PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego Joomla 1.5



zwiastun
18-05-2011, 18:44
Wielu nowicjuszy po zastanowieniu się, a czasem i bez zastanawiania, decyduje się na wybór Joomla 1.5, bo podobno lepszy i sprawdzony, cokolwiek to znaczy, albo na 1.6, bo nowszy, więc lepszy.
Proponuję zebrać w tym wątku argumentację przemawiającą za wyborem 1.5. Proszę o rzeczowe wypowiedzi.

Robster
18-05-2011, 21:12
Moim zdaniem na dzień dzisiejszy J!1.5 wygrywa ilością dodatków i komponentów. Wszelkiej literatury na jej temat, też jest więcej w sieci. Oczywiście z upływem czasu będzie się to zmieniało, ale na dzień dzisiejszy chyba łatwiej jest wystartować z J!1.5.

Bazyl
18-05-2011, 21:26
Jeżeli dopiero zaczyna się przygodę z Joomla! to raczej 1.6.
Przez zaczynanie rozumiem budowanie własnej strony, która dopiero za czas jakiś będzie "full wypas". Za jakis czas będzie więcej komponentów i dodatków.

Na wiki, dzięki ogromnej pracy @zwiastuna, są materiały o 1.6. Wiele "pasuje" z 1.5...

Jeżeli strona produkcyjna - nadal 1.5, choć wszystko zależ od projektu.

a_m
18-05-2011, 21:53
trzeba pamiętać, że J! jest tylko narzędziem; mnie interesuje szablonowanie, więc z tego punktu widzenie - czy 1.5, czy 1.6 - wszystko jedno; jak robię stronę - a są to proste strony dla "jasiów kowalskich", "firm jasiów kowalskich", więc Joomla!, to i tak często przerost formy itd; ze względu na K2, rozszerzenia z gavick.com, które lubię - jetem na razie przy 1.5 (z 1.6 się zabawiam)

Tonks
18-05-2011, 22:21
1.5 z przyzwyczajenia i jak na razie więcej dodatków, choć co server inaczej biegają, a 1.6 przy najbliższej okazji na pewno wytestuję jak działa. Z doświadczenia wiem że im nowsza wersja tym lepsza.

tomaszek83
18-05-2011, 23:05
To może i ja coś dorzucę... obiema (oboma? obydwiema?... ) rękoma podpisuję się pod tym co napisał @a_m. Zaraz po wydaniu J1.6 próbowałem postawić portal regionalny (taki remake istniejącego już) ale... zniechęcił mnie brak JComments. No i temat upadł na jakiś czas. Także do tej pory komercyjne wydania to tylko na J1.5. Choć w kolejce jest klient z prostym www i rozważam już zastosowanie u niego J1.6. Główny minus przesiadki to wciąż zbyt mało tych najpopularniejszych dodatków dla J1.6. No i obawa o to co będzie jak wyjdzie 1.7... jak będzie wyglądała przesiadka.

DannyM
25-05-2011, 16:41
1.5 (na dzien dzisiejszy) - duza ilosc dodatkow

adasb82
29-06-2011, 15:45
Myślę, że argument większej ilości dodatków jest już trochę nie na czasie. Owszem jakieś nietypowe wynalazki raczej za szybko się edycji na 1.6 nie doczekają, jednak więksi wydawcy już dawno doszli do wniosku, że bunt nie ma sensu ...trzeba płynąć z falą. Jak widać nawet producent K2 uznał, że 1.6 jest nieuniknione. Wszystkim, którzy zaczynają z joomla zdecydowanie polecam 1.6.. trzeba się rozwijać. A cała reszta tak czy siak się na nową wersję przesiądzie. Mnie przy 1.5 trzyma na chwilę obecną lenistwo i przyzwyczajenie. No i może większe zaplecze informacji na forach.

mib.net
01-07-2011, 10:56
Ja podchodzę do tego pragmatycznie przy takim galopie deweloperów na razie zostaje przy wersji 1.5.23

Wie ktoś z was do kiedy wersja 1.5 będzie wspierana...?

