PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla vs. WordPress



zhong_guo_ren
01-07-2011, 20:56
Ja i moja ukochana dziewczyna Joomla!, przeżywamy teraz trudny okres:( Nie mam chwili spokoju, bo praktycznie za każdym razem pojawia się coś nowego, nowy błąd, coś nie działa, coś się nie wyświetla. Na przykład dziś zniknął szablon z katalogu i nawet wczytany backup go nie przywraca :blink: Po całym dniu mordęgi jestem wyprany psychicznie i mam chwilę zwątpienia. Czy nie warto by się zainteresować WordPressem.

Kto z Was ma doświadczenia z WordPressem? Interesuje mnie szczególne aspekt usterek i błędów, czy może jest ich mniej, czy tyle samo?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

palyga007
01-07-2011, 21:01
To chyba pytanie na forum wordpress.
Ja osobiście "podchodziłem" do WordPress'a kilka razy i do tej pory jakoś się nie mogę przekonać.
Podobno intuicyjny itp, ale sam nie wiem.. może za bardzo wrosłem w J! i w WP wszystko mi się jakieś takie dziwne wydaje.

zhong_guo_ren
01-07-2011, 21:25
To chyba pytanie na forum wordpress.

Tam pewnie by mi odpowiedzieli, że o takie rzeczy to muszę się pytać tych od Joomli:)

Gall Anonim
01-07-2011, 21:29
@zhong_guo_ren - A czy ja mogę zadać dwa pytania - jak długo Jesteś z tą dziewczyną? Jaki strój jej Zafundowałeś? i Wiesz że Mars zawsze miał problemy ze zrozumieniem Venus :)
Tak więc może Potraktuj Joomla jak nieodmienny system CMS, wówczas lepiej się zrozumiecie:)
Sorki za te drobne żarty, ale włączyła mi się głupawka - natomiast jeśli chodzi o pytania - fajnie by było uzyskać na nie odpowiedź.
Pzdr

zhong_guo_ren
01-07-2011, 21:58
Z Joomlą zaczęliśmy się spotykać pod koniec 2009 roku. Niech nikogo nie zmyli mój staż na forum. Problem w tym, że nie spłodziliśmy jeszcze nawet jednego dziecka....:( Nie bardzo rozumiem przenośnię ze strojem. Jeżeli chodzi o szablon, czy dodatki to jak każdy, jeżeli jest coś sensownego to korzystam z darmowych rozwiązań, a z drugiej strony jest wiele drogich (jak dla mnie) rzeczy ale wartych swojej ceny.

Z moich pobieżnych obserwacji wywnioskowałem, że dodatki do WordPress'a są droższe i to sporo. Mam rację? Jeżeli za tą cenę miałbym otrzymać mniej problemowy CMS to jestem za. Inna sprawa, że mi się nie chcę, bo Joomlę znam już nie tak znowu marnie, a jako że nie jestem informatykiem to uczenie się nowych rzeczy nie przychodzi mi zbyt łatwo.

Gall Anonim
01-07-2011, 22:10
Osobiście mam podobne podejście do WP jak Palyga - ponadto akurat kręci mnie fakt jakie można robić z Joomla kombinacje - im więcej umiem tym mniej wiem :)
Pzdr

PeFik
01-07-2011, 22:18
Na przykład dziś zniknął szablon z katalogu...Kurcze zaczynałem z Mambo, jakże z perspektywy czasu niedopracowany, a nie miałem takich "wypadków". Może twój serwer jest pechowy?
Na WP stawiałem w tym tygodniu bardzo prosty serwis, i od strony dla redaktora wydaje się być prosty, mniejsza szansa, że ktoś coś zepsuje. Ale dla admina - nie daje takiej swobody jak Joomla!, dlatego uważam że wszystko zależy od projektu. Poza tym jest ponad > 2-3 tys. CMS, wierz mi jest z czego wybierać.

PiotrWrona
02-07-2011, 07:32
Jak dla mnie wszystko zależy od projektu. WP jest fajnym CMS-em pod projekty typu, blog, mikroblogowanie (buddypress), mini serwis z małym sklepikiem, czy stronka jakiegoś magazynu.
WP ma bardzo uproszczony interfejs czym może dawać wrażenie prostszego ale trzeba pamiętać że gdy nie ma opcji w zapleczu zmian można dokonywać tylko przez modyfikację kodu więc prostota jest tylko pozorna.

Co do dodatków i ich cen ja mam wręcz odwrotne wrażenie joomla wydaje mi się tańsza i dająca większe możliwości dodatków. Najprostszy przykład to Skrypty sklepu pod J i WP. VM jest bardzo rozbudowany i do tego darmowy do WP 90% sklepów albo jest płatna albo nie nadają się do niczego.

Największym plusem WP jest jego Mobilność gdyż twórcy dodatków w przeciwieństwie do tych od J. wydają zazwyczaj też wersje mobilne.

pyziak
02-07-2011, 09:26
Witam.
Zgodzę się w 100% z kolegą @PeFik to są dwa różne CMS'y z innym przeznaczeniem oraz możliwościami i mnogością dodatków poza tym stwierdzenie :

Nie mam chwili spokoju, bo praktycznie za każdym razem pojawia się coś nowego, nowy błąd, coś nie działa, coś się nie wyświetla. Na przykład dziś zniknął szablon z katalogu i nawet wczytany backup go nie przywraca :blink: Po całym dniu mordęgi jestem wyprany psychicznie i mam chwilę zwątpienia.świadczy o tym iż twoje działania względem administrowania/tworzenia są błędne, ale gdzie tkwi błąd tego nikt Ci nie powie ( może za mała wiedza, zły hosting, może niewiadomego pochodzenia rozszerzenia, może działanie osób trzecich i można tak zgadywać bez końca), poprawnie zainstalowana w odpowiednim środowisku Joomla działa bez najmniejszych problemów, uwierz mi że ludzie, którzy codziennie administrują serwisy na Joomla nie są łysi i nie wypijają 10 litrów wody żeby uzupełnić ubytek płynów w organizmie spowodowany poceniem się. Oczywiście nie twierdze że Joomla spełnia wszystkie fantazje twórcy, ale to inny temat.

