PDA

Zobacz pełną wersję : Jomsocial licencje



Y-si
28-07-2011, 21:06
Czy po zakupie licencji za 149$ chcąc później rozszeżyć do wersji developerskiej za 499$ będę musiał dopłacić i wyrównac cene czy zapłacić 499$?

PeFik
29-07-2011, 08:02
Niekoniecznie, dlatego że bardzo często są promocje.

Ale tak bez promocji JomSocial Pro to UDA -> kosztuje 350.00 USD , sprawdzałem przez minutą

kurtz
29-07-2011, 08:10
w sumie chyba najlepszy pomysł na licencjonowanie.

i faktem jest, że jomsocial wymaga przebudowy. jego użyteczność jest ... biedna, chociaż wstrzykniętych pluskiew ma nie mało.

PiotrWrona
29-07-2011, 10:38
i faktem jest, że jomsocial wymaga przebudowy. jego użyteczność jest ... biedna, chociaż wstrzykniętych pluskiew ma nie mało.

Dla tego co raz więcej użytkowników ucieka od tego komponentu....

palyga007
29-07-2011, 10:46
na rzecz...

kurtz
29-07-2011, 11:24
piotr na pewno ma na myśli acquia, niemniej jednak acquia znajduje się w dużo mniej zaawansowanej fazie rozwoju niż jomsocial, anahita czy też tuiyo.

o ile w przypadku tego ostatniego nie można powiedzieć wiele, ponieważ istnieje kilka wersji dystrybucji jedne w mniej, inne w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju, to kod źródłowy został kilka miesięcy temu oddany na ręce społeczności, do wykorzystania go, w zakresie jakim chcieliby go widzieć, o tyle w pozostałych, nazywanych stabilnymi, taką dyskusję można podjąć. w rzeczywistości zmierza ona do kilku konkluzji.

w przypadku anahita se - dziwi w tym wypadku, decyzja o budowie rozwiązań w rozdzielonym i niesprzyjającym środowisku w jakim znajduje się projekt główny. dla mnie osobiście decyzja o całkowitym oddaniu projektu anahita se pod operacyjne wykonanie poprzez nooku server, jest bynajmniej, nielogiczne. i na tym koniec konkluzji.

w przypadku jomsocial - całkowite odejście od systematyki stabilizacji na rzecz szybkiego rozwoju. w ostateczności projekt wymaga przebudowania w 70 %, ponieważ te 70 % projektu to śmietnik. nie wypowiadam się w tej chwili o aplikacjach trzecich. jest to wolny wybór administratora poszczególnego projektu, opartego na wybranym systemie.

PeFik
29-07-2011, 13:27
kurtz - JomSocial pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej - to tłumaczy "jakość" produktu.

kurtz
29-07-2011, 13:31
kurtz - JomSocial pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej - to tłumaczy "jakość" produktu.

generalnie do tego zmierzałem w kontekście międzywierszowym. w tej krótkiej rozprawce nie znalazłem jednak na to miejsca. z tym, że nie zrzucałbym winy na programistów jako takich, jednak na ten azjatycki trend - kicz.

PiotrWrona
29-07-2011, 13:59
piotr na pewno ma na myśli acquia, niemniej jednak acquia znajduje się w dużo mniej zaawansowanej fazie rozwoju niż jomsocial, anahita czy też tuiyo.


Powiem szczerze że w tym przypadku nie pomyślałem o acquia gdyż ostatnia wersja mimo zapowiadanej rewolucji jak dla mnie okazała się klapą. Myśląc o zamienniku ja coraz częściej myśląc o zamienniku JS jako komponencie społecznościowym myślę o sklejkach drupalowych. Dla tego CMSa (przy dobrej znajomości jago konstrukcji i większego czasu na konstrukcję) stworzono na prawdę sporo modułów których umiejętne łączenie może dać zadowalające efekty..... coraz częściej próbuję też namawiać do buddyppresu (wiem wiem troszkę inny kierunek rozwoju niż JS)....


