PDA

Zobacz pełną wersję : Generator menu



emzetka
14-03-2011, 16:04
Witam. Poszukuję jakiegoś prostego modułu/generatora/poradnika, który pomoże mi w prosty sposób stworzyć menu poziome "drop-down" opierając się na własnej grafice w Joomla. Próbowałem Extended Menu, jednak nie potrafię sobie z nim zbytnio poradzić.

Proszę o pomoc.

Robster
14-03-2011, 16:42
http://robertmatuszewski.pl/blog-joomla/37-poziomerozwijanemenujoomla.html - sama grafika to już tylko kwestia CSS'a. Nie znasz CSS'a zostaw J! poucz się używania kaskadowych arkuszy.

emzetka
14-03-2011, 20:58
A w jaki sposób dodać blok <div></div> po znaczniku

ul#nav li ul

To znaczy jak należy z edytować plik default modułu mod_mainmenu, aby uzyskać takie coś ?

Robster
14-03-2011, 21:10
Tak.............

emzetka
14-03-2011, 21:28
Tzn ?

Robster
14-03-2011, 21:34
Tzn. znajomość html, css i nieco php wymagana.

--------
Chodź szczerze mówiąc nie wiem po kiego chcesz tam ten blok wstawiać.

emzetka
14-03-2011, 21:46
Właściwie to głównie php, a dokładniej struktury menu w Joomla!. Próbowałem str_replace, ale tym sposobem mogę dodać blok <div> jedynie przed znacznikiem <ul>, natomiast nie mogę dodać go po <ul><li><ul> tak jak chciałem. Proszę o podanie jakiejś funkcji/sposobu/może prawidłowego użycia str_raplace, aby to osiągnąć.

Chyba, że jest inny sposób na osiągnięcie tego co chcę, a dokładniej:
Mam rozwijane menu drop-down i to co się rozwinie ma być opakowane w grafikę, którą przygotowałem z zaokrąglonymi rogami. Czyli standardowo wyciąłem górę i chcę ją wsadzić właśnie do <div>'a, środek, który podpiąłem pod <ul><li><ul><li> i dół, który chcę wsadzić do drugiego <div>'a.

Może da radę to zrobić bez <div>'ów opierając się tylko na stylizacji listy ?

Robster
14-03-2011, 22:43
Bredzisz kolego. Php tu jest potrzebne ewentualnie do rozpoznania "gdzie jesteś". Bladego pojęcia nie masz o tym co chcesz robić, a na forum pomagamy/naprowadzamy, a nie robimy gotowce. Chyba, że napiszesz w dziale ZLECENIA.

emzetka
14-03-2011, 22:59
No ja nie mogę. Taki problem żeby podpowiedzieć gdzie mogę to znaleźć ? Jutro sam poszukam, chciałem po prostu zaoszczędzić trochę czasu... O co ja proszę ? O naprowadzenie. Gotowcem można by było to nazwać gdybym Wam napisał, że trzeba mi menu drop-down oparte na mojej grafice i chcę żeby ktoś mi je zrobił, nie obchodzi mnie jak to będzie działało, ale chcę mieć takie menu.

Tymczasem ja napisałem, że mam wszystko zrobione, chcę tylko wstawić głupi blok <div> do szablonu modułu, a Ty mi mówisz co ja to nie powinienem umieć do tego najpierw.

To naprawdę nie może być bardzo skomplikowane...

Jak już mówiłem, dzięki za pomoc, jutro sam poszukam, bo dużo nie dają mi odpowiedzi typu: "Tak...".

Chyba, że to naprawdę aaaż tak skomplikowane. Ale w takim razie, co to za CMS, skoro żeby zrobić prosty szablon menu, muszę znać niestworzone rzeczy.. (a domyślam się, że jednak nie muszę).

PeFik
15-03-2011, 08:10
Chyba, że to naprawdę aaaż tak skomplikowane.
Nie ale bez linka do strony to wygląda jak czytanie gazety, przez zaciemnioną szybę wystawową , KPW ?

