PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 1.7 - zapraszam do testów.



Gall Anonim
14-07-2011, 14:07
Zainstalowałem do testów otwartych Joomla 1.7 pod adresem:
http://joomla17.plusmus.nazwa.pl/administrator/index.php
dostęp:
przez PA
user: roko
pass: roko
Dostęp na poziomie SU udostępniam osobom z pewnym stażem na forum poprzez priv.
Testujcie
Sprawdzajcie
Pzdr
P.S. Część zmian jest o tyle dobrze widoczna, że został zainstalowany język polski od wersji 1.6.5 - więc części tłumaczeń jeszcze nie ma.

PiotrWrona
14-07-2011, 14:45
ale te zwijane zakładki w PA wyglądają tandetnie :D


Dzięki Gall :)

zbig1972
14-07-2011, 23:24
Przydałoby się stworzyć dla zachowania porządku nową kategorię postów "Joomla! 1.7"

zwiastun
15-07-2011, 11:18
Nie będzie nowej kategorii - zmienimy tylko w nazwach z 1.6 na 1.6-1.7. W sierpniu kończy się wspieranie 1.6

Robster
15-07-2011, 11:26
A za kolejne 6 miesięcy 1.6-1.7-1.8 :D Widać nie tylko w Polsce jest dziadowanie :)
Dzięki @Gall Anonim, ale jakiś kolega wcześniej zrobił to samo.

zwiastun
15-07-2011, 11:40
A za kolejne 6 miesięcy 1.6-1.7-1.8 :D Widać nie tylko w Polsce jest dziadowanie :)
Nie rozumiem tego komentarza!

Robster
15-07-2011, 12:17
@zwiastun cały czas pije do tych niepotrzebny wydań :) Dostajemy coś co będzie, tak naprawdę użyteczne przez 6 miesięcy od wydania. Mogli to nazwać Joomla! Developers, albo cuś takiego. Jak ktoś nie czyta newsów, to założy stronę na 1.7 czy 1.6, a później mogą być cyrki przy aktualizacji do 1.8. Moje gdybania, ale nigdy nic nie wiadomo.

zwiastun
15-07-2011, 13:39
Nie będzie cyrków przy aktualizacji.
Sugeruję jednak chłodniej podchodzić do zmienionej polityki wydawniczej.
Nowości w 1.7 istotnie jest niewiele i nie tak atrakcyjnych, jak można by oczekiwać. Formułowane w październiku ub. roku na spotkaniu zespołu Projektu zamierzenia były śmielsze - już w 1.6 zdawało się, że będzie więcej rzeczy nowych i pożądanych (tagowanie, komentarze, sporządzanie kopii zapasowych), ale widocznie to nie takie proste, jak by się marzyło.
Istotą nowej polityki jest m.in. złagodzenie przejścia między kolejnymi wielkimi krokami. Gdy w styczniu przyszłego roku pojawi się 1.8 (lub 2.0), a więc następne wydanie LTS po Joomla 1.5, na JED będzie nie 100, 200, czy 500 ale kilka tysięcy rozszerzeń.

Robster
15-07-2011, 13:50
Mnie nie chodzi o same przejścia, ale o tą głupią numerację. Cała ta J!1.7 i 1.8 to po prostu kolejne łaty na 1.6 i tyle. Można więc było robić jak do tej pory 1.6.x lub od razu skoczyć do 1.8.x czy 2.0.x. Wiem, że to pierdoła, ale mimo wszystko wprowadza w błąd.

zwiastun
15-07-2011, 14:10
To nie są kolejne łaty!
- oddzielono CMS od CMF
- dodano obsługę OpenSearch
- wzbogacono konfigurację Przełącznika języków
- dodano przetwarzanie wsadowe artykułów
- dodano możliwość ustawienia domyślnej kategorii , do której użytkownicy z grup mogą dodawać nowe artykuły
- dodano nowszą wersję TinyMCE
- wzbogacono funkcjonalność dodatku Wpinacz modułów (teraz można wpiąć pozycję modułów albo konkretny moduł, można również zdefiniować dodatkowo ustawienia prezentacji - styl ramki, tytuł)
- dodano funkcję automatycznej aktualizacji bazy danych (schematu bazy danych)
A poza tymi, nieco innych, mniej i bardziej istotnych

zbig1972
15-07-2011, 14:21
Zgadzam się ze zwiastunem. Ja też uważam, że zmian w wersji 1.7.0 jest dużo więcej. Także update z 1.6.5 na 1.7.0 wcale nie odbywa się tak bezstratnie. Znalazłem już sporo templatek rzekomo napisanych na 1.6, które nie radzą sobie z wersją 1.7.0 Poza tym zerknijcie na plik update z 1.6.5 na 1.7.0RC1. Tam praktycznie jest wymienionych 90% plików. Tak więc Robster to nie jest tylko łatka. To poważny skok w nową wersję.