---------- Post dodany 01-07-2011 o 10:56 ---------- Poprzedni post był 30-06-2011 o 17:12 ----------

Sam sobie odpowiem, z tego co wyczytałem to do 2012.04

PeFik
01-07-2011, 11:49
.... Zatem szybciej zniknie 1.6 niż 1.5, zatem nie masz się co martwić.

krzysztof_klosek
06-07-2011, 12:54
To i ja dorzucę trzy grosze.
Jeśli jest się nowicjuszem - to tylko Joomla 1.5. Dlatego, że:
- jest od dawna w użyciu, jest stabilna i w miarę bezpieczna;
- nowicjusz nie jest w stanie skorzystać z nadpisywania szablonem, albo wstawiania kawałków kodu - do wszystkiego używa komponentów i pluginów, a tych do 1.5 jest najwięcej (i w dodatku realizujących dziwaczne pomysły nowicjusza);
- nowicjusz lubi szukać "najlepszego, full wypas" komponentu - tak jak wyżej, w przypadku 1.5 ma czym wybierać;
- nowicjusz ma tysiące dziwacznych i często banalnych problemów - prawie wszystkie mają już swój opis w necie lub dokumentacjach, więc łatwo znajdzie odpowiedź (przy okazji, znużony weteran joomlowy ma go do czego odesłać do poczytania);
- nowicjusz potrzebuje gotowego, bardzo nietypowego szablonu - dla 1.5 wybór idzie w tysiące...
- nowicjusz szuka w końcu współpracownika lub kogoś kto poprawi jego błędy - dla 1.5 łatwiej znaleźć kogoś, kto już miał styczność z tym systemem (w końcu większość stron w polskim necie bazuje podobno na Joomla);

Jeśli jest się zaawansowanym użytkownikiem - to Joomla 1.6. Dlatego, że:
- daje więcej możliwości;
- jest już sporo rozszerzeń, a jeśli nie ma, to zaawansowany użytkownik dostosuje komponent / plugin do wersji 1.6 (lub komuś za to zapłaci) - na czym przy okazji skorzysta cała społeczność;
- szablon i tak tworzony jest od zera (prawie), więc brak ograniczeń;
- przy stałej opiece nad stroną, łatwiej o aktualizację Joomli i komponentów (zapewne przejście z 1.5 na 1.7 lub wyżej będzie dramatem);
- pomoże w rozwoju dokumentacji i bieżących problemów, na czym znów skorzysta społeczność;
- może pokazać klientowi, że pracuje na najnowszej Joomli (czytaj jest dobry i jest na bieżąco) - większość studentów i freelancerów używa Joomli 1.5;

To tak po krótce. Osobiście stawiam strony i na 1.5 i na 1.6. Tam gdzie planuję długofalowy rozwój strony i nie muszę mieć wszystkich bajerów (czytaj kosmicznych komponentów), używam 1.6. Tam gdzie muszę zrobić coś "na już" i z bajerami używam 1.5, bo łatwiej o nietypowe rozszerzenia. Ale generalnie, kierunek -> Joomla 1.6

moje
06-07-2011, 13:28
To co piszesz to błędne myślenie oraz wskazujesz tym, że:
- Joomla 1.6 nie jest stabilna ani bezpieczna, co nie jest prawdą
- studenci i freelnacerzy używają 1.5, jakoby byli mniej zaawansowani, co nie jest prawdą
- 1.6 nie ma dokumentacji, tutoriali itp. w internecie, to nie jest prawdą
- 1.6 nie ma mnóstwo komponentów, co jest nie prawda, bo wiele z nich nie ma na JED*

To napisałeś wskazuje ważne rzeczy, które są (namacalną) prawdą (spotykaną również tutaj na forum), mianowicie:
- wymieniony przez Ciebie nowicjusz, jest ogromnym leniem, któremu nawet nie chce się poczytać informacji, nie mówić już o przeprowadzeniu kilku prostych testów na swoim komputerze i woli marnować czas innych oraz zaśmiecać różne miejsca pomocy (między innymi o forum)
- rzeczony wyżej współpracownik, to ma być tak naprawdę jeleń, który będzie tyrał za "nowicjusza" wzamian za miskę ryżu


* wiele osób szuka najlepszych rozwiązań najlepiej za darmo, a wydanie kilkunastu/kilkudziesięciu PLN jest męka, mimo iż za niektóre komponent warto wyda nawet 100, 150 PLN (pomijając rozwiązania dedykowane, które są warte dużo więcej).

