PDA

Zobacz pełną wersję : Dwie rozne strony na Joomli (na tym samym serwerze) - ile baz danych?



Hansolo
13-02-2011, 20:45
Moze pytanie jest glupie :)

czy dwie strony na Joomla na tym samym serwerze
wymagaja dwoch osobnych baz danych, czy moze byc wszystko w jednej,

czy 2 strony - 2 bazy

?

pawelSafiStudio
13-02-2011, 20:53
Możesz mieć dwie strony na jednej bazie, z tym, że podczas instalacji dla drugiej strony wybierasz inny przedrostek tabel niż jos_.

Ja proponuje jednak postawić to na dwóch bazach, chociażby z tego względu, że jak Ci padnie jedna baza to druga strona będzie dalej działać. Wydaje mi się, że na takich rzeczach nie powinieneś oszczędzać.

Pozdrawiam.

pyziak
13-02-2011, 20:57
jak Ci padnie jedna baza możesz rozwinąć swoją myśl :)

Hansolo
13-02-2011, 21:05
dzieki @pawelSafiStudio

pawelSafiStudio
13-02-2011, 21:06
Hehe,

sorka, że napisałem to skrótowo :) Chodzi mi o fakt, że na Joomla! ludzie korzystają z różnych dodatków, z różnych źródeł, gdzie niektóre mogą być podatne np. na sql injection. Jeśli ktoś przy pomocy takiego ataku usunie tabele bazy danych, to zawsze druga strona pozostaje cała :) Myślę, że takich przypadków jest bardzo mało. Ale przezorny zawsze ubezpieczony ;)

Pozdrawiam.

pyziak
13-02-2011, 21:10
ludzie korzystają z różnych dodatków, z różnych źródeł, gdzie niektóre mogą być podatne np. na sql injection. Jeżeli będzie jeden Administrator/zarządzający to i te dodatki będą na dwóch stronach :)

pawelSafiStudio
13-02-2011, 21:13
To zależy od tematyki strony ;) Druga strona nie koniecznie będzie wymagać tych samych rozszerzeń. Poza tym strony mogą być na dwóch adresach, gdzie atakujący może nawet nie wiedzieć, że takowy w ogóle istnieje :) Ktoś kto zobaczył, że padła jedna strona, zapewne zacznie myśleć jak zabezpieczyć drugą :) Ale to tylko takie gdybania. Ja wychodzę z założenia, że nie należy na takich rzeczach oszczędzać.

kurtz
13-02-2011, 21:18
To zależy od tematyki strony ;) Druga strona nie koniecznie będzie wymagać tych samych rozszerzeń.

a czemu ? skoro są, nawet jeżeli niepotrzebne, to dobrze mieć wszystkie pod ręką. nigdy nie wiesz co ci się jutro przyda :lol:

pawelSafiStudio
13-02-2011, 21:22
Nawet parę razy spotkałem się z takim przypadkiem ;)

pyziak
13-02-2011, 21:31
że nie należy na takich rzeczach oszczędzać. też tak uważam i dla tego należy zatrudnić Administratora z odpowiednim zasobem wiedzy i w tedy wystarczy jena Baza :)

//cześć @kurtz , wolałem icka :hmm:

kurtz
13-02-2011, 21:40
też tak uważam i dla tego należy zatrudnić Administratora z odpowiednim zasobem wiedzy i w tedy wystarczy jena Baza

dopóki się nie przepełni, wtedy nawet najlepszy admin nie pomoże :D

// cze @pyziak, wiem, słyszę to codziennie ;) tymczasem znikam na jakieś 3-mce. każdy ochłonie ;)

commensality
17-02-2011, 12:00
Możesz mieć dwie strony na jednej bazie, z tym, że podczas instalacji dla drugiej strony wybierasz inny przedrostek tabel niż jos_.

Ta odpowiedź jest pomocna, proszę tylko o więcej informacji,
jaki przedrostek wybrać?
lub gdzie znaleźc informacje o dostępnych przedrostkach które można wybrać?

dziękuje za odp.

pkosela
17-02-2011, 12:16
Przedrostek wpisuje się dowolny z palca podczas instalacji. Proponuję wpisać np. jos1_ jos2_

pawelSafiStudio
17-02-2011, 12:26
Tak jak powiedział @pkosela przedrostek możesz podać dowolny. Gdzie go podać ? Podczas instalacji w kroku czwartym konfigurujesz dostęp do bazy danych. Masz tam zakładkę "Ustawienia dodatkowe", gdzie po kliknięciu od razu ukaże Ci się pole z możliwością wpisania przedrostka dla tabel.

Pozdrawiam.

commensality
17-02-2011, 21:54
dziękuje za odpowiedź.