PDA

Zobacz pełną wersję : Standardowy moduł logowania i problemy z nim



ramiro
30-07-2011, 10:49
Witam.
Ostatnio na swojej stronie internetowej dodałem dla wszystkich użytkowników możliwość logowania, lecz rejestrację mogę prowadzić tylko administratorzy. Jest to standardowy skrypt, który jest w joomla jako Menu Użytkownika - Logowanie.
Wczoraj wieczorem około godziny 18 wszedłem na stronę i widziałem, że galeria (phocagallery) mi nie działa. Zostały tylko kategorie. Po wejści na sewer poprzez ftp brakowało w katalogu .../images/ pliku phocagallery.
Przejrzałem wszelkie logi i rozumiem, że wczoraj w godzinach między 15 - 17.30 ktoś przeglądał stronę wraz z galerią i poszczególnymi jej kategoriami. Czy ten ktoś mógł usunąć plik phocagallery?

Czy jest możliwość, że ktoś mógł się włamać na stronę przez właśnie ten standardowy skrypt od logowania i usunąć te zdjęcia?

Czy moglibyście polecić mi inny moduł do logowania na stronę z możliwością rejestracji tylko przeze mnie?

Czy możecie mi polecić jakiś moduło, dodatek, skrypt, który mógłby mnie uchronić przed takimi próbami "wejścia" na stronę?

P.S. Biorąc to na zdrowy rozum, jeśli ktoś by chciał namieszać bardzo mógłby usunąć całą joomle bądź usunąć zdjęcia gdyż one najwięcej zajmują czyż nie mam racji?

Kto do FTP mają tylko administratorzy i żaden z nich nic nie kombinował.

zwiastun
30-07-2011, 16:52
Poczytaj na temat bezpieczeństwa witryny. Na wiki jest cały dział!

ramiro
31-07-2011, 14:22
Poczytam. A mógłby ktoś odpowiedzieć na temat, który założyłem? Bardzo proszę o pomoc.

zwiastun
31-07-2011, 15:22
Rzeczywiście poczytałeś?
Jeśli to prawda, to zapewne i doczytałeś, że między 15:00 a 17:30 za pośrednictwem modułu Logowanie z CMS Joomla! na serwery internetowe włamują się dobrzy ludzie z dalekiego Wschodu (nie pamiętam, czy "daleki" tez nie powinno być z wielkiej litery) i usuwają plik phocagallery z katalogu .../images/. Niestety, nie ma przed tym żadnej obrony.

ramiro
31-07-2011, 17:25
Nie ma to jak pomoc.

zwiastun
31-07-2011, 17:38
A masz poczuciu humoru, czy - jak mówią Twoi rówieśnicy - "jaja"? Bo to, że nie masz zielonego pojęcia na temat bezpieczeństwa, ujmą na pewno nie jest. Dopóki nie zaczyna się wypisywać na forum swoich zabawnych domysłów i zamiast zastosować się do udzielonej wcześniej rzeczowej porady, prosi się o "lepszą".

ramiro
31-07-2011, 18:12
Cały czas czytam tematy o bezpieczeństwie i jest tego ogrom. Nie da się wszystkiego przyswoić od razu, dlatego poprosiłem o lepszą (czyt. streszczoną) informację, abym mógł witrynę zabezpieczyć już teraz częściowo.

zwiastun
31-07-2011, 18:26
"Streszczone" porady też można znaleźć na wiki. I nie jest tego "ogrom".
Linki do pierwszej listy kontrolnej: http://wiki.joomla.pl/index.php/Bezpiecze%C5%84stwo_-_lista_kontrolna_1:_Zanim_rozpoczniesz
Linki do pozostałych na dole pierwszej.

ramiro
31-07-2011, 18:38
Dzięki ale już zdążyłem to przerobić. Czytam dalej. Potrzebuję teraz o rozszerzeniach plików trochę. Faktycznie nie potrzebnie napisałem o domniemanym ataku na moją stronę sorry.

kurtz
31-07-2011, 18:41
w sprawach bezpieczeństwa komponentu : http://phoca.cz/

zwiastun
31-07-2011, 18:41
Napisałeś, co napisałeś, to nie problem. Rzecz w tym, by starać się odczytać intencje odpowiadającego zamiast przypisywania mu złej woli.

ramiro
31-07-2011, 19:08
Nic Ci nie przypisuję i możliwie w najszybszym czasie zacząłem czytać o bezpieczeństwie.
Dziękuje Ci za pomoc szczerze.
Nie polecacie phocagallery? Trochę się i o niej dowiedziałem.

zwiastun
31-07-2011, 19:50
Czemu nie polecamy? Nawet tłumaczyliśmy :)

ramiro
01-08-2011, 11:52
Skontaktowałem się z hostingodawcą. Przeanalizowali jeszcze raz logi systemowe i odpisali mi iż nie było włamania. Czy z programem phocagallery były problemy znikające zdjęcia lub całe galerie? Może to głupie pytanie ale skoro nie było to włamanie to ani oni ani ja nie wiem jak mogło dojść do usunięcia katalogu /phocagallery z /images.