PDA

Zobacz pełną wersję : Sobi Pro problem z SPConfig



krzysztof_klosek
22-07-2011, 10:39
Zainstalowałem Sobi Pro, instalacja przebiegła pomyślnie (komunikat joomli), ale poniżej było puste pole, a chyba coś powinno się wyświetlić.

Próbując wejść do panelu Sobi Pro, wyświetla się całkowicie pusta strona.
Tryb debugowania nic nie daje - dalej pusta strona. W errorlog z PHP znalazłem taki wpis:
PHP Fatal error: Class 'SPConfig' not found in xxx\components\com_sobipro\lib\base\exception.php on line 162

Nie mogę sobie z tym poradzić - proszę o jakąś wskazówkę.
Sobi Pro 1.0 RC3, Joomla 1.65, IIS 6, PHP 5.3.5, MySQL 5.5.8
Strona nie jest dostępna publicznie.

---------- Post dodany 22-07-2011 o 09:39 ---------- Poprzedni post był 21-07-2011 o 11:50 ----------

Może inaczej - wie ktoś, czy da się zrobić system check z SobiPro przed zainstalowaniem komponentu? Np. wywołać skrypt z określonej lokalizacji.
Może przegapiłem coś, jeśli chodzi o wymagania...

krzysztof_klosek
22-07-2011, 23:28
neo_fox - wielkie dzięki.
Nowsza wersja zadziałała - przynajmniej w większości. Nie wyświetliły mi się ikony, ale przynajmniej wiem teraz co muszę włączyć w PHP na serwerze. Poniżej zrzut ekranu:
4202
Co ciekawe, tam gdzie jest error, w pliku system check pokazuje status ok i taki rzeczywiście jest.
SobiPro generalnie działa, nie mam niestety dostępu do części opcji oraz przycisków np. do zapisu. Ale najpierw muszę włączyć brakujące opcje w PHP. Będę wiedział więcej w poniedziałek.

Jeszcze raz dzięki - napiszę potem czy wszystko działa.

neo_fox
22-07-2011, 23:30
Tak z ciekawości; testujesz na maszynie lokalnej czy to live serwer jest?

krzysztof_klosek
23-07-2011, 10:27
Sprawdzam na produkcyjnym serwerze, na testowej witrynie - chcę sprawdzić środowisko przed wdrożeniem gotowego rozwiązania, bo czasem przy przenoszeniu witryny z lokalu wyskakują niespodzianki. Ale przez to nie mogę wprowadzać zmian w konfiguracji ot tak.
Mam SobiPro na lokalu i tam nie mam takich problemów.

Przy okazji - przydałoby się rozwiązanie (taki system check) jako niezależny skrypt do sprawdzenia środowiska przed instalacją komponentu. I nie chodzi tu tylko o SobiPro :)

neo_fox
23-07-2011, 12:58
Sprawdzam na produkcyjnym serwerze, na testowej witrynie


Windows server z PHP i MySQL ??
Bez żartów :hmm:




Przy okazji - przydałoby się rozwiązanie (taki system check) jako niezależny skrypt do sprawdzenia środowiska przed instalacją komponentu. I nie chodzi tu tylko o SobiPro :)


To raczej niewykonalne bo aby uruchomić cokolwiek z rozszerzenia trzeba takowe najpierw zainstalować. :podstep:

krzysztof_klosek
25-07-2011, 01:07
Windows server z PHP i MySQL ??
Bez żartów :hmm:


To nie był mój wybór, ale działa to całkiem nieźle. Nie rozumiem awersji wielu osób do Windows + IIS. To naprawdę dobry serwer i chyba jedyny, na którym można skorzystać z prawie każdego języka programowania i prawie wszystkich baz danych....



To raczej niewykonalne bo aby uruchomić cokolwiek z rozszerzenia trzeba takowe najpierw zainstalować.


Myślałem raczej o jakimś nezależnym skrypcie (komponencie administracyjnym), który pozwalałby ocenić, czy dany komponent/moduł/plugin (nie tylko SobiPro) zadziała na konkretnej instalacji joomli.

neo_fox
25-07-2011, 01:18
Nie rozumiem awersji wielu osób do Windows + IIS. To naprawdę dobry serwer i chyba jedyny, na którym można skorzystać z prawie każdego języka programowania i prawie wszystkich baz danych....


To bardzo kiepski serwer i gdyby był to produkt Open Source to byłby notorycznie rozkładany na łopatki.
Bezpieczeństwo IIS opiera się praktycznie w większości na metodzie security by obscurity.
Na Apache możne skorzystać z praktycznie każdego języka oprogramowania i bazy danych. IIS coś tam niby próbuje ale tak całkiem nie wychodzi.

Pomijając moją osobistą awersję do M$ wydaje mi się że odpalanie PHP na Apache mija się z celem w ten sam sposób jak odpalanie .NET na Apache (co nota bene jest możliwe).

