PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z grafikami w artykule



pawelj4
16-04-2011, 11:36
Witam
Chciałbym prosić bardziej obeznanych z tematem forumowiczów o poradę.
Do tworzenia artykułów na stronie muszę włączyć osoby, które będą mogły zalogować się na stronie, napisać prosty artykuł i dodać kilka zdjęć. Są to osoby w sile wieku, których znajomość obsługi komputera i Internetu jest na poziomie obsługi powiedzmy poczty przez przeglądarkę.
Z logowanie, pisaniem, redagowaniem i umieszczaniem artykułu nie ma problemu.
(Joomla Wersja 1.5.17, edytor JCE 1.5.7.11) Kłopoty pojawiają się przy dodawaniu zdjęć,
ciężko jest takim użytkownikom przebrnąć przez zakładanie folderów i wrzucanie do nich zdjęć (bo tak to rozwiązałem).

Moja prośba jest następująca:
polećcie mi drodzy forumowicze jakieś prostsze rozwiązanie problemu, tak aby użytkownik mógł wybrać grafikę bezpośrednio od siebie z komputera, idealnie byłoby gdyby automatycznie tworzyły się miniatury.
Prostota obsługi jest tu najważniejsza.

Kilka dni testuję różne dodatki i nie mogę wpaść na ten właściwy.
Z góry dzięki. Paweł

coliberek1
17-04-2011, 19:25
Witaj,
myslę że idealnym rozwiązaniem będzie JoomSlide (http://extensions.joomla.org/extensions/photos-a-images/articles-images/6750) - komponent bezplatny do niekomercyjnego użytku. :)

Bazyl
17-04-2011, 22:31
Witaj,

Po pierwsze: uaktualnij J! do 1.5.23!
Po drugie: K2 będzie idealne.

pawelj4
18-04-2011, 10:05
Witam
Dziękuję za informacje.
Może nie napisałem tego wyraźnie ale chodziło mi o to że autorzy artykułów logują się przez stronę, nie przez zaplecze - dlatego JoomSlide odpada.
Obecnie używam BK-Multithumb jest bardzo dobry, ale w żaden sposób nie ułatwia użytkownikom ładowania i organizacji zdjęć.

Odnośnie aktualizacji Joomli do 1.5.23 jakoś trochę się boję, często spotykam się z sytuacją że delikatnie starsze rzeczy działają lepiej
od najnowszych wydań (kiedyś bawiłem się komponentem Marketplace i z najnowszymi wydaniami J miałem ciągle problemy)

Ale K2 na początek robi niezłe wrażenie, pozostaje tylko się przez to przegryźć.
Byłbym bardzo wdzięczny za linka do porządnego opisu K2.

Pozdrawiam
Paweł



---------- Post dodany o 08:05 ---------- Poprzedni post był o 07:10 ----------

Witam ponownie
Bardzo interesujący komponent to K2 ale nie rozwiązuje mojego problemu.
Owszem pojawiają się dodatkowe możliwości w edytorze JCE, ale
1. Korzystanie z zakładki grafika pozwala wczytać tylko jeden obrazek, który widać dopiero po zapisaniu artykułu ale po raz pierwszy wczytuje go bezpośrednio z dysku !
2. Do galerii obrazów trzeba by wykorzystywać płatne, Simple Image Gallery Pro:( serwis jest niekomercyjny i ta pozycja nie zmieści się w budżecie.

Ciągle odbijam się od ściany, czy naprawdę w takim potężnym narzędziu jak Joomla, zwykły mało oblatany w temacie autor artykułu nie może załadować kilku zdjęć bezpośrednio z dysku do artykułu ?
Nie wierzę i szukam dalej :)
pozdrawiam
Paweł

alex51
18-04-2011, 13:19
(...)
Ciągle odbijam się od ściany, czy naprawdę w takim potężnym narzędziu jak Joomla, zwykły mało oblatany w temacie autor artykułu nie może załadować kilku zdjęć bezpośrednio z dysku do artykułu ?(...)
Czegos tu nie rozumiem, czy ustawiając uprawnienia upoważniające użytkownika do pisania artykułów nie dajesz mu jednocześnie możliwości używania edytora? Większość edytorów (TinyMCE, JCE) daje możliwość dodawania obrazków z własnego komputera oraz określania rozmiaru w jaich mają być pokazywane. Zgodnie ze słuszną sugestią koleżanki @koliberek1 można też zastosować dodatek JoomSlide, który odpowiednio ustawiony przez administratora będzie działać wobec nowo wstawianych grafik w artykułach pisanych przez upoważnionych do tego użytkowników.
Tak więc uważam, że oprócz JoomSlide nie jest niezbędne szukanie dodatkowych rozszerzeń do osiągnięcia zamierzonego efektu.

