PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie dotyczace pozycjonowania. . .



Callisto
22-10-2006, 13:30
Witam
Spotkalem sie z roznymi opiniami na temat pozycjonowania stron Joomla..
Czy to prawda, ze o wiele trudniej wypozycjownowac Joomla (e) od zwyklej strony html?
Pozdrawiam Serdecznie ! Mateusz

szuman
23-10-2006, 07:54
Pewnie już Cie to nie zainteresuje, bo trochę czasu minęło... Ale napisze dla tych, których to byc moze zainteresuje.

Każdą stronę pozycjonuje się w ten sam sposób i z takim samym efektem. Samo nic sie nie zrobi, samo nic sie nie zepsuje.

Pewnie chodzi ci nie o pozycjonowanie, a o INDEKSOWANIE zawartosci serwisu przez boty wyszukiwarek, tylko ktos niedoinformowany ciebie niedoinformował. To tak, jakby mówić, że w nocy nic nie widać, choć widać: są latarki i są latarnie, tak jak są narzedzia i zabiegi wymyslone po to, aby strona była bardziej lubiana przez wyszukiwarki.

I to, że Joomla, a nie co innego nie ma tu nic do rzeczy. Odpowiednia optymalizacja strony, proste linki (SEO friendly), mapa strony xml i kazda strona indeksuje sie w ten sam sposob, bez wzgledu na to, czy to najzwyklejszy html, czy dynamiczny portal.

A pozycjonowanie to juz inna bajka, bo mozna okupowac pierwsze miejsca w Google majac takie linki: index.php?option=com_akobook&Itemid=26, a mozna byc na odleglych stronach posiadajac przyjazne wyszukiwarkom linki typu ksiega_gosci.html.

q3d
26-10-2006, 14:59
@szuman
"ewnie już Cie to nie zainteresuje, bo trochę czasu minęło... Ale napisze dla tych, których to byc moze zainteresuje..."

Mnie to np. interesuje ;) Robot Google nie chce do mnie trafić :). CO zrobilem do tej pory:
- Zgłosiłem strone do kilku katalogów jak również do google.
- Dodaje meta dane do artykułów
- Włączyłem translacje URL ale tu mam pytanie:
obecnie adresy tez nie są zbyt friendly ;) Jak należy zedytowac .htacces by uzyskać ładny adres: oferta, promocja, itp.?

- Strona to subdomena znajdująca sie na serwerze wewnątrz katalogu z innym serwisem opartym o Joomla, czy to może być przyczyną kłopotu z indeksacją serwisu?

Sova
26-10-2006, 16:35
Hee - co do możliwości pozycjonowania to polecam w "goglowniku" wpisać słowo: joomla , przy zaznaczeniu "szukaj w internecie".
Efekt?
http://www.joomla.pl/
:D

szuman
27-10-2006, 06:53
Mnie to np. interesuje ;) Robot Google nie chce do mnie trafić :). CO zrobilem do tej pory:
- Zgłosiłem strone do kilku katalogów jak również do google.
- Dodaje meta dane do artykułów
- Włączyłem translacje URL ale tu mam pytanie:
obecnie adresy tez nie są zbyt friendly ;) Jak należy zedytowac .htacces by uzyskać ładny adres: oferta, promocja, itp.?

- Strona to subdomena znajdująca sie na serwerze wewnątrz katalogu z innym serwisem opartym o Joomla, czy to może być przyczyną kłopotu z indeksacją serwisu?
Spokojnie, trafić trafi. Dobrze, że linkujesz serwis, bo samo zgłoszenie do Google to strata czasu (na bota można tygodniami czekać). Na tej (https://www.google.com/accounts/ServiceLogin?service=sitemaps&nui=1&continue=https://www.google.com/webmasters/sitemaps/siteoverview%3Fhl%3Dpl&hl=pl) stronie możesz wysłać mapę xml, którą Googlebot kocha i w ciągu 2-3 dni na pewno zjawi się na twojej stronie i zaindeksuje ją na podstawie tej mapki. Dodawanie strony do katalogów to dobry pomysł, ale podstrony katalogów są w różnym czasie inedeksowane. Załatw sobie link na stronie często odwiedzanej przez bota, to ten szybko podchwyci link i zajrzy do ciebie. Jak chcesz, to możesz wpisać mi się do księgi, zostawiając swój link, bo u mnie bot (nie tylko Google) jest kilka razy dziennie :P Na wyniki indeksacji nowej strony czekać trzeba do tygodnia - po tym czasie strona powinna już trafic na większość googlowskich Data Center i być widoczna, najlepej sprawdzić to spisując w wyszukiwarce cache:adres.twojej.strony. Aktualizacja zaindeksowanej już strony trwa najczęściej do 48 godzin.