PeFik
06-07-2011, 13:42
+ Dla Joomla! 1.6 też są kursy video + książki zobacz na amazon.com, polskich nie liczę , brrr.

zwiastun
06-07-2011, 13:51
@moje, czemu ma służyć Twój głos i - niestety - obrażanie ludzi.
Nowicjusz, który wg Ciebie jest "leniem" to zwykle osoba zdezoriientowana, często nieznająca języka angielskiego, niedoświadczona w zaawansowanych zabawach z komputerem. A Joomla! ze stosunkowo prostego systemu w swoich początkach stał się dość złożony i trudnym dla początkujacych.
To co napisał @krzysztof_klosek to sensowny zestaw sugestii zarówno dla nowicjuszy, jak i osób z pewnym doświadczeniem. Nie jest tak, jak usiłują wmawiać niektórzy, że jedynym mądrym i słusznym wyborem jest i będzie co najmniej przez kilka następnych miesięcy Joomla 1.6, bo równie dobrym wyborem jest Joomla 1.5, jak i 1.6 (1.7).
Także "argumentacja" w sprawie płatnych/niepłatnych rozszerzeń jest powierzchowna.
W całej sprawie racz zważyć na misję Joomla!, którą było i jest - najogólniej rzecz biorąc dostarczenie elastycznego programu na potrzeby cyfrowej działalności wydawniczej oraz daleko idącej współpracy, budowanie wspólnoty ludzi różnych kultur. Warto zgłębić dokument Centrum Projektu - Misja, wizja i cele.

moje
06-07-2011, 13:57
@zwiastun
Nowicjusz, który nie jest leniem, potrafi poczytać materiały wiki.joomla.pl, znaleźć inne sensowne źródła informacji o Joomla w jeżyku ojczystym, nie boi się wykonać kilku prostych testów na własnym komputerze.
Co do rozszerzeń płatnych, to może i jest to uwaga powierzchowna ale jak najbardziej prawdziwa, dowodem na to jest podawanie małej ilości rozszerzeń do 1.6, bo tych płatnych nie biorą pd uwagę.

michal1233
04-08-2011, 20:46
Dla mnie jak na razie 1.5, ponieważ: wiadomo więcej dodatków, ale także chodzi o to, że dużo bardziej przejrzyste jest okno pisania artykułów, w 1.5 jest poziome, a w 1.6 zrobili pionowo i jeszcze dużą czcionką - tego nie rozumiem.

Hansolo
20-10-2011, 15:05
Ja raczej wole J1.5 choc J1.6/1.7 jest ciekawa.
Denerwuje mnie w J1.7 jednak co innego. Przy edycji artykulow - edytor jest nisko, pol ekranu zajmuje opis (główne parametry art)
a przecież dzialamy glownie potem w JCE ktory jest nowej Joomli jeszcze niżej niz w J1.5
Jak dla mnie J1.6/1.7 jest troche mniej przejrzysta vs J1.5

Klusek1
12-03-2012, 19:42
Ja też od niedawna zacząłem bawić się joomla i muszę przyznać, że z pozycji osoby zaczynającej przygodę z tworzeniem stron to joomla 1.5 jest idealna. Jest łatwa w obsłudze, ma mnóstwo rozszerzeń i można znaleźć bardzo dużo instrukcji. Jakoś niedawno napisałem na forum i zostałem zrugany przez jednego z moderatorów za to, że używam J 1.5. Mnie tam osobiście mało obchodzi co tam ktoś sobie mówi, bo jak dla mnie 1.5 jest idealna.

zwiastun
12-03-2012, 20:26
Jakoś niedawno napisałem na forum i zostałem zrugany przez jednego z moderatorów za to, że używam J 1.5
Nie przesadzasz? Zostałeś zrugany, czy tak to odczytałeś. To dwie różne sytuacje.
Joomla 1.5 za miesiąc odchodzi do lamusa. I to jest wszystko, co dziś można sensownego można powiedzieć w dyskusji, którą wersję wybrać na nową witrynę.
Jak się ktoś uprze, to 1.0 też może zainstalować, bo jeszcze łatwiejszy w obsłudze, poradników jest jeszcze więcej, i pomoc podręczna jest dostępna po polsku.

maciej333111
03-04-2015, 11:40
Moim zdaniem ta wersja jest dużo lepsza niż poprzednia.