PDA

Zobacz pełną wersję : Kategorie/Sekcje



mamona
13-11-2006, 22:08
Czy da sie zrobic template lub za pomoca administracji wykonac cos takiego:

Mamy glowne menu, ktore linkuje tak:
Grupa1 --> Kategoria1 | Kategoria2 | Kategoria3
Grupa2 --> Kategoria1 | Kategoria2 | Kategoria3
Grupa3 --> Kategoria1 | Kategoria2 | Kategoria3

Udalo mi sie mniej wiecej cos takiego uzyskac za pomocja "Lista - zawartość sekcji", ale efekt jest nie do konca taki jak potrzebuje. Tzn otrzymalem cos takiego:

Grupa1 --> Kategoria1 (9) | Kategoria2 (3) | Kategoria3 (11)
w nawiasach ilosc artykulow

A potrzebuje nie informacje o ilosci artykulow, tylko wylistowane linki do nich, czyli mniej wiecej cos takiego:

Grupa1 -->
Kategoria1

link1Kategoria1
link2Kategoria1
...


| Kategoria2

link1Kategoria2
link2Kategoria2
...


| Kategoria3

link1Kategoria3
link2Kategoria3
...


itd :)

jac02
13-11-2006, 22:17
A może pobaw sie sekcjami i kategoriami. Sekcje są nadrzędne dla kategorii. Dasz później w menu link do tabeli artykułów z kategorii i będziesz miał linki do artykułów

mamona
13-11-2006, 22:22
Oj, troche mi sie namieszalo :P Mozesz mi to blizej wyjasnic?

mamona
13-11-2006, 22:33
Moze napisze jak mam obecnie.
W sekcjach np mam tak:
Ferrari
Fiat
Ford
Skoda
Seat
itd

Kategorie mam 3:
Eksploatacja
Porady
Ciekawostki

Calosc wysweitlam za pomoca Lista - zawartosc sekcji

jac02
13-11-2006, 22:33
Nie wiem czego to ma się tyczyć
ale dla przykładu
załóż sobie sekcje np.
Sekcja artykułów Grupa
Sekcja inna 1
Sekcja inna 2 itd
W sekcji Grupa załóż kategorie:
Grupa1
Grupa2
Grupa3
Nowotworzone artykuły przypodządkuj so sekcji Grupa i kategorii Grupa 1, 2 lub3
Nastepnie w menu dawaj linki do Tabeli - artykułów w kategorii (Grupa1, 2 lub3)
Będziesz miał wykaz artykułów z linkami (jak ustawisz w parametrach)

jac02
13-11-2006, 22:37
Zrób listę - zawartość kategorii, chyba,że ma byc coś innego

mamona
13-11-2006, 22:44
Cholender, wg tego co napisalem, nie bardzo to moge wykonac...
Mozesz przyjrzec sie moim sekcjom i kategoriom, czy przypadkiem nie mam na odwrot?

jac02
13-11-2006, 23:06
Z tego, co rozumiem np dla Ferrari (sekcja) mają być 3 kategorie (eksplatacja, porady, ciekawostki), w każdej z tych kategorii jakieś artykuły. I tak dla każdego samochodu. A Ty chcesz wyświetlić te artykuły?
Jesli o to chodzi - to tak, jak opisałem, U mnie to jest Tabela - ertykuły z kategorii, u Ciebie może byc lista, czy jakos tam.

mamona
13-11-2006, 23:10
Z tego, co rozumiem np dla Ferrari (sekcja) mają być 3 kategorie (eksplatacja, porady, ciekawostki), w każdej z tych kategorii jakieś artykuły. I tak dla każdego samochodu.
Dokladnie tak :)



A Ty chcesz wyświetlić te artykuły?
Jesli o to chodzi - to tak, jak opisałem, U mnie to jest Tabela - ertykuły z kategorii, u Ciebie może byc lista, czy jakos tam.
Chce wyswietlic po kliknieciu na Ferrari liste artykulow (linki) we wszystkich trzech kategoriach.

mamona
13-11-2006, 23:32
Juz sam nie wiem co jest :/
Jak Tworze Sekcje, to jest OK. Stworzylem na odrwrot czyli eksplatacja, porady, ciekawostki.
Potem zaczalem tworzyc kategorie Ferrari itd, to musze je przypisywac do Sekcji.

