej odpowiedzi.

oczekujesz logiki ? użyj jej również

jak najbardziej, w wolnej chwili zainstaluję tę dystrybucję. mam na myśli twoją.

@ zwiastun. ja się nie obrażam ani na ciebie ani na @randala, podtrzymując epitety i traktując sprawę żartem. tylko wątek zszedł na temat zupełnie inny. ja chciałem rozmawiać o rozwiązaniach, ktoś o argumentacji definicji, które mają się nijak do rzeczywistości.

nikomu też nie odbieram jego wkładu w rozwój projektu czy to joomla! czy jego prywatnego.

spór dotyczący nazewnictwa uznałem za nieistniejący. argumentowałem innym sporem wewnątrz osm i co za tym idzie różnymi wizjami tego samego projektu, czego efektem jest nooku lub molajo. gdyby było inaczej, nigdy nie powstałyby, a wszystko byłoby idealne. co jest oczywistym i nie ma na celu roztrząsania żalu. to był jedynie przykład z autopsji.

podtrzymuję swoją opinię bez względu na to jak autor to sobie nazywa, opierając się na przyjętych definicjach.

o rozwoju systemów mogę rozmawiać. o dalszych argumentach dotyczących definicji nie mam ochoty i czasu.

mjmartino
09-02-2011, 17:19
Mjmartino myślę że jednak najlepszym specjalistą od Molajo i Nooku są ich autorzy. Więc nie mam ochoty na polemikę. Napisałem aby sprostować błędne rozumienie tych spraw. Niech zrobią to sami autorzy:



To na pewno aczkolwiek na forum tutaj wszelkie nowości zapodaje nam @kurtz wiec wybacz jeśli biorę go też za autorytet który coś tam jednak wie o nooku...
Dla mnie osobiście FORK pasuję do obu projektów z definicji jaka podał kurtz.

A generalnie rozchodzi się tylko oto że oba projekty nie chcą być postrzegane jako KONKURENCJA dla Joomla ;)


Dodanie do Joomla jakichkolwiek komponentów czy wtyczek nie czyni jej forkiem ale DYSTRYBUCJĄ. Tak samo jak robi to społeczność linuxa wyposażając go we własne zestawy dodatkowego oprogramowania. Jest trzon i są zespoły pracujące w oparciu o trzon nad konkretnymi paczkami dla konkretnych grup docelowych.
Dlatego też napisałem ze Molajo jest DYSTRYBUCJĄ a Nooku jest frameworkiem to chyba jasne dla nas wszystkich.

Jednakże myślę że niema co polemizować nad tym czy owym a rozmawiać o dalszym rozwoju czy to samej Joomli czy też nowych projektów które jakby nie patrzeć wreszcie wnoszą świeży powiew dla całej społeczności Joomla :) Co mnie osobiście niezmiernie cieszy!

Więc panowie dyskutujemy o rozwiązaniach a nie o nazewnictwie ;p

A więc @Randal jak poruszyłeś temat AceACL to zaspokój moją ciekawość i napisz coś więcej o tym komponencie ? bo to ciekawy temat a i z chęcią dowiem się coś więcej ;)

Pozdrawiam

kurtz
09-02-2011, 18:10
generalnie chodzi o to, że każdy z nas postrzega otaczająca nas rzeczywistość tak, jakby chciał ją postrzegać i dopasowuje ją do siebie.

ja i nigdy tego nie ukrywam, jestem zwolennikiem komercjalizacji. do dnia dzisiejszego wykonałem [ jako firma ] kilka znaczących forków otwartych rozwiązań czy to subskrybowanych czy to bezpłatnych i są one testowane z powodzeniem w wielu miejscach przed wprowadzeniem ich do publicznego obiegu. kilka z nich jest nadal na warsztacie. wiele z nich nie działało poprawnie z nooku serwerem, co jest bzdurą sugerowaną przez randala. wiele z nich nadal wymaga sporo pracy i nie chodzi tylko o wersje języków programowania.

