PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 1.6 a instalowanie rozszerzeń, problem z prawami



jurlich
02-03-2011, 14:48
Witam
Od kilku dni walczę z Joomlą aby zainstalowała mi jakiekolwiek rozszerzenie, ale nie daje się robić w konia więc zostaje mi to forum...

Zacznę od tego że posiadam serwer na którym mam zainstalowane myslq+php+apache, instalacja Joomli przebiegała bez zastrzeżeń, z tym że musiałem ręcznie wyedytować plik configuration.php. Po usunięciu katalogu 'installation' strona się ładnie wyświetla, bez żadnych błędów, również panel administracyjny o nic nie krzyczy, do czasu...do czasu próby zainstalowania rozszerzenia.

Rozszerzenie które chcę zainstalować to mod_roknavmenu_j16-1.0.zip, jest to moduł menu, specjalnie przygotowane pod Joomla 1.6

http://www.rockettheme.com/extensions-downloads/free/1048-roknavmenu

Przy próbie instalacji ze ścieżki w której znajduje się ten mod dostaję komunikat:





JFolder::create: Could not create directory
Plugin Install: Failed to create directory: /home/test/public_html/plugins/system/installer




Co robiłem do tej pory aby się z tym uporać:


Zmieniałem prawa katalogów i plików z public_html na chmod 755 oraz 777, po tej operacji przy każdorazowej próbie instalacji Joomla wylogowywała mnie z panelu administracyjnego (pewnie jakieś wbudowane zabezpieczenie Joomli) - oczywiście nie pomogło
Edytowałem plik configuration.php wg. znalezionego opisu aby ścieżki pozmieniać na ./logs i ./tmp - nic nie pomogło
Edytowałem plik folder.php wg. znalezionego opisu i to również nie pomogło.
Ręcznie tworzyłem katalog którego Joomla nie była w stanie stworzyć i nadal krzyczała że nie może na tym katalogu działać.
Przypisałem użytkownika www-data do grupy test ale to też nic nie pomogło

Nie wiem jak to ruszyć, Google nie jest w stanie udzielić mi żadnej poprawnej odpowiedzi więc może jest tu ktoś kto miał podobny problem i go rozwiązał...

Czekam na jakieś sugestie bo nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć, mam prawa roota więc wszelkie sugestie chętnie wypróbuję bo powoli tracę do tego cierpliwość...:(

zwiastun
02-03-2011, 16:49
Co to znaczy: "mam serwer"? Jesteś administratorem?
Jeśli tak, czy uważasz, że podane informacje są informacjami na poziomie administratora?
Co wiadomo, z tego co napisałeś, o Twoim serwerze? Co wiadomo o instalacji PHP na tym serwerze?
O jakich zmianach wg jakichś "znalezionych opisów" piszesz?
Zapoznaj się może najpierw z materiałem Prawa dostępu (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/438/51/), a potem - po własnych próbach rozwiązania problemu - wróć na forum, jeśli się nie uda. Oczywiście, bądź wówczas łaskaw podać zestaw informacji jak na administratora przystało.

jurlich
02-03-2011, 17:53
Więc tak, zachciało mi się mieć serwer więc sobie takowy sprawiłem, podzieliłem łącze i teraz staram się go trochę zrozumieć. Jest to zwykły domowy serwer, żadna komercja i administracja kontami użytkowników, zwykła nauka dla swojej wiedzy.

Informacje o systemie:


PHP Built On: Linux debian 2.6.26-2-686 #1 SMP Thu Jan 27 00:28:05 UTC 2011 i686
Database Version: 5.1.49-3
Database Collation: utf8_general_ci
PHP Version: 5.3.3-7
Web Server: Apache/2.2.9 (Debian) PHP/5.3.3-7 with Suhosin-Patch mod_ssl/2.2.9 OpenSSL/0.9.8o
WebServer to PHP Interface: apache2handler
Joomla! Version: Joomla! 1.6.0 Stable [ Onward ] 10-Jan-2011 23:00 GMT
User Agent: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.9.2.13) Gecko/20101203 Firefox/3.6.13
Ustawiania PHP:


Safe Mode: Off
Open basedir: None
Display Errors: On
Short Open Tags: On
File Uploads: On
Magic Quotes: On
Register Globals: Off
Output Buffering: Off
Session Save Path: /var/lib/php5
Session Auto Start: 0
XML Enabled: Yes
Zlib Enabled: Yes
Disabled Functions: None
Mbstring Enabled: Yes
Iconv Available: Yes
Cały katalog /public_html w którym siedzi Joomla został potraktowany poleceniem: chmod -R 777 *, dzięki temu teraz Joomla wyświetla mi, że wszystkie niezbędne katalogi mają prawo zapisu:


administrator/components Writable
administrator/language Writable
administrator/language/en-GB Writable
administrator/language/overrides Writable
administrator/modules Writable
administrator/templates Writable
components Writable
images Writable
images/banners Writable
language Writable
language/en-GB Writable
language/overrides Writable
media Writable
modules Writable
plugins Writable
plugins/content Writable
plugins/editors Writable
plugins/editors-xtd Writable
plugins/search Writable
plugins/system Writable
plugins/user Writable
cache (Cache Directory) Writable
administrator/cache (Cache Directory) Writable
/home/test/public_html/logs (Log directory) Writable
/home/test/public_html/tmp (Temp directory) Writable
Ustawienia PHP:



System Linux debian 2.6.26-2-686 #1 SMP Thu Jan 27 00:28:05 UTC 2011 i686
Build Date Jan 5 2011 12:51:04
Server API Apache 2.0 Handler
Virtual Directory Support disabled
Configuration File (php.ini) Path /etc/php5/apache2
Loaded Configuration File /etc/php5/apache2/php.ini
Scan this dir for additional .ini files /etc/php5/apache2/conf.d
Additional .ini files parsed /etc/php5/apache2/conf.d/gd.ini, /etc/php5/apache2/conf.d/mcrypt.ini, /etc/php5/apache2/conf.d/mysql.ini, /etc/php5/apache2/conf.d/mysqli.ini, /etc/php5/apache2/conf.d/pam_auth.ini, /etc/php5/apache2/conf.d/pdo.ini, /etc/php5/apache2/conf.d/pdo_mysql.ini, /etc/php5/apache2/conf.d/suhosin.ini
PHP API 20090626
PHP Extension 20090626
Zend Extension 220090626
Zend Extension Build API220090626, NTS
PHP Extension Build API20090626, NTS
Debug Build no
Thread Safety disabled
Zend Memory Manager enabled
Zend Multibyte Support disabled
IPv6 Support enabled
Registered PHP Streams https, ftps, compress.zlib, compress.bzip2, php, file, glob, data, http, ftp, phar, zip
Registered Stream Socket Transports tcp, udp, unix, udg, ssl, sslv3, sslv2, tls
Registered Stream Filters zlib.*, bzip2.*, convert.iconv.*, string.rot13, string.toupper, string.tolower, string.strip_tags, convert.*, consumed, dechunk, mcrypt.*, mdecrypt.*


Configuration apache2handler:


Apache Version Apache/2.2.9 (Debian) PHP/5.3.3-7 with Suhosin-Patch mod_ssl/2.2.9 OpenSSL/0.9.8o
Apache API Version 20051115
Server Administrator webmaster@localhost
Hostname:Port debian:80
User/Group www-data(33)/33
Max Requests Per Child: 0 - Keep Alive: on - Max Per Connection: 100
Timeouts Connection: 300 - Keep-Alive: 15
Virtual Server Yes
Server Root /etc/apache2
Loaded Modules core mod_log_config mod_logio prefork http_core mod_so mod_alias mod_auth_basic mod_authn_file mod_authz_default mod_authz_groupfile mod_authz_host mod_authz_user mod_autoindex mod_cgi mod_deflate mod_dir mod_env mod_include mod_mime mod_negotiation mod_php5 mod_rewrite mod_setenvif mod_ssl mod_status mod_suexec mod_userdir
Linki z których m.in. korzystałem podczas prób naprawy tego problemu:

http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=470&t=252418&p=1382492

http://forum.joomla.org/viewtopic.php?p=1244916

http://www.cwcity.de/community/board/showthread_58_1_20590-JFoldercreate-Could-not-create-directory-or-open_basedir-paths-Read-for-working-Solution.html



Przy powyższej konfiguracji po zalogowaniu się do panelu administratora klikam w Extention Manager, następnie Install From Directory i podaję lokalną ścieżkę do katalogu z paczką (/home/test/mody/) i klikam Install. Po kliknięciu install wylogowywuje mnie z tego panelu.

Po podaniu ścieżki do już wypakowanej paczki (/home/test/mody/nowy_mod/) dostaję komunikat podświetlony na niebiesko: Please check install details for issues. Nie mam pojęcia gdzie mam szukać tych szczegółów instalacji :/ No i nie mogę wrócić do panelu, klikanie w Administration nic nie daje, muszę kliknąć w Log out i ponownie się logować. Jak to ruszyć?

Mam nadzieję że teraz udzieliłem więcej informacji :) W razie pytań pisać, jak tylko będę wiedział to odpowiem :)

zwiastun
02-03-2011, 18:53
Masz szansę, ktoś z linuksowców Ci może teraz odpowie.

kacper1972
09-03-2011, 00:10
Witaj,

Pierwsza sprawa nie ustawiaj nigdy na serwerach praw do plików 777 - chyba, że dla potrzeb domowych.

Krótki wykład dla Ciebie i innych o tym dlaczego na niektórych serwerach nie da się instalować rozszerzeń w sposób standardowy:
Istnieją dwie metody uruchamiania skryptów PHP, obie mające zarówno zalety
jak i wady:

1. skrypty PHP wykonywane przez moduł serwera WWW
2. skrypty PHP wykonywane jako programy CGI przez zewnętrzny interpreter PHP

Tryb 1 jest znacznie szybszy i bardziej ekonomiczny, jednak w tym przypadku
skrypty PHP działają z uprawnieniami serwera WWW a nie właściciela konta.
Jest to domyślny sposób uruchamiania skryptów PHP, jednak wymaga nadania
ogólnych (dla każdego) uprawnień do zapisu w katalogach, w których serwer
WWW ma zapisywać pliki. Właścicielem utworzonych plików pozostaje serwer
WWW (na tych serwerach - użytkownik nobody). W tym trybie, funkcja
phpinfo wyświetla linijkę: "Server API: Apache".

Tryb 2 jest wolniejszy ale umożliwia uruchamianie skryptów PHP z uprawnieniami
właściciela serwisu WWW. W tym przypadku nie jest konieczne nadawanie żadnych
dodatkowych praw zapisu dla katalogów, w których skrypty PHP zapisują pliki
(pliki stają się własnością konta - właściciela serwisu). Ubocznym efektem
takiego sposobu wykonywania skryptów PHP jest fakt, że w przypadku niektórych
błędów w programie PHP, możliwa staje się modyfikacja wszystkich plików
zawartych w serwisie WWW. W tym trybie, funkcja phpinfo wyświetla linijkę:
"Server API: CGI".


Teraz już wiadomo jakie zmiany zrobić na serwerze, a jeśli się nie da ..... pozostaje ftp, Jak to zrobić - pokażę.

Pozdarwiam