Ale patrząc na kierunek rozwoju JS każdy powinien się zastanowić czy tego chce.... bo jeśli robimy stronę dla kogoś i za tydzień czy dwa g... za przeproszeniem będzie nas obchodzić to ok JS się nadaje ale jeśli szukamy skryptu który będzie szybko aktualizowany i rozwijany JS odpada..... Wszyscy którzy mają przyjemność z tym komponentem pewnie zauważyli jakość ostatnio wydawanych wersji. Wersje stabilne zawierają ostatnio taką masę błędów jak by ktoś pisał to na kartce nie testował i wrzucał na handel.
Kolejnym mankamentem jest myślenie o jakiś funkcjach nikomu niepotrzebnych a zapominanie np. przebudowie i modernizacji tego co już jest.


No ale to wszystko to tylko moje skromne zdanie :)

kurtz
29-07-2011, 14:15
jako komponencie społecznościowym myślę o sklejkach drupalowych

przecież acquia czy commons to sklejka drupalowa.

co do drugiego akapitu. ja nie od parady wspomniałem o dobrym pomyśle takiego licencjonowania. konsekwentnie, idąc za decyzją osm, każdy kto pracuje na framework'ach z otwartym kodem, ma prawo je sobie dostosować. to samo dotyczy jomsocial. wymieniłem kilka maili z zespołem tego komponentu z profilu innego niż oficjalny w tym projekcie i byłem w szoku, kiedy ktoś, kto wypowiadał się w imieniu ludzi odpowiedzialnych za projekt poinformował, że podstawowe funkcje użyteczności czy bezpieczeństwa, nie będą implementowane w ten projekt.

cóż, mnie to mówi wiele. oczywiście rdzeń jest czysty i można wyjść z nim w innym kierunku, ale to już indywidualna decyzja firmy / programisty. jeżeli wiedzą jak.

PiotrWrona
29-07-2011, 14:24
wymieniłem kilka maili z zespołem tego komponentu z profilu innego niż oficjalny w tym projekcie i byłem w szoku, kiedy ktoś, kto wypowiadał się w imieniu ludzi odpowiedzialnych za projekt poinformował, że podstawowe funkcje użyteczności czy bezpieczeństwa, nie będą implementowane w ten projekt.

Cóż patrząc na zmiany w ostatnich trzech wersjach widać co jest priorytetem dla twórców...

kurtz
29-07-2011, 14:27
a to, co mi najbardziej rozj****o wątrobę, to http://azrul.com

bez komentarza ...

dla mnie to niewyobrażalne, jak można porzucić projekty, które wyniosły ich gdzieś tam na górę finansowego sukcesu, bo trudno mówić tutaj o innych.

PiotrWrona
29-07-2011, 14:35
a to, co mi najbardziej rozj****o wątrobę, to http://azrul.com


Stronka wspaniała ;)


przecież acquia czy commons to sklejka drupalowa.


Tak ale by z tego zrobić porządny serwis trzeba 90% własnych zmian wprowadzić.

Najlepszym przykładem do kogo JS kieruje swoją ofertę jest ostatni genialny pomysł pod tytułem do najdrożej licencji paczka Awatarów gratis :D

kurtz
29-07-2011, 15:05
biznes polega nie na sprzedaży licencji, ale na umiejętnościach praktycznych, wykorzystania obiektu.

sądzę, że taki proces po stronie azrul'a ma swój cel. głównie finansowy.

PeFik
29-07-2011, 15:25
Jedzenie mają tanie, pracownicy niby też, ale podróże kosztują stąd ... ponoszenie cen , nie idące wraz z jakością.
Nie mam pojęcia po co im dodatek do zasugeruj funkcjonalność, skoro od ponad pół roku wiszą te same i nadal są niewdrożone.

---------- Post dodany o 15:25 ---------- Poprzedni post był o 15:23 ----------

O właśnie dostałem kolejny newsletter od nich
http://www.jomsocial.com/newsletters/july/08/images/designmap.jpg

czyli promocja JomSocial za 45 dolarów (https://www.plimus.com/jsp/buynow.jsp?contractId=2836330&referrer=newsfeb24)--

PiotrWrona
29-07-2011, 15:26
sądzę, że taki proces po stronie azrul'a ma swój cel. głównie finansowy.

Tylko i wyłącznie w końcu jest to produkt komercyjny który ma przynosić zyski.....

JomSocial jako gotowiec społecznościowy jest na pewno najlepszym wyjściem na rynku (ale nie po to człowiek ma rozum by nie kombinował po swojemu ;) ). Bo wystarczy zainstalować i już mamy w 100% gotowy serwis społecznościowy, ale sądzę że 90% klientów wolało by by twórcy poświęcili z dwa wydania na poprawę samej głównej składni a nie bawili się w 3 miesięczne wydania z jakimiś głupimi "nowościami" które tak naprawdę nie wnoszą nic......