Robster
15-07-2011, 14:55
Poważny skok na 6 miesięcy. Ja się na marketingu nie znam, ale ze zwykłego logicznego punktu widzenia, nie pasuje mi coś takiego.

PiotrWrona
15-07-2011, 15:06
Robster bo to z marketingiem nie ma nic wspólnego. Chłopaki z joomla widać nie słyszeli o takim słowie. Wprowadzając na rynek 1.6 zobaczyli że zainteresowanie jest prawie zerowe gdyż wszyscy prawie pozostali przy 1.5 czekając na 1.7, ale gdy wejdzie 1.7 nie będzie żadnej szalonej migracji bo ludzie poczekają do 1.8...... Joomla 1.6 i 1.7 mogły byś wydawane spokojnie jako wersje deweloperskie testowe.... by twórcy większych komponentów powoli mogli przygotowywać migrację z 1.5 do 1.8....

A wprowadzanie co 6 miesięcy wersji użytkowej jest taką próbą (nieudaną) pokazania szybkiego postępu.


Ale cóż to jest wybór ekipy joomla..... nam może się to nie podobać ale oni rządzą tym projektem i oni decydują.

Gall Anonim
15-07-2011, 22:41
Zapraszam Ponownie - właśnie zainstalowałem testową wersję językową dostarczoną przez Zwiastuna
Pzdr

PeFik
15-07-2011, 22:43
a ja dodałem kilka poprawek --> http://blog.elimu.pl/7257-joomla-1-7-spolszczenie/
które zgłaszałem w wątku o tłumaczeniu

Gall Anonim
15-07-2011, 22:50
@PeFik - dzięki - poprawione:)
Pzdr

zbig1972
16-07-2011, 12:50
Gall Anonim mam do Ciebie serdeczną prośbę. Czy mógłbyś u siebie spróbować zainstalowac szablon Ja_purity II na 1.7.0. Mnie się udaje zainstalować, lecz nie mogę go uruchomić tak skutecznie żeby chodziła strona z tym szablonem. Producent chwali się że chodzi na 1.6 i faktycznie chodzi, ale na 1.7 już to nie jest takie proste. Templatke znalazłem TUTAJ (http://www.joomlart.com/demo/#templates.joomlart.com/ja_purity_ii)
Co raz bardziej jestem przekonany, że 1.7 nie będzie kompatybilny tak w całości z 1.6.

neo_fox
18-07-2011, 22:34
Własnie zabraliśmy się za poważne testowanie i już kilka bładów znalazłem :podstep:
Ale się muszę pochwalić; SobiPro RC4 śmiga na Joomla! 1.7 bezproblemowo :D

GrzesiekP
19-07-2011, 17:58
Bezproblemowo zaktualizowałem 1.6.5 do 1.7. Szablony RocketTheme pod 1.6 działają poprawnie - należy jedynie zaktualizować silnik Gantry.

zwiastun
19-07-2011, 18:02
Właśnie wydano Joomla 1.7

mjmartino
19-07-2011, 20:01
Właśnie wydano Joomla 1.7

Ja podziękuje jeszcze postoję :P aczkolwiek nie omieszkam się zapoznać ;)
Być może 1.8 ale do tego czasu to już wyjdzie NOOKU podejrzewam ;)

neo_fox
19-07-2011, 20:04
Być może 1.8 ale do tego czasu to już wyjdzie NOOKU podejrzewam ;)

I w czym Ci to pomoże ? :podstep:

PiotrWrona
19-07-2011, 20:36
A ja tam mam zamiar powoli przechodzić na nową joomlę.... na razie tylko do testów ale..... to już coś.... bo nie che mi się nagle skakać z 1.5 na 1.8

mjmartino
19-07-2011, 21:00
I w czym Ci to pomoże ? :podstep:

