PDA

Zobacz pełną wersję : Firebug a lokalizacja pliku?



rossa
23-02-2011, 12:37
Witam. Zapewne sprawa jest banalnie prosta ale nigdzie nie mogę znaleźć info na ten tematy.
Czy istnieje możliwość przy pomocy Firebuga uzyskać informację odnośnie lokalizacji pliku, w którym np znajdują się dane dotyczące treści stopki? Jeśli jest taka możliwość to gdzie we Firebugu znajdują się te informacje.

Dzięki z góry za info;)

tomaszek83
23-02-2011, 13:00
podaj link, zobaczymy co za plik za to odpowiada.

pkosela
23-02-2011, 13:05
Wystarczy przytrzymać kursor myszki na nazwie pliku, który Cię interesuje - w dymku pokaże się lokalizacja. Mam nadzieję, że o to chodziło.

rossa
23-02-2011, 13:32
Nie chodzi o konkretną stronę a o to, że co jakiś czas mam problem ze zlokalizowaniem pliku, w którym znajdują się dane parametry. Co do dymku sprawa się ma tak: uruchamiam w Firefox-ie Firebuga klikam na 2 ikonę od lewej (strzałka) i kiedy ustawię kursor nad elementem, o który mi chodzi nie pojawia się żadna chmurka a kiedy kliknę na ten element to wyświetlają się informacje ale nigdzie nie mogę się dopatrzyć info odnośnie lokalizacji pliku, w którym znajdują się parametry odpowiedzialne za konfigurację np. stopki.

tomaszek83
23-02-2011, 13:33
w różnych templatkach jest różnie... nie ma reguły. Natomiast nie wiem czy firebug jest w stanie to wskazać.

zwiastun
23-02-2011, 13:39
Firebug nie pokaże Ci, niestety, plików PHP, w których takie deklaracje są kodowane. Do tego potrzebna pewna, wcale nie tak trudna do opanowania, podstawowa wiedza o organizacji plików w katalogu Joomla. Twoja stopka jest zapewne zdefiniowana w pliku index.php (lub załączonym przez index.php) bieżącego szablonu, albo w pliku definiującym szablon modułu footer (katalog /modules/mod_footer). Może to być także w katalogu /html/mod_footer Twojego szablonu

rossa
23-02-2011, 13:59
Ok;) Dzięki za podpowiedź. Jednak zastanawia mnie czy jest jakieś narzędzie podobne do firebuga przy pomocy, którego można by "automatycznie" zlokalizować plik, w którym znajdują się ustawienia danego elementu np. stopki?

Takie narzędzie sądzę wielce by pomogło wszystkim, którzy pracują na Joomla! Może ktoś znać coś w tym rodzaju?

tomaszek83
23-02-2011, 14:07
Pomogło? A w czym? Generalnie autorzy szablonów podają gdzie takowe miejsce jest jeśli można to prawnie usunąć. Najlepiej zapytać się autora templatki. A może autor specjalnie ukrył ów dane bo nie życzy sobie ich usuwania?

Kolego @rossa już raz chciałeś przerabiać szablon niewiadomego pochodzenia (z 'neta' jak to określiłeś). Czyżby teraz też tajemna wiedza usuwania danych ze stopki była Ci potrzebna do przeróbki ów szablonu? A może ściągnąłeś coś na licencji 'rapidshare' (jak to jeden z forumowiczów napisał).

rossa
23-02-2011, 14:37
Generalnie... tak tylko często w j. angielskim, którego nie znam i myślę, że nie jestem odosobniony. A takie narzędzie pewnie przydałoby się wielu i rozwiązało wiele innych problemów z lokalizacją plików w joomla z różnymi ustawieniami nie tylko stopki np.

Więc może ktoś ma w tym temacie wiedzą ?

pkosela
23-02-2011, 14:50
Przepraszam, myślałem, że szukasz pliku CSS....
A treść stopki może być różnego pochodzenia, więc:

Do tego potrzebna pewna, wcale nie tak trudna do opanowania, podstawowa wiedza o organizacji plików w katalogu Joomla.
;)

rossa
23-02-2011, 15:30
Czyli rozumiem, że nie można liczyć na pomoc w omawianym temacie :( Fajne forum, fajni ludzie i jacy pomocni :( SUPER!

Podziękowania.

tomaszek83
23-02-2011, 16:34
Kolego ogarnij... już Ci odpowiedziano że nie ma takiej opcji w Firebug. Chyba tego dotyczyło pytanie? Czyż nie? Jakiej odpowiedzi jeszcze oczekujesz? Nie napisałeś jaki to szablon to skąd mamy wiedzieć jak masz coś w nim zmienić. Nie ma jednej uniwersalnej metody zmiany stopki. Czy coś jest tu nie jasne?

Stachu_1988
20-07-2012, 01:04
pytanie rzeczywiście dotyczyło firebuga, ale kolega chciał dowiedzieć się, czy poza nim i nieprecyzyjnymi wskazaniami tego dodatku, jest możliwość uzyskania jakkolwiek lokalizacji w pliku danego elementu strony.
I odnoszenie się do 'znajomości lokalizacji w plików w joomli' nie pomoże za wiele osobie, która np. ma niestandardowy szablon, lub którego elementy zostały wpakowane do innych lokalizacji niż zakłada standardowa szablonu.
Tak np zrobił mój 'specjalista od joomli' i teraz muszę przeszukiwać folder po folderze.