Nie mówiąc już o tym, że instalujesz jedno z wielu gotowych rozwijanych menu - modułów i za pomoca CSS dokładasz własny styl. :P

tomaszek83
15-03-2011, 08:15
Ale w takim razie, co to za CMS, skoro żeby zrobić prosty szablon menu, muszę znać niestworzone rzeczy.. (a domyślam się, że jednak nie muszę).

to że coś jest CMS nie jest równoznaczne z tym że łatwo robi się do tego rozszerzenia (szablony, moduły, dodatki czy komponenty). CMS ma za zadanie przede wszystkim ułatwić prowadzenie serwisu, administrowanie nim. A co do niestworzonych rzeczy to jeśli opanujesz CSS, HTML i podstawy PHP to zapewniam Cię że poradzisz sobie sam.

zwiastun
15-03-2011, 10:18
Ale w takim razie, co to za CMS, skoro żeby zrobić prosty szablon menu, muszę znać niestworzone rzeczy.. (a domyślam się, że jednak nie muszę).
Po pierwsze: Kto Ci każe robić? W sieci jest setki szablonów z różnymi rozwiązaniami menu, wykonanych przez ludzi, którzy się na tym znają. Wystarczy zainstalować.
Po drugie: Joomla! jest także platformą projektową - można za pomocą jego API programować. Tyle że do tego potrzeba wiedzy i doświadczenia.
Po trzecie: Kod HTML menu generowany przez Joomla! zawiera wystarczającą ilość selektorów, by - posługując się jedynie CSS, ewentualnie JavaScript, zaprojektować własne rozwijalne menu. Jeśli potrzeba jeszcze jakiejś dodatkowej "obudowy" modułu, można skorzystać z technologii nadpisywania szablonów.

emzetka
15-03-2011, 13:21
No i właśnie z technologii nadpisywania szablonów chcę skorzystać. Tylko nie wiem jak edytować plik default.php z mod_mainmenu, aby wyświetlał się blok <div> za <ul><li><ul><li>. Nic więcej.

@PeFik
Nie wiem po co Ci linka do strony, skoro każdy ma taki sam moduł mod_mainmenu, a w nim taki sam plik default.php.

Nie wiem czy wszyscy do końca rozumieją jak (wydaje się) prostą rzecz chcę zrobić.

<div id="menu">
<ul id="nav" class="menu">
<li>
<a href="#">Coś tam</a>
</li>
<li class="parent">
<ul>
<div id="menu-bg"> <!-- Właśnie ten blok w tym miejscu chcę wstawić -->
</div>
<li></li>
<li></li>
<li></li>
</ul>

<li>
<a href="#">Coś tam</a>
</li>
<li>
<a href="#">Coś tam</a>
</li>
</ul>
</div>

tomaszek83
15-03-2011, 13:52
www.wiki.joomla.pl (http://www.wiki.joomla.pl) -> wyszukiwarka ->i temat Nadpisywanie szablonem. Tak ciężko poszukać? A jak nie znasz CSS i HTML to daj do działu zlecenia, ktoś na pewno się podejmie i użyje swojej tajemnej wiedzy.

PeFik
15-03-2011, 14:06
Link był mi potrzebny aby określić twój stopień wiedzy tajemnej.

emzetka
15-03-2011, 14:11
Dobra, pobawiłem się str_replace i mam co chciałem. Tylko dlaczego nie mogłem od razu dostać wskazówki jak tego poprawnie użyć, tylko musiałem najpierw odbyć ze wszystkimi długą rozmowę na temat tego, czego to ja nie potrafię by to zrobić. Naprawdę musiałem strasznie dużo umieć, aby użyć tej funkcji, zdecydowanie... :podstep: Całość zajęła mi "aż" dwie linijki.

Robster
15-03-2011, 14:44
To następnym razem od razu sobie to zrób i nie zawracaj nikomu dupy. Takie proste rzeczy to są a ty pytasz nas nieuków i cwaniaków skończonych co i jak. Pojechałeś z Warszawy do Gdańska przez Zakopane, ale tłumaczenie ci że nie posiadasz elementarnej wiedzy nic nie znaczy, za ciasny umysł masz by to zrozumieć.

emzetka
15-03-2011, 18:19
Nie rozumiem jak bardzo elementarną wiedzę musiałem posiadać, aby wkleić dwie linijki kodu, które by mi ktoś napisał. I nie mów, że to byłby kto wie jaki gotowiec, który nadaję się do działu zlecenia.