Wiec jakbym zrobil z Ferrari, Fiata czy Skoda Sekcje, to tworzac Kategorie eksploatacja musialbym ja przypisac albo do Ferrari, albo Fiata itd.
Czegos tu nie rozumiem, bo eksploatacja, porady i ciekawostki odnosza sie wszystkich marek :(

jac02
13-11-2006, 23:32
W ten sposób to się chyba nie da.
Ale może za pomocą Bloga.
Wybierz jako odnośnik Blog - artykuły z kategorii, nadaj nazwe np Ferrari, zaznacz kategorie, z których chcesz mieć wyświetlane arty, w Parametrach wpisz: Wprowadzeń 0, Wstępów 0, Szpalty 1, Odsyłaczy: ile chcesz na stronie np 30. I powinno grać..:)

mamona
13-11-2006, 23:35
Z tego, co rozumiem np dla Ferrari (sekcja) mają być 3 kategorie (eksplatacja, porady, ciekawostki), w każdej z tych kategorii jakieś artykuły. I tak dla każdego samochodu.
To w takim to zalozenie jest realne? :D

Tak konstruujac serwis wg administracji, musze eksloatacja dac jako kategorie tyle razy ile mam marek samochodow, podobnie z poradami i ciekawostkami.
Ratunku!

Rybik
13-11-2006, 23:45
blad tkwi w stwierdzeniu "maja byc dla wszystkich marek" w Joomla kategoria moze nalezec tylko do jednej sekcji zatem nie baczac na nazwy ale ideologicznie: kategoria porady w sekcji skoda jest innym elementem niz kategoria porady w sekcji M1A1 Abrams.

To typowy problem 2 rodzajow podzialu, Joomla nie potrafi podwojnego podzialu zrealizowac wiec trzeba sie od razu zdecydowac czy wprowadzamy sekcje jak marki aut i kategorie tematyczne, czy sekcje tematyczne (porady, czesci itp) a kategorie markami aut.

Osobnym rozwiazaniem jest zastosowanie Joomla Business Directory w ktorym elementy moga nalezec do kilku kategorii jednoczesnie i uwazam to rozwiazanie za bardzo funkcjonalne.

mamona
13-11-2006, 23:51
Trudno nie przyznac Ci racji. Mam juz taki metlik w glowie, ze sam nie wiem co zrobic.



Osobnym rozwiazaniem jest zastosowanie Joomla Business Directory w ktorym elementy moga nalezec do kilku kategorii jednoczesnie i uwazam to rozwiazanie za bardzo funkcjonalne.

Wg tego co pisales powyzej, majac eksploatacje jako kategorie bede mogl ja otrzymac we wszystkich markach? Zaczynam sie zastanawiac czy to ma sens, bo kazda "eksploatacja" bedzie przeciez inna.
Bede wdzieczny za wszelkie sugestie jak moge rozwiazac ten problem, a za dotychczasowe serdecznie dziekuje.

jac02
13-11-2006, 23:56
To w takim to zalozenie jest realne? :D

Tak konstruujac serwis wg administracji, musze eksloatacja dac jako kategorie tyle razy ile mam marek samochodow, podobnie z poradami i ciekawostkami.
Ratunku! To zrób sekcję dajmy na to "O samochodach" a w niej te trzy kategorie artykułów. W menu zrób odnośniki - każdy z nich to Blog jak wyżej o nazwach danych samochodów, wyświatlający artykuły z tych trzech kategorii (sekcja O samochodach). Każdy arykuł bedziesz przyporządkowywał do kategorii albo eksploatacja albo ciekawostki albo porady. No ale wtedy w ferrari będziesz miał np eksplatacje skody. Czy to ma sens

Rybik
14-11-2006, 00:08
Business Directory przyda sie np gdy firma (nasz element podstawowy - artykul) prowadzi jednoczesnie sprzedaz, wykonawstwo i projektowanie.

