PDA

Zobacz pełną wersję : Przygotowanie struktury portalu szkoły podstawowej



mcbob1968
14-05-2011, 11:08
Witam.

Stoję przed zadaniem wykonania szkolnej strony WWW w Joomli. Aby w przyszłości uniknąć bałaganu (kłopotów z przejrzystością serwisu od strony administrowania) prosiłbym o poradę, w jaki sposób najlepiej przygotować sekcje i kategorie nowego portalu (wskazany przykładowy schemat). Chciałbym, aby nowa strona wyglądała pod względem zawartości tak jak ta istniejąca obecnie sp2polkowice.republika.pl .
Dziękuję za wszelkie sugestie.

//proszę nie odmieniać słowa Joomla! To przysłówek! /zwiastun

zwiastun
14-05-2011, 11:46
1. Poprawiłem nieco temat - informuje precyzyjniej, czego dotyczy.
2. Przy tak sformułowanym problemie raczej nie uzyskasz zbyt interesujących porad. Sugeruję inne podejście: stwórz zarys projektu i poddaj go dyskusji. Mógłby wtedy powstać całkiem niezły poradnik.

Co w takim zarysie powinno się znaleźć?

a) adresaci - odbiorcy - "grupy docelowe"
Określ, kto będzie czytelnikiem witryny, nazwij każdą grupę, określ jej oczekiwania wobec witryny, potrzeby (ogólnie to uczniowie, rodzice, nauczyciele, władze gminne i oświatowe, społeczność lokalna), ale np. wśród uczniów są dzieci z klas młodszych i starszych, a więc dość różni odbiorcy). Stwórz persony reprezentujące każdą z tych grup.

b) cel i zadania witryny
Określ główny cel i w kilku (4-6) punktach zadania, czy inaczej mówiąc - cele szczegółowe. Oczywiście, cele i zadania sformułuj na podstawie oczekiwań i potrzeb odbiorców.

c) scenariusze działań
Zarysuj scenariusze działania każdej z person. Co Twoim zdaniem zrobi - zechce zrobić - może zrobić - będzie mógł zrobić po wejściu na stronę główną pierwszak czy drugoklasista, a co 5- lub 6-klasista, co nauczyciel szkoły, a co dyrektor, co naczelnik w gminie/powiecie nadzorujący oświatę, a co kurator oświaty (to tak dla przykładu).

d) wstępny spis treści
Na tej podstawie stwórz wstępny spis treści z podziałem na działy/kategorie (umyślnie nie użyłem zestawienia sekcje/kategorie), bo chodzi o działy witryny - główne pozycje menu i podmenu.
Myślę, że przedstawiając taki zarys, możesz liczyć na żywe reakcje i sporo sugestii.
Oczywiście, jak ambitnie podejdziesz do zadania, zależy od Ciebie. Ale pokusiłbym się o takie całościowe podejście.