PS. Nie bój się aktualizacji, chyba, że są Ci obojętne potencjalne problemy dotyczące bezpieczeństwa danych znajdujących się na stronie.

pawelj4
19-04-2011, 10:22
Już wyjaśniam
Oczywiście upoważniające użytkownika do pisania artykułów chciałbym aby używał edytora. Ze względu na specyfikę autorów chciałbym też aby autorzy byli w stanie wykorzystać możliwości tegoż edytora.

Priorytetem dla mnie jest prostota obsługi ładowania zdjęć przy zachowania podstawowej funkcjonalności edytora.
Idealnym przykładem jest ten edytor w którym piszę teraz na tym forum. Przejrzysty, nie przeładowany edytor i szybkie ładowanie obrazka z dysku.
Coś takiego próbuję osiągnąć.
Przetestowałem 3 edytory:
1. TinyMCE, po kliknięciu w "Wstaw obrazek" dostajemy okno, o którym można powiedzieć wszystko tylko nie to że jest łatwe, intuicyjne w obsłudze, nie pozwala wskazać zdjęcia na dysku komputera i wstawić go do artykułu.
2. IDOEditor, spełnia kryterium prostoty ładowania obrazka ale jest bardzo ubogi ( nie pozwala zmienić koloru czcionki).
3. JCE dla mnie jest super, ale już widzę jak moi autorzy "starszaki" wrzucają tam fotki. Albo pogubią się w gąszczu folderów, które sami sobie stworzą, albo wrzucą wszystko razem i też się pogubią.

JoomSlide jest bardzo dobre, ale nie potrafię go tak skonfigurować, aby w jakikolwiek sposób ułatwiał ładowane fotek.

Czy da się to wszystko jakoś pogodzić?

1. Czy szukać dalej innego edytora?
2. Czy faktycznie nie potrafię skonfigurować JoomSlide tak aby można ładować fotkę bezpośredni z dysku do artykułu.

Proszę o pomoc.

Odnośnie aktualizacji zgadzam się z kolegą Alex51, zależy mi na bezpieczeństwie danych, jak tylko uporam się z bieżącym problemem zrobię aktualizację, dzięki za przypomnienie o bezpieczeństwie.

coliberek1
19-04-2011, 11:37
Hej,
Napisałeś:

tak aby użytkownik mógł wybrać grafikę bezpośrednio od siebie z komputera, idealnie byłoby gdyby automatycznie tworzyły się miniatury.

więc poleciłam Joomslide - dzięki któremu, w dość prosty sposób mozna uzyskać efekt "automatycznych miniatur" , które po kliknięciu powiększają się.

Ale chyba jednak nie takie miniatury miales na mysli. Jeżeli chcialbyś żeby automatycznie wszytskie wczytywane obrazki byly miniaturami - to osobiscie przychodzi mi tylko jedno rozwiązanie - na sztywno ustawić w template.css rozmiar obrazków z częsci content.

Jeśli jednak autor wczyta do edytora obrazek w rozmiarze 1200x900px i go nie pomniejszy ręcznie - to w edytorze będzie widzial ten obraz taki duży jak w oryginale.

No i teraz chyba sedno pytania - jaki edytor wybrać , żeby byl prosty:

- każdy edytor ma swoje ustawienia, w którym mozna wybrać tryb jego pracy , np podstawowy, wzbogacony, rozszerzony - nazewnictwo w zależności od edytora ale zbiór funkcjonalności na poszczególnych poziomach moim zdaniem podobny,

- w administracji JCE, w komponencie można wplynąć na każdą ikonkę funkcjonalności w edytorze ( opublikuj / zakończ publikację),

- w każdym z edytorów pod okienkiem, w którym wpisuje się tekst jest buttonik grafika. Funkcjonalnosc wczytywania tam obrazów jest dość prosta - nawet jeżeli obrazy miałyby być wczytywane do określonych, założonych wczesniej przez Ciebie folderów - to widac je jak na dłoni.

Pozdrawiam