dla mnie osobiście rozwój joomla! 1.5 jako nooku serwer jest rozwiązaniem idealnym. pozostaję przy swojej pracy nie myśląc o migracji. wszystkie rozwiązania tworzone były również w taki sposób, aby wraz z ich wzrostem, bezpiecznie migrować do własnego ecms dedykowanego, który również z powodzeniem wdrożony był w 70 większych serwisach w polsce włącznie z integracją z sap oraz ponad 100 wśród różnych rozwiązań poza granicami kraju.

dlatego dla mnie istotnym jest dostosowywanie trzonu tak, aby łatwiej było migrować nim wraz ze wzrostem projektów moich klientów. dlatego framework koowa na joomla 1.5 i dalszy jego rozwój to jest to, czego wspólnie tutaj z chłopcami w firmie oczekiwaliśmy. hakowanie kodu, dostosowywanie go do własnych potrzeb jest niczym innym jak budowaniem forków, jednak tej samej linii programu.

oto mój argument, którego bronię, nie wprowadzając nikogo w błąd, nie "siejąc głupot" tylko rzetelnie wskazując na to, na co może pozwolić sobie każdy. ty, ja czy nawet dziewczynka z parku.

@randal, @zwiastun czy nawet @mjmartino, każdy z nas ma pewnie inną. na szczęście każdy ma dostęp do tych samych narzędzi. to jak z nich korzysta i jakie ma z nich korzyści ... to jego sprawa.

---------- Post dodany o 18:10 ---------- Poprzedni post był o 17:47 ----------

usunąłem to czym @randal mógł czuć się dotknięty. sorry, ale widzimy rzeczy przez inny pryzmat. ty tego co czytasz, ja tego na czym pracuję. nie ma sensu tego roztrząsać.

Randal
09-02-2011, 18:31
O AceACL wiemy póki co tylko tyle że wkrótce dowiemy się więcej "very soon".. Póki co.. http://yfrog.com/h7rhnp

Jak widzisz jest zintegrowany z K2 co zainteresowało od razu nawet Fotisa.

Nie mam ochoty toczyć dalej dyskusji. Chcę tylko podkreślić fakt że przed każdą dyskusją, trzeba ustalić co oznaczają kluczowe dla dyskusji pojęcia. Moja definicja w pełni zgadza się ze słownikową podaną przez kurtza. Oznacza to że..

FORK to w naszym przypadku rzecz wysoce niepozytywna, zwłaszcza jeśli mówimy o Joomla core. Oznacza PODZIAŁ co jest przeciwieństwem idei Joomla czyli RAZEM.
Docman doczekał się swojego forka ze względu na swoją powolną migrację do joomla 1.5 no i co z tego jeśli tylko garstka użytkowników zrezygnowała z oryginału na rzecz tego "nowo-tworu".

Wyjątkiem jest sytuacja w której fork wyrasta na projekcie który umarł (lub umiera). Najlepszym przykładem, a wręcz WZOROWYM jest fork Fireboard do Kunena. "Umarł król niech żyje król." Ale dopóki Fireboard miał swój zespół i był rozwijany, to wspierający deweloperzy skupiali się na uzupełnianiu pracy liderów projektu a nie na zwalczającej się konkurencji.

DYSTRYBUCJA jak ktoś powiedział jest oznaką dojrzałości i pozycji projektu open source w świecie. Więc jest czymś dobrym.

Każdy kto prowokuje podziały, zamiast współpracę, próbując czynić wszystko po swojemu i od nowa jest rakiem w społeczności Joomla!. Nie oszukujmy się - gdyby rozwój Joomla był oparty na polskiej społeczności jaką mamy, to projekt by był zapewne już martwy. A wersja 1.6 wyszłaby nie po 3 ale po 13 latach jeśli w ogóle. Straszne co? Ale tak wyglądają realia. Więc radzę jednak spokornieć i w dyskusji o Joomla - rozwoju oraz kierunkach, używać pojęć zgodnie z punktem widzenia nie swoim, a przedstawianym przez liderów. Choćby po to żeby uniknąć tej rozmowy. I przede wszystkim dlatego, że to my żerujemy na tym co oni robią.