Zresztą.. skąd wiedziałeś, że nie posiadam elementarnej wiedzy ? Bo w pierwszym poście napisałem, że szukam generatora menu ? Od razu z tego wywnioskowałeś, że nie potrafię nic, ani HTML, ani CSS, ani PHP ? Szukałem po prostu generatora, w którym mógłbym sobie ładnie poustawiać gdzie jaka grafika w menu itd. Co nie znaczy, że nie potrafiłbym zrobić tego w CSS, bo jednak zrobiłem patrząc na mój kolejny problem. Bo niby po co byłby mi ten blok <div> gdybym nie znał CSS ani HTML ? Po to żeby w firebugu ktoś sobie mógł zobaczyć, że on tam jest ?

Nie posiadam tak małej wiedzy jak sądzisz, po prostu miałem lekkiego lenia i napisałem bzdurny temat chcąc iść na łatwiznę. Kolejne pytanie było bardziej konkretne, jednak nie mogłem za nic otrzymać odpowiedzi, bo każdy osądził mnie z góry na dół po pierwszym poście..

zwiastun
15-03-2011, 20:59
Tylko dlaczego nie mogłem od razu dostać wskazówki jak tego poprawnie użyć, tylko musiałem najpierw odbyć ze wszystkimi długą rozmowę na temat tego, czego to ja nie potrafię by to zrobić. Naprawdę musiałem strasznie dużo umieć, aby użyć tej funkcji, zdecydowanie... :podstep: Całość zajęła mi "aż" dwie linijki.
Wypisujesz androny - więc dostajesz, odpowiednio, co wypisujesz.
A z całego wątku korzyść dla innych żadna.

emzetka
15-03-2011, 22:22
A w jaki sposób dodać blok <div></div> po znaczniku

ul#nav li ul

To znaczy jak należy z edytować plik default modułu mod_mainmenu, aby uzyskać takie coś ?

Czy to jest wypisywanie "andronów" ? Normalne pytanie. Androny to dalsze posty podważające moją wiedzę. Nie mógł ktoś po prostu napisać:


Użyj funkcji str_replace w ten sposób:
$top = "<div class="blok"></div>";
$result = str_replace("<ul>", "<ul>$top", $result);

Czy to ja mam pracować na to aby była korzyść z tego wątku ? Ja zadałem pytanie, gdyby ktoś normalnie odpowiedział, to może komuś by się to kiedyś przydało. Tymczasem ten wątek to jeden wielki bałagan. A najlepsze, że ja jestem za to osądzony, bo zadałem pytanie, na które nikt nie może mi odpowiedzieć, ponieważ każdy z góry przewidział, ze po prostu za nic tego nie zrozumiem.

Coś jest nie tak...

zwiastun
15-03-2011, 22:57
Pożegnaj się z tym forum i wybierz się na jakiś płatny suport. Będziesz dostawał, czego żądasz. To jest forum społeczności, a nie pijawek!

emzetka
15-03-2011, 23:21
Spoko, ktoś nie chciał odpowiadać to nie musiał. Ja niczego nie żądałem. Jednak lepsze byłoby "milczenie" niż wytykanie mi moich braków wiedzy. Temat byłby czysty i może znalazłby się ktoś, kto by odpowiedział. Tymczasem ten temat w skrócie wygląda tak:
- "nie potrafisz PHP"
- ja: możliwe, ale czekam na odpowiedź
- "nie dostaniesz jej, bo nic nie umiesz, nie wiesz w czym siedzisz"
- ja: nie wydaje mi się to aż tak trudne, może ktoś odpowie ?
- "nikt Ci nie odpowie, bo nie znasz HTML, CSS, PHP, co Ty w ogóle tutaj robisz ?"
- trudno, znalazłem sam odpowiedź, która nie była taka trudna jak wszyscy mówili
- "to po co pytałeś ? Następnym razem też sam znajdź odpowiedź, a nie nam zawracasz dupę"

Dobra, nie chcę mi się kontynuować, ale tak to wygląda, a Ty zwiastun szukasz tylko dziury w całym. Aby być górą ciągle podajesz nowe argumenty, dlaczego akurat Ty masz rację. Co Ci nie odpowiem, to Ty ugryziesz to z innej strony aby na bieżąco wychodziło, że to ja jestem w błędzie.