Ależ pomoże mi to na duchu :P
Każdy wybiera to co mu odpowiada ;)

neo_fox
19-07-2011, 21:47
Każdy wybiera to co mu odpowiada ;)

Mnie to raczej Joomla! bo z N się powoli robi Miro. Dlatego trzymam się na dystans :podstep:

josh
19-07-2011, 22:07
Jak sie robi Miro, to raczej ciekawie nie bedzie ;)... chyba ze bedzie rozlam, ustalanie nowej nazwy i ... kiedys przez to juz przechodzilismy (przynajmniej niektorzy z nas)

mjmartino
19-07-2011, 22:38
Mnie to raczej Joomla! bo z N się powoli robi Miro. Dlatego trzymam się na dystans :podstep:

A mógłbyś rozwinąć temat czemu robi się jak z Miro i co to jest za projekt ?

neo_fox
19-07-2011, 23:04
Miro to była firma która wypuściła Mambo. Ale firma się za bardzo komercyjna zrobiła i liderzy (w tym JJ) się wkurzyli i zrobili Joomla!
Teraz JJ zrobił N i powtarza historię. Powiem tyle że przykładowo ze mnie (i co innych ciekawych ludzi) on lekko ignoruje od momentu jak mu powiedziałem że SobiPro niestety N nie będzie używać (z różnych względów).
Za to się skumał ostatnio z MD od VM, które to rozszerzenie jest w trakcie likwidacji bo MD to ... e nie powiem bo nie lubię brzydko pisać. W każdym razie ma zapały rasistowskie, i go bardzo wychwala ostatnio

Może się mylę ale IMHO jak się poniektórzy połapią o co w tej sprawie biega to też statek opuszczą i tyle będzie (dla nich) z N. Co mądrzejsi zostaną, bądź wrócą do Joomla! i zamiast się notorycznie oburzać jaka to Joomla! jest zła, po prostu pomogą przy rozwoju Joomla!

Jak dla mnie Joomla! się rozwija we właściwym kierunku. Tyle w temacie

KejeN
20-07-2011, 06:14
Joomla! 1.7 a ja nawet nie "zdążyłem" 1.6 zobaczyć - to się nazywa ignorancja:)

kurtz
20-07-2011, 08:29
a moje zdanie jest nieco inne.

framework jest takim narzędziem, który bierzesz i .. robisz swoje. nie prowadzę statystyk użytkowania specjalistycznych komponentów z innymi komponentami, ale może rozwiązanie problemu jest dziecinnie proste.

obojętnie czy nooku czy joomla! wszędzie dzieje się nie fajnie, nawet molajo może zatrzymać się w pewnym momencie, bo jest od joomla! zależne trochę bardziej niż nooku, które bierzesz i ... masz.

na aktualizacje joomla! samego w sobi(e) czekają tylko ludzie, którzy z jakiegoś powodu nie chcą, nie potrafią ogarnąć środowiska [ od kuchni ], bojąc się w nie ingerować, ale nie to jest rolą frameworków.

tomaszek83
20-07-2011, 09:09
Joomla! 1.7 a ja nawet nie "zdążyłem" 1.6 zobaczyć - to się nazywa ignorancja:)

nie jesteś sam... ja co prawda odpaliłem na samym początku pojawienia sie 1.6 ale jakoś nie przekonałem się... może z braku rozszerzeń które były mi potrzebne. Teraz jak rozszerzenia już są to ja mam ogromne wątpliwości po tych krótkich cyklach życia Joomla. Pewnie prędzej czy później przejdę na 1.7 a może już będzie 1.8. Zastanawia mnie tylko czy kompatybilność szablonów i rozszerzeń będzie w J! 1.6, 1.7, 1.8 etc... taka sama jak w przypadku linii 1.5.x. Bo troszkę bez sensu co pół roku wszystko poprawiać bo nagle coś przestaje działać.

neo_fox
20-07-2011, 09:20
obojętnie czy nooku czy joomla! wszędzie dzieje się nie fajnie, nawet molajo może zatrzymać się w pewnym momencie

Ja myślałem że mówimy o Nooku server który choć nie wiem jak się JJ zapierał, jest próbą tworzenia Joomla! konkurencji.
Malajo jest dla mnie tez dziwnym tworem, który nota bene też jakby znika powoli. W każdym razie Amy ostatnio znowu się zachowuje (http://twitter.com/#!/AmyStephen/status/93351840103677953) jakby była członkiem zespołu Joomla! :podstep:
Po co starają się tworzyć nową wersję Joomla! zamiast pomóc Joomla! Team przy rozwoju obecnej wersji?!

