PDA

Zobacz pełną wersję : Przejście na proste adresy



(Na)Leśnik
16-09-2011, 08:55
Witam.
Chciałbym przejść na proste adresy, bo używane do tej pory mi się nie podobają.
Rozumiem, że muszę:
- zmienić plik htaccess,txt na .htaccess
- dokonać wpisu w live site
- włączyć w konfiguracji "proste adresy".
Czy coś pominąłem?

Mam jednak w artykułach odnośniki, np do galerii. Czy zmiana na proste adresy wiąże się ze zmianą "z palca" wszystkich odnośników, czy jest jakiś prostszy sposób?

---------- Post dodany o 08:55 ---------- Poprzedni post był o 07:38 ----------

Odpowiem sam na swoje pytanie: nie zauważyłem linka wewnętrznego w artykule, który by nie działał. Jednak należy wcześniej wykonać czynności opisane w moim poprzednim poście.

tomaszek83
16-09-2011, 09:13
Lepiej nic sobie nie odpowiadaj. Jedyne co musisz zrobić jeśli chcesz mieć proste adresy to zmienić to w konfiguracji "proste adresy". Natomiast jeśli chcesz korzystać z mod rewrite to wtedy zmieniasz plik htaccess.txt na .htaccess i włączasz sobie w konfiguracji mod rewrite. Natomiast żadnych łączy w witrynie nie musisz zmieniać. Joomla sama sobie z tym poradzi. Porady odnośnie prostych adresów są na wiki.joomla.pl

(Na)Leśnik
16-09-2011, 09:43
Niestety samo włączenie prostych adresów powodowało radosny błąd 404.

Gall Anonim
16-09-2011, 09:45
@Tomaszek83 nie do końca podzielam Twój optymizm - fakt że mniej więcej w standardowej konfiguracji i zawartości sobie poradzi, jednak czasami ze względu na specyfikę serwera trzeba odrobinę zmienić zawartość .htaccess a jaksobie wrzucimy jakieś forum, czy sklep to zaczynają się niezłe schody.
Pzdr

tomaszek83
16-09-2011, 10:20
Witaj @Gallu, kolega @(Na)Leśnik nie wspominał nic o specyficznej konfiguracji serwera, tudzież innych komponentach. Czynności wpisane powyżej standardowo powinny rozwiązać problem. Natomiast tak jak mówisz, każde rozszerzenie lub inna konfiguracja serwera różnie reaguje. Kewstia czy używa się tylko prostych adresów, czy prostych adresów z mod rewritem czy też z przedrostkiem lub bez :) Ja tylko podałem rozwiązanie problemu w standardowej konfiguracji serwera i Joomla.

Gall Anonim
16-09-2011, 10:25
@tomaszek83
no co się czepiasz - tak sobie tylko polemikę chciałem wywołać niewielką (i udało mi się :D)
Może jednak spuśćmy odrobinę z tonu bo jeszcze się nam kolega zaniepokoi problemami które wcale nie muszą zaistnieć :)
Pzdr

(Na)Leśnik
16-09-2011, 10:34
Złośliwiec :D
Ten problem przestał istnieć. Natomiast od pewnego czasu walczę z kolporterem RSS.
Tutaj (http://forum.joomla.pl/showthread.php?56607-Standardowy-kolporter-dlaczego-nie-dzia%C5%82a) zacząłem dyskusję. Według wszelkich znaków na niebie i mojej znikomej wiedzy powinno działać, a nie działa. Tylko nie piszcie, że mam problem, którego nie mam :D

shympik
20-09-2011, 21:22
mam pytanie odnośnie adresów. włączyłem proste adresy i mod_rewrite, wszystko dobrze śmiga, tylko jeszcze jedno chciałbym usunąć: id artykułu z adresu
przykład:
jest tak: wp.pl/9-polska-na-euro a chce zeby bylo tak: wp.pl/polska-na-euro

Gdzie to można ustawić, żeby to się zmieniło. Będę wdzięczny za pomoc.

bogdanbojarski
20-09-2011, 22:42
http://www.artio.net/downloads/joomla/joomsef
Ale czy naprawdę warto?

shympik
20-09-2011, 22:47
a dlaczego nie?

bogdanbojarski
20-09-2011, 23:00
A co Ci cyferka przeszkadza? :). Poza tym przy dynamicznych zmianach na stronie z reguły jaki adres jest niepoprawny. Dla mnie to więcej kłopotów niż pożytku. Ale to moje subiektywne odczucie.