Co do translacji linków, to jest ona przede wszystkim po to, aby ułatwić botom życie - standardowe linki trudniej "ugryźć" robotom i dłużej trwa indeksacja całej strony, natomiast bez względu na to, czy link będzie wyglądał tak: adres/index.php/kategoria/itd/itd/ czy też adres/jakas_podstrona.html, botom łatwiej podchwycic taki link. W .htaccess niczego nie musisz wpisywać, bo komponenty 404 SEF i Open SEF służą do tworzenia linków na podstawie tytułu strony, np. strona z artykułem "Nowe majtki babci Zosi" będzie opatrzona linkiem adres/nowe_majtki_babci_zosi.html. Musisz mieć tylko włączonego mod-rewrite na serwerze.

snifer
02-11-2006, 04:26
1* DUZO LINKOW (jak najmniej z page rank 0)
2* POGRUBIAC keywords'y
3* STOSOWAC W ARTYKULACH NAGLOWKI <h2><h3>
4* WYLACZYC "POKARZ TYTUL" W ARTYKULACH i uzywac <h1> zamiast tytulu
5* STOSUNEK TEXTU DO KODU JAK JEST OK 70% DO 30% TO JEST BOSKO
6* STORNA STARTOWA OD 10KB DO 60KB
7* stosowac ALT="" OBRAZKACH I CZASEM SLOWA KLUCZOWE W NICH ! NIE ZA CZESTO
8* I OCZYWISCIE DOBRA DOMENA + SEF

z tego co ja pozycjonowalem i czytalem zagramanicznych doswiadczen to tak powinno byc moze cos mi umknelo wiec sory

szuman
02-11-2006, 09:36
co do pierwszego punktu, to nie zgodzę się: bez względu na PR linkującej strony każdy link jest ważny, szczególnie na początku. Same mocne linki mogą poważnie stronie zaszkodzić, bo to conajmniej podejrzane, ze do nowej, nieznanej strony nagle same mocne strony zaczynaja linkowac.

Poza tym wszystko co napisałeś jest prawdą, ale jak długo nią pozostanie - trudno powiedzieć. Algorytmy Google są ciagle udoskonalane, i niedługo za bardzo zoptymalizowana pod kątem SEO strona może "wzbudzic podejrzenia".

Stronę trzeba prowadzić nie pod bota z uwzględnieniem człowieka, ale odwrotnie: pod człowieka z uwzględnieniem bota. Ja np. przestałem w ogóle stosować linki SEO, rozmiar czcionek tytułów w pixelach a nie <h?> a jakoś wcale nie tracę, a wręcz przeciwnie: na większą ilość fraz mnie Google wychwytuje w wynikach. Spoko, sprawdziłem to zmieniając linki na standardowe jednocześnie zmieniając wszystkie tagi meta, templatkę, układ strony - praktycznie wszystko. Zniknąłem na kilka dni, Google w tym czasie reindeksowało stronę w/g mapki xml, którą wysłałem po przebudowie i dziś conajmniej czterokrotnie więcej słów/fraz kluczowych pojawia się w statystykach. Może spadłem na niktóre o kilka pozycji, ale ogólnie zmiana na plus i myślę, że to właśnie ma przyszłość, bo sterylność na stronach wkrótce może okazać się sporym błędem ;)

Sova
02-11-2006, 11:22
Co do linków - to tak, dużo no i oczywiście ich PR też robi swoje, ale: ktoś mądry(art. w prasie fachowej pisał człowiek związany z Google) gdzieś napisał, że najlepiej jeśli są to linki do serwisów o zbliżonej lub takiej samej tematyce jak nasz serwis, który pozycjonujemy. Potwierdzało by się to patrząc choćby właśnie na joomla.pl.
Ponoć G ma zmierzać właśnie w tą stronę.
Takie małe spostrzeżenie...

