PDA

Zobacz pełną wersję : język rosyjski - kłopoty z kodowaniem



paparacco
27-03-2011, 18:37
Witam.
Mam nadzieję że nie pomyliłem działów. Trochę się rozpiszę aby łatwiej było zrozumieć mój problem. Rzecz dotyczy rosyjskiego języka na stronie a dokładniej wpisów z komponentu Sobi2.

Prowadzę stronę w kilku językach i próbowałem ją tłumaczyć przy pomocy JoomFish na j. rosyjski. Cała strona bezbłędnie została przetłumaczona poza jedną sekcją: wpisami z komponentu Sobi2. JoomFish nie daje możliwości tłumaczenia wpisów z komponentu Sobi2 wiec postanowiłem sklonować Sobi2 i wpisy w wersji rosyjskojęzycznej prowadzić osobno na klonie Sobi2.

Wszystko przebiegło bezproblemowo. Sobi2 sklonowane, zaplecze klona sobi2 po rosyjsku, witryna również po rosyjsku. Problem rozpoczął się jednak w momencie kiedy próbowałem zamieścić pierwszy wpis cyrylicą. Wyskoczył taki błąd:

500 - No valid database connection:Illegal mix of collations (latin2_general_ci,IMPLICIT) and (utf8_general_ci,COERCIBLE) for operation '=' SQL=SELECT COUNT(*) FROM `jos_sobidir_item` WHERE `title`='Первая запись'

i w efekcie wpis nie został dodany do bazy.
Okazało się że problem stanowił 'tytuł' wpisu. Gdy był on wpisywany po rosyjsku wyskakiwał błąd 500, natomiast gdy Tytuł wpisywałem po polsku a cała resztę wpisu po rosyjsku to wpis został dodany lecz pojawił się inny problem, mianowicie wszystkie kwestie wpisywane po rosyjsku były wyświetlane jako znaki zapytania "??".
(Dodam również że problem znaków zapytania pojawia się też w nazwach dodanych kategorii oraz w Etykietach pól w Managerze pól komponentu Sobi2 - czyli każda treść wpisana cyrylicą jest skrzywdzona).

Teraz mam 2 pytania.

1. W jaki sposób mogę zamieścić rosyjski Tytuł wpisu by nie wyskakiwał błąd 500
2. Jak pozbyć się problemu znaków zapytania aby cyrylica we wpisach z komponentu Sobi2 wyświetlała się prawidłowo

Kodowanie mojej strony to UTF-8

Proszę o pomoc ponieważ walczę z tym już kilka dni i nie widać efektu mojej pracy.

EDIT
Dodam że gdy próbuję dodać wpisy po rosyjsku (zarówno Tytuł jak i Treść wpisu) na oryginalnej wersji komponentu Sobi2 to wszystko jest poprawnie, czyli problem leży konkretnie w Klonie Sobi2. Sam ręcznie tworzyłem tego klona (czyli zmieniałem wszystkie frazy "sobi2" na inną nazwę we wszystkich plikach komponentu Sobi2 ręcznie) być może popełniłem gdzieś błąd. Niestety nie bardzo wiem gdzie mogę szukać rozwiązania.

Może jakieś podpowiedzi i sugestie?
Pozdrawiam

larry_krk
27-03-2011, 19:32
powiem szczerze, że cienki jestem w te klocki, ale ... może chociaż Ci wątek podbije :)
Sprawdź kodowanie tabel klona w MyPhpAdmin.

moje
27-03-2011, 21:54
A na Rosyjskim centrum Joomla pytałeś?

paparacco
27-03-2011, 23:42
Problem rozwiązany. Serdeczne dzięki @larry_krk :) tabele klona sobi2 miały ustawione kodowanie latin2. Zmieniłem na utf8 i po sprawie. Raz jeszcze dziękuję.