Tak na marginesie w moim przekonaniu odpalanie jakiegokolwiek serwera opartego na M$ Windows jest bezsensowne ponieważ do dnia dzisiejszego Windows najzwyczajniej nie ma żadnego sensownego systemu zarządzania prawami dostępu (ACL). I z tego fakt wynika cały problem z bezpieczeństwem systemu Windows.

kurtz
25-07-2011, 09:04
Myślałem raczej o jakimś nezależnym skrypcie (komponencie administracyjnym), który pozwalałby ocenić, czy dany komponent/moduł/plugin (nie tylko SobiPro) zadziała na konkretnej instalacji joomli.

tego stwierdzenia to ja kompletnie nie rozumiem.

instalujesz jakieś inne dodatki, pluginy, moduły innych systemów cms w joomla ?

jedyny skrypt sprawdzający możliwość uruchomienia jakiegoś dodatku to skrypt testowy ioncube, który nie koniecznie instalowany jest na każdym hostingu, a który często wykorzystywany jest w zabezpieczaniu kodu w aplikacjach komercyjnych

krzysztof_klosek
25-07-2011, 16:56
@neo_fox - nie jest tak źle. To naprawdę się sprawdza, a w niektórych konfiguracjach to jedyny rozsądny wybór - np. integracja z systemami backend na windows i mssql (również w zakresie uwierzytelniania). Co do bezpieczeństwa.. Dużo stron hula na IIS i nie są hakowane codziennie.
Ale to długa dyskusja i wymagałaby raczej odrębnego wątku. Z ciekawostek dodam tylko, że Microsoft wspiera przecież Joomlę (jest dostępna w Web Platform Installer), a sama Joomla chyba od wersji 1.6.3 ma dołączony webconfig dla IIS. Ale dość na ten temat.

@kurtz - miałem na myśli rozwiązanie, które pozwoli sprawdzić czy np. komponent zadziała PRZED jego zainstalowaniem. Moduł sprawdzałby czy mam wszystkie biblioteki potrzebne do instalacji danego komponentu i np. czy są włączone określone pluginy. Coś zbliżonego do system check z Sobi Pro tylko w skali globalnej (jeśli chodzi o komponenty dla Joomla). Ale to był pomysł całkowicie off- dla tego nie przywiązuj zbyt dużej wagi do tej wypowiedzi :)

Żeby nie było, że nie w temacie - mam uruchomione brakujące biblioteki, ale pojawił się drobny problem. Jeśli dobrze doczytałem, muszę mieć włączoną funkcję parse_ini_file, za to w wielu miejscach jest ona wymieniana jako niebezpieczna funkcja, która powinna być wyłączona.
Czy Sobi Pro jej wymaga? Czy ta funkcja jest rzeczywiście niebezpieczna, czy ktoś kiedyś napisał głupotę, a reszta "ekspertów" tylko to kopiuje?

kurtz
29-07-2011, 08:38
to był pomysł całkowicie off- dla tego nie przywiązuj zbyt dużej wagi do tej wypowiedzi ani mi to w głowie. po prostu, zwracam uwagę na twoje pomysły. od czasu do czasu.

PeFik
29-07-2011, 09:09
Ogólnie zasada jest jedna, masz dobre ustawienia serwera, to zainstalujesz każdy działający i nieuszkodzony plik komponentu , czy modułu. Sprawdza się to w 99% przypadków. Skoro innym się udaje i komponent jest popularny, znaczy że Ty masz coś nie tak, czyż nie.

Ten 1% wynikać może z tego, że nawet autorom zdarzają się wpadki i wypuszcza wersje "zepsutą".

bogdanbojarski
27-08-2011, 23:44
Pomijając równiez moja awersję do MS próbuje sobie zainstalować sobi pro rc5 pod 1.7 ale widze tylko biel. Nic się nie dzieje. Pos 1.6 to samo pod 1.5 też. Pozdrawiam.

Gall Anonim
28-08-2011, 02:13
Pomijając równiez moja awersję do MS próbuje sobie zainstalować sobi pro rc5 pod 1.7 ale widze tylko biel. Nic się nie dzieje. Pos 1.6 to samo pod 1.5 też. Pozdrawiam.
Działa, dzisiaj instalowałem pod 1.7

bogdanbojarski
28-08-2011, 10:02
Wierzę, w takim razie coś mam spaprane z serwerem.

bogdanbojarski
15-11-2011, 00:02
I cholera znów mam coś spaprane. Przy próbie edycji pól w ff mam białą strone w chromium internal serwer error. Testowane na Apache/2.2.20 (Ubuntu) ubuntu 11.11. Wersja Joomla 1.7.3

---------- Post dodany o 18:28 ---------- Poprzedni post był o 13:25 ----------

Pod chromium mam taki komunikat:
W witrynie wystąpił błąd podczas pobierania strony http://bojarski.dyndns.org/inwestowanie/administrator/index.php?option=com_sobipro. Może być ona wyłączona na potrzeby konserwacji lub nieprawidłowo skonfigurowana.
Ustawienia Apache właściwie standardowe, poza tym że włączyłem mod_rewrite też standardowo. Będę wdzięczny. Pozdrawiam.

---------- Post dodany o 23:02 ---------- Poprzedni post był o 18:28 ----------

W sumie nie ma tematu, znowu niepotrzebny post, albo mam wersje serwera z błędem, albo walnąłem sie w konfiguracji. Pod LAMP śmiga ładnie.