Przyłączyłbym się więc chętnie do pytania i jeśli tylko jest to możliwe, prosiłbym o podowiedź czy można jakoś rozwiązać nasze bolączki 'lokalizacyjne' ;)

zwiastun
20-07-2012, 01:31
Koledze @rossa, co możesz wyczytać wprost z wiadomości, na którą odpowiedział @tomaszek83, brakuje najogólniej rzecz biorąc - ogłady i umiejętności korzystania z forów internetowych.
Niemniej, na jego pytanie, a tym samym i na Twoje padła już konkretna odpowiedź: Nie ma takiej możliwości. A dokładniej:
- kompetentny webmaster takiego pytania raczej nie zada w ogóle, bo wie, co jest grane ( i ewentualnie dysponuje drogimi narzędziami typu Dreamweaver, które mogą być pomocne, ale też nie zastąpią wiedzy i doświadczenia webmastera).
- natomiast nowicjusze i niefachowcy koniecznie chcą znaleźć cudowne rozwiązania i nie wystarcza im raz powiedzieć, że się nie da.

123przemek123
18-01-2013, 18:57
Czyli skoro został wspomniany Dreamweaver (jako ten inny program) to wnioskuję, że jest tam taka możliwość. Proszę o pomoc jak to zrobić w Dreamweaverze ?

zwiastun
18-01-2013, 22:03
A gdzie to wyczytałeś? Przeczytaj raz jeszcze, co napisałem - Dreamweaver może być pomocny, ale też nie zastąpi wiedzy i doświadczenia webmastera. A jeśli potrzebujesz objaśnień, jak korzystać z Dreamweavera, to kup książkę, poczytaj instrukcję, a nie pytaj na forum Joomla.

123przemek123
19-01-2013, 11:25
Niemniej, na jego pytanie, a tym samym i na Twoje padła już konkretna odpowiedź: Nie ma takiej możliwości. A dokładniej:
- kompetentny webmaster takiego pytania raczej nie zada w ogóle, bo wie, co jest grane ( i ewentualnie dysponuje drogimi narzędziami typu Dreamweaver, które mogą być pomocne, ale też nie zastąpią wiedzy i doświadczenia webmastera).

Uważa, że wyczytałem to z powyższego cytatu.

zwiastun
19-01-2013, 13:39
To przeczytaj raz jeszcze, co napisałem wytłuszczonym drukiem: Nie ma takiej możliwości! Dreamweaver może być pomocny, ale tylko tyle - nic więcej. Trzeba umieć projektować dla Joomla, znać strukturę programu, itd.

123przemek123
21-01-2013, 12:43
Znalazłem (przy zaoszczędzonych pieniądzach na książce)

Sprawa jest dosyć prosta. Jeżeli pracujemy na joomli np lokalnie w dreamweaver, to w programie klikamy ctrl+F i wybieramy "Znajdź w: Cały bierzący serwis lokalny" i poniżej "Szukaj: Kod źródłowy" Dreamweaver przeszuka nam wtedy wszystkie pliki w serwisie, które zawierają daną frazę np: "padding-left" i wyrzuci je na pasek aby można było przejrzeć.

zwiastun
21-01-2013, 12:56
Nie wziąłeś jedynie pod uwagę, że w kodzie skryptów nie ma kodu wynikowego (a precyzyjniej, są tylko elementy kodu wynikowego). Ale tymczasem możesz mieć poczucie, że wiesz lepiej.

123przemek123
21-01-2013, 13:50
No tak, ale chyba w pośredni sposób spełnia to swoją funkcję. (Przeszukiwanie plików pod kątem zawartości)

zwiastun
21-01-2013, 14:42
Nie rozumiem, o co Ci chodzi.
Nie ma takiego narzędzia, które znajduje w skryptach Joomla! ciągi z kodu wynikowego Joomla, bo kod wynikowy powstaje w locie, "żyje" tylko w plikach buforowanych chwilowo na serwerze i przesyłanych do przeglądarki.
Włączyłeś się do rozmowy, upierając się, że skoro został wymieniony Dreamweaver, to istnieje rozwiązanie, które umożliwia lokalizację pliku w skryptach na podstawie kodu wynikowego.
Napisałem wyraźnie: kompetentny webmaster takiego pytania raczej nie zada w ogóle, bo wie, co jest grane ( i ewentualnie dysponuje drogimi narzędziami typu Dreamweaver, które mogą być pomocne, ale też nie zastąpią wiedzy i doświadczenia webmastera).
Ty zaś odkrywasz Amerykę - przywołujesz oczywistą dla każdego, kto korzysta z Dreamweavera funkcję i sądzisz, że to jest rozwiązanie. Owszem - programiście orientującemu się w strukturze kodu Joomla! pomaga także dotrzeć do kodu. Ale to nie jest takie proste, jak sugerujesz na banalnym przykładzie.

123przemek123
21-01-2013, 15:10
Teraz rozumiem, sprawa rozmijała mi się o to "w locie"