PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zacząć pracę na DIV'ach - szablon tworzony od podstaw



lukasz88
25-02-2011, 13:05
Witam.

Szablon JA_Purity dynamicznie tworzy fragmenty kodu opartego na divach.

Przykład kodu, który przedstawia część odpowiedzialną za wyświetlenie autora artykulu i date publikacji w tym szablonie.


<div class="article-tools">
<div class="article-meta">

<span class="createdate">
czwartek, 24 lutego 2011 14:44 </span>

<span class="createby">
Administrator </span>

</div>

Jak widać wszystko jest bardzo przejrzyste i właśnie taki sam efekt chciałbym uzyskać w szablonie który tworze sam od podstaw.

u mnie teraz wygląda to tak :


<tr>
<td width="70%" valign="top" colspan="2">
<span class="small">
Wpisany przez Administrator </span>
&nbsp;&nbsp;
</td>
</tr>

<tr>
<td valign="top" colspan="2" class="createdate">
czwartek, 24 lutego 2011 14:44 </td>
</tr>

Jak widać, ta sama czynność wykonana w joomli stworzyła kod ale oparty na tabelach, który jest dla mnie mało przejrzysty i utrudnia mi prace przy szablonie.

Czy może mi ktoś wytłumaczyć czemu tak się dzieje ? i czy mogę jakoś ustawić tak mój szablon lub joomle aby ta tworzyła swój kod na divach a nie tak jak teraz na tabelkach ?
Jestem początkującym użytkownikiem Joomli, proszę o wyrozumiałość.
Pozdrawiam.

PeFik
25-02-2011, 13:09
drogi Łukaszu, sugeruje jeśli się uczysz, zacząć już od Joomla! 1.6, wnet pojmiesz że nowa wersja wielu wad pozbawiona jest swojego rodzica.

lukasz88
25-02-2011, 13:12
Myślałem nad tym.. Ale czy to rozwiąże mój problem ?
Jeśli w szablon JA_Purity, Joomla tworzy na divach, to z pewnością może to robić również w moim własnym szablonie.
Proszę mnie poprawić jeśli źle rozumuje.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc :)

PeFik
25-02-2011, 13:17
można, poszukaj sobie frameworków, będzie ci łatwiej np. YouGrids - YjSimpleGrid , Rumi framework, RT AfterBurner, albo nowy T3 Framework 2

ppilus
25-02-2011, 13:32
U ciebie wygląda tak a nie inaczej dlatego, że korzystasz z "domyślnych" plików Joomla!. W szablonie JA Putity jest zastosowane nadpisywanie szablonem.
Wystarczy, że porównasz sobie zawartość plików (które wyświetlają tą samą treść):
- plik Joomla!
components/com_content/views/article/tmpl/default.php

- plik nadpisany szablonem JA Purity
templates/ja_purity/html/com_content/article/default.php

Myślę, że po szybkiej analizie obu sam sobie odpowiesz.

zwiastun
25-02-2011, 13:33
Pytanie tylko, czy @lukasz88 będzie rozumiał, w czym jest rzecz.
W instalacji Joomla! 1.5 masz szablon, który - korzystając z technologii nadpisywania szablonem - usuwa charakterystyczne dla Joomla 1.5 i wcześniejszego tabelkowe rozwiązania układów treści. Jest to szablon Beez. Masz w nim /katalog /html, a w nim spory zestaw plików nadpisujących standardowe rozwiązania.
Jeśli chcesz samodzielnie tworzyć szablon (a to jedyna droga, by zetknąć się praktycznie z wieloma różnymi problemami i nauczyć się je pokonywać), skopiuj ten katalog do swojego szablonu, a następnie dostosuj swój CSS. Zbudowanie głównego pliku szablonu index.php opartego na divach, a nie na tabelce, jest stosunkowo proste.

@ppilus zdążył wcześniej. Lepiej wszakże skorzystać z BEEZ

ppilus
25-02-2011, 13:39
@Pefik naukę J! 1.6 można powoli zacząć ale ja bym się nie spieszył (lepiej powoli a dokładnie :) ). Jeżeli ktoś chce szybko oddać serwis do użytku nie będzie czekał aż pojawią się dodatki dla 1.6 będące odpowiednikami dzisiejszych z wer. 1.5
Od wczoraj j.polski dla 1.6 został opublikowany w wer. RC. Daj więc czas na zapoznanie się z funkcjonalnością :) Nie ma co poganiać :)


//edit:
By zrozumieć Beez będzie lepszy, lecz skoro pytanie było o JA Purity to tym tropem poszedłem.

zwiastun
25-02-2011, 13:53
Sprostowanie: wersja RC jest jeszcze do użytku wewnętrznego Zespołu Tłumaczy. Publikacja planowana na koniec przyszłego tygodnia.

ppilus
25-02-2011, 13:55
..... to wszystko jasne :)

lukasz88
25-02-2011, 14:16
Czy samo skopiowanie katalogu html z szablonu BEEZ lub JA_Purity spowoduje automatyczne nadpisywanie treści joomla z tych nowo wgranych plików ?

Powyższe pytanie chciałem zadać od razu po tym gdy przeczytałem odpowiedz zwiastuna lecz już sobie odpowiedziałem na nie sam.

Wgranie katalogu html z szablonu JA_Purity i dostosowaniu css spowodowało to, że uzyskałem dokładnie taki efekt jakiego oczekiwałem, czyli, cała treść, a nie tylko mój własny szkielet, generowana przez Joomle, opiera się teraz na znacznikach DIV.

Dziękuje wam za pomoc. Zwiastun - stu procentowa trafność w mój problem, dzięki :)

ppilus
25-02-2011, 14:19
Tutaj masz więcej: http://wiki.joomla.pl/index.php/Zrozumie%C4%87_koncepcj%C4%99_nadpisywania_szablon em

lukasz88
25-02-2011, 16:45
Mój następny problem dotyczy poprzedniej kwestii więc opisze go w tym samym poście, otóż.

korzystam przez nadpisanie kodu dotyczacego artykułów z szablonu JA_Purity

templates\ja_purity\html\com_content\article\defau lt.php

i wszystko jest okej, gdyby nie to, że przy wejściu poprzez spis treści artykułu na ostatnią jego strone, rozjeżdza mi się szablon, rysunek poniżej.

http://s2.ifotos.pl/mini/blad_hrrpqnq.png (http://s2.ifotos.pl/img/blad_hrrpqnq.png/)
tak się dzieje tylko w podpunkcie "Miedzynarodowo". Po kliknieciu na "O Europie", "Unia", "Europa", "Wszystkie strony", wszsytko jest okej.

Czy to jest wynik jakiegoś mojego głupiego błędu, czy też będę je napotykał co chwile korzystając z nadpisywania szablonu tak jak to robię teraz ?

(ps. Proszę powiedzcie mi, czy jest sens tego co robię teraz przy nie tak dobrej znajomości PHP na którym opiera się cała technika nadpisywania? Może znacie lepszy sposób na osiągniecie tych samych rezultatów?)

(ps2. Czy najnowsza joomla 1.6 domyślnie generuje treści strony na tabelkach tak jak to jest w joomla 1.5 czy na divach ? bo jeśli na nich to może lepszym rozwiązaniem będzie przejście na nowsza wersje joomla tak jak to zaproponował mi jeden z was)

Pozdrawiam.