PeFik
02-07-2011, 10:50
1,4 mln - mniej więcej tyle jest stron działających na Joomla, w porównaniu do WP to mało, ale... to też o czymś świadczy. Nawet najnowsze ferrari można zepsuć w nieodpowiednich rękach.
Zacznij od prostych CMS, wtedy małymi kroczkami nauczysz się podstaw.

mjmartino
02-07-2011, 14:57
Joomla jest jak system operacyjny ;) Masz menu - masz komponenty (podprogramy) Wszystko jest intuicyjne Wchodzisz i masz tu tam masz to.
Z doświadczenia wiem że Joomla przeładowana + kiepski hosting = problem. Tak jak z windowsem.. majac 1GB ramu i windows xp + odpalone klika programów zwyczajnie się dusi..

Tak więc nie rzucaj pochopnie dziewczyny :)
Analogicznie powiem WP to taki system mobilny
Joomla to taki system jak winxp
a np Drupal to już taki unixowy serwer ;)

Oczywiście można by się bawić jeszcze w setę innych CMS.. poszukując kiedyś zamiennika J! z przykrością muszę stwierdzić że .. nie ma go .. Jedyna sensowna alternatywa to Drupal (ale to nie jest prosty w obsłudze CMS przynajmniej wer 5 i 6 a 7 jeszcze nie testowałem)
Oczywiście nie chce umniejszając żadnemu CMSowi ale niektóre się nie nadają do niczego oprócz publikowania newsów a więc funkcjonalność mają mizerną ..

Więc moja rada na początek pomyśl o tym co chcesz uzyskać w danym CMS jaką funkcjonalność, później dobierz odpowiedni przetestowany hosting. I ciesz się z działającego CMSa :)

Podsumowując moją wypowiedź praca administratora umownie admina CMS'u polega na ciągłym dopieszczaniu i poprawianiu strony.. Jeśli uważasz że masz stronę wykonaną w 100% to powiem Ci że mylisz się zawsze jest coś do poprawy, nowe technologię nie śpią :) Jeśli stoisz w miejscu to jesteś z miejsca skazany na porażkę!
Podchodząc odwrotnie do twojego problemu pomyśl tak .. jeśli coś nie działa to czyż to nie jest wspaniała okazja aby się nauczyć jak radzić sobie z takimi problemami i zdobywać doświadczenie którym później będziesz się mógł dzielić tutaj jak i przy kolejnych projektach.
Życzę cierpliwości do swojej dziewczyny a w końcu ja wychowasz :P

pawelSafiStudio
02-07-2011, 16:04
Ja swój pierwszy projekt również stawiałem za czasów Mambo. Z Joomla! zdarzały się małe problemy ale jeszcze jako Joomla! 1.0.x. Z Joomla! 1.5 nie miałem jeszcze problemów, tym bardziej, że w większości projektów korzystam z własnych dodatków.

Co do WP, także zdarza się coś na nim robić i nie napotykałem na problemy. Jestem tego samego zdania co @PeFik. Są to dwa różne systemy o różnym przeznaczeniu. WP jest idealny na blogi i mikroblogi. Bardzo często go wykorzystuje podczas budowy zaplecza pozycjonerskiego (Jest przyjazny dla Google. Google strasznie szybko indeksuje strony postawione na WP. Co ciekawsze ostatnio nawet dostałem info od Google, że mam starą wersję WP i należy ją upgradować.). Jednak korzystać z WP do tworzenia większych portali to wg mnie mordęga. Niestety zbyt dużo do przebudowania a i tak na Joomla! efekt byłby lepszy.

Wg mnie dobrze poznać oba systemy. Mam nadzieję, że w końcu ułoży Ci się z dziewczyną :) Zawsze po burzy wychodzi słońce, więc walcz dalej. W końcu będzie dobrze :)

zhong_guo_ren
02-07-2011, 17:16
Dziękuję Panowie, nie sądziłem że uformuje się wokół mnie grupa wsparcia:D
Generalnie 90% moich problemów to brak wiedzy. Jak zaczynałem poznawać Joomlę to sprawiało mi wszystko niesamowitą frajdę. Teraz jest trochę trudniej, bo dziewczyna siedzi mi na łbie i marudzi, że komputer ważniejszy od niej. No ale nic, dziś już znowu wziąłem się do pracy i coś idzie :) Co prawda robię tłumaczenie, więc nie ma miejsca na błędy, ale zawsze do przodu.

Co do WordPress to pewnie wszyscy macie rację, bo mi też głównie on się kojarzy z prostymi blogami i serwisami, chociaż kiedyś natknąłem się na serwis zakupów grupowych na oparty na WordPress, więc wystarczy ruszyć głową.


Poza tym jest ponad > 2-3 tys. CMS, wierz mi jest z czego wybierać. Do dzisiejszego dnia myślałem, że jest ich może z 50 :zagubiony:. Jedyny z jakim miałem do czynienia wcześniej to PrestaShop, także jestem w miarę wierny :)

PeFik
02-07-2011, 21:16
jaki by tu wybrać CMS? Jeśli zadajesz sobie to pytanie sprawdź --> http://www.cmsmatrix.org