PDA

Zobacz pełną wersję : Mobilny Joomla! - jak prawidłowo dostosować?



Andrew
20-06-2011, 15:10
Witam,

Na wstępie chciałbym oznajmić, że zapoznałem się z postami na forum, korzystałem z google itp :)

Jednak zastanawiają mnie pewne kwestia, być może banalne.

Mam stronę www z ogłoszeniami, którą chce przystosować do telefonów mobilnych.

Jakie rozwiązanie jest lepsze, czy generalnie strona mobilna powinna być na inne domienie (np. mobil.naszadomena.pl)? Wiem, że sam dodatek sprawdza czy strona jest wyświetlana na pc czy na telefonie, kwestia czy należy stworzyć dwie odzielne strony i wtedy robić tylko przekierowanie na tą drugą wersje joomli która będzie przystosowana pod telefony. Czy komponent sam przekieruje na odpowiednią templatkę?

Chodzi mi tutaj o najlepsze rozwiązanie. Nurtuje mnie kwestia, czy da się na jednej instalacji joomla przystosować strone z ogłoszeniami (sobipro) w taki sposób aby sprawnie chodziła pod telefonami? Do tego dochodzi joomlafish.

Chcę po prostu odpowiednio się do tego zabrać, a wypowiedz kogoś doświadczonego w tym temacie zaoszczędzi mi sporo czasu na próbach, więc proszę o radę.

pyziak
20-06-2011, 15:16
Większość szablonów klubowych ma już obsługę urządzeń mobilnych:

Mobile ReadyWhether it'd be smartphones, iPhones or an iPad, the theme auto detects screen-sizes and adjusts page elements and layout to fit respectively. więc system sam rozpoznaje czy to smartfon, czy iPod czy PC i wyświetla to co trzeba, bez żadnych przekierowań na subdomeny

Andrew
20-06-2011, 18:55
Mam taką templatkę na stronie, w której musiałem dodatkowo przeprowadzić trochę zmian graficznych, jednak była najbardziej zbliżona do tego co chciałem stworzyć.

http://www.cloudaccess.net/professio-template.html

Teraz pytanie, czy łatwiej będzie przystosować tą templatke i cały serwis do mobilnych telefonów czy, raczej znaleźć/kupić nowa która już jest, tyle ze więcej bawienia będzie z grafika na pc?

pyziak
20-06-2011, 19:08
To już jest indywidualna decyzja, wszystko zależy od punktu widzenia, jeden by dostosował bo jest ona zrobiona na T3 Framework (http://wiki.joomlart.com/wiki/JA_Template_Framework/Overview) , drugi by użył gotowej bo nie chciał by tracić czasu na to , inny by po zrobił/zlecił swoją autorską, także trudno jednoznacznie opowiedzieć na to pytanie.

neo_fox
20-06-2011, 19:32
Nurtuje mnie kwestia, czy da się na jednej instalacji joomla przystosować strone z ogłoszeniami (sobipro) w taki sposób aby sprawnie chodziła pod telefonami?

W czym problem?

https://lh6.googleusercontent.com/-HYXyb6orxSw/Tf909a1tMFI/AAAAAAAAAOw/SWvNDMibUcU/s512/2011-06-20_18-26-57_329_Schaafheim.jpg

moje
20-06-2011, 22:32
@Andrew
Moim zdaniem lepiej wykrywać czy przeglądający korzysta z koma czy z telefonu i pod tym samy adresem wyświetlić treść dostosowaną do urządzeń mobilnych. Dla Joomla 1.6 są takie dodatki, które wykrywają urządzenia i ładują osobny szablon,a że jest coś takiego jak nadpisywanie szablonem, to możesz dostosować treść modułów i komponentów.

@neo_fox
Chyba nie o taki efekt (wizualny) chodziło ; )

PiotrWrona
21-06-2011, 11:52
Radku jak sądzę Andrew pytał bardziej o podpięcie mobilnej templatki pod samo SobiPro niż wyświetlanie pełnego katalogu na Telefonie....
Rozwiązanie prezentowane przez ciebie jest dobre dla osób z szybkim łączem i przy tanim internecie.

Ja niedawno miałem podobny problem przy jednym z projektów . Ale poradziłem sobie troszkę w inny sposób... miałem przygotować mobilny katalog na SobiPro (niecała setka przedmiotów). Więc zrobiłem dwa odrębne katalogi jeden pełny z ładną tęplatką drugi okrojony ze zmniejszoną ilością danych i mini templatką. Jednak to rozwiązanie na pewno się nie sprawdzi przy serwisie ogłoszeniowym.

Trzeba pamiętać że zrobienie mobilnej joomli to kilka sekund roboty przy użyciu gotowych dodatków (między innymi mobilejoomla) lub kilka minut przy samodzielnym pisaniu kodu.... jednak większość dodatkowych komponentów ma własne templatki i tu zostaje tylko wersja samodzielnej przeróbki bo producenci/programiści nie dają nam możliwości automatycznej zmiany na mobilną templatkę a i na rynku nie ma dodatkowych rozwiązań tego typu. Istnieją co prawda aplikacje pod iP ale są piekielnie drogie i zmuszają klienta do instalowania oprogramowania na swoich tel. co ogranicza liczbę potencjalnych "oglądaczy"

neo_fox
21-06-2011, 13:06
Więc zrobiłem dwa odrębne katalogi jeden pełny z ładną tęplatką drugi okrojony ze zmniejszoną ilością danych i mini templatką.

W SobiPro można nadpisywać szablony. Przykładowo mógłbyś zrobić coś w stylu:
Normalna wersja: /index.php?option=com_sobipro&sid=31:Books&Itemid=53
Mobilna wersja: /index.php?option=com_sobipro&sid=31:Books&sptpl=mobile&Itemid=53

W drugim wypadku będzie szukał szablonu w entry/mobile.xsl
Tak samo można nadpisać widok kategorii i sekcji

PiotrWrona
21-06-2011, 15:02
Ooooooo dzięki za podpowiedź na pewno w przyszłości się przyda


Radku a może orientujesz się czy w ten bądź podobny sposób można by było nadpisać szablon JomSocial ?