Ostatnie taki nowy trend się zrodził - jak się coś komuś nie podoba to stara się tworzyć forka ale żeby się za bardzo nie narażać nazywa to dystrybucją.
Co mnie tez dobija to fakt że coniektórzy, nawet bardzo prze ze mnie szanowani developerzy twierdzą że Joomla! się pomóc nie da. Dla mnie trochę dziwne - ja pomagam. Pisałem kilka poprawek do Joomla! i nikt jakoś ich nie odrzucił.
Nie twierdzę że w Joomla! wszystko jest idealne. Niektóre dyskusje (http://groups.google.com/group/joomla-dev-general/browse_thread/thread/7b4349a8249a6fb3?hl=en-GB) na JBS mnie rozbrajają.
Ale większość malkontentów zamiast tracić czas na debilne dyskusje i manewry lepiej mogłaby zainwestować czas starając się pomóc w rozwoju Joomla!

kurtz
20-07-2011, 09:54
mówimy ogólnie, bo jest to synergia bez której jedno nie istniałoby bez drugiego.

każdy ma różne doświadczenia z osm, ja też z tym, że faktycznie częściej ograniczam się już do komunikatów niż dyskusji, która tak na prawdę nie prowadzi do niczego, bo każdy ma swoją wizję frameworka. ja to rozumiem, bo joomla! jest zapóźniony z wieloma, ośmielę się powiedzieć kluczowymi technologiami.

nie ma dobrej woli z niczyjej strony, aby usiąść i zrobić tego joomla! 2.0 takim, jakim środowisko chciałoby go widzieć. mówiąc o środowisku mówimy tez o nooku, molajo i tych setkach forków, które powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

rozumiem też każdego, kto chciałby dostosować fork [ w sensie zwiększenia synergii pomiędzy j! a jego kontrybucją ] do swoich potrzeb. taka jest rola frameworka, który jest "jedynie" rdzeniem [ w tym przypadku ].

jeżeli mielibyśmy kontynuować trzeba byłoby rozgraniczyć wątki na społecznościowy [ joomla! ] biznesowy [ fork ], żeby przy trzeciej wymianie zdań temat dyskusji nie rozmył się niepotrzebnie.

jedynie w ten sposób rozgraniczone przede wszystkim ambicje, pozwolą znaleźć rozwiązanie.

forki drupala wyszły na dobre i społeczności i biznesowi.

neo_fox
20-07-2011, 10:11
Problem w Joomla! polega na tym że OSM ma niewiele do powiedzenia więc ich się za bardzo czepiać nie można.
Jak dla mnie, separacja framework od CMS było dobrą decyzją i we właściwym kierunku.

Dobra wola może i była ale postaw się w sytuacji PLT czy developerów Joomla! kiedy większość krytyków puszcza w Twoim kierunku takie teksty: http://twitter.com/#!/virtuemart/status/91113159796072449 i to nie jest wyjątek niestety.
Ja bym się też wk... na ich miejscu

kurtz
20-07-2011, 10:24
tak, ja wiem, to jest ciężki temat. moglibyśmy się nawet pokłócić przy piwie.

nawet jeżeli znaleźlibyśmy [ my obaj ] rozwiązanie problemu, to pewnie tylko my. stąd te forki, prawda ? stąd te grupy pro albo anty, stąd każdy ma inne zdanie.

to nie jest rozmowa na forum. to po prostu kwestia zarysowania woli współpracy wszystkich osób zaangażowanych w projekt / y. obawiam się, że właśnie przez to projekt j! trochę marginalizuje się. wspominałem o tym kiedyś. pół roku - może rok temu, przy okazji jakiejś innej dyskusji.

oczywiście mówię o tych 10 %, którzy aktywnie tworzą coś w joomla! dla społeczności lub rozwijając go dalej w projektach zamkniętych lub komercyjnych, bo zwykłemu użytkownikowi bloga lub strony domowej nasza rozmowa, ustalenia nie robią różnicy.