Zastanow sie czy chcesz strukture przyjazna dla tworcy czy dla usera, dla tworcy bedzie wygodniej zaczac od tego czego jest mniej czyli od działow (porady , czesci,) i pod nimi kategorie markami aut, jednak dla usera wygodniej bedzie na odwrot :)

AUDI (link do sekcji AUDI)[tabela sekcji]
+porady (link do kategorii "porady dla audi")[blog z kategorii]
+części (link do kategorii "czesci do audi")[blog z kategorii]
BMW
+porady
+czesci
...
PORADNIK (link do wielu kategorii -> wszystkich z poradami)[blog z wielu kategorii]
GARAŻ (link do wielu kategorii -> wszystkich czesci)[blog z wielu kategorii]

tą metodą w każdej sekcji - marce auta masz 2 kategorie i sa one identyczne dla wszystkich sekcji i chyba nawet moga miec takie same nazwy (wszedzie bedzie tylko porady i czesci) choc fizycznie beda to inne kategorie podlegle pod inne sekcje

i nic nie stoi na przeszkodzie nazwac to menu samochody a pod spodem zrobic identyczne dla lokomotyw :) czy dla terenowek albo motocykli, wogole nie zmieniajac struktury

jac02
14-11-2006, 00:13
Myślę że najlepszym wyściem jest stworzenie sekcji jak nazwy samochodów a w nich kategorii eksplatacja, ciekawostki, porady(tu niestety powtórzysz się ale przecież eksplatacja ferreri to co innego niż fiata). Nastepnie stwórz blog - artykuły z kategorii (wybierz kategorie) i tak dla każdego auta
Tyle dzisiaj ze mnie
Pozdro

Rybik
14-11-2006, 00:18
zawsze mozesz uzyc related items XTD ale to juz dzisiaj nie na moj czas zeby opisywac, sciagnij modul i poczytaj , zastosowan ma genialnie wiele ;)

mamona
14-11-2006, 01:17
Myślę że najlepszym wyściem jest stworzenie sekcji jak nazwy samochodów a w nich kategorii eksplatacja, ciekawostki, porady(tu niestety powtórzysz się ale przecież eksplatacja ferreri to co innego niż fiata). Nastepnie stwórz blog - artykuły z kategorii (wybierz kategorie) i tak dla każdego auta
Tyle dzisiaj ze mnie
Pozdro

Zrobilem jak powiedziales. Efekty:

Blog - artykuly z kategorii - to by mialo sens, ale listuje CALE artykuly, a nie linki
Blog - artykuly z sekcji - efekt jak powyzej
Lista - zawartosc sekcji - j.w.
Tabela - Kategoria artykułów - mam wylistowane linki do artykulow (!), ale tylko z jednej kategorii. Czyli w glownym menu musialbym powtorzyc 3 razy kazda marke samochodu z inna kategoria.


Business Directory jedynie zainstalowalem, ale juz nie mam sil zastanawiac sie jak go odpalic i nim zarzadzac :(

jac02
14-11-2006, 12:24
Jeżeli pasuje Ci blog - artykuły z kategorii to żeby nie mieć wprowadzeń ustaw parametry tak jak podałem w moim poscie z godziny 00.32. Będziesz miał tylko linki. Wiem bo sam tak robiłem

mamona
16-11-2006, 01:23
Wiesz co, albo glupi jestem, albo nie da sie tego zrobic :/
Moze nie do konca wyjasnilem co chce osiagnac.
Np wchodzimy na http://joomla.pl/ i tam mamy po srodku tabelke z "Nowe w serwisie" oraz "Popularne". Jak widac jest dokladnie tak jak potrzebuje, linki do artykulow (u mnie podzielone za kazdym razem na eksplatacja, ciekawostki, porady)

zwiastun
16-11-2006, 02:20
To nie jest jednak dokładnie tak, jak potrzebujesz.
Rybik Ci podpowiedział komponent - related items XTD. Bardzo ożliwe, że rozliczne opcje pozwolą Ci umieścić pokrewne pozycje z sekcji i kategorii porady, ale powiązane dokładnie z konkretną marką

mamona
16-11-2006, 02:34
Tak zrobie i obiecuje poinformowac jak wyszlo. Dziekuje za zwrocenie uwagi.