PDA

Zobacz pełną wersję : pliki języka polskiego



qrdziel
31-07-2011, 14:38
witam
mam kilka pytań dot plików języka polskiego:
- gdzie są najbardziej aktualne i także beta - ja znalazlem tylko tu:http://blog.elimu.pl/7257-joomla-1-7-spolszczenie/
- jeśli jest jakaś grupa zajmująca się spolszczaniem - może mają swoje forum, blog lub jak sie kontaktują
- też chciałbym pomóc - ale nie wiem jak - może jakaś instrukcja

palyga007
31-07-2011, 14:43
Ad1. Tutaj
Ad2. Tak-Tutaj
Ad3. Instrukcja czego?

zwiastun
31-07-2011, 15:11
@qrdziel: nie kpij. Zaglądasz czasem na joomla.pl?

AndiC
31-07-2011, 16:47
@zwiastun: właśnie tego brakuje na joomla.pl, czyli osobnego katalogu dla rozszerzeń Joomla 1.6 i 1.7
Sam, niedawno szukałem gdzie by opublikować moje "wypociny". Pierwsze co mi przyszło do głowy, to właśnie "Pliki" na joomla.pl.
Jest to bardzo irytujące, jeśli szukamy czegoś dla 1.6 a pokazują się wyniki dla 1.5 a nawet 1.0
Myślę że właśnie z tego też powodu, tak mało jest dodawanych tłumaczeń dla rozszerzeń, do najnowszych wersji Joomla.
Proszę nie traktować tego posta jako krytyki, ale zachęty dla Zwiastuna do wprowadzenia "małych" zmian na stronie.
Pytanie @qurdziela potwierdziło moje domysły, że chętnych na dzielenie się swoją pracą jest więcej. Brakuje jedynie "odpowiedniego" miejsca.
Pozdrawiam, Andi

zwiastun
31-07-2011, 17:31
Na pliki.joomla.pl w ogóle nie ma kategorii rozszerzeń dla Joomla 1.0, 1.5 czy 1.6+. Natomiast każde dodane rozszerzenie (dokładniej rozszerzenie z polską wersją językową) może być oznaczone jako rozszerzenie dla 1.0, 1.5, 1.6 (do 1.7 rzeczywiście, jeszcze nie zdążyliśmy dodać plakietki).
Nie sądzę zatem, że Twoja diagnoza jest trafna :). Wyniki są jakie są po prostu z powodu mizernego udziału społeczności w dzieleniu się swoim dorobkiem.
Kiedy decydowałem się na wyodrębnienie katalogu plików, przekonywano mnie, że nie ma to zbytniego sensu, argumentując, że nie jesteśmy w stanie zapewnić aktualnych wersji coraz liczniejszych rozszerzeń oraz że prawie 4 lata doświadczenia z katalogiem na joomla.pl dowodzi, iż nie ma co zbytnio liczyć na jakiekolwiek wsparcie społeczności we współtworzenie katalogu. Wprawdzie niełatwo złamać moje nadzieje, ale obawiam się, że moi adwersarze mieli rację.
Niemniej, katalog jest, pliki dodawać można, w miarę systematycznie zaglądam na zaplecze i akceptuję dodane nowości. Jeśli społeczności na tym katalogu zależy, będzie go rozwijać. Jeśli nie - z czasem zakończy swój żywot. Podobny los czeka też pewno bibliotekę, do której współtworzenia też, niestety, chętnych zastępy się nie garną.

PS Natomiast pytanie @qrdziela jest co najmniej szokujące: pakiet języka polskiego dla 1.7 został wydany w tym samym dniu, co Joomla 1.7.

AndiC
31-07-2011, 19:15
Na pliki.joomla.pl w ogóle nie ma kategorii rozszerzeń dla Joomla 1.0, 1.5 czy 1.6+.
Źle napisałem, raczej chodziło mi o możliwość przeglądania pozycji filtrowanych w/g wersji. Np: filtr ustawiony na nazwę plakietki.
Aby zobrazować to, o co mi chodzi: Na JED dodano na samym dole menu pozycję "1.6 Compatible" i bardzo często z niej korzystam :).
Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jest.
Pozdrawiam, Andi

Robster
31-07-2011, 22:40
@AndiC bardzo ciekawy temat poruszyłeś. Też mam kilka uwag, którymi się z Wami podzielę :)

Po pierwsze moim skromnym zdaniem cały portal jest zbyt mało intuicyjny. Teraz nie mam problemu z poruszaniem się po całości, ale na początku było ciężko. Forum, Wiki i Plikownia posiadają osobne systemy logowania i rejestracji, co znacznie utrudnia "zainteresowanie" się nimi. Przydał by się jeden panel do całości, tak by w jednym miejscu można było mieć wgląd do swojej aktywności na portalu. I od razu napiszę, że wiem jak to ciężko zrealizować.

Druga kwestia to "promocja" Plikowni. Moim zdaniem za mało się o tym pisze. W Centrum powinien być moduł z informacją o możliwości przetłumaczenia jakiegoś komponentu, modułu itp. z dostępnej listy najbardziej pożądanych i link do jakiegoś kursu, który zbiera w całość te (http://wiki.joomla.pl/Kategoria:T%C5%82umacze) informacje.
Niby wszystko jest napisane, ale odnalezienie się w całości kosztuje trochę czasu i energii, która może być spożytkowana od razu na tłumaczenie.
Nie oszukujmy się, ale najczęściej osoby, które chcą coś przetłumaczyć, nie posiadają zbytnio wiedzy na temat programowania. A tłumaczenie jest zadaniem, które można w miarę szybko opanować i "pokazać" się na PCJ.

Ostatnia sprawa jaka przychodzi mi do głowy, to "punktowanie" tłumaczy. Nie wiem jak innym, ale mnie z początku cieszyło, że za udzieloną pomoc mogę dostać reputkę na +. Przy tłumaczeniach też powinien być taki system. Każdy dobrze wie, że czas poświęcony na tłumaczenie, jest czasem który oddajemy w wolontariacie. Zresztą Ty @zwiastun wiesz o tym najlepiej. Prócz małej wzmianki w szczegółach modułu czy komponentu autor tłumaczenia nie może liczyć na nic innego. Wstyd się przyznać, ale z zespołu tłumaczy mogę wymienić 2 góra 3 osoby. Dlatego sądzę, że jakieś "symboliczne" nagradzanie osób, które zechcą coś przetłumaczyć zmieniłoby obecną sytuację.

qrdziel
01-08-2011, 23:46
szukałem wszędzie plików językowych do joomla 1.7
najpierw oczywiście na joomla.pl tam najnowsze jakie znalazłem to do wersji 1.5.23
potem oczywiście na joomlacode (http://joomlacode.org/gf/project/jtranslation/frs/?action=FrsReleaseBrowse&frs_package_id=2393) tam także leży tylko wersja 1.5.23 datowana na 11 grudnia 2010
no i zostało jeszcze google i też zero

seba.adm
01-08-2011, 23:54
@qrdziel - naprawdę chyba żartujesz. A tutaj to niby co jest: ===> oznaczone numerem 3. Pobierz pakiety języka polskiego dla Joomla 1.7 (http://www.joomla.pl/index.php/pobierz-joomla.html)

qrdziel
02-08-2011, 07:59
hmm
intuicyjnie wchodziłem na:
joomla.pl -> pliki -> katalog tłumaczenia
a tam tylko 1.5.23pl :(

albo:
joomla.pl -> zasoby
i tam też tylko język polski 1.6

zwiastun
02-08-2011, 18:04
Ale przecież odnośniki są na głównej! Tak już od mniej więcej dwóch lat

Robster
02-08-2011, 21:07
@zwiastun, Ty to wiesz, ja to wiem i większość udzielających się tutaj osób, ale reszta nadal pyta :)

zwiastun
02-08-2011, 21:47
To nie jest kwestia wiem/nie wiem. To jest kwestia (pomijam przypadek @qrdziela, który za dużo myślał) bezmyślności i oczekiwania na cudawianki. Pliki języka polskiego dla Joomla!, tak jak pliki innych języków, od dawna leżą w składnicy centralnej, dokąd linki prowadzą i z oficjalnej witryny Joomla! i z witryny PCJ!
Gdy słyszę/czytam pytanie, skąd można pobrać pliki języka polskiego dla Joomla!, to mam ochotę napisać, że z Księżyca, bo - jak mówią w moich stronach - mam prawo przypuszczać, że "ktoś mnie robi za cepa".

Robster
02-08-2011, 22:12
A to my o innych sprawach piszemy :D Myślałem, że chodzi Ci o linki do wiki i opisu tworzenia spolszczeń komponentów/modułów. Linki do paczki językowej J! i nowych wersji, są jak najbardziej widoczne, więc jak ktoś ich szuka, to z własnej nieuwagi i tyle :)

qrdziel
05-08-2011, 20:40
tak na podsumowanie:
- pliki języka umieściłbym na: http://pliki.joomla.pl/ w dziale - tłumaczenia
- na stronie głownej w odnośnikach pobierz jomla dopisałbym + PL lub pl-PL lub pliki języka pl
ułatwiło by to wyszukiwania - bo naprawdę trudno się zorientować, gdzie leżą te pliki