PDA

Zobacz pełną wersję : Przechodzić czy nie?



cho_mik
03-03-2011, 13:43
Czy ktoś może mi powiedzieć, jak to jest z joomlą 1.6? Czytam, że to zupełnie nowa linia, niekompatybilna wprost z 1.5. Gdzieś przeczytałem, żeby się nie spieszyć z przesiadką. Ale z drugiej strony, po co zostawać przy 1.5?

1. Czy obie wersje będą rozwijane?
2. Jak jest z kompatybilnością dodatków? Czy dodatki dla 1.5 będą działały w 1.6?

Dzięki,
Marcin

zwiastun
03-03-2011, 15:04
Przeszukałeś pod tym kątem forum? Przeszukałeś Google? Jest co najmniej kilka rozsądnych wypowiedzi. Nie tylko w języku angielskim.

cho_mik
03-03-2011, 15:18
Przeszukałeś pod tym kątem forum? Przeszukałeś Google? Jest co najmniej kilka rozsądnych wypowiedzi. Nie tylko w języku angielskim.

Przeszukać się nie da, bo nigdy nie wiesz, czy sprawdziłeś wszystko. Ale szukałem. Odpowiedzi wprost nie znalazłem. Znalazłem za to to: http://docs.joomla.org/Tutorial:Upgrade_Joomla_1.5_Extension_to_Joomla_1. 6 i sprawdziłem komponenty, które mnie interesują. Część ma wersję na 1.6, część będzie miała, jeden jest kompatybilny z 1.5 i 1.6.

Czyli kompatybilności nie ma. Ale nadal nie wiem, czy będą rozwijane dwie linie, czy nie.

zwiastun
03-03-2011, 15:51
No cóż, skoro wolisz szukać materiałów angielskich...
O tym, co i jak długo będzie rozwijane, pisaliśmy, Naprawdę nie mam ochoty powtarzać rzeczy już raz napisanych. Nie tylko przeze mnie.

cho_mik
03-03-2011, 16:06
Skąd pomysł, że "wolę"? Szukałem różnie, znalazłem akurat tak.
Aha, no i dziękuję, że się mną zająłeś.

---------- Post dodany o 16:06 ---------- Poprzedni post był o 16:02 ----------

Jeszcze drobiazg (pisane w styczniu tego roku):

Czy na pewno POTRZEBUJESZ przeprowadzać migrację do Joomla! 1.6? Joomla! 1.5 jest potężny i dojrzały. Wiele osób nie ma się co spieszyć z migracją do Joomla! 1.6. Joomla! 1.5 będzie nadal wspierany co najmniej przez kolejny rok i 3 miesiące. W razie potrzeby będą wydawane wersje poprawione i łatki bezpieczeństwa.

zwiastun
03-03-2011, 16:12
Daruj sobie złośliwości. Bo nic z nich dla Cię nie wynika. Lepiej wykorzystaj ten czas na przejrzenie na tym forum wątków o Joomla 1.6. Nie ma ich aż tak dużo, a odpowiedzi na Twoje pytania są. Na www.wiki.joomla.pl jest już kilkadziesiąt materiałów o Joomla 1.6, w tym także o migracji z 1.5, a w nim dokładne informacje o tym, jak długo jeszcze będzie wspierany Joomla 1.6.
Prościej jednak, i tak "po naszymu" miec niewypowiedziane pretensje, że się nie zostało odpowiednio dopieszczonym.

PS: A to "znalezione" ze stycznia to Ci pewno trzeba na jakiś lepszy język polski przetłumaczyć, bo niejasne!

cho_mik
03-03-2011, 16:24
I kto tu mówi o złośliwościach? ;) Wrzuciłem to po to, żeby inni, którzy będą szukali i natrafią na ten wątek, coś z niego skorzystali.

zwiastun
03-03-2011, 16:27
A czym - jeśli nie złośliwością - było sarkastyczne podziękowanie za zajęcie się Tobą? Kilkadziesiąt lat uczyłem czytać!

PeFik
03-03-2011, 16:35
Tak jeszcze przez kilka lat 1.5 będzie rozwijany, że tak powiem, ale pytanie stare jak świat czy zawsze musisz być na czasie, musisz mieć zegarek z kolekcji 2011 ?

Czy dodatki dla 1.5 będą działały w 1.6?
Nie, chyba że zostaną, odpowiednio przerobione. Poza tym dodatki to wąska grupa rozszerzeń, a przecież są jeszcze moduły i komponenty, chyba cenniejsze.
Proste moduły mozna na kolanie poprawiać, tyle jest zmian. Komponenty wymagają od ich producentów przestawienia się na nowe tory, ale juz teraz widać, że kilka firm robi albo obie wersje, albo wspólną, która poprawnie będzie działać na 1.5 i 1.6.

Do tego dochodzą jeszcze szablony, ale jak wyżej wszystkim firmom zależy, aby klienci zostali, więc będą robić to co robią od 2 miesięcy - wydają "stare" szablony dla nowej Joomla!
Dosyć łatwo jest znaleźć w/w informacje :)

cho_mik
03-03-2011, 16:59
Mówiąc o dodatkach, miałem na myśli wszystkie rozszerzenia - także komponenty i moduły. Ja zdecydowanie nie z tych, co rzucają się na nowości. Niedługo będę przenosił serwis z 1.0x na 1.5(!) i zastanawiam się, czy nie robić tego od razu na 1.6, skoro np. za rok i tak będę musiał. Szablon i tak będzie trzeba przerobić, więc może od razu na 1.6? Oto moje dylematy :)

Dzięki za odpowiedź :)

zwiastun
03-03-2011, 17:04
Nie będziesz musiał. Przeczytaj ze zrozumieniem to, co sam zacytowałeś. Ponadto nie da się od razu przejść na 1.6. Najpierw trzeba na 1.5