Rozumiem politykę wydawniczą Azrul która jest typowo komercyjna skierowana dla tych którzy chcą mieć społeczność w dwa kliknięcia ale sam osobiści się z nią nie zgadzam... no ale opinia jest jak du.a każdy ma swoją....

kurtz
29-07-2011, 15:33
to jakaś nowa forma reklamy jest ? tak ?

---------- Post dodany o 15:30 ---------- Poprzedni post był o 15:27 ----------


Tylko i wyłącznie w końcu jest to produkt komercyjny który ma przynosić zyski.....

JomSocial jako gotowiec społecznościowy jest na pewno najlepszym wyjściem na rynku (ale nie po to człowiek ma rozum by nie kombinował po swojemu ;) ). Bo wystarczy zainstalować i już mamy w 100% gotowy serwis społecznościowy, ale sądzę że 90% klientów wolało by by twórcy poświęcili z dwa wydania na poprawę samej głównej składni a nie bawili się w 3 miesięczne wydania z jakimiś głupimi "nowościami" które tak naprawdę nie wnoszą nic......

Rozumiem politykę wydawniczą Azrul która jest typowo komercyjna skierowana dla tych którzy chcą mieć społeczność w dwa kliknięcia ale sam osobiści się z nią nie zgadzam... no ale opinia jest jak du.a każdy ma swoją....

nie, to nie jest polityka handlowa. oni już sprzedali co chcieli i ... mają rzesze wiernych użytkowników. np pefik, który też zaangażowany jest finansowo i mentalnie w ten projekt przez lokalizacje i linki referencyjne.

---------- Post dodany o 15:33 ---------- Poprzedni post był o 15:30 ----------

coś na zasadzie. azrul zarabia, on może też. z naciskiem na może, bo kto jeszcze sięga po to ;) w takiej formie.

PeFik
29-07-2011, 15:42
za 145 PLN to jeszcze się opłaca , prawda Piotr.

Mentalnie, no średnio.

PiotrWrona
29-07-2011, 15:45
nie, to nie jest polityka handlowa. oni już sprzedali co chcieli i ... mają rzesze wiernych użytkowników. np pefik, który też zaangażowany jest finansowo i mentalnie w ten projekt przez lokalizacje i linki referencyjne.

Co do stałych klientów tylko po części się zgodzę. Tak ich głównym źródłem utrzymania są tacy klienci jak Pefik ale dodał bym że chodzi tu o sprzedaż komponentu "dzieciakom którzy chcą mieć po 2 kliknięciach własnego Facebooka" (Pefika za tak owego nie uważam :D on jest tylko pośrednikiem). I właśnie na tym polega ta ich polityka by co kilka tygodni pokazywać "Nowości" i nie mówić nic o rdzeniu..... to mi przypomina ostatnie zamieszanie z 1.6, 1.7, czyli pokazówka typu ja się szybko rozwijamy..... lepszą polityką wydawniczą są nawet co roczne wydania ale dopracowane nie tylko funkcyjnie ale i inwestycja w rdzeń i bezpieczeństwo.


za 145 PLN to jeszcze się opłaca , prawda Piotr.

Mentalnie, no średnio.

Jak się robi dla kogoś to się opłaca jak się szuka czegoś dobrego dla siebie.... nie warto :D

kurtz
29-07-2011, 16:04
gadanie, pefik 8 marca jakiś super kobiecy serwis miał uruchomić na jomsocial'u. jeszcze na elimu straszył, że pokaże, a to jakaś super tajemnica była. pokazać nie pokazał ;)

sam byłem ciekawy.

---------- Post dodany o 16:04 ---------- Poprzedni post był o 15:50 ----------

y-si, ale ty kolego nie zrażaj się do tego co kurtz paple ;). to tylko kurtz'a zdanie.

PeFik
29-07-2011, 17:14
super kobiecy to on nie był, ale faktycznie jomsocial - był... ale przerabiany, ale wolę się pod nim nie podpisywać i linka nie podawać, długa historia.
----
teraz na jomsocialu współtworze intranet, ale z natury tego się nie pokazuje :)

kurtz
29-07-2011, 17:17
a tam, poka ...

PiotrWrona
29-07-2011, 17:23
Pefik pochwal się :D

jedyny duży serwis jaki powstał na JS to społeczność joomla....

PeFik
29-07-2011, 19:51
ok, obiecuje dać choć rzuty ekranu w poniedziałek.

PiotrWrona
30-07-2011, 10:02
Zastanawiam się może ekipa JS weżnie się solidnie za robotę jak wyjdzie CB 2.0 bo ma przy nieść ze sobą sporo zmian na plus więc JS będzie musiało uciekać do przodu...

PeFik
30-07-2011, 10:10
Tak , JS dołoży kilka funkcji, a potem kolejne 2-3 miesiące będzie je poprawiać, jak to ma w zwyczaju. :D

kurtz
30-07-2011, 10:44
pytanie po co ?

kto jeszcze buduje społeczności ? ten trend jest już na wymarciu. ja rozumiem, ktoś kto zaczął te 2 - 3 lata temu i ma skupionych wokół siebie ludzi. niech to nawet będzie 500 osób.

ludzie, społeczności już się nie buduje !

---------- Post dodany o 10:44 ---------- Poprzedni post był o 10:30 ----------

pefik, bo mnie kiedyś rzucił się na oczy, ale to jakaś chyba tarnowska firma robiła.


http://www.turkusowy.pl/

pomyślałem, że se porównam portale kobiece. tam chyba nawet jakiś gavick'owy moduł jest.

a tak z ciekawości. ten gavern to już będzie opublikowany publicznie z jakimś minimalnym szablonem i np ze wsparciem html5 ? mam szkielet swojego frameworka i nie wiem czy bawić się nim dalej, czy np. przyjąć " dobrą praktykę " innych i coś zaadoptować na ogólne potrzeby ?

PiotrWrona
30-07-2011, 11:24
Tak , JS dołoży kilka funkcji, a potem kolejne 2-3 miesiące będzie je poprawiać, jak to ma w zwyczaju. :D

Taaaaaa i to takich których nikt nie chce ;)




pytanie po co ?

kto jeszcze buduje społeczności ? ten trend jest już na wymarciu. ja rozumiem, ktoś kto zaczął te 2 - 3 lata temu i ma skupionych wokół siebie ludzi. niech to nawet będzie 500 osób.

ludzie, społeczności już się nie buduje !

Tu się z tobą nie zgodzę.... Dużych społeczności nie bo to nie ma sensu no chyba że ktoś ma kilka set milionów na dobry początek..... ale małe społeczności tematyczne łączone z forami czy grupami tematycznymi były, są i będą.... no a nie oszukujmy się JS nigdy nie było i nie będzie skryptem nadającym się na olbrzymie projekty (jak to komponent CMS) dla tego za miast bawić się w 1000 zbędnych funkcji mogli by dostosować to co jest a nie starać się robić cmsową kopię FB

kurtz
30-07-2011, 11:31
ja tam w polemikę wchodził nie będę w tej kwestii.

na stronach parp jest / był pełen wykaz zrealizowanych w ramach działań parp portali, vortali, społeczności. można sobie to porównać z wieloma działaniami globalnych f-vc, które już rok temu nie potrafiły ocenić zjawiska i które też utopiły sporo kasy ... w co ? w to co pozostało, czyli domeny.

widać, jak bardzo parp nie potrafiło ocenić sytuacji rynkowej topiąc sporo kasy w dofinansowanie wg. jakiegoś, swojego bardzo dziwnego kryterium.

średnia użytkowników takiego serwisu to 1000 - 1200 osób. o kosztach wdrożenia nie będę się wypowiadał. oczywiście nie trzeba kilkuset milionów, bo społeczność na gotowym rozwiązaniu pro można zbudować za 100 - 200 000. dedykowany od 500 000.

społeczności, o których piszesz realizowane są na forach.

PiotrWrona
30-07-2011, 11:44
społeczności, o których piszesz realizowane są na forach.
a społeczność typu JS jest fajnym dodatkiem do forum..... i tylko dodatkiem bo nie wyobrażam sobie strony stricte społecznościowej na CMSie, bo po jakiego grzyba stawiać coś czego są setki i to dużo lepszych..... rozumie tego typu "twórczość" jako dodatek lub społeczność zamkniętą dla danego produktu/usługi/grupy.


średnia użytkowników takiego serwisu to 1000 - 1200 osób. o kosztach wdrożenia nie będę się wypowiadał. oczywiście nie trzeba kilkuset milionów, bo społeczność na gotowym rozwiązaniu pro można zbudować za 100 - 200 000. dedykowany od 500 000.
Na stworzenie nie potrzeba milionów ale na inwestycje by walczyć z potęgami społecznościowymi (w czasach gdzie już wszystko było) nie starczy 500 000 na stworzenie. Sam wiesz o tym dobrze :)

kurtz
30-07-2011, 11:54
dlatego mówię. nikt już nie buduje własnych aplikacji społecznościowych !

marketing społecznościowy budowany jest w dużych skupiskach. nikt nie tworzy czegoś od podstaw. owszem, koncerny próbowały budować aplikacje konkursowe, jednak cały ruch i tak brał na siebie facebook lub nk, przy czym ten drugi chyli się ku upadkowi.


na inwestycje by walczyć z potęgami społecznościowymi

jeżeli decydujesz się tworzyć kolejnego klona, to jesteś shinpū, a twój ojczym to jakiś arabski szejk.

jeżeli natomiast decydujesz się zbudować społeczność, bo twój projekt jest innowacyjny i przyciągnie z czasem użytkowników, wystarczy ci 100 000 złotych.

// bez żadnej walki.

PiotrWrona
30-07-2011, 12:09
przy czym ten drugi chyli się ku upadkowi.
Świetny przykład jak można zamienić portal z olbrzymią popularnością w g...o


jeżeli natomiast decydujesz się zbudować społeczność, bo twój projekt jest innowacyjny i przyciągnie z czasem użytkowników, wystarczy ci 100 000 złotych.

I tak i nie..... owszem coś niezwykłego zawsze może zaistnieć ale istnieje też zawsze ryzyko że pojawi się firma z większym zapleczem finansowym i naśladując dany pomysł wejdzie na dużo większy rynek..... no ale to już temat na inną dyskusję.....

co najważniejsze doszliśmy do wniosku w temacie o licencję (;)) że już społecznościówki są nie potrzebne....a twórcy JS nie mają ochoty dopracować swojego dzieła.

kurtz
30-07-2011, 12:15
twórcy JS nie mają ochoty dopracować swojego dzieła

to powiedziałeś ty.

moje zdanie jest inne. prawdopodobna polityka azrul'a jest taka, że komponent i tak będzie odnawiany przez tych, którzy go kupili, bo przecież nikt nie jest idiota i skoro zrobił sobie społeczność to jej nie zlikwiduje [ to strzał we własne kolano ], nawet jeśli zarabia na niej te 2 000 bezwartościowych zielonych.

wydawca natomiast skupia się na realizacji życzeń w sposób nie dopracowany, sam realizując indywidualne zlecenia.

wygląda to w skrócie tak : "odwal się " - " i tak mamy co robić" !

i nie byłoby w tym niczego złego, bo czasy gotowców już minęły. albo umiesz coś robić, albo zostaw, bo się do tego nie nadajesz, albo ... płać ! z tym, że to "płać" mogłoby mieć bardziej normalną formę, a nie tę, o której piszę. oczywiście potencjalnemu klientowi nie zrobi to różnicy. kupi, bo coś mu się wydaje. marketingowiec patrzy na to z innej strony.

PiotrWrona
30-07-2011, 12:50
i nie byłoby w tym niczego złego, bo czasy gotowców już minęły. albo umiesz coś robić, albo zostaw, bo się do tego nie nadajesz, albo ... płać ! z tym, że to "płać" mogłoby mieć bardziej normalną formę, a nie tę, o której piszę. oczywiście potencjalnemu klientowi nie zrobi to różnicy. kupi, bo coś mu się wydaje. marketingowiec patrzy na to z innej strony.

I dokładnie o to mi chodzi..... ściema, i to najbardziej denerwuje....

kurtz
03-08-2011, 17:16
ok, obiecuje dać choć rzuty ekranu w poniedziałek.

coś mnie ominęło ? :closedeyes:

PeFik
03-08-2011, 18:17
Raczej mnie.... w pracy mamy taki zapie... że nie mam siły usiąść, aby porobić zrzuty - pewnie jutro.