PDA

Zobacz pełną wersję : Szablon bez MAINBODY



fenix75
29-10-2006, 17:51
Witam,
Jestem w trakcie tworzenia szablonu który będzie składał się z dwóch kolum w stosunku 2/3 do 1/3 szerokości. Koluma 2/3 szerokości bedzie zawierała 3 grupy tematyczne (Mecze, Drużyna, Galeria) w odzielnych ramkach. Druga kolumna to też trzy niezależne ramki (kalendarz, tabela wyników i info o kolejnym meczu).
To co wiem:
Węższa kolumna będzie zawierała user1, user2, user3 dla modułu/komponentu (calendar), i HTML-a.(tabela i obrazek o planowanym meczu).Dodatkowo menu główne bedzie na górnej belce (user4) , a na samym dole linki do sponsorów drużyny (user5)

Tego Czego niewiem:
Kolumna na 2/3 szerokości powinna zawierać 3 tabelki ale nie jestem pewiem czy zrobienie ich w user6, user7, user8 będzie prawidłowo. Chodzi mi o to że dodająć nowe zdjęcie w galerii powinien zmienić się tylko ten fragment gdzie są zdjęcia, to samo powinno byc z meczami czyli tylko w tym miejscu następują zmiany po dodaniu artykułu.
Jeszcze jedno czy MAINBODY jest wymagane czy mogę to pominąć, a może jest jakiś inny sposób żeby dodawać nowe artykuły, zdjęcia itp i zmiany żeby następowały tylko w miejscach wyznaczonych dla nich z pominięciem mainbody - czyli miejscem gdzie powinien być właściwy artykuł.

Chcę zrobić coś na wzór interii/onetu/wp gdzie jest w ramkach mam wybrane grupy tematyczne (linki lub początki tekstów - kilka artykułów i zdań początkowych - zachęcających do czytania) i dokonuje zmian tylko w tej ramce (odpowiednim userze). Dalsze szczegóły widoczne są dalej dopiero po kliknięciu w temat.
Czy takie ustawienie np. User8 dla Meczu i zrobienie z niego section menager pozwoli mi na takie modyfikacje. (wiem że za karzym razem będę musiał zmienić opis section menager ale całe artykuły będą już w category manager(mecze wyjazdowe, mecze u nas)/content item(wszystkie relacje z meczy)

Mam nadzieję że wmiarę przejżyście to napisałem jeżeli nie to postaram się to jeszcze uprościć.

Sova
29-10-2006, 21:40
W portalach wygląda to (mimo, że korzystyają ze swoich skryptów) mówiąc w skrócie i tłumacząc na język Joomla! tak - w każdym module/pozycji są poblikowane tytuły, bądź wstępy art. z danej kategorii sekcji i po kliknięciu jesteś przenoszony własnie do nich (polityka, sport itd.).
Jest tak spora ilość dodatków do J! umożliwiająca bardzo różnorodny sposób prezentacj treści zawartych w portalu opartym własnie na tym cms'ie i tylko od układu szablonu/pozycji w nim zawartych jest zależny sposób ich umieszczenia.
Mainbody być musi, bo gdzie będziesz umieszczał artykuły?
Nie zapominaj, że podstrony w J! opierają się na jednym pliku index.php templatki.
Takim małym rozwiązaniem może być np. coś takiego: na str. frontowej nie musisz nic publikować w mainbody umieszczonej choćby pod pozycjami z modułami - a na podstronach przedstawiać zawartość artykułów (mainbody).

zwiastun
29-10-2006, 22:45
A w ogóle to może poczytaj o strukturze szablonu?
Na www.joomla.pl/pomoc jest naprawdę sporo!

nexus246
30-10-2006, 09:42
Nie musisz wrzucać mainbody do szablonu. Możesz całą treść prezentować w modulach.

Sova
30-10-2006, 14:18
Z tego co napisał fenix75 to stronka będzie w miarę rozbudowana, publikowanie artów w modułach na dłuższą metę sprawy nie załatwi, bo jeśli chciałby stworzyć choćby archiwum meczy, to po pół roku użytkowania stronki będzie miał dość pokaźną liczbę modułów...a po roku, albo kilku można będzie w tej liczbie "zginąć"..

nexus246
30-10-2006, 14:51
No tak, za szybko napisałem. Chodziło mi o to że nic się nie stanie jeśli z mosMainBody() się nie skorzysta, jest dowolność. Inna sprawa jakie to ma zalety a jakie wady :)

Na jednej ze strony zrobiłem podobnie jak pisałeś powyżej z tym że mosMainBody() było tylko w widoku pełnego artykułu i niektórych kategoriach a cała reszta w dość rozbudowanej wersji mod_newsflash. Także, zależnie od potrzeb.

fenix75
31-10-2006, 21:12
dziękuję za pomoc, dzięki wam chyba znalazłem rozwiązanie. Ze względu na to że strona ma być o lokalnej drużynie sportowej więc wydażenia sportowe zmieniane były by nie częsciej niż raz w tygodniu to wszystkie okienka bedą zrobione jako user1, user2 itd ale w miejscu usera zamiast modułu robię linka do strony www i tworzę małą stronę (wymiarami pasującą do okienka) której umieszczam grafikę, text i linki do właściwych już artykułów, dzięki takiemu rozwiązaniu cała struktura pozostaje nienaruszona, pozostaje mainbody w którym nic nie będzie na stronie głównej, ale w poszczególnych działach będę mógł je wykorzystać.

nexus246
01-11-2006, 22:18
Tak dla czytelnosci warto zmienic user_1....user_9 na bardziej czytelne.