Co do forum, ludzie tutaj zazwyczaj są mili, tylko w tym temacie powstało wielkie cwaniactwo i to najprawdopodobniej z powodu dużej różnicy poziomu pytań:
1. Dotyczyło całkowitych podstaw (przyznam się, że powstało ze względu na moje lenistwo i trochę żałuję, że je zadałem).
2. Do którego potrzeba bardziej zaawansowaną wiedzę.

Czytając 1. można wywnioskować, że nie posiadam podstawowej wiedzy (co nie jest prawdą), ale czy to neguje możliwość uzyskania odpowiedzi na 2. pytanie ? Tym bardziej, że jak się okazało nie było aż tak trudne.

zwiastun
16-03-2011, 00:08
Szkoda czasu na tę gadaninę.
1. Pytanie zadałeś tak, jak zadałeś. Sam stwierdzasz, ze "ze względu na swoje lenistwo"
2. O zakład nie pójdę, bo nie realizowałem dokładnie takiego samego rozwiązania, ale jestem na 99,9% pewien, że Twoj dodatkowy div nie był do niczego potrzebny. Selektorów do wystylizowania pozycji menu jest w menu Joomla 1.5 wystarczająco dużo.
3. Jak trochę jeszcze pomyślisz, to rozwiązanie, jakie zastosowałeś, jest dla osoby znającej PHP banalne, dla nieznającej - czarna magia (co nie znaczy, że każdy, kto się na tym zna, na nie wpadnie.
Dodaj sobie do tego ignorancję, jaką wykazałeś także w ocenie "Co to za CMS...".
Dodaj do tego swoją arogancję wyrażoną zdaniem "całość zajęła mi aż 2 linijki" (i 2 dni, o czym zapomniałeś!).
Dodaj na koniec do tego aspołeczne "czy to ja mam pracować nad tym, aby byla dla kogoś korzyść z wątku", a może lepiej ocenisz siebie samego i reakcję innych.

emzetka
16-03-2011, 07:43
Chyba, że jest inny sposób na osiągnięcie tego co chcę, a dokładniej:
Mam rozwijane menu drop-down i to co się rozwinie ma być opakowane w grafikę, którą przygotowałem z zaokrąglonymi rogami. Czyli standardowo wyciąłem górę i chcę ją wsadzić właśnie do <div>'a, środek, który podpiąłem pod <ul><li><ul><li> i dół, który chcę wsadzić do drugiego <div>'a.

Może da radę to zrobić bez <div>'ów opierając się tylko na stylizacji listy ?


Chyba, że to naprawdę aaaż tak skomplikowane. Ale w takim razie, co to za CMS, skoro żeby zrobić prosty szablon menu, muszę znać niestworzone rzeczy.. (a domyślam się, że jednak nie muszę).




Oczywiście zgadzam się z tym, że moje posty nie były zbyt uprzejme i takie miały być. Jednak przeczytaj w jaki sposób pisałem w pierwszym trzech postach, a w jaki zacząłem gdy straciłem nadzieje na odpowiedź po podjudzaniu przed Robstera.

Ja początkowo byłem kulturalny. Napisałem: "Proszę o opowiedź" itd.
Jednak jeżeli ktoś odpowiada mi z taką ignorancją, to dlaczego ja mam być lepszy...

Robster
16-03-2011, 15:52
Tzn. znajomość html, css i nieco php wymagana.

--------
Chodź szczerze mówiąc nie wiem po kiego chcesz tam ten blok wstawiać.

I masz swoją odpowiedź co do div'ów. Ale ty już znałeś odpowiedź po założeniu tematu, więc argumenty innych były niepotrzebne, ważne było tylko wykazanie swoich, błędnych racji. Ja całymi dniami czatuje na forum i czekam tylko by kogoś zbluzgać i sprowadzić jego samoocenę do najniższego możliwego poziomu, ale co czynić, taka nasza natura, internetowych cwaniaczków.


-------------------
@zwiastun tylko nie przesadzaj z tym opanowaniem, bo mnie będzie głupio pisać uszczypliwe odpowiedzi :)

zwiastun
16-03-2011, 16:02
Ja całymi dniami czatuje na forum i czekam tylko by kogoś zbluzgać i sprowadzić jego samoocenę do najniższego możliwego poziomu, ale co czynić, taka nasza natura, internetowych cwaniaczków.
@Robster - ze mną i tak nie masz szans : ) .
Ale od czasu do czasu pracuję nad sobą i mam coraz więcej dobrej energii