Nie bez przyczyny naświetliłem osobę Johana. Bo gdyby Joomla miała kiedyś przeżyć drugą schizmę, to jest to najprawdopodobniej chyba jedyna postać, która ma podstawy do tego aby nakłonić developerów do porzucenia OSM za pomocą Nooku Framework. Jeśli o mnie chodzi to życzyłbym sobie aby, wszyscy połączyli siły tak jak to było kiedyś. Czy to co mówię jest wystarczająco klarowne? To nasz wspólny interes. Więc każdy kto się wyłamuje od współpracy lub wspólnych kompromisów sam skazuje siebie na wygnanie. Więc kurtz, jak masz dalej rzucać w co drugim zdaniu forkami to muszę poszukać opcji "ignoruj".

Bo jest tylko jedna metoda na to aby podział okazał się pomocny dla naszego systemu. W momencie kiedy przynajmniej 90% wyznawców "Joomla" zmieni wiarę na rzecz nowego dzieła. Póki co POWTARZAM, każdy kto nie dąży do rozwiązywania problemów na zasadzie wspólnej pracy i zdrowych kompromisów jest szkodnikiem. Bo nie pojawiła się w polsce jeszcze ani jedna osoba, która chciałaby i mogła stworzyć coś większego z większym poparciem niż OSM.

To że jest wielu niezadowolonych z działalności OSM to już wiemy. To że projekt nie ma się tak świetnie jakbyśmy tego chcieli kwituje ta wypowiedź Johana:

If Joomla was healthy it shouldn't take 3+ years to build a new minor version. Lot's of competition, no collaboration #fail

Tym zakończę bo chyba powiedziałem już wszystko co miałem powiedzieć.

kurtz
09-02-2011, 18:45
mimo wszystko, żebyś nie wiem jakich socjotechnik użył, nazywając coś rakiem, nowotworem i kwestionując realia, a dodatkowo wierząc w idee, o których wspominałem przed usunięciem większości pierwotnego wątku, gdzie pisałem właśnie o johanie i kilku innych osobach wobec osm właśnie [ ten co czytał wie, że się ich nie wyprałem, chociażby moja obecność i aktywność tutaj ] ... rzeczywistości nie zmienisz.

słowa, słowa, słowa, a realia inne. RAZEM, a jednak OSOBNO.

opcja ignoruj ? nie wzrusza mnie taki szantaż. :hmm:

ps. po raz kolejny. nikogo nie wzywałem do bojkotowania projektu i budowania tysiąca FORKÓW, nawet jeżeli tylko tobie nie podoba się to słowo i rozumujesz je tak jak, podkreślasz. ja rozumiem go jako pomoc dla mnie i mojego interesu. jest wielu, którzy również widzą go tak interesującym.. to mój punkt widzenia. tak tak zorganizowany jest np mój biznes. dwie opinie. dla wielu czytających ten wątek twoja lub moja będzie bluźnierstwem i na odwrót. twoja lub moją będzie miodem.

przypominam jednak, że tutaj działa funkcja "daj mi" a nie "daj od siebie" .. .z niewielkimi wyjątkami liczonymi na palcach jednej ręki.

każdy z nas daje też społeczności coś od siebie, pomimo różnych interesów ty po cichu, ja głośno. dlatego faworyzowanie formy oddźwięku, też jest tu nie fair. to do @zwiastuna ;)

każdy z nas jest niezastąpiony na swój sposób. i to jest ok wobec społeczności. wobec siebie, obrona własnego zdania.

ale chociaż wymieniliśmy dwie odmienne opinie. super, w końcu, nawet tutaj !

różni nas tylko to, że ja broniłem swojego zdania nie wspierając się cytatami, a jedynie definicją uznaną przez miliony ludzi, kórzy ją zaakceptowali, a ty czyjego zdania bronisz ? tych co RAZEM czy tych co OSOBNO ?, bo mimo wszystko cytowałeś tych, których core nie satysfakcjonował.

ode mnie chyba też wszystko, resztę niech oceni społeczność ... zapewne z czasem, kiedy zrozumie.

;)

Randal
09-02-2011, 19:25
No i wyszło szydło z worka.

W końcu ta rozmowa do czegoś doprowadziła.
"pomoc dla mnie i mojego interesu". I ty śmiesz narzekać na stan OSM? Oni też bronią "swojego" interesu. Widać Twój interes to nie ich interes! Skoro rościsz sobie prawa do oddzielania własnego interesu od interesu społeczności, to zrozum. To jest forum społeczności, a nie Twojego interesu. Powinieneś zająć się produkcją własnych rozwiązań z taką mentalnością - bronię zupełnie przeciwnej, czyli jak napisałeś "DAJ OD SIEBIE" bo na tym polega potęga Open Source. Proszę Cię nie sięgaj po moją dystrybucję, szablon, tłumaczenie, cokolwiek! Bo niedobrze mi się robi że może być użyte do tak czysto egoistycznych celów bez odpowiedzialności za drzewo na gałęziach, którego wszyscy siedzimy. Bo są użytkownicy którzy może i nic nie zwracają do społeczności bo są po prostu odbiorcami, ale zwykłe dziękuję ich rozlicza. Ty nie dość że żerujesz na Joomla to jeszcze bezmyślnie niszczysz rękę która Cię karmi broniąc swojego zdania, za którym jak sam mówisz kryje się tylko Twój "własny interes" co podkreśliłeś tu i na priv.

Joomla jest do czerpania z niej korzyści, ale dla ludzi którzy przychodzą głównie brać, bez budującego wkładu własnego mamy głównie pogardę. To taka metafizyczna zasada. Nie jesteś niestety w tym oryginalny.

kurtz
09-02-2011, 19:28
powiedz, że nie zarobiłeś ani grosza na joomla!

jeżeli chociaż grosz, nie różnisz się niczym ode mnie. potrafisz z taką samą pogardą popatrzeć na siebie ?

doczytałeś do końca co napisałem ?

nie, więc wybacz. brniesz w wybiórczość, więc nie jesteś partnerem w rozmowie. mimo wszystko.

trzepiz
09-02-2011, 19:34
Panowie. A nie możecie przenieść tej jakże interesującej ale zbędnej dla forum dyskusji na jakiś inny grunt ? Może odpalić Wam jakiś szyfrowany czat czy co ?? :)

Randal
09-02-2011, 19:37
Branie jest OK jeśli potrafisz dawać. Na tym polega współpraca - wspólny interes - wspólne korzyści. Energocyrkulacja. Tym się różnimy i chyba tylko niewidomi nie widzą różnicy. :hmm:

Michał już skończyłem dyskusję z tym panem.

http://www.youtube.com/watch?v=yPUlO8RV_Rc

zwiastun
09-02-2011, 20:46
Proszę o zachowanie zasad kultury!

Gall Anonim
09-02-2011, 20:47
Panowie litości - nie jestem tutaj wiekowym użytkownikiem - pokuszę się jednak o małą prośbę - przerzućcie to na priv - każdy ma prawo do swojego zdania i swojej postawy bezpośrednio czy ją akceptujemy czy nie - myślę jednak że teraz z Waszych początkowych i wartościowych niewątpliwie wypowiedzi przeszliście do przepychanek i niestety Zaczęliście obrzucać się błotem / co jest przykre / - więc ponawiam swoją prośbę - Wykażcie odrobinę taktu i przenieście to na priv.
Pzdr dla Was obu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

kurtz
09-02-2011, 20:54
Proszę o zachowanie zasad kultury!

przecież usunąłem obraźliwe pana fenomena słowa. w czym teraz jest problem ? dlaczego jesteś taki stronniczy ? z powodu trzech plików ?

zwiastun
09-02-2011, 20:59
nie jestem stronniczy, nie usunąłeś słów obraźliwych.

kurtz
09-02-2011, 21:05
tylko na koniec.

trudno jest dookreślić ciebie. zasłaniasz się jakimiś "my", "wy", "oni", zapomniałeś tylko o babci, dziadku i pani lodzi z biedronki, ale to jeszcze przed tobą.

podkreślasz tutaj swój wkład w tłumaczenie dwóch czy trzech plików. tylko tutaj w przeciwieństwie do zasłaniania się resztą swoich wypowiedzi "kimś", mówisz "ja".

jak bardzo małostkowym jesteś ? odpowiedz sobie sam. w przeciwieństwie do ciebie i zasłaniania się czyjąś spódnicą, mam odwagę powiedzieć "ja". świadczy to o pewnego rodzaju dojrzałości i odpowiedzialności, a także wspomnianej wcześniej rzetelności, czego tobie po raz kolejny brak.

rzadko chwalę się tutaj. praktycznie nigdy, bo mam świadomość, że nie to jest celem również mojej aktywności na tym forum w przeciwieństwie do ciebie, ale sam sprowokowałeś.

mój wkład w społeczność jest faktycznie niewielki. od pół roku obiecuję @zwiastunowi, ale również społeczności o czym zarys miał jedynie właśnie @zwiastun. dotyczyło to rozwoju strony projektu i jego treści. niestety, jestem perfekcjonistą. to moja wada i wiem, że wielu ludziom strasznie dokucza. szczególnie najbliższym. nie myl z pedanterią. uprzedzam, bo nie rozumiesz podstawowych rzeczy.

projekt ten wraz z templatką str frontowej oraz forum miał zostać przekazany również po cichu na ręce administratorów. inaugurując otwarcie dwóch znaczących projektów własnie opartych o coś co kosztowało, pomimo tego, że jest to joomla! tego też nie rozumiesz. trudno, ale świadczy to tylko o problemie jaki masz ze zrozumieniem podstawowych rzeczy. mam nadzieję, że kupując bilet w tramwaju rozumiesz za co zapłaciłeś, chyba że śmiejesz się również z regulaminów przewoźnika, bo zrozumienie ich przerosło cię.

niestety, jeżeli społeczność przyjęłaby to, musiałbym prosić ciebie o to samo o co prosisz mnie. czyli nie wchodzić na stronę główną projektu ani forum. niestety, jak domniemam społeczność, takiego fenomenu jak ty nie mogłaby się pozbyć. co innego takiego debila jak ja, na którego tacy jak ty patrzą z obrzydzeniem, obrzygani własnym jadem.

kończąc. programem wsparcia z mojej strony i instytucji, która reprezentuję jako właściciel, objętych jest 56 uczniów, którzy z jakiegoś powodu przez nich niezawinionego, nie ukończyli szkoły średniej. chodzi o zrównanie szans na rynku pracy. korzystają z przygotowanych przez pracowników, którym trzeba zapłacić repozytoriów i materiałów szkoleniowych w formie filmów. nie wykorzystujemy żadnych pomocy z ue tylko finansujemy z funduszu min. właśnie powstałego dzięki sprzedaży usług opartych o programy otwarte jak joomla, drupal,i kontrybucji do liferay.

pewnie ktoś taki jak ty zapyta dlaczego tylko 56 ? przecież z twoich 3 plików językowych korzysta kilka tysięcy !, cóż na tyle mnie stać.

mówię to do społeczności, gwoli argumentu wobec chamstwa jaki reprezentujesz od samego początku uczestnictwa w tej rozmowie.

i to już wszystko. zaznaczając, że do koncepcji projektu wspomnianego powyżej roszczę sobie prawa. zadowolony jesteś że odebrałeś społeczności kawał dobrej roboty ? taki "ktoś" jak ty pewnie tak.

ps. proszę, nie pisz już do mnie. wróć na youtube.
--

jeżeli coś jeszcze obraża pana fenomena wystarczy wymoderować. nie trzeba usuwać.

a_m
09-02-2011, 21:29
to jest najbardziej żenująca wymiana zdań, jaką widziałem na tym forum w czasie swojego krótkiego na nim pobytu; temat zamykam, bo jego kierunek nie obiecuje żadnych korzyści dla użytkowników forum.joomla.pl