PDA

Zobacz pełną wersję : pozbywanie sie niechcianych robotów



hazael
17-11-2006, 02:34
Ostatnio meczyl mnie jeden ze spamerskich robotów, ktorego za diabła nie mogłem sie pozbyc gdyż za każdym razem ów syf powracał ze zmienionym IP a wiadomo - takie roboty ignorują pliki robots.txt

Tu akurat mowa o dość popularnym robocie deltaSCAN

Mam nadzieje, że komuś moj prosty ale skuteczny skrypcik sie przyda. Otoż banowanie (a raczej przekierowanie na inną strone) odbywa sie po rozpoznaniu niechcianego agenta (agentem moze być robot, przegladarka internetowa, telefon itp), gdzie po detekcji zostaje on przekierowany na specjalną strone - w moim przypadku dalem mu serwis antyspam.pl - niech sie nałyka troche smieci :)

Skrypcik najlepiej zrobic w postaci modułu i ustawić go tam gdzie akurat nie zyczymy sobie niechcianych robotów - oczywiscie ilość niechcianych robotów mozna sobie nawstawiać dowoli.

Dodatkowo w skrypcie umieściłem informacje dla robota o błedzie 301 - "adres trwale przeniesony"


<?php
if(strpos($_SERVER["HTTP_USER_AGENT"], "deltaSCAN") !== false)
{
Header( "HTTP/1.1 301 Moved Permanently" );
Header("Location:http://antyspam.pl");
}
?>
Oczywiście dzialanie skryptu mozna wykonać na odwrot - czyli umiesic jedynie agenty robotów przyjaznych naszej witrynie ( np. googlebot) oraz agenty znanych przegladarek internetowych takich jak MSIE, Opera, Mozilla, Firefox itp. Takim działaniem mozna lekko zabezpieczyć nasza witryne i o polowe zmniejszyć zbednie pozerany transfer, za ktory przeciez płacimy ;)