snifer
02-11-2006, 15:33
racja zapomnialem o tym napisac ;) tematyka strony tez bardzo wazna
a tak a propo:
"rozmiar czcionek tytułów w pixelach a nie <h?> a jakoś wcale nie tracę, a wręcz przeciwnie:"
rozmiar i caly wyglad <h?> ustawiasz w css h1.costam{} i wtedy google wie ze dana strona traktuje o tym co jest w h1 a jak to samo lub podobne jest jeszcze w title i discription i w adresie storny to strona leci na sam poczatek ;) (a i jeszcze pare linkow potrzebne z anchor textem podobnym do naglowka)

wiec nie stotowanie znacznikow <h > to wielki blad w tworzeniu stron

ostatnio zauwarzylem tez iz stosowanie bardzo duzej liczby keywords w tresci nie jest uwarzane przez google za cos zlego
kiedys dostawalo sie niezle spadki w pozycji a teraz spokojnie mozna 20-30 razy powtorzyc jedno wyrarzenie i jest luz

a jeszcze odnosnie linkow jesli gdzies sie umieszcza i znajduje sie tam wiecej niz 20 tzw Outbound Links (linki wychodzace) to poprostu nie ma sensu umieszczac tam linku bo ta strona jest wtedy gowno warta nawet jak ma pr 4 ( jak jest wiekszy np. 6 to wtedy sie to juz oplaca)

i dla osob ktore chca sie pobawic w pozycjonowanie dokladniej podaje najlepsze tool'zy ;)
linkvendor - bardzo fajne narzedzia jak np. ikona z page rank przy kazdym liknu na stronie (visual pagerank) oraz (http://www.linkvendor.com/)Keyword Density (http://www.linkvendor.com/seo-tools/keyword-density.html)
mypagerank.net - wszystko z google np. page rank na wszystkich data Center (http://www.mypagerank.net)
Poodle - Zobacz jak strone widzi robot (trzeba kliknac w diagnostic view) (http://www.gritechnologies.com/tools/spider.go)

szuman
02-11-2006, 18:36
ja jednak nadal robie po swojemu, czyli px. znaczniki <h...> uzywam, ale raczej w tresci. Sporo eksperymentuję na wlasna reke i jestem zadowolony z efektow tych eksperymentow. Podejrzewam tez, ze Google coraz mniejsza uwage bedzie przykuwalo do <h1>, <h2>, <h3> bo to mozna oczukac (sam napisales jak). Dowod? Google nie daje sie juz oszukac tekstem w kolorze tła (chyba ze tlo jest plikiem graficznym), dlaczego wiec nie moze sprawdzac prawdziwego rozmiaru czcionki w px? Nikomu nie odradzam stosowania sprawdzonych od dawna metod, ale mam swoje zdanie na ten temat..

snifer
02-11-2006, 18:50
racja jednak wyszukiwarki zarowno google jak i msn etc nie traktuja duzej czcionki jako tytul strony traktuja <h1> a tytuly czesci strony jako <h2> <h3> i to wynika z przejscia na standard xHTML nie wiem jak google to sprawdza ale jesli np. uzyjesz 2px do h1 to google to odrzuca
wiec nikt do konca nie wie jak ta wspaniala wyszukiwarka dziala ale sa rzeczy pewne tak samo jak nie uzywa sie znacznika <strong> przy wyrorznianiu slow kluczowych tylko <b> a to nie wiem z czego wynika ale lepiej dziala chociarz <strong> jest z xHTML

szuman
05-11-2006, 10:37
wiesz, algorytmów Google nie sposób ogarnąc, ale najpewniejsze jest jedno: stronę trzeba prowadzić dla uzytkownika, a nie bota - bez zadnych sztuczek bo w koncu Google jest wyszukiwarką dla ludzi i cały czas doskonalone sa algorytmy, aby wyszukiwarka wyłapywała najbardziej wartosciowe strony, a nie te najlepiej zoptymalizwane ;) testow <strong> vs. <b> nie robilem, bo nie uzywam edytorów i wygodniej mi jest uzyc <b> niz <strong>. I najnowsze standardy nie maja chyba az tak duzego znaczenia, bo czesto szukajac tego czy tamtego trafiam na strony sprzed wielu lat w czystym html-u i te strony nierzadko sa w top-10 :)

vj_
27-10-2007, 10:51
Miała miejsce aktualizacja PR, jak u Was wygląda teraz wskaźnik PR ?
U mnie na głównej stronie, zero zmian ni na gorsze, ni na lepsze. Jedna z podstron podskoczyła o jedno oczko (pr 5) inne stoją w miejscu, z dwa chyba spadły :-)
Pozwoliłem sobie sprawdzić też PR dla Joomla.pl (pr 5) i Forum.